BURGERLIJKE STAND VAN LEIIJEN, jongejuffrouw Korndorffer, een nichtje van den plaat selijken commandant, bood don held van Atjeh eon bouquet aan en de majoor Van Spengler verwel komde hem namens de Vrijmetselaars als oorlogs held en vredesman wegens de stichting van eene Loge op Olehleh. Onder de aanwezigen heerschte groote geestdrift. - Om over halfzeven arriveerde do generaal met den Hollandschen spoortrein in de residentie. Tal van Indische autoriteiten, generaals, hoofd- en andere officieren van de landmacht, het Indische leger en de marine, hooggeplaatste Indische ambtenaren, staatsdienaren en volksvertegenwoordi gers, benevens een groote menigte belangstellenden, hadden zich zoowel op het perron als op het bui tenplein van het station Yereenigd om den generaal te begroeten en het welkom toe te roepen. Verge zeld van zijne echtgenooto en kinderen, alsmede door generaal Verspjjck, die hem tot Brussel was tegemoetgereisd, trad de moodige legeraanvoerder in uniform en onder oorverdoovende hoezees uit den spoortrein. Zijne vele vrienden en vereerders verdrongen elkander om hem de hand te drukken. Ook het bestuur der kon. vereeniging „het eere- teeken voor belangrijke krijgsverrichtingen" deed van zijne aanwezigheid blijken. Do generaal word o. a. gecomplimenteerd door den staatsraad Heems kerk, in zijne qualiteit van president der hoofd commissie voor hot namens de natie aan te bieden huldeblijk. De Broederschap van notarissen zal in de eerste dagen van Augustus te Assen haar jaar- lijksche vergadering houden. Ongeveer 100 leden zullen er aan deelnemen. In het bericht der verkiezing van den heer Eegout tot lid der Eerste Kamer is genoemd de naam van den heer Michiels Van Kessenich, dit moet zijn: Michiels Van Verduynen, die 17 stemmen bekwam. De Koning en de prins van Oranje ontvingen gisteren de eerste nieuwe haring uit Vlaardingen, waar de eerste haringjager met 124 ton maatjes- haring en 76 ton volle haring is binnengekomen. Prinses Marianne heeft een bezoek gebracht aan Noordwijk, waar zij langen tijd vertoefde in de tuinen van dr. J. Everwijn. Na een dejeuner bij Konijnenburg vertrok H. K. H. weer naar Voorburg. Het stoomschip „AV. A. Scholten", van Nieuw- York naar Rotterdam, is gisteren te Hellevoetsluis aangekomen; de „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, is gisternamiddag AYight gepasseerd. Oemengd Nieuws. Bij de in aanbouw zijnde huizen aan het Plantsoen is gisteravond, wederom een werk man van den steiger gevallen. Na eèrst in een der woningen aldaar opgenomen en voorloopig behan deld te zijn, is hij later naar het academisch zieken huis overgebracht. De heer F. AV. Mondriaan, oud-inge nieur der Ned.-Indische spoorwegmaatschappij, thans leeraar in het stoomwezen aan de Ambachtsschool te Rotterdam, moet gistermorgen een langdurig onderhoud gehad hebben met den burgemeester aldaar, om dezen een plan te ontvouwen tot open bare verlichting der stad door middel van electrici- teit, waarvan de krachtvoortbrenger zal worden de eb en vloed der Maas. De burgemeester noodigde den heer Mondriaan uit hot plan schriftelijk nader in bijzonderheden te willen uiteenzetten en aan den raad in te zenden. Gistermiddag werd aan het R. N. mel ding gemaakt van een