N°. 6556. Maandag A Juli. A". 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit Nomnier toestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. Een kloeke daad van het voorgeslacht. LEIBSCH BAGBLAB. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.1.1 ft, Franco per post.1.4(1 Afzonderlijke Nommera.0.05. PRIJS DER AD TERTEN TIEN j Van 1—8 regels.1-05. Iedere regel meer0,171. Grootere lettert naar ptaalsraimta. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gelet op art. J.7 der verordening van den 28sten October 1880, houdende reglement voor een Hoogere Burgerschool voor Meisjes te Leiden (Gemeenteblad n°. 1 van 18S1); Brengen ter kennis van belanghebbendèn dat de toelatingsexamens van leerlingen voor de eerste of laagste klasse der Hoogere Bur gerschool voor Meisjes znllen plaats hebben in bet schoolgebouw aan de Oude Vest op Donderdag den 7den en Vrijdag den 8sten Juli a. a., des voormiddags van 9 tot 11 nren en des namiddags van 2 tot 4 nren, alsmede op Zaterdag den 9den Juli a. s. alléén des voormiddags van 9 tot 10 uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DB KANTER, Burgemeester. 28 Juni 1881. E. KIST, Secretaris. DE BURGEMEESTER van LEIDEN; Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad N«. 184); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat gedurende de afge- loopen week geene peraohen aan mazelen zijn overleden. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 2 Juli 1881. DE KANTER. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt bij deze ter algemeene kennis dat door hem aao den ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter band gesteld de op den lsten Jnli jl. invorderbaar verklaarde kohieren van de personeele belasting, dienst 1881/82, Wijk 4 en 5, zijnde een ieder verplicht zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldosn. Leiden, De BnrgemeeBter voornoemd, 2 Juli 1881. 1)E KANTER. Vergadering van den Raad der gemeente Leiden op Donderdag den 7den Jnli 1S81, des namiddags te twee uren. Het touweljjk van Filips den Schoonen met eene Spaansche erfdochter had treurige gevolgen voor de Nederlanden. "Wel vertoonden die zich nog nietten volle onder zijn bestuur en dat van hnn zoon Karei, omdat beide vorsten, in de Nederlanden geboren, hunne landgenooten niet achterstelden bij de Span jaardenmaar toen deze de heerschappij neergelegd en zijn zoon Filips, geheel en al een Spanjaard, hem in de regeering over Spanje en de Nederlan den opgevolgd was, werd dit land als een winge west behandeld en eene reeks van euveldaden ge pleegd, die met eene zwarte kool in 's lands histo riebladen staan geteekend. De rechten en vrijheden des volks, door vorige graven verleend, werden ver kort of ingetrokken. Billijke klachten werden niet verhoord, ernstige gebeden met hoon beantwoord. Toen het volk ongeduldig werd en tot betreurens waardige uitspattingen oversloeg, door alle welden- kenden ten allen tijde afgekeurd, werden alle Neder landers door den Spaanschen monarch er voor aan sprakelijk gesteld en Alva aan het hoofd van een voor dien tijd geducht leger naar dit land gezonden met eene uitgebreide volmacht, waarvan hij maar al te zeer gebruik maakte door op burgers zelfs de militaire tucht toe te passen. Duizenden bij duizenden vloden op de treurmare van zjjne komst het land uit, onder welke zich ook de edele Prins Willem van Oranje bevond. Wel zaten die vluchtelingen in den vreemde niet stil, maar al hunne pogingen tot bevrijding des vader lands hadden geen gewenscht gevolg. De straf oefeningen en verbeurdverklaringen van goederen namen bij den dag tee. Eindelijk wordt Den Briel door een hoopje Watergeuzen, ruwe maar kloeke mannen, ingenomen. Andere steden verklaren zich daarop tegen Alva en voor Oranje. Van dien wor