Woensdag 13 Juli. N°. 6564. A0. 1881. Deze Oonrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSOH PBIJS DEZEB COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.1.16. Franco per posta 1.46. Afzonderlijke Nommers..a 0-05L PBIJS DEB ADVERTENTIES: Tan 1—6 regels Iedere regel meer Grootero letters naar plaatsruimte. 1-06. <r»i o.nt. LEIDEN, 13 Juli. De onlangs aangestelde 2de luitenant-kwartier meester M. H. Kroonenburg is ingedeeld bij een dei- bataljons van het 4do reg. infanterie te Leiden. De heer J. G. Hameter, hof-photograaf te Dor drecht en to Leiden, heeft op de tentoonstelling te Leeuwarden een zilveren medaille behaald. Gisteravond te zeven uren werden de direc teuren en afgevaardigden der Nederlandsche Maat schappij tot bevordering van Hijverheid, naar Haar lem gekomen ter bijwoning der 104de algemeene vergadering dier Maatschappij, op het Raadhuis welkom geheeten door den heer E. A. Jordens, burgemeester van Haarlem, aldaar met de leden van het Dagelijksch Bestuur en eenige leden van den Gemeenteraad tegenwoordig. De hartelijke wel komstgroet des burgemeesters werd door den heer J. F. W. Conrad, president van het hoofdbestuur, in gepaste bewoordingen beantwoord en daarna werd den gasten de eerewijn aangeboden. Zij namen ver volgens plaats in eenige rijtuigen en begaven zich naar de Buitensociëteit „Trouw moet Blijken", waar zij door het bestuur der Sociëteit werden ontvangen. Do i Baumhauer richtte, in zijne drie- di president der Sociëteit, secre- fc -ne Maatschappij van Wetenschap- men weet, de moeder der Maat- verheid mag heeten - en vanvoor- Haarlemsche departement, eene korte heeren directeuren en afgevaardigden, en wolsprekend antwoord van den heer i.uitlokte. Nadat ook hier hun de eerewijn aan6eboden was, gingen de gasten in den tuin der Sociëteit de voor hen gereserveerde plaatsen innemen, om, met de vele leden der Sociëteit, die daar met hun gezelschap reeds plaats genomen hadden, den schoonon zomeravond te genieten en to luisteren naai- de zeer goede muziek van het 4de regiment der infanterie, onder leiding van den kapelmeester Grentzius. Het gebouw der Sociëteit was fraai geïllu mineerd. Geruimen tijd bleef men daar bijeen. Tot leerares voor de handwerken aan de rijksnormaalschool te Lisse is benoemd mej. M. G. W. Yan den Broek. De dezer dagen te Waddingsveen gehouden collecte tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft opge bracht eeno som van 35.69. In eene vergadering van stemgerechtigde in gelanden van den Roodenpolder, gemeenten Wou- brugge en Alkemade, is besloten een opzichter over het molenwerk aan te stellen. Het bestuur heeft daartoe benoemd den heer C. Yan Leeuwen, mr. timmerman en molenmaker te Warmond. Bij de overgangsexamens aan 's Rijks Land bouwschool te Wageningon zijn bevorderd van afd. B2 naar B3 J. C. Yan der Torren on J. v. d. Breggen, van Waddingsveen, en S. Van Ham, van Boskoop. Ds. J. J. Van der Weyde te Balk is beroepen te Oude-Wetering bij Leiden. Aan het vergelijkend examen voor hoofd der school n°. 9 te Haarlemmermeer gehouden, is door 22 van de 29 sollicitanten deelgenomen. Sommige zullen later andermaal worden opgeroepen. Volgens de Stichtsche Crt. zal de Koningin eerlang een bezoek aan de gemeente Utrecht brengen. H. M. zou, na haar reis in Duitschland, van het lustslot Soestdijk, alwaar zij een bezoek zou brengen aan prinses Hendrik, naar Utrecht komen. Door de afdeeling „Gooiland" van de Neder landsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde zal den lSden Augustus en drie volgende dagen op den Trompenberg te Hilversum eene ten toonstelling worden gehouden van coniferen, vruchten, bouqnetten, groenten en sierplanten. De commissie voor de Rijnvaart