gerucht, dat een der beman ning van de voor eenigo jaren vergane „Friesland" op een onbewoond eiland teruggevonden en naar Rotterdam gebracht is. Bij verschillende reedersen cargadoors daar ter stede was daarvan echter niets bekend, zoodat hot gerucht geen geloof schijnt te verdienen. Naar uit Utrecht wordt gemeld, moet de baron Van Heeekeren zich op verschillende aan vragen uit andere plaatsen niet onbereid verklaard hebben zijn prachtig en kostbaar kostuum als Matthias van Oostenrijk, een geschiedkundig kunst werk, onder zekere waarborgen af te staan om hier en daar tentoongesteld te worden. In het Parjjsche „Petit Journal" komt het bericht voor dat de stoomfabriek van de ge broeders Van Heek te Rotterdam volkomen door brand vernield is. De schade bedraagt, volgens dat blad, één millioen en eonige personen zijn gekwetst. - Het geheele bericht is natuurlijk niet anders dan een onjuist verhaal van den brand te Enschedec. Bij het einde van het middagmaal, aan de tafel der hulponderwijzers van hot lyceum te Aix in Provence, heeft eene der onderwijzers, dooi de langdurige plagerijen van zijne collega's in woede gebracht, vijf revolverschoten op hen gelost. Een der onderwijzers, de heer Jassand, werd doodelijk getroffen. De justitie heeft onmiddellijk een onderzoek ingesteld. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de stad Osnieccin, in Gallicië, voor de helft af gebrand. Een onderdirecteur van denFranschen Oosterspoorweg en andere ambtenaren dier onder neming zijn gevlucht, een tekort van 3 millioen fr. in de kas achterlatende. Een ontzettende slaghagel en wolk breuk hebben in den omtrek van Dobrzan (Bohemon) uitgestrekte landerijen onder water gezet en den oogst grootendeels vernield. AV. Beckwith heeft het in den zesdaag- schen zwemwedstrijd met kapitein Webb in het Westminster Aqarium gewonnen. Nadat zij om den prijs van 400 pd. st. 10 uron per dag hadden ge zwommen, had Beckwith 94 mijlen 32 slagen en Webb 92 mijlen 12 slagen afgelegd. Te St-Nazaire werden Zondag-namid dag, een paar uren na elkander, twee dronken lie den in hetzelfde hok gestopt. Toen de bewakers des avonds de deur openden om te zien of de gas ten hun roes genoegzaam hadden uitgeslapen, om naar huis gezonden te worden, vonden zij den laatst binnengekomene, met gebroken tanden, ingetrapte borst, gespleten hersens, uitgestoken oogen, in ster venden toestand terug. De beschonkonen hadden bin nen de nauwe wanden van hun verblijf ruzie ge kregen, waarschijnlijk door dat de vermoorde, toen hij in het hok geworpen werd, over den ander, die lag te Blapen, was heengetuimeld. In plaats van naar huis, is de moordenaar natuurlijk onmiddellijk naar de gevangenis gezonden. BUITENBAND. Frankrijk. Uit Oran wordt van gisteren gemeld: Verspie ders zeggen dat Bou-Amema de door hem ge- vaagengenomen zouaven en jagers over de kling heeft gejaagd.Slechts 33 Spanjaards, waaronder 7 vrouwen, werden door hem gespaard. Hij bevindt zich alleen te Tesmoline met Sa-Smala en geleide. Zijne benden hebben den buit naar hare woonplaat sen gebracht. Officieel wordt gemeld dat te Marseille 3 dooden zijn gevallen: 2 Franschen en 1 Italiaan. 