schrik een beroerte, welke dadelijk aan haar leven een einde maakte. Omtrent den grooten brand te Vlissin- gen wordt aan de Midd. Crt. nog het volgende be richt: Op de werf „de Schelde" werkten ongeveer 400 personen. De schade is op f 400,000 te schat ten. De teekeningen zijn voor oen groot deel ge red. Naar wij vernemen, bestaat bet voornemen de werklieden niet te ontslaan. Onmiddellijk is men begonnen om een loods op te richten, waarin de noodige machinerieën zullen geplaatst worden om het onderhanden zjjnde werk te kannen afmaken. Een 83-jarig ingezetene van IJsel- muiden, die van de markt te Zwolle huiswaarts "keerde, is tusscheri Mastenbroek en Kampen door den spoortrein aangereden. Met verbrijzelden linker arm en voet en zwaar aan het hoofd gekwetst is bij naar het ziekenhuis te Kampen overgebracht. Zijn toestand was hopeloos. Dezer dagen werd te Pest een open haar schoolexamen gehouden. De distriets-school- ©pziener dr. Mayer, die door zijde stugheid en hate lijkheden jegens de onderwijzers en leerlingen zeer veel ergernis bij do toehoorders opwekte, veroor loofde zich eindelijk ook de aanmerking, dat „de aanwezige moeders der schoolkinderen het schoolt lokaal voor eenè winkelkast schenen te honden, daar zjj anders niet zoo bont en pauwachtig opgeschikt couden zijn". Nauwelijks had hij dit gezegd, of onder het geroep van „weg met dien lomperd!" vlogen een dertigtal moeders op hem aan en smeten hem de trap af en de dear uit. Een politie-agent hem blootshoofds de vlucht ziende nemen en het woedend geschreeuw der vrouwen hoorende, zag hem voor een dief aan en greep hem bij den kraag. Maar gelukkig kwam een der onderwijzers en hel- 4erde de zaak op, zoodat de schoolopziener door den agent werd losgelaten. Met moeite gelukte het ook, den man voor verdere vervolgingen van de zijde der moeders te vrijwaren, maar van het examen Icwam verder niets. Uit het met zooveel ijver voortgezet onderzoek der EngeUche politie om den moordenaar op den Brightonspoorweg in handen te krijgen of liever weder te vindeD, want hij was vroeger in verhoor en werd weer losgelaten - schijnt te blijken dat hij zich in of dicht nabjj Londen ophoudt. Zijn signalement is overal verspreidOuderdom ongeveer 22 jaren, middelmatige lengte, zeer mager, ziekelijk uiterlijk, krabbels aan de keel of strot, wonden aan het hoofd, waarschijnlijk glad geschoren, lage vilten hoed, zwarte jas, zeer leeljjke tanden. Dorogoering heeft thans ook 100 pd. st. op zijn aanhouding uitgeloofd, zoodat de premie 2400 bedraagt. KOLONIËN. BATAVIA, 27 Mei. De toestanden in Bantam zijn nog verre van be vredigend. Particuliere berichten verklaren dat in vele streken nog tal van personen aan de koorts Ijjdende zijn. De nieuwe resident is met jjver en bekwaamheid werkzaam. Te Padang heeft in het begin dezer maand een hevige brand gewood, die niet alleen een aantal Inlandsche huizen vernield heeft, maar ook het mili taire kampement en het hospitaal aldaar ernstig bedreigde. Het gevaar is echter door de krachtige Inspanning der brandweer en der militairen afgewend. Te Atjeh zijn door onvoorzichtigheid bij het schijf schieten txvee Europeesche soldaten zwaar gewond, waarvan óén sedert overleden is. Over de menage der soldaten aldaar wordt ernstig geklaagd. Uit de laatste officieele rapporten omtrent Atjeh blijkt dat de toestanden aldaar rustig zijn. Slechts was daar een maand geleden, door Atjehers, een aanval gedaan ter hoogte van Batoe-poetih op een ■Chineesche