stelstrijd weet het oude Leiden ook mee te praten. De academie is het roemvol gedenkteeken vanLei- dens trouw en moed voor de zaak der vrijheid. Vijf jaren later werd het gedenkwaardig verbond, de Unie van Utrecht, gesloten, waarbij gewesten, steden, heerlijkheden en aanzienlijke personen elkaar plechtig hulp en steun toezeiden tegen den gemeen- schappeljjken vijand. Filips wist echter van geen toegeven. Hij was de leer toegedaan, dat het volk er was om den vorst. Oranje koesterde die heillooze leer niet. Hij, op wien het volk naast God vertrouwde, begreep dat deze stelling juist andersom waarheid behelsde, nl. dat de vorst er was om het volk. Filips beschouwde hem, die de verpersoonlijking was van dit nieuwere en betere regeeringssysteem, als zijn grootsten tegenstander en deinsde er niet voor terug zijne toevlucht tot sluipmoord te nemen en - loofde eene aanzienlijke som gelds en brieven van adeldom uit aan een iegelijk, die hem van kant maakte. Hij slingerde tegen hem den banbliksem uit, waarbij de Prins als een uitvaagsel der maatschappij werd voorgesteld en vogelvrij verklaard. Sedert liep het leven van Vader Willem" be stendig gevaar van door eene laaghartige hand te worden afgesneden, en deze zou daarvoor niet ver volgd, neen zelfs beloond en in den adelstand opge nomen worden! Toen was de maat der ongerechtigheid van den Spaanschen koning vol. De prins zuiverde zich in een bondig verweerschrift of Apologie van den blaam, op zijn goeden naam en zijne edele bedoelingen geworpen. De Staten versterkten 's prinsen lijfwacht en begrepen, nu de koning tot zulke geweldige, ja laaghartige middelen zijne toevlucht nam, dat het niet mogelijk was ooit op eenige toenadering van zijnentwege te kunnen rekenen. Zij gingen thans over tot eene kloeke daad: zij zwoeren Filips als graaf af en verklaarden plechtig hem niet langer te kunnen gehoorzamen, omdat hij bleef vast houden aan de leer, dat het volk er om of ten behoeve van den vorst was. Openlijk verdedigden zij hunne daad met aan te voeren dat de vorst er was om het volk, dat, gelijk een goed huisvader ver plicht is met zijn gezin, zoo ook de vorst met zijn volk moest handelen. De absolnte macht des konings wilden zij zich niet langer laten welge vallen. Deze was gebleken tot schromelijke machts overschrijding en geweldenarij te voeren en had een toestand doen geboren worden, waarvan de Neder landen zulke trenrige getuigen waren geweest. Met het oude beginsel braken zij openlijk door hunne manhafte daad op 26 Juli 1581. Het nieuwere en betere beginsel huldigden zij openlijk, en daar Filips hiervan volstrekt afkeerig was, hield hij den strijd vol, maar niet met eenig gunstig gevolg. Integendeel, Spanje, eenmaal groot en machtig, leed ontzettende verliezen en 's konings nazaat moest eindelijk in 1648 de Nederlanden als een vrij en onafhankelijk land erkennen, waarop hij noch zijne opvolgers ooit e«nige aanspraak meer konden doen gelden. Driehonderd jaar zal het den 26sten Juli aanst. geleden zijn, dat 's lands vaderen openlijk dit nieuwe beginsel met hart en ziel aankleefden, en daar de Spaansche koning er bij geen mogelijkheid voor te winnen was, ja, zij van hem zelfs de minste toenadering niet hadden te verwachten, konden zij hem, die het oude beginsel met hand en tand wilde vasthouden, niet langer gehoorzamen en zwoe ren zij hem plechtig af. Wij ondervinden de heil rijke gevolgen van dat nieuwere en betere beginsel voor waar volksgeluk, maar laten wij niet verge ten, dat het eerst openlijk verkondigd is door 's lands beschreven vaderen in 1581 op den eeuwig gedenk- waardigen 26sten Juli. Zullen wij zwijgen, nu weldra het derde eeuw feest aanbreekt van dien heuglijken dag? Dat zij immers verre. Geen enkel Nederlander zal er wel gevonden worden, die