18 personen werden gewond: 5 Franschen en 13 Italianen. België. Te Brussel heeft gisteravond een groote volks meeting plaats gehad ten gunste van uitbreiding van het stemrecht. Verscheiden afgevaardigden waren tegenwoordig. De meeting nam bijna eenparig de motie aan van den heer Janson, den Brusselschen afgevaardigde, waarin verlangd wordt dat ieder Belg, die kan lezen en schrijven, worde toegelaten tot het stemrecht voor de provincie en de gemeente. Giroot-JBritmiiiië. De heer Gladstone heeft in een antwoord op het schrijven van het uitvoerend comité der werk lieden in de suikerindustrie verklaard dat hij com- penseerende rechten in strijd acht met het artikel der meest begunstigde natie,* dat in de handelstrac- taten voorkomt. Hij gelooft dat geen enkel goed gevolg kan voortspruiten uit de voortzetting eener briefwisseling ever dit onderwerp. Oostotw.-Hong». Monarchie. Tot dusver is de uitslag van 298 verkiezingen bekend, namelijk van 174 ministeriëelen, 63 onaf- hankelijken, 44 tot de gematigde oppositie, 9 tot geene partij behoorende en 8 nationalen. Op drie plaatsen zal eene herstemming moeten gehou den worden. De gezworenen hebben gisteren den radicalen dagbladschrijver Kovacs wegens artikelen, waarin hij het gemeenschappelijk leger aanviel, schuldig verklaard. Hij is veroordeeld tot een gevangenisstraf van 4 maanden, 1000 gulden boete en in de kosten van het geding. Telegrammen. KONSTANTINOPEL, 28 Juni. Proces wegens den moord op Abdul-Aziz gepleegd. - Het gerechts hof heeft schuldig verklaard: Mustapha, den hout vester Ahmet-Mustapha-Djizearli en den kamerdie naar Fakri-bey aan moord met voorbedachten rade; Ali-bey en Nedjib-bey, officieren, Midhat-pacha, Nouri-pacha en Damat-Mahmud-pacha aan mede plichtigheid; de paleisbeambten Seide-bey en Izzet- bey aan het verleenen van hulp en bijstand om de misdaad te kunnen plegen. Het hof zal morgen uit spraak doen. Sadyk-paeha is gearresteerd onder beschul diging van de gelden, voor de slachtoffers van de aardbeving te Chios bijeengebracht, tot een bedrag van 10,500 pd. st. 126,000), verduisterd te hebben. PARIJS, 28 Juni. De Senaat heeft het wetsont werp regelende de bevordering bij het leger, aan genomen. LONDONDERRY, 28 Juni. De stoomboot „Van- dalia", koers zettende van Hamburg naar Nieuw- York met duizend passagiers aan boord, stiet den 26sten dezer op 58° 40' N. B. en 15° W. L. op een boom, zoodat de schroef brak en het schip hulp noodig had. DRESDEN, 28 Juni. Het „Dresdener Journal" behelst onder dagteekening van 27 dezer eene veror dening van het ministerie, den 29sten dezer in werking tredende en geldig voor een jaar, krach tens welke op grond van de wet tegen de socialisten aan personen, van wie gevaar voor de openbare rust en veiligheid te duchten is, het verblijf in de stad en hot district Leipzig kan worden ontzegd. BERLIJN, 28 Juni. De keizerin heeft gisteren te Coblenz ten gevolge van eene plotseling ont stane krankheid eene operatie moeten ondergaan. Haar toestand is naar omstandigheden bevredigend. LONDEN, 29 Juni. De heer Grant Duff is tot gouverneur van Madras benoemd. LEIDBN, SO Juni. Tot lid van den gemeenteraad van Amsterdam is bij herstemming gekozen mr. W. AV. Yan Lennep met 490 van de 557 geldige stemmen. De therm. Fahr. toekende gisteravond om 5 u. 66°, 8 u. 62°, 10 u. 58°hedenmorgen om 5 u. 58°, 8 u. 62°, 12 u. 68° en 's nam. 4 u. 68A AVind:N.