jonk. Politieke bedoelingen waren echter vreemd aan deze daad. Zaterdag 11. is generaal Van der Heyden, met zijn ochtgenoste en dochter, per Fransche mail naar Europa vertrokken. Een groot aantal personen, waaronder twee raden van Indië, deden den vertrek- kenden bevelhebber uitgeleide. Morgen vertrekt van hier per muil naar Europa de president der Javasche Bank, mr. N. P. Van den Berg. Op Maandag 11. heeft de Bataviasche handel hem een luisterrijk afscheidsdiner aangeboden. Van tijd tot tijd vindt inen te Batavia en omstreken nog steeds uitgeputte of reeds gestorven inlanders op de openbare wogen. Meer en meer komen de bewijzen aan den dag van do geduchte verarming der bevolking van West-Java. De gezondheidstoestand te Batavia is gunstig. Het weder is nog steeds zeer warm. Door den gouverneur-genera»! Tan Ncd,-Indië zijn de volgende beschikkingen genome»: Civiel Departement. Verleend: Een 2 jarig verlof naar Ned. w. riekte aan den a»6.-re». J. D. Harders; aan den ambt. op waehtg. Tb. H. Jans en den onderwijier 2de kl. bij bet op. 1. o. voor Ear. en gelijkgeet. in N.-I. B. Japikee. Id. naar Europa w. id. aap den opz. late kl. bij den watetr staat enz. J. M. Lethé, aan den opz. lste kl. bij het boeefa- wezen op Java ea Madura Th. G. Vaa Velthoven en aan den opz. 2de kl. bij den waterstaat enz. L. Sproyt. - Benoemd; Tot adm. by de tinmijnen op Billiton, J. Groothof!; hg het krenkzinnigepgeatiebt te-Bjiitenzorgtot geneesheer- directeur dr. F. H. Bauer; tot ass.-geneesh. J. W. Hofmann; bij den waterstaat enz.: tot opz. 2de kl. J. E. Strnjck en J. H- W. FreyUg; tot opt. 3de kl. G. Koene; tot hoofd.-ing. bij den algem. dienst en den aanleg vaD staats spoorwegen op.Java J. w. IJzerman; tot ass.-res. van Sntnanap (Madura), teven» vendameester aldaar, dr. I. J. Van Limburg. Brouwer tot controleur 2de kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madnra J. E. Hagca-, tot onderw. 2de kl. by het op 1. o. in N..-I. de hulponderwij- teressen M. F. Der Kinderen en M. S. C. Bruno. Ontslagen: Eervol uit 's lands dienst met behond van recht op pensioen deletterzetter 1st* kl. bij landa drokkery te Bata via, Pf. J, Jaai; eervol, uit zijne betr., wegens ziekte, de commies 2de kl. bij den post- en tel.-dierst H. F. Verateegh bij de kamer van kooph. en njjv. te Padang (Som. Weatknst) op verzoek, eervol, wegens vertrek, als lid F. J. D. Noordhock Hegt, onder dankbetuiging, en in diens plaats benoemd C. J. De W»al Malefyt, procuratiehouder der lirma Diemont eu C°. aldaar Belast: Met de waarneming der betrekking van 2dtn onderw. aan de kweekschool voor inl. onderw. te Bindong (res. Preanger Regentschappen) de 3de onderwijzer aan die school W. Voortbnjsen; te Bandjermasin (rea. Z - en O.-afd. van Borneo) de 4Je onderw. der kweekschool voor inl. oaderw. te Magelang B. Van der Benden. Departement va» Oorlog. ,Overgeplaatst: De lstelnit. der eav. jhr. Van Grotenbuis Van Onstein, van Makassar aaar Soerabnia; de late iuit.-kwartierm. Knanf, van Weltevreden naar Atjeh; de off. van gez. Breitenstein, van Buitenzorg naar Batoe-Toeliet. Benoemd: Bij bet wapen der inf.: tot majoor D. Schafer; tot kapt. E. J. F. Gobee, gedetacheerd by de krijgsschool in Ned.,. 11. F. C. Van Bylevelt en F. A. Engelbert Vap Bever voorde; tot lsten lnit, J. Van der Weide, J. Stiemens, C. J. H. Vobl, C. H. O. Bartsch, allen thans met verlof in Ned., J. Van Toorenbnrg en H. Hebbes. Bevorderd: Bjjde mil. adm.tot kapt.-kwartm. D. Has selaar; tot lsten luit.