te Amsterdam en de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort hebben ieder een adres aan de Eersto Kamer gericht, deze verzoekende het aanhangige wetsontwerp tot verbetering van de Kculsche Vaart niet aan te nemen. Bij den gemeenteraad van Rotterdam is door B. en Ws. ingediend een nader voorstel met bij lagen tot uitbreiding van het ziekenhuis aan den Coolsingel met eenige lokalen, waaronder barakken voor lijders aan sporadische besmettelijke ziekten, elk bestemd voor 10 bedden; een paviljoengebouw van twee verdiepingen, bestaande uit een middel gebouw en drie gebouwen met 144 bedden, waar van 4 voor de eerste en 20 voor de tweede klasse, welk gebouw zoodanig is ingericht, dat elk der drie vleugels van de andere en van het middel- gebouw kan worden afgesloten en afzonderlijk kan worden gebruikt. Dit paviljoen is bestemd tot verblijf van lijders aan niet besmettelijke ziekten, zoolang geene epidemie heerscht, en kan bij het uitbreken eener epidemie voor de verpleging der daardoor aangetaste zieken dienen. De kosten zijn geraamd op f 390,000. Onlangs viel aan een onzer vaderlandsche godgeleerden een zeker niet gewone onderscheiding ten deel. Van do „Bijbelsche Theologie des Nieuwen Verbonds" van den hoogleeraar Yan Oosterzeever- scheen een Japaneesche vrije bearbeiding, gevolgd naar de Engelsch-Amerikaansche uitgave, bearbeid door den heer J. L. Amerman, zendeling in dat land, van de Gereformeerde kerk in Amerika, ten behoeve van de kweekelingen zijner thoologische school en, zooveel noodig, naar hun behoefte gewijzigd. Do jonge dame, die het toelatings-examen tot do universiteit te Amsterdam heeft gedaan, is, naar men ons meldt, mej. Buskes uit Utrecht, dochter van een aldaar overleden notaris. Als bewijs van de heldere geestvermogens dier jonge dame moge strekken hot feit, dat zij zich in den tijd van 2 jaar, dank zij de uitstekendo leiding van den reotor van het Utrechtsche gymnasium, een meer dan voldoendo kennis van do Latijnsche en Grieksche talen en van de wiskunde heeft kunnen eigen maken om met glans haar admissie-examen af te leggen. ZaanclCf.) Volgens het jaarverslag van de Vrije Univer siteit te Amsterdam waren de ontvangsten dier in stelling in 1880 f 102,191, daaronder saldo 1879 6258; aan schenkingen, waarbij la 25,000, 1 a 9500, 5 a 2000, 1 a 1535, 20 a 1000 enz., 71,974; aan contributiën van leden en be gunstigers ƒ13,986 enz. "Waartegenover per onkosten, drukwerk, porto's 1702; reis- en verhuiskosten voor professoren f 1928; honoraria van professoren f 13,395; voor gekochte effecten f 76,488; diverso kleinere uitgaven 94,577. Saldo 7614. Acht leer lingen waren tot nu toe ingeschreven. In de zitting der Eerste Kamer, gisteravond gehouden, deelde de voorzitter mede dat de heer M. H. Insinger heeft ingezonden het proces-verbaal zijner beëediging als lid dezer Kamer Yoor de pro vincie Noord-Holland, waaruit blijkt dat die heer in handen des Konings den eed heeft afgelegd. Daar reeds vroeger tot zijno toelating was besloten, nam de heer Insinger, na door den voorzitter te zijn ge lukgewenscht, zitting. Het nieuw gekozen lid der provincie Limburg, de heer II. G. L. Rogout, heeft zijne geloofsbrie ven ingediend, welke staande de vergadering door eene commissie, samengesteld uit de heeren Cremers, Sehimmelpennick Van der Oye en Beerenbroek wer den onderzocht. Zij adviseerde tot toelating van den heer Rogout, die eveneens bereids den eed in han den des Konings had afgelegd. Nadat de Kamer zich met het advies der commissie had vereenigd, nam de heer Regout zitting, na door don voorzit ter te zijn verwelkomd. Vervolgens werd mededeeling gedaan van ingeko men regeeringsbescheiden, boekwerken, een aantal adressen ten