-W. De hoofdcommissie zal a. s. Zondag 3 Juli het huldeblijk aan den luit.-generaal K. Yan der Heyden aanbieden. - Tevens zal op dien dag in het „Hotel des Indes" het groote eere-banket plaats hebben door vrienden, vereerders en wapenbroeders van den generaal, den held van Atjeh aan te bieden. Het stoomschip „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, passeerde hedenmorgen Dungeness en wordt morgen vroeg te Amsterdam verwacht. llcrstemintnecn voor dc Tweede Hamer. Al mei o o. Herkozen de heer H. A. Insinger met 1193 stemmen. Mr. A. Van Laer bekwam er 942. Zevenbergen. Uitgebracht 1732 geldige stem men. Herkozen mr. R. Van de AVerk met 893. Mr. L. Van Rjjckevorsel had 838 stemmen. Programma's van Muziekuitvoeringen. Musis Sacrum. Donderdag 30 Juni, te halfacht, door de Stafmuziek van het 4de Re;. Infanterie, Kapelmeester de heer A. Grentzius. late afd.: N*. 1. Marsch, Grentzias2. Ouver- tnre „Die Irrfahrt nm's Glück", Suppé3. „MorgenblStter", Walzer, Strauss; 4. Fantaisie sur l'opéra „Fanst", arr. Grent zius; 5. Souvenir de l'opéra „La Byoda Perdu", Duokler 2de afd.: N°. C. Ouverture: „Maritana", Wallace, arr. Grent zius; 7. Gavotte „Heimliche Liebe", Besch, arr. Ooitelaar; „Am Meer", Lied, Schubert; 8. Fantaisie sur „Bouchard d'Aveinea", Myry; 9. Rosen-Galop, Grentzius. van 22 tot en met 29 Juni. BEVALLEN. A. M. Kerkvliet geb. Wijnen Z. E. Spek geb. Zaalberg D. A. E. Voogel geb. v. Riesen D. A. C. v. Beek geb. Simonis D. J. v. Rassen geb. v. Leeuwen D. G. Flippo geb. Overveld Z. J. J. II. v. d. Tuin geb. Han- nessen Z. C. H. Eradus geb. De Vrind D. M. H. Briejer geb. v. d. Hert D. H. v. d. Henst geb. Prinsen J. v. Rossen geb. Vlendré D. M. C. De Man geb. Karremau Z. C. Heruer geb. Uljée Z. L. M. v. Hensden geb. Slegtenborst D. M. C. Van der Lilh geb. Scbnmaeher D. D. Stonten geb. v. Egmond D. M. M. Spierenburg geb. v. d. Linden D. E. J. Kindermann geb. Klinkhamer D. J. Kerkhoven geb. Mulmeyer Z. C. Straatman geb. Mulder Z. en 1). J. C. Biesot geb. v. Leeuwen D. M. Spieren- barg geb. Ktppel D. J. v. Rosse geb. Stakenburg Z. GEHUWD. A. Van Dissel jm. en M. Van der Linden jd. J. J. De Wolf jm. en A. C. Kling jd. J. Van den Broek jm. en G. J. P. Van Leeuwen jd. K. M. Reiveilo jm. en C. M. Buitendijk jd. P. J. De Wilde jm. en M. Mons- henwer id. OVERLEDEN. J. Van Nierop geb. Van der Nat Z. levenl. E. J. Van Beek Z. 32 j. J. M. Tatter W. 65 j. A. A. Niemeyer M. 58 j. C. Kooreman 1 m. A. In 't Hol M. 64 j. C. Verbaan W. 62 j. T. C. Brink D. 15 m. C. Van Veen Z. 2 ra. A. F. Crama Z. 14 m. M. J. Saatvliet geb. Biljouw W. 76 j. M. A. Strnykenkamp D. 2 j. J. J. Kettenis D. 28 m. J. Nobels geb. Meense W. 83 j. B. Nienwenburg geb. Van der Glas V. 57 j. P. Meyer M. 44 j. J. Van den Berg M. 43 j. C. J. Neute- boora D. 20 j. J. J. Deggeller geb. Brummelkamp V. 68 j. T. Kost D. 19 m. C. H. De Wit D. 23 m. M. Bakker Z. 10 j. A. Damm Z. 1 m. 3üGde 8TAATBLOTEK1J. VIJFDE KLASSE. DEKDE LIJST. Trekking van Woensdag 29 Juni. NO. 13332, 18423 1000. NO. 3915 f 400. N'. 2*2, 4174, 4994, 7384, 17862 200. N°. 3036, 6564, 14497, 15643, 16764, 16942, 178S8, 19351 f 100.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2