-kwartm. J. Van der PJank. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den off. van gez. 2da kl. G. W. A. Reyfnss. Departement van MarineOvergeplaatst: Van Zr. Ms. st. „Sitidoro" op Zr. Ms. wachtschip Ie Batavia de lnit. ter fee 2de kl. D. Stolp; van Zr. Ms. st. „Cura?!»" op Zr. M>. wscht- schip te Batavia de off. v. adm. lste kl» G. H, C. Van Nnys^ vau Zr. Ms. at. „Cura9ao" op Zr. Ms. st. „Atjeh" de off. van adm. lste kl, J. C. De Vrfese; van Zr. Ms. at. „Atjeh" op Zr. Ms. st. „Curasao" de off. v. adm. late kl. W. F. E. li Rutte; van Zr. Ms. st. „Watergeus" op Zr. Ma. ramt. „Kon. der Ned." de late lpit. ter zee lste kl. C. E. De Jong; van Zr. Ms. ramt. „Kon. der Ned." op Zr. Ms. at. „Watergeus" als lste off. de lnit. ter zee lste kl. H. Feitb. Vergunning verleend: om te repatrieeren aan den luit. ter zee lste kl. C. H. Cornelissen. Ontslagen: Eervol nit zijne betr', wegens ziekte, de 2de machinist hij de gonv.-raarine F, T. Vau Haastert. Ingetrokken :de detacheering hij het dep. der marirc in N.-I. van den inspecteur van adm. F. Wolfson als chef der 3de afd. van gen. dep. Gedetacheerd: bij bet dep. der marine in N.-I. in ge noemde betr. de off. van adm. lste kl. G. II. C. Van Nuya. BUITENLAND. Frankrijk. Uit Tunis wordt gemeld dat de kapitein der ar tillerie Napoléon Demattei Zondag, terwijl hjj met andere officieren zat te graten, te Manouba is ver moord. Eene patrouille, uitgezonden om demoorde naars op te sporen, heeft een Arabier doodgeschoten en eenigo anderen in hechtenis genomen. De betrokkene commissie van den Senaat heeft zich verklaard tegen het door den heer Jules Simon voorgestelde amendement op het wetsontwerp éot invoering van verplicht lager onderwijs. De Senaat echter heeft het amendement aangenomen. In eene nota van het Turksche gezantschap te Parijs wordt geprotesteerd tegen de verantwoor delijkheid, die in de onlusten te Sfax aan de Porte wordt toegeschreven. Voorts wordt in de nota ge zegd dat de maatregelen, die de Porte heeft gomeend in het vilajet Tripoli te moeten nemen, van zuiver administratieven en plaatselijken aard zijn en alleen ten doel hadden de binnenlandsche orde te handhaven. Groot-Britajmiê. De onwillige Iersche pachters van het landgoed Kingston te Mitchelstown zijn door een charge van een „vliegende colbnne" verdreven. Het kwam daarbjj natuurlijk tot botsingen. Volgens inlichtingen die do politie te Londen ontvangen hoeft, schijnen de Fenians voornemens te zijn het slot Hawarden, dat door Gladstone be woond wordt, in de lucht te doen springen. Alle voorzorgsmaatregelen zijn genomen en het gebouw wordt streng bewaakt. Volgens de „Daily Chronicle" heeft de Rus sische consul te Sofia naar St.-Petersburg geseind, dat een complot ontdekt is om prins Alexander te vermoorden. Oostonr.-Hong. Monaroii ie. Het gisterochtend uitgegeven bulletin omtrent den algemeenen toestand der keizerin en de vordering der genezing van de operatie lniddo bevredigend. De „Polit. Corresp." spreekt ten stelligste de sensatieberichten tegen, betreffende belangrijke wijzi gingen, die binnenkort zouden plaats hebben in de legerorgonisatie. De minister van onderwijs heeft bij schrijven aan den academischen senaat het voorstel tot ver vroegde sluiting' der lessen aan de universiteit te Praag goedgekeurd. - In eene conferentie van Duitsch-Boheemsche afgevaardigden is besloten, in eene proclamatie aan de 'Duitsche bevolking van Bohemen een beroep te doen op de door haar ge koesterde