was terstond een lijk. Yolgens verklaring van ge tuigen kwam de arme jongen, door een kameraad achtervolgd, in volle vaart van een duin afloopen on geraakte op die wijze onder den wagen. Dinsdag-namiddag omstreeks halfvier, is een sjouwerman, oud naar gissing 48 jaren, die aan boord van de schrcefboot „Stad Eindhoven" 'in het Haringvliet te Rotterdam werkzaam was, plotseling doodgebleven, waarschijnlijk door de hitte bevangen. Toen de verkoop van het Parklokaal te Amsterdam aan de naamlooze vennootschap „Parkschouwburg" en de voorgenomen afbraak dezer concertzaal bekend werd, is van vele zijden de wensch te kennen gegeven dat men zou trach ten den schouwburg ergens anders te doen ver rijzen, opdat de concertzaal zou kunnen behouden blijven. Thans wordt dienaangaande gemeld dat in eene gehouden vergadering van de oprichters van den „Parkschouwburg" in beginsel is besloten, aan den wensch van het kunstminnend Amsterdamsch publiek te voldoen, de Parkzaal niet af lo breken en den schouwburg in den tuin van het Park te bouwen, mits het gemeentebestuur daartoe zijne medewerking verleent. Bij de bals te Utrecht doordestu- denten in de vorige week gegeven, was de bepaling gemaakt dat niemand tot de balzaal mocht worden toegelaten dan gekleed in zwarten rok en witte das. "Wie zoo niet gekleed was, bracht het niet verder dan de voorzaal, van waar men echter nog een ruim gezicht op de dansenden had. De commissie voor de contrapartij had de bepaling eenigszins milder gemaakt en geannonceerd dat slechts zij, die aan den dans weuschten deel te nemen, in den rok moesten zijn. De hoofddeuren der zaal waren gesloten en door stevige beuten bevestigd. Aan een der deuren in den tuin bevond zich - zoo schrijft de verslaggever der N. R. Crt. - een menschelijke „bout", die niettegenstaande het lid der feestcom missie, do heer Merkus, hem op zjjne willekeurige handelwijze wees, boutweg onder onbeleefde aan merkingen aan ieder den toegang tot de zaal, zelfs tot de voorzaal weigerde, die niet als hij door een ringetje gehaald was. „Nu, hij was netjes; maar hem zij in overweging gegeven voortaan bij dergelijke gelegenheden zijn militaire pakje aan to houden. Een kolonelsuniform staat ook goed - en in burgerkleeding valt het gemis aan burgerlijke beleefdheid nog meer in het oog. Intussehen de zaal moest gezien worden, en daar er geen ander middel overbleef, verwisselde de verslaggever in een donkeren hoek van den tuin heimelijk meteen dienstknecht zijn nieuwe jas met een ouden rok en zijn zwart dasje met een smerige witte das. Het kostte een gulden, en de rok rook verschrik kelijk naar bier en grog, zoodat mijne komst in de zaal wel eenigszins denzelfden indruk zal hebben teweeggebracht als een boer, die hikkende uit een kroeg komt, maar hij gevoelde dat hij wel tien guldon meer waard was dan een oogenblik te voren, en stapte daarom met een hanentrod den commissaris voorbjj, die met een diepe buiging en een bewonderenden blik op zijn toilet hem liet pa3seeren." - Aan het bal namen een vijftigtal paren deel, dat tegen middernacht nog verminderde. Naar men uit Bergen-op-Zoom meldt, is te Wouw een afschuwelijke moord gepleegd op eono tachtigjarige vrouw. Haar lijk, waaraan ver schillende kwetsuren zichtbaar zijn, is in voorover liggende houding op een mestvaalt bij het door haar bewoonde erf gevonden. Nadere bijzonderheden waren neg niet bekend. Bij het slechten der wallen te Gronin gen is weer een ongeluk geschied. Een 31-jarige arbeider geraakte daarbij onder een klomp aarde en, hoewel nog levend er onderwog gehaald, is hij kort daarna bezweken. Hij laat een vrouw met één kind na. Volgons „Veritas" zijn in 1880 1508 zeilschepen en 143 stoomschepen verongelukt. Hier onder waron 99 Nederl. zeilschepen en 2 stoombooten. Aan den gemeenteraad van Napels is door een jong Engelsch ingenieur aldaar, den heer Lamont, een plan ingezonden tot het aan leggen van een 14 mijlen langen onderaardschen spoorweg, in verschillendo richtingen de stad en de buitenwijken vereenigende. Er zullen veertien stations zijn en het werk zal in drie jaren vol tooid worden. Maandag had te Brighton de begra fenis plaats van het lijk des lieeren Gold, dio in den spoortrein werd vermoord. Een onafzien bare menigte volgde den rouwstoet. De burg?