N°. 6559. Donderdag 1 Juli. A0. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering fan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PBIJS DEZEB COURANT: Voor Leiden per 8 meenden.J 1.10. Franco per posta 1.4Q. Afzonderlijke Nommerea (L03. PRIJS DER ADVERTENTIES: Ven 18 regels1.08, Iedere regel meera 0.!7'|. Grootere letters naar plaatsruimte. Morgenochtend worden voor de inteeke- naren daarop verzonden blz. 39 tot 47 van het Gemeenteraadsverslag (zitting van Don derdag 30 Juni 11.) stads-berichten. BEKENDMAKING. Aanwerving van jeugdig Scheepsvolk bij de Marine. De BURGEMEESTER der gemeente Leiden maakt bekend dat jongelieden van 13A tot 16 jaren oud zich op voordeelige voorwaarden met gunstige voornitziohten knoneD verbinden bij de Koninklijke Nederl. Marine, waaromtrent ter Secretarie nadere iulichtiogen te bekomen zjjn. Leiden, De Bnrgemeester, 6 Juli 1881. DE KANTER. Het Amerikaausche drama. Weer heeft de treurige tijding van een afschuwe lijken moordaanslag op het hoofd van een staat Oude en Nieuwe Wereld beide in rep en roer ge bracht. De eerste burger van de Republiek der Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika, de man, die een maal als daglooner zijn arme moeder onderhield, later koetsier en bootsman werd, door stalen ijver het tot onderwijzer en daarna tot rechtsgeleerde bracht om vervolgens tot lid van den Senaat van Ohio te worden verkozen, die later in den oorlog met het Zuiden het bewjjs leverde dat een geniaal man zich op schier elk gebied, waarop hij zich be weegt, weet te onderscheiden, zoodat hij in dien hardnekkigen kamp den generaalsrang verwierf, die grootsche en eerbiedwekkende figuur bij uitnemend heid uit de geschiedenis onzer dagen - de man, die eindelijk tot de hoogste waardigheid in zijn vader land werd verheven - president Garfield werd ver raderlijk getroffen door de kogels van een laaghar- tigen sluipmoordenaar. Gelijk dat ten opzichte van dergelijke moordaan slagen in Duitschland, Rusland, Italië of waar dan ook het geval was, wekte de euveldaad allerwege de diepste verontwaardiging, niet het minst bij ons te lande, waar bij het vernemen van dergelijke treurmaren steeds opnieuw het streelend bewustzijn van veiligheid in eigen boezem wordt opgewekt Inderdaad, wij mogen hot met voldoening zoggen: gelukkig Nederland, waar dergelijke afschuwelijke aanslagen niet voorkomen. Moge dat steeds zoo blij ven Die welgemeende wenseh bezielt ongetwijfeld elk Nederlander; maar dat moet ons niet genoeg zijn. Wij moeten er, elk in zjjn kring, ernstig naar stre ven alles te doen om dien gelukkigen toestand steeds te doen voortduren. Kalmte en bezadigdheid met wederzijdsche eerbiediging van anderer inzichten, geljjk dat in een vrjj land betaamt, ziedaar wel oen der hoofdvoorwaarden voor het bestendigen van die benijdenswaardige veiligheid. Zóó zal men niet alleen de aanleiding, maar zelfs de voorwendsels tot dergelijke euveldaden wegnemen. Maar al te dikwijls toch wordt de zoogenaamde politiek gebezigd als dekmantel om eon misdaad te volvoeren, louter ter bereiking van baatzuchtige oog merken. Inderdaad, eigenbelang schijnt ook by den moord aanslag op den president Garfield de eenige drjjfveir te sjjn geweest; vermeende of werkelijk ondervonden achterstelling van een naar posten dingend individu. Zeker geen verschoonbare reden, maar integendeel oen grond te meer om de daad tot een laaghartige te stempelen; doch tevens ook een vingerwijzing voor allen, wien ru9t en veiligheid in eigen boezem lief zijn, om steeds al het megelijke aan te wenden, ten einde onrecht of verkorting, waar die zich wer kelijk mochten voordoen, zoo spoedig mogelijk tegen te gaan. Gelukkig