aanzien van onderscheidene aanhangige ontwerpen en eindelijk van de laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen, waar onder die betrekkelijk de Amsterdamsche en Rotter- damsche waterwegen. Al de ontwerpen werden naar do afdeelingen verzonden. De vergadering is daarna gescheiden. De leerlingen van de hoogere burgerschool te Utrecht zijn voornemens het 15-jarig feest van het bestaan dier instelling op 10 September a. s. feestelijk te vieren. Men spreekt van eene rijpartij, een diner aan de heeren leeraren, een serenade en een concert van de grenadiers. De broederschap van candidaat-notarissen in Nederland (afdeeling Zuid-Holland) zal vergaderen op Zaterdag den 23sten Juli a. s., des middags te halfeen, te Gorkum, in „den Doelen." Do afdeeling Sneek van het „Metalen Kruis"" heeft het voornemen opgevat om do nog in leven zijnde krijgers van 1831, een 25-tal, bij gelegenheid van het aanstaand 50-jarig jubilé, een feestdag te bereiden. Het feest zal bestaan in eene reünie in de buiten-sociëteit de „Harmonie" aldaar, bij welke gelegenheid aan de oud-strijders een diner zal wor den aangeboden. Het muziekcorps der schutterij zal het feest opluisteren. De inteekenaars, die willen meewerken tot het feest, ontvangen voor de bjj- woning der reünie een entréekaart. Reeds is voor een belangrijk bedrag geteekend. Z. M. heeft voor het studiejaar 18811882: benoemd tot rector-magnificus aan de rijks-univer siteit te Utrecht dr. S. Talma en te Groningen dr. R. S. Tjaden Modderman; - de benoeming van dr. J. W. R. Tilanus, hoogl. te Amsterdam, tot lid der commissie die gedurende één jaar, met ingang van 1 Aug. a. s. belast zal zijn met het afnemen van do practische examens van arts en tandmeester, op zijn verzoek, ingetrokkenen tot lid der commissie benoemd dr. H. A. Zegers, offic. van gez. 1ste kl. en arts te Amsterdam; - aan A. H. Jansen, op ver zoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ontvanger der directe belastingen (1ste afd.) te 's-Gravenhage, behoudens aanspraak op pensioen den lsten luit. N. Kuilenburg, van het corps genie troepen, voor den tijd van drie jaren gedetacheerd bij bet wapen der genie van het leger in Ned.- Indië; benoemd tot 2den luit. bij het wapen der infanterie van het leger in Nedcrlandsch Indië: do cadotten C. D. J. Van der Star en E. L. Kerre- biju; bij het wapen der artillerie van het leger in Ned.-Indië: do cadetten P. J. C. C. Kern en C. "W. Van Hoogstraten; bij het wapen der genie van het leger in Ned.-Indië: de cadetten C. Swartbol, A. W. F. Idenburg, B. G. De Blauw, A. F. Rudolph, N. Hageman en C. Lankhout, allen herkomstig van de kon. mil. academie; - don sedert tot lsten luit. bevorderden 2den luit. C. A. De Jongh, van het wapen der inf. van het leger hier to lande, die bij besluit van 25 Juli 1880, n°. 23, voor den tijd van 5 jaren werd gedetacheerd bij het leger in Ned.- Indië, in zijn rang overgeplaatst bij het wapen der inf. van het leger in Oost-Indië, en zulks te reke nen van 30 Jani 1881. Bij het onderzoek van het wetsontwerp be trekkelijk de verdediging der rivierdijken in geval van ijsgang en hoog opperwater in de afdeelingen der Tweede Kamer werd de meening geopperd dat de minister hier te ver gaat op den weg van par- tiëele voorziening, en de vrees geuit dat zoodoende langzamerhand even zoovele wetten en wetjes zouden worden voorgedragen als er thans nog koninklijke besluiten of ministeriëele aanschrijvingen op het stuk van den waterstaat bestaan. Naar veler oordeel lag eene andere gevolgtrekking voor de hand, nameljjk, dat het oppertoezicht des Konings niet is af te scheiden van het algemeen bestuur van den waterstaat, terwijl

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1