buitenland. zelfs dat enkele personen, van elders overgekomen, den laatsten trein van de Holl. spoor niet meer konden halen en daardoor den nacht hier in een logement moesten doorbrengen. Een allertreurigst voorval hoeft gis teren te Katwijk-buiten bij den landman Arie Ouwe hand plaats gehad. Diens li-jarige dienstbode hield zich onledig met het gereedmaken van het mid dagmaal. In plaats van meel, mengde zij echter bij vergissing rattenkruid door de rijst, waarvan door haar, alsmede door de hoogbejaarde vrouw van genoemden landman een zekere hoeveelheid gebruikt werd. De gevolgen bleven niet uit. Al spoedig gevoelden beide personen zich ongesteld. Zij waren ten prooi aan de hevigste benauwdheid, gepaard met braking. Geneeskundige hulp werd ingeroepen, maar deze mocht niet meer baten. Niettegenstaande het toegediende tegengif, waren de beide ongelukki- gen reeds eenige uren later overleden. Men schrijft ons uitKatwijk:Indo afgeloopen week werd do kantvisscherij nog met 19 schuiten uitgeoefend en wel met een mooie vangst. Er werd besomd van f 120 tot 178 in 5 dagen. Yoor tarbot werd besteed f 3 a 9, tong /"0.15 a f 0.75 en bunschol 0.50 a f 0.S0 per stuk; levende schol 6 a 8 en droogscharren f 9 a f 11 per mand; zeesterren 10 a 11 per kar. Er zijn reeds 2G schuiten op de haringvisscherij uitgegaan. Hedenmorgen omstreeks zes uren is de stoomwasschorij en bleekerij van den heer P. Droog te Alphen in een uur tijds met het woon huis geheel afgebrand. De vrouwen die op de droog zolders werkzaam waren, zijn met moeite gered. Do brand is waarschijnlijk veroorzaakt door do machine. Van de wasschen, zoowel der ingezetonen als van elders daar aanwezig, is niets gered; de boeken en een weinig huisraad zijn intijds geborgen. Naar wij vernemen, was alles tegen brandschade verzekerd. In de vorige week zjjn te Scheveningen aangekomen 170 badgasten met 22 bedienden, en wel in de hotels 90 badgasten met G bedienden en bij particulieren 80 badgasten met 16 bedienden. In het geheel bevonden zich Zaterdag te Scheve ningen 373 badgasten met 64 bedienden. Omtrent den brand te Enschedee wordt nog gemeld dat meer dan 100 weefmachines met de loodsen verbrijzeld werden. De schade wordt ge raamd op f 250,000 gulden. De groote weverij was den volgenden morgen reeds weder in werking. De arrondissements-rechtbank te Rot terdam heeft uitspraak gedaan in de bekende proce dure tot verificatie, gevoerd door de Afrikaansche Ilandels-Vereoniging contra Kerdijk en Pincoffs. Er wa3 gevraagd verificatie van een bedrag van f 2,453,329.22de rechtbank achtte onbewezen een bedrag van f 1,987,729.22 en heeft de A. H. toe gelaten voor f 4G5,G00. Het gerechtshof te Arnhem heeft in zake het hooger beroep van jhr. "W. Van L., die hij vonnis van de rechtbank te Zutfen, wegens het onwillig veroorzaken van manslag door onvoor zichtigheid, veroordeeld was tot 45 dagen celstraf en geldboeten van f 25, subs. 1 dag celstraf, dat vonnis vernietigd, als zijnde niet behoorlijk gemoti veerd, en beklaagde alsnu veroordeeld tot 4 maanden celstraf en geldboeten van f 100, subs. 7 dagen celstraf. Do zaak betreft den bij een brand omge komen slagersknecht. Guillemin, die, als verdacht van den moord op de meid te Zuidwolde gepleegd te heb ben, te Breda is aangehouden en naar Assen ver voerd, is, daar er geene genoegzame bewijzen voor zijne schuld zijn, weder naar Breda vervoerd ter beschikking van den officier van justitie aldaar. Naar men mededeelt, is hij niet herkend als de per soon, die, kort nadat de moord moet zijn gepleegd, gezien zou zijn in de nabijheid van de plaats van het misdrijf. Een jongeling, H. H. genaamd, 18 jaar oud, dienstdoende als „korsonkeerder" te Lienden, hoeft het schot uit een geweer, dat hij geladen bij zich had en dat door onvoorzichtigheid afging, in den onderbuik gokregen. Dewijl hij, behalve een zwaar schot, nog eeDe aangescherpte houten pon op het geweer had, veroorzaakte dit zulk eene groote wonde, dat zijne ingowanden er uit puilden en zijn dood onmiddellijk volgde. Binnon veortien dagen tij ds brandd en in de kleine gemeente Dancourt (Somme) drie ver schillende gebouwen af. Uit een gerechtelijk onder zoek is volkomen gebleken dat al die branden waren aangestoken door een kind van 5 jaren. Volgens een telegram uit Nieuw-York heeft er storing in den dampkring plaats, die waar schijnlijk tusschen 26 en 28 dezer de Engelsche en Noordsche kusten kan bereiken, vergezeld van regen en harden wind tot N.