nationale gevoelens, opdat zij, daaraan trouw blijvende, op hare eigen kracht en op het rechtvaardige harer zaak vertrouwen stelle. - Zondag is het te Praag volkomen rustig gebleven. Rusland. Het bericht van buitenlandsche bladen, volgens hetwelk de heer Giers, hoofd van het departement van buitenlandsche zaken, met een langdurig ver lof op reis zon gaan en tijdelijk door den heer Jomini zou worden vervangen, is onjuist. Berichten omtrent de verwachting van den oogst zjjn uit de meeste gouvernementen ingekomen. Zij luiden algomeen gunstig en voorspellen voor het' geheele rjjk een zeer goeden óogBi, Telegrammen. GENÈVE, 4 Juli. Gisteren heeft het Geneefsche volk het door de radicale partij ingediende wets ontwerp verworpen, strekkende om de rechterljjke benoemingen bij volksstemming te doen geschieden. WASHINGTON, 4 Juli. Het hedenochtend te 1 uur uitgegeven bulletin meldt, dat, met het oog op de noodzakelijkheid om den heer Garfield eene volkomen rust te laten genieten, de geneesheeren besloten hebben, niet vóór 7 uren 's ochtends eenig onderzoek naar de wonde te doeD, en dat eerst daarna een bulletin zal wórden uitgegeven. Bulletin van 8.15 des ochtends. In den toe stand van den president is geone noemenswaardige verandering gekomen. Van hedennacht te balféén af heeft hij korte tusschenpoozen van slaap gehad. Na en dan klaagde hij in den loop van den nacht over pijnen in den voet. De tympanitischo symp tomen zijn niet vermeerderd. Pols 108, temperatuur 99, ademhaling 19. ('s Middags halféén.) Het nieuwe bulletin meldt dat er sedert het vorige weinig verandering is gekomen. De patient klaagt echter veel minder over pijn aan de voeten. Nu en dan heeft hij ge braakt. Pols 110, temperatuur 100, ademhaling 24. De heer Blaine heeft een eenigszins ongustige depecho naar Lowell gezsnden (4 nren 's namiddags.) Garfield is te halfdrie ontwaakt en heeft verklaard dat hij zich iets beter gevoelt. (Halfzes 's namiddags.) Het te 5 nren uitge geven bulletin meldt dat de lijder een weinig bouillon gebruikt heeft. Hij rust nu weder. (73/4 uren 's avonds). De president bevindt zich niet zoo goed als 's voormiddags. De pijnen in de voeten zijn wel verminderd, maar de tym panitis (trommelzucht) openbaart zich opnieuw. Pols 126, temperatuur 1019/1#, ademhaling 24. Te 10 uren wordt weder een bulletin uitgegeven en dan verschijnt er geen voor morgenochtend, daar de geneesheeren den patiënt niet zonder noodzakelijkheid willen lastig vallen. (10 uren 's avonds). Het zooeven verschenen bulletin meldt dat in de laatstverloopon twee uren eenige verbetering merkbaar is. Gedurende dien tijd heefc do patiënt niet gebraakt. Pols 124, lichaams warmte 101, ademhaling 24. PARIJS, 5 Juli. Het „Journal officiel" meldt dat de generaal Saussier is benoemd tot bevelhebber van het 19de legercorps in Algerië, ter vervanging van generaal Osmont, die op wachtgeld wordt gesteld. De generaal Decoureby, bevelhebber te Nancy, is benoemd tot commandant van het 6de corps te Cbalons-sur-Marne, ter vervanging van generaal Saussier. De generaal Delebecque is benoemd tot commandant te Oran, in de plaats van generaal Cerez, die op wachtgeld wordt gesteld. ROME, 5 Juli. De te Milaan verschijnende „Pnn- golo" meldt dat het leeningstractaat morgen onder teekend zal worden. Een groep buitenlandsche ban kiers neemt 464 millioen, de Italiaansche groep 200 millioen. De regeering zal te beschikken krijgen over

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2