mogen wij in dat opzicht het Neder- lar.dsche volk noemen, dat zich steeds kenmerkte eon 'of aardig streven naar bevordering van recht en billijkheid voor allen zonder onderscheid. Dat edelaardig rechtsbewustzijn, dat zich nu eens uitspreekt ter bescherming van den eenvoudigon soldaat, wien een onverdiende straf werd opgelegd, dan weder zich doet kennen door een onvermoeiden aandrang tot afschaffing van mensehonteerende lijf straffen, is ongetwijfeld een krachtig werkende hefboom tot verhooging van die algemeene tevre denheid, welke den hechtston grondslag vormt voor de veiligheid en rust in stad en land. Elke daad, waarin zulk een prijzenswaardige strekking valt op te merken, zal steeds door elk weldenkende worden toegejuicht. Met algemeene voldoening werd dan ook in den lande kennis ge nomen van den inhoud van het rapport, uitgebracht door de commissie uit de Tweede Kamer, belast met het onderzoek der inlichtingen van den minister van marine op de adressen omtrent het veelbesproken verzoek der klerken aan het marine-etablissement te Amsterdam. Ten duidelijkste wordt in dat rap port de meening uitgesproken, dat de bepalingen, die het indienen van verzoekschriften der mindere ge ëmployeerden aan 's Rijks werven heeten te regelen en krachtens welke de bekende, voor de hoofden van huisgezinnen zoo nijpende straffen, werden toege past, niet zjjn overeen te brengen met de beginse len van art. 9 der grondwet. Dientengevolge advi seert de commissie der Kamer om als haar gevoe len te kennen te geven, dat gemelde verordeningen, waarbij het recht van petitie voor genoemde mindere geëmployeerden en werklieden wordt gereglemen teerd, noch doeltreffend ia, noch overeenkomstig de beginselen omtrent dat recht in de grondwet neder- gelegd, en dat zjj op dit stuk dringend herziening vorderen. Dergelijke uitspraken versterken het bewustzijn dat in Nederland nog altoos recht ls te verkrijgen, dank zij de openbare meening, waarvan de pers het orgaan is. Dat bewustzjjn geeft vertrouwen, en dit weder tevredenheid, des deugd el jjksten grondslag van veiligheid en rust. Hoe meer die overtuiging veld wint, des te ernstiger zullen alle wendenken- den er naar streven onrecht en onbillijkheid in eigen kring te helpen bestrijden, maar des te min der ook zal er plaats zijn voor de overdreven eischen van enkele ontevredenen, die steeds hot algemeen belang aan eigen baatzuchtige oogmerken trachten ten offer te brengen, daarbij veelal voor de laaghar- tigste middelen niet terugdeinzende. LEIDEN, 6 Juli. Door den heer W. H. Yan Zanten Jr. en mej. de wed. G. Yan 't Riet, beiden wonende onder de ge meente Leiderdorp, is aan den gemeenteraad alhier per request vergunning gevraagd, om een gedeelte der Stadssingolsloot langs den Zjjlsingel te mogen dempen en den daardoor verkregen grond in eigen dom te verkrijgen, ten einde aldaar huizen te bouwen, met de voorgevels te plaatsen op den afstand van twee meter met de rooilijn der boomen. De commissie van fabricage meent echter de inwilliging van dat verzoek te moeten ontraden: 1°. omdat de voorgevels der te bouwen woningen de grensschei ding, die aldaar tusschen de gemeenten Leiden en Leiderdorp bestaat, zoodanig zouden uitwisschen, dat de gevels kwamen onder Leiden en de overige gedeel ten der huizen onder Leiderdorp zouden staan; 2°. om dat ingoval van demping der singelslooten, steeds de eigendom aan de gemeente Leiden moet verblijven, gelijk geschied is bij het dempen der sloot tusschen den Ileerenweg en de Naakte Sluis onder Zoeter- woude, waartoe de gemeenteraad dd. 27 Juli 1865 heeft besloten, ten einde des noodig de singels te kunnen verbreeden, en 3°. omdat het bouwen van