-Westelijken storm en waar- schijnlijk weerlicht. In het begin dor vorige week is bij den president der rechtbank te Mantes al het zilverwerk gestolen. In het Belgische gehucht Boschkant heeft een 15-jarige knaap, Georges Bracliman ge naamd, zijn moeder in koelen bloede met geweer schoten gedood. Na de misdaad gepleegd te hebben, wierp hj bedaard het geweer over den schouder en wandelde naar Wetteren, waar hij met de grootst mogelijke onverschilligheid verhaalde dat hij 'savonds laat van de kermis te Schollebelle was gekomen en toen zijne moeder, die hem de deur van de schuur opendo, een volle lading in de borst ge schoten had. Als rede voor zijn gruweldaad gaf hij op dat zijn moeder hem dikwijls sloeg en hij haar nog door de deur van de schuur tot zjjn vader had hooren zeggen: „Zoo, is die slechte jon gen daar, hij zal er van lusten." Als met voldoening wees hij er op dat hij haar niet den tijd gelaten had een onkel kwaad woord tot hem te richten. Op de vraag van den commissaris of hij geen be rouw gevoelde over zijn slechte daad, antwoordde hij heel kalm„Wel neen, dan had ze me maar niet moeten slaan." George Brachman, ondanks zijn jeugdigen leeftijd reeds een door en door verdorven wezen, maakte veel misbruik van sterken drank, en kwam soms geheele nachten niet naar huis. Toen do veldwachter Van Langestroom do hand op den moordenaar legde'om hem naar de gevangenis over te brengen, riep deze eensklaps nit: „Zoo, ben jij het, die me zoo dikwijls in het bosch op de hielen hebt gezeten, als ik op een haasje loerde? Hoe jammer dat ik je niet voor een uurtje op den weg tegengekomen ben, de ééne loop van mjjn geweer was net nog geladen, dat had in ééne moeite kunnen doorgaan." Over den Montenegrijnschon moord te St.-Petersburg wordt door den correspondent van de „Daily News" het volgende meegedeeldDonder dag-morgen tegen 10 uren meldde zich aan het winterpaleis te St.-Petersburg een Móntenegrijnsch officier, Djurjewitsch, aan, om prinses Milena, die do gast der keizerlijke familie is, te spreken. Haar adjudant van dienst deelde hem echter mede dat dit onmogelijk was, daar de prinses op het punt was van naar de bidkapel te gaan, alvorens de terugreis te aanvaarden. De Montenegrin, daarover in woede ontstoken, viel den adjudant met zijn dolk aan en bracht hem een ernstige wond naast het oog toe; deze greep echter zijn revolver en loste twee schoten op den indringer, die als lijk neerviel. Op het geraas snelden velen en ook de prinses toe; zij gaf haar goedkeuring over de handeling van den adjudant te kennen, stapte over het lijk, dat voor haar lag, heen en ging ter kerk. Te halftwee verliet zij St.-Petersburg, haar adjudant achterlatende om zich te verantwoorden. Frankrijk. De berichten omtrent den toestand van Oran luiden nog ver van gunstig. Uit de depeches van Algiers blijkt, schrijft de „Messager de Paris", dat al de Europeanen, die zich in den omtrek van Saïdamet de alfateelt bezighielden, door de benden vanBou- Amerna vermoord of gevangengenomen zijn. Bij zijne vlucht naar het zuiden liet hij een deel zijner gevangenen weder vrij. Vierhonderd dezer onge- lukkigen zijn van alles beroofd te Sidi-bel-Abbes aangekomen. „Deze barbaarschhoden", vervolgt ge noemd blad, „welke in de geschiedenis geboekt zullen blijven als de slachting te Saïda, zijn ge pleegd in het hart onzer bezittingen, op de grens van Teil, voor de poorten eener stad, waar de Fransche vlag waait! En wij zijn machteloos ge bleken om de wraak .te oefenen! Zoo ver is het dan, vijftig jaren na de verovering van Algerië, met ons gekomen! Het staat thans vast dat wij door don opstand verrast zijn geworden en dat de regeering de kolonie niet heeft weton te beschermen. Een onderzoek zou wenschelijk zijn naar de verantwoor delijkheid voor dezo hartverscheurende voorvallen." Een te Algiers verspreid gerucht wil dat Bou-Amema niet voorgoed in het binnenland ten zuiden is ge vlucht, maar zich weder ten westen van Geryville bevindt en nieuwe invallen beraamt. De Kamer der Afgevaardigden heeft