- meester was in de Ijjkkapel. - Bij het voortgezet voorloopig onderzoek in zake den moord hebben schier alle getuigen als hun gevoelen te kennen gegeven dat Lefroy vermoedelijk zelfmoord heeft willen begaan na het plegen van de misdaad. De moeder van Abdul-Aziz heeft aan den Sultan schriftelijk dankgezegd dat hij den dood van haren zoon gewroken en de smet van zelf moordenaar te zijn van hem heeft weggenomen. Van den anderen kant hebben de vertegenwoor digers vau Duitschland en Oostenrijk, op last van hunne regeeringen, tot den Sultan scherpe vertoogen gericht over het onstaatkundig proces door hem tegen do gewaande moordenaars op het„touw gezet enkel en alleon op aanstoken van de Russische partij. Do twee kinderen van den ter dood veroordeelden Midhat-pacha, een meisje van 7 en een knaapje van 5 jaar, bevinden zich onder de hoede van den Engelr schen consul te Smyrna. In de laatstverloopen 15 jaren zijn zes presidenten van republieken in de Nieuwe Wereld door kogels van moordenaars getroffen geworden April 1865 in de Vereenigde Staten van Noord- Amerika; Mei 1872 in Peru; Juni 1873 in Bolivia; April 1875 in Ecuador; April 1877 in Paraguay; Juli 1881 in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Dicht bjj Dusseldorf is op de rails van de Rijnspoor het door een trein half verpletterde ljjk van een arbeider uit Gerresheim gevonden. Bij onderzoek bleek dat de man een doodelijken steek met een mes in den hals had ontvangenklaarblij kelijk is het lijk dus door den moordenaar op de rails gelegd om zoodoende de ontdekking zijner misdaad te voorkomen. BUITENLAND. Frankrijk. Uit Parijs wordt gemeld dat de berichten van de „Morning Post" betreffende eene nieuwe circulaire van den minister Barthélémy St.-Hilaire en de mo bilisatie van 120,000 man troepen met bestemming naar Afrika van allen grond ontbloot zijn. De thans in Afrika aanwozige strijdmacht is voldoende om de beweging in Sfax te beteugelen en dergelijke bewegingen, welke in het zuiden van Tunis of van Orau mochten beproefd worden, te keer te gaan jj Volgens een gerucht zijn in Mogrine, ten zuiden der provincie Constantino, onlusten voor gevallen. De heeren Loris Melikoff en Skobeleff zijn gisterochtend te Parijs aangekomen. De Kamer van Afgevaardigden heeft het ontwerp, waarbij de handelstractaten met drie maan den verlengd worden, aangenomen. GrootrBritannië. In het Engelsche kamp te Aldershot zijn ettelijke soldaten ten gevolge van de hitte overleden. Aan de „Daiiy News" wordt uit Nieuw-York geseind dat Conkling in het „New-York hotel" door de politie wordt bewaakt, omdat hij vreest voor een aanslag op zijn leven. Oostonr.-Hong. Monarchie. De „Wiener Abendpost" meldt dat de betreurens waardige voorvallen te Praag en de overweging dat de tegenwoordige stadhouder Weber om redenen van gezondheid niet meer geschikt is voor den dienst, de regeering hebben doen besluiten den pre sident van het opperste militair gerechtshof, luite nant-veldmaarschalk Kraus, het stadhouderschap te Praag op te dragen. Volgens een telegram uit Ivonstantinopel aan de „Neue Freio Presse", heerscht in de Europeesche kringen aldaar de vrees dat Midhat-pacha reeds zou zijn ter dood gebracht, ten einde door een fait accompli aan elke tusschenkomst te zijnen behoeve den pas af te snijden. Als oen bewijs dat de Oostenrijksche regeering instemt met de houding der bewoners van Praag tegenover de Duitschers dient dat alle bladen in beslag genomen werden die de motie der liberale leden van den Rijksraad woordelijk mededeelden. Tunis. Onder de telegrammen is reeds met enkele woor den melding gemaakt van de onlusten tc Sfax, aan de Golf van Gabes gelegen. Volgens nadere berichten schijnt er een formeel plan der Arabische stammen bestaan te bobben om do geheele Europeescho be volking te vermoorden. Het kwam nu tot eene uitbarsting, toen de Fransche consul te Sfax, de heer Mattei, met cenige officieren van het stoomschip „Ckacal", dat op do reede lag, de stad rondging. Gelukkig echter konden alle Europeanen, waaronder dames en kinderen, bijtijds aan boord van