dat verlangt, of hij mocht de absolute macht eens vorsten wenschen; maar dat is ook niet mogelijk; want hij zon daardoor toonen de zegeningen niet te erkennen, die het nieuwere beginsel heeft gewrocht. Waar toch heerscht meer volksgeluk, onder eene absolnte of constitutioneele regeering? Welk eene vraag! welnu dan: wie het eerste meent, dat die zwijge, maar wie het laatste erkent, dat die juiche en de weldaden herdenke, die eene constitutioneele regeering - want deze toch is een uitvloeisel van dat nieuwere beginsel - voor waar volksgeluk schenkt. Of we nu weer feest zullen vieren? Wij zijn daar volstrekt niet tegen, maar nu de voorloopige pogingen, in de hoofdstad des lands daarvoor aangewend, schipbreuk hebben geleden, meenen wij een ander voorstel te doen, dat, naar wij ons vleien, alom instemming zal vin den. Ieder steke op den 26sten Juli a. s. de nationale driekleur uit ten blijke zijner ingenomen heid met do kloeke daad van het voorgeslacht vóór 300 jaar, en het jonge geslacht, dat nog op de schoolbanken zit, viere alom feest. De vreugde, die de kinderen zullen smaken, zal den onderen goed doen en dezen zullen van zeiven feestelijk gestemd worden, als zij de blijdschap aanschouwen op het gelaat hunner kinderen bij de nadering en de komst van dien heuglijken gedenkdag. Dat zij zoo! LEIDEN, 2 Juli. Bij do heden gehouden aanbesteding tot het leveren van 20 ijzeren ledikanten voor het Invaliden huis waren 8 biljetten ingekomen. Laagste inschrijver was do heer A. G. Yan Cleef alhier voor f 319; de hoogste inschrijving bedroeg f 598. ,De gunning is aangehouden. Het stedelijk muziekcorps der dd. schutterij alhier gaf gisteravond aan het Badhuis te Katwjjk aan Zee het tweede der zes concerten, dat weder door een prachtigen zomeravond begunstigd werd.. Het was dan ook inderdaad een kostelijk genoegen onder de tonen der muziek eenige uren aldaar met het gezicht op de kabbelende zee of aan het strand door te brengen, al zagen de musici zich ook genood zaakt door de inrichting der lessenaars - waardoor reeds bij het kleine koeltje hunne partijen niet altijd even rustig voor hen bleven liggen - enkele wijzigingen in het programma wat betreft de groo tere composities te brengen. - Jammer echter èn voor de verdienstelijke leiding van den hèer Locher èn voor den ondernemer dat van deze gelegenheid niet nog moer gebruik gemaakt werd.' Het concert- en operetten-gézelschap van den heer Pflaging zal op Zomerzorg weder een enkele soiree musicale komen aanbieden. Dé heer Pflaging is hier van vroeger geenszins een"onbekendè; in tegendeel heeft hij steeds getoond het den bezoekers zoo aangenaam mogelijk te maken. Daardoor zal het hem zeker ook nu niet aan belangstelling ontbreken. Op „Rhynzigt" werden deze week 1272 baden door heeren en 51 door dames genomen. De tempe ratuur van het Rijnwater bleef tusschen 21° en 23° C. Yrijdag 15 Jnli a. s., des namiddags te 1 uur, zal, onder nadere goedkeuring, door of vanwege den minister van waterstaat, aan het locaal van dat Dep. worden aanbesteed het spannen en ophangen van een draad aan de bestaande telegraafpalen tus schen Amsterdam en Leiden. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 46—61 volwassen personen en van 29 kinderen. De therm. .Fahr. teekende gisteravond om 5 u. 82°, 8 u. 68°, 10 u. 64°hedenmorgen om 5 u. 62°, 8 u. 66°, 12 n. 78° en 's nam. 4 u. 70°. Wind: N.-W. Aan den heer F. C. Cremers, onderwijzer te Haarlemmermeer, is, op verzoek, eervol ontslag verleend. Bij de faculteit der wis- en natuurkunde aan de universiteit van Amsterdam is met gunstig ge volg het eerste natuurkundig examen afgelegd door de heeren A. J. Salm, A. P. Duinker, H. Rippergh en M. Romeny, studenten in de geneeskunde.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1