met 291 tegen 171 stemmen een amendement verworpeD, strekkende om de kredieten voor de groote semi- nariën te schrappen. I> uï tsclilancl. De Bondsraad heeft Zaterdag het tractaat met Hamburg goedgekeurd, dat de aansluiting aan het Tolverbond voorstelde op grond van artikel 34 der Constitutie; hét voorstel werd terstond aangenomen. Aan de commissiën voor tollen en belastingen op het handelsverkeer is opgedragen nadere voorstel len te doen. De wet op de* verzekering voor onge lukken is afgestemd. Italië. Do bepalingen op het ten uitvoer leggen der wet, strekkende tot opheffing van den gedwongen koers, zijn gisteren afgekondigd. Men onderstelt dat de Kamer morgen, Dinsdag, zal overgaan tot de stemming over de kieswet. De Kamer van Afgevaardigden heeft met eene zeer groote meerderheid een amendement verworpen vau den heer Ferrari, strekkende om aan de afge vaardigden eene schadeloosstelling van 25 franken per dag toe te kennen. Ci roo t-Eri laimië. Door don heer Gladstone is in het Lagerhuis, in antwoord op eene vraag van den oud-minister Hicks- Beach, verklaard dat de transactiën betreffende Potchefstroom zoo goed als afgeloopen zijn en er uit dat oogpunt geen beletsel meer bestond tegen het houden van het door den heer Hicks-Beach gewenschte debat over de Transvaalsche aangele genheden en den gesloten vrede. Maar de heer Gladstone zag toch geen kans om daarvoor een dag aan te wijzen voordat de artikelsgewijzo behandeling der Iersche landwet ten einde gebracht was. De heer Northcote protesteerde hiertegen en de heer Gladstone beloofde dat hij de zaak overwegen zou en dat in geval van eene geheel onverwachte ver traging van de behandeling der wet het debat over de Transvaal voorgaan zou. Hij verklaarde tevens dat, zoo de Iersche landwet niet sneller vorderde, hij met zijne collega's in overleg zou treden om trent de maatregelen, die genomen kunnen en moe ten worden om do artikelsgewijze behandeling dier wet te bespoedigen. Uit den reeds bekenden brief, door den heer Gladstone geschreven aan zekeren heer White - een der leden van de deputatie der Engelsch-gezinde Transvalers, die naar Engeland gezonden en daar aangekomen is - blijkt wat de zienswijze is van de regeoring over verscheidene punten, die de Trans vaal betreffen. De telegraaf deelde er bereids den hoofdinhoud van mede. Over het gewichtige vraag stuk van het afstaan van grondgebied aan Engeland komt in den brief echter niets voor. Gelijk te ver wachten was, verklaart de heer Gladstone dat de regeering niet treden kan in de schadeloosstelling wegens vermindering van waarde van eigendommen in de Transvaal ten gevolge van het gebeurde. De eischen van schadeloosstelling wegens verliezen tijdens den oorlog geleden, zal de commissie te Pre toria onderzoeken. Maar voor schade, die rechtstreeks en met noodzakelijkheid uit den oorlog voortvloeide, kan geene schadeloosstelling verleend worden. Oostenv.-Hong. Monarohio. Aangaande de plaats gehad hebbende verkiezingen voor den Rijksdag is nog geen algemeen overzicht mogelijk. Te oordeelen naar de tot dusver bekend geworden resultaten, schijnen zij ten gunste der regee ring te zijn uitgevallen. Inzonderheid in de hoofd stad zijn schier uitsluitend aanhangers der regeering gekozen. De minister Koloman Tisza is op twee plaatsen gekozen. Van 153 verkiezingen zijn 87 ten gunste der liberale partij, 34 ten voordeele der gematigde oppositie en 28 van de onafhankelijk heidspartij. De liberalen wonnen tot hiertoe 17 zetels. In het tweede district der stad Presburg is de oul-minister Szell candidaat voor den Rijksdag ge steld. Hij had te Gotthard tegenover don candidaat der uiterste linkerzijde het onderspit gedolven. In Dobzran is door geweldigen regen en hagelslag groote schade aan den oogst toegebracht en zijn overstroomingen veroorzaakt. Do „Polit. Corr." deelt eene nota mede van Assim-pacha betreffende de opheffing van buiten- landsche postkantoren in Turkije. Telegrammen. BUCHAREST, 26 Juni. In strijd met het ver langen der regeering heeft de Kamer zich vereenigd met de conclusie van een commissoriaal rapport over de conversie der spoorweg-obligatiën. Do overeen komst, door de regeering met Berlijnscho en Parij-

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2