woningen langs de singels niet in het belang is der gemeente Leiden, wijl de daarvan komende belas tingen sirekken ten voordeole d$r gemeen cekasen van de aangrenzende gemeenten, terwijl de bewo ners zonder in de lasten te dragen, voordeel trek ken van de onmiddellijke nabijheid der stad. Wel kan de commissie tot vergunning adviseeren voor het gedeeltelijk dempen van de sloot aan het Min- nebroerspad, uitmakende een lengte van 104 meter, mits stellende op de scheiding van die perceelen en den grondeigendom der gemeente een ijzeren hek naast de op die perceelen te bouwen woningen, alsmede tot het leggen van een duiker aan het einde van het gedempte gedeelte der sloot door den Zjjlsingel naar de singelgracht. De minister van binnenlandsche zaken heeft burgemeester en wethouders van Leiden benoemd tot provisoren van het, onder beheer van curatoren der Leidsche universiteit gesteld, fonds voor de uitkeering eener studiebeurs aan een vrouwelijke student in de geneeskunde aan die universiteit. De minister van waterstaat heeft aan de hoofd ambtenaren van den waterstaat bij aanschrijving het verzoek gericht om, wanneer bij het uitvoeren van werkep voorwerpen gevonden worden, die voor de natuurlijke historie, oudheid of geschiedenis merkwaardig kunnen zjjn, of sporen en overblijfsels van oude gebouwen, wegen enz. worden ontdekt, daarvan onmiddelljjk kennis te geven aan den direc teur van 's Rijks Museum van Oudheden te LeideD, opdat deze in de gelegenheid worde gesteld, zonder uitstel het meest gewenschte wetenschappeljjk onder zoek te doen instellen. Ds. P. Bartstra te Wassenaar heeft voor het beroep naar Amsterdam bedankt. Dezer dagen viert het R.-K. Instituut te Katwijk zijn 50-jarig bestaan; de bisschop van Haarlem was Zondag tegenwoordig aan het diner en souper, dat bij die gelegenheid gegeven werd en waaraan 48 personen deelnamen. Op hetoogen- blik heeft het Instituut bij de 200 leerlingen. Yele inwoners van Katwijk vlaggen. De pauselijke vlag wappert vau de torens van het uitgestrekte gebouw. Bjj deze gelegenheid is de heer P. G. Schagt, pastoor te 's-Gravenhage, door den Paus benoemd tot Pro- tonotarius apostolicus. Voor de hulp, verleend bij den brand op Klingendaal, heeft het brandspuit-personeel van het regiment grenadiers en jagers nog ontvangen GO van de Assurantieraaatschappij en 40 van de gemeente Wassenaar. De geneeskundige staatscommissie te Utrecht heeft tot arts bevorderd de heerenC. W. Bollaan, doctorandus, B. Bakker en G. A. Yan de Roemer, beiden cand.-artsen. Morgen, Donderdag, wordt door mgr. Panicï, Apostolisch Internuntius bjj ons Hof, in het gebouw der nunciatuur een luisterrijk diner aangeboden aan de hooge geestelijkheid, zoowel te 's-Hage als uit verschillende diocesen. Naar men verneemt, heeft mr. Modderman, minister van justitie, voor zijne benoeming tot comm. van de Nod. Rijnspoorwegmaatschappij bedankt. Het kiescollege der Ned.-Herv. gemeente te Amsterdam heeft tot predikant beroepen ds. Kraayen- belt te Rotterdam. Naar men verneemt, is de leening der Noord- Brabantsche Stoomtramwegmaatschappjj ruim zes maal volteekend. Alleen te Amsterdam is voor ruim. anderhalf millioen gulden ingeschreven. De Nederlandsche Assurantie-Compagnie", opgericht in 1776, keert over 1880 10 pet. uit. De Staatscourant bevat de vertaling der ver klaring, door mr. N. G. Pierson, als gedelegeerde van de Ned. regeoring, bij de internationale munt- conferentie te Parjjs, onder goedkeuring der regeering den 4den dezer afgelegd. Z. M. heeft aan P. Van Rood, gewezen cipier van het huis van bewaring te Culomborg, verleend iea GD'ioen van f Si 'sjaars.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1