de „Chacal" komen, behalve twee Malthesers, die door de Ara bieren in stukken gehouwen werden. Maar de overigen bleven niet ongekwetst; de heer Mattei o. a. had een slag bekomen, die hem den arm nagenoeg ver brijzelde, en do vervolgers waren den vluchtelingen zoo na op do hielen, dat de dames in het water sprongen en eerst toen in de booten van de „Chacal" konden opgenomen worden. Ü9 Arabieren, woedend over het mislukken van hun plan, dat eerst iets later ten uitvoer gelogd had moeten worden, ver genoegden zich toen met het plunderen van de huizen der Europeanen en het verscheuren der Fransche vlag. - De bey had 1500 man troepen naar Sfax gezonden, maar deze konden niet landen, daar de oproerlingen do overmacht hadden. Sfax zou nu gebombardeerd en eerst daarna bezet worden. Het schijnt, dat de opstand door zendelingen uit Tripoli op touw gezet was. Rusland- Uit St.-Petersburg wordt gemeld dat de regeering het inzamelen van bijdragen voor de vervolgde Joden in Rusland heeft verboden. Heden zullen de Russische keizer en keizerin het Engelsch reserve-eskader te Kronstadt een bezoek brengen. De te Londen verschijnende „Daily News" heeft bericht uit Merv dat de Russen den noor delijken oever der Attrek-rivier bezet hebben en dat de bevelhebber der Russen te Askabad voortgaat de hoofden te Merv schriftelijk aan te manen het protectoraat van Rusland aan te nemen. Telegrammen. MEDHIA (Tunis), 6 Juli. Er wordt een kanon vuur gehoord in de richting van Sfax. Bijzonder heden zijn niet bekend. - Sedert gisteren is alhier het gepantserde Italiaansche schip „Maria Pia" ge stationeerd. WASHINGTON, 6 Juli. Volgens het officiëele bulletin van hedenochtend te halfnegen had de presi dent Garfield een rustigen nacht gehad en had hij goed geslapen. De algemeene toestand bleef gunstig. (Halfnegen 's avonds). De toestand van president Garfield blijft gunstig. De lijder heeft den dag goed doorgebracht en heden meer voedsel genuttigd dan gisteren. PARIJS, 6 Juli. Do muntconferentie hield heden hare twaalfde vergadering. De heer Seismit Doda, gedelegeerde van Italië, deelde de voorwaarden mede onder welke zijn land in de Unie zou treden. Het zou zilveren munt slaan, maar in beperkte hoe veelheid. Door den heer Freemantle, gedelegeerde van Engeland, werd officieus verklaard dat de Engelsche Bank gaarne haren voorraad zilver zou vermeerderen, indien de Unie, tot stand gekomen zonder Groot-Britannië, de onbeperkte aanmunting van zilver gedoogde. De heeren Risconi (Italië) en Pierson (Nederland) namen akte van de Engel sche verklaringen. De conferentie is geschorst tot overmorgen. WEENEN, 6 Juli. In Bulgarije zijn wel is waar de verkiezingen voor het meerendeel ten voordeele van vorst Alexander uitgevallen, doch enkele demon- stratiën, zooals te Gabrova en elders gedaan, be wijzen dat zjjne bestrijders hunne zaak niet hope loos achten. In genoemde stad zijn de gekozen zes afgevaardigden tegenstanders van Alexanders poli tiek. Nadat de uitslag der verkiezing was bekend gemaakt, trokken duizend stemgerechtigde burgers met muziek door de straten; den geheelen nacht door hield de optocht aan en do kreet „Leve de do grondwet!" was de veroordeeling van den voor- genomon „coup d'état." Gabrova, vroeger de hoofd stad, heeft door het kiezen van de nationale leiders haro eer en do eer van Bulgarije gered, zegt het volk. - Tirnowa was het tooneel van zeer ernstige ongeregeldheden. Vele personen werden gewond, velo huizen verbrand en banken geplunderd. DRESDEN, 6 Juli. Prinses Georg is op een wan delrit met haar echtgenoot tusschen Hosterwitz en Nieder-Poyritz van het paard gevallen en heeft haar arm gobroken. De toestand is niet zorgwekkend. ROME, 7 Juli. De „Agence Stefani" meldt dat de onderhandelingen over de loening afgeloopen zijn en de overeenkomst in den loop dezer week hier onderteekend zal worden. De heeren Baring, Hambro en Bombrini gaan hedenavond van Turin naar Rome. CAGLIARI, 7 Juli. De „Anthion" heeft gisteren koers gezet naar Tunis. ATHENE, 7 Juli. Een paar Fransche oorlogs schepen, die in den Piraeeus voor anker lagen, zijn gisteren naar Sfax vertrokken.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2