N°. Goal. Dinsdag 28 Juni. A0. 1881 Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. f LEIDSOH FRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.1.10» f Franco per post.1.40. AtzouderlijVe Nommera.0.05. DAGBLAD. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels.1.05. Iedere regel meer0.17^ Grootere letten naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. Vergadering van den Gemeenteraad van Lelden, Dp Donderdag 30 Juni 1881, des namiddags te een nur. Punten ter behandeling: 1°. Benoeming van een leeraar in de lloogduitscbe taal- en let terkunde aan de Hoogere Burgerschool (111) 2°. Idem van een tweede onderwijzeres aan de Meisjesschool der 2de klasse (117) 3°. Idem van een lid in het college van Vroawen-Kraammoe- ders. (107) 4®. Idem van een Commissaris der Bank van Leening. (115) 5°. Rekening der Stedelijke Gasfabriek over 1880. (104) 6°. Voorstel tot aanvulling van het Uitbreidings- en Vernieu wingsfonds der Stedelijke Gasfabriek en daarop betrekkelijk voorstel van den heer J. Scheltema. (86, 87, 93, 95, 96, 102, 113, 30, 45, 92 en 101) 7*. Voorstel tot afstand van grond aan D. A. Schretlen C°. (85 en 109). 8*. Idem als voren aan de Leidsche Bonwvereenigiog en aan C. A. Simonis. (94 en 97) 9°. Idem tot onderhandsche verpachting van de tienden onder Leiderdorp. (98) 10°. Snppletoire staten van begrooting ea staten van af- en over schrijving, dienst 1881, van het R. K. Armbestuur en het R. K. Wees- en Oadeliedenhnis. (99) 11®. Voorstel tot het verleenen van afschrijving van plaatselijke directe belasting, dienst 1880. (103) 12°. Verioeken van J. F. Van Velzen, J. M. P. De Graaf, W. Zwart, J. Van Gaaien, D. Laken en N. H. Doove, om stoepen to mogen leggen. (105, 112 en 120) 13®. Idem van P. Verpoorten, om een keldergat te maken (106) 14®. Idem vail P. Arnoldus, om een plaakijs te leggen. (116) 15®. Staat ven af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1881, voor de vernienwing van de bevolkingsregisters. (110 en 118) 16®. Verzoek van F. M. G. Harting, om ontslag als derde onderwijzer aan de school n®. 2 der vierde klasse. (114) 17®. Idem als voren van G. J. Mullers Jr., als tweede leeraar in de gymnastiek. (UB) 18®. Rekening van de dienstdoende Schutterij over 1880 (100) LEIDEN, 27 Juni. Naar wij vernemen, is er concessie aangevraagd voor een stoomtram van Gouda over Alphen naar Leiden. Door de Yereeniging van Nederlandsche gas- fabriekdirecteuren wordt heden op Zomerzorg de jaarljjksche algemeene vergadering gehouden, na afloop waarvan deze zich ten getale van ongeveer veertig in het Hotel Levedag aan een gemeenschap- peljjken maaltijd zullen vereenigen. Na afgelegd examen zijn tot het onderwijs aan de Kweekschool voor Onderwijzeressen te Haarlem toegelaten o. a.mej. A. Badon Van den Berg, van Leiden; E. Teun, van Katwijk aan Zee, en E. Junius, van Oegstgeest. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50,10 en 5 hectoliters, •waren de hoogste prijzen f 41, f 20.50, f 4.20 en f 2.15; de laagste f 41, f 20.50, 4 en 2.10. Aan den burgemeester van Katwijk aan den IRijn, die door doeltreffende maatregelen veel heeft bijgedragen om den gepatenteerden drankverkoop in zijne gesteente te beperken, zal voor zijne be moeiingen is dezen een dankbetuiging namens de algemeene vergadering van de Nederlandsche ver- eeniging tot afschaffing van sterken drank worden gericht. De gemeenteraad van Oudshoorn heeft het pensioen van den afgetreden secretaris dier gemeente vastgesteld op f 200 's jaars. Door den gemeenteraad van Alphen is besloten, het gebouw, waarin het post- en telegraafkantoor aldaar is gevestigd, tegen 1 September a. s. opnieuw aan het rijk te verhuren voor een tijdvak van 10 jaren, tegen den bestaanden huurprijs van f 700. Ds. J. S. Tichelman te Leidschendam heeft bedankt voor het beroep naar de Ned.-Herv. ge meente te Wons c. a., en J. T. P. U. Lauts voor dat naar Oude- en Nieuwe-Wetering. Tot onderwijzeres te Aarlanderveen is benoemd mej. J. C. Borst te Gouda. Op het viertal voor predikant bij de Remon- strantsche gemeente te Utrecht staan de heeren H. P. Schim Yan der Loeff, te Gouda; B. C. J. Messelmans, te Groningen; B. A. Van Oordt, te Zwammerdam, en dr. W. A. Terwogt, te Hoorn. Het 18de Christelijk Nationaal Zendingsfeest zal plaats hebben op Woensdag 6 Juli a. s. op bet landgoed „Ampsen" van baron Yan Nagell nabij Lochem. De openingsrede wordt gehouden door ds. Westhoff te Amsterdam. Verder zullen als sprekers optreden de heerenM. A. Adriani te Maarssen, J. F. Bulens te Yarsseveld, A. E. Van der Dussen te Bennekom, dr. F. Yan Gheel Gildemeester te Dalfsen, H. A. E. Heinecken to Workum, G. Van Herwaarden te Arnhem, H. V. Hogerzeil te Amsterdam, H. J. James te Enschedee, T. M. Looman te Amsterdam, J. L. Nommensen, van Sumatra, F. J. P. Mouquette te Sneek, J. C. Reese te Leersum, L. J. Van Rhjjn te Wassenaar, F. W. Stutterheim te Ansterlitz, J. E. Schroder te Arnhem, J. G. Verhoeff te Bode graven, jhr. Van.Weede Van Dijkveld te Utrecht, W. Wilkens te 's-Hage, P. Van Wijk Jr. te Enk huizen. De heeren L. Van der Valk te Delft en dr. E. Barger te Haarlem zullen ieder een slotrede houden. Evenals ten vorigen jaro zal ter gelegenheid van den jaardag van de Koningin, op 2 Augustus a. s., eene illuminatie worden ontstoken op den Vijver in het Haagsche Bosch. Voor de akte als hoofdonderwjzer werden in de tweede serie te 's-Hage 12 candidaten geëxami neerd; 4 trokken zich echter terug, terwijl de 8 overigen Zaterdag werden afgewezen. Op de voordracht ter benoeming van twee leeraren aan het gymnasium te Amsterdam zijn ge plaatst voor de betrekking van leeraar in de alge meene geschiedenis de heeren B. H. SteringaKuy- per, doctorandus in de klassieke letterkunde, leeraar aan het gymnasium te Middelburg, en F. Albers, leeraar aan de hoogere burgerschool te Breda; en voor die van leeraar in de Hebreeuwsche taal de heeren D. H. Woudhuysen en M. Wolff, beiden Israë- lietische godsdienstonderwijzers aldaar. De Maatschappij tot bevordering der Toonkunst heeft den heer N. Gevaerts tat lid van verdienste benoemd. Het hoofdbestuur is thans aldus samen gesteld: prof. A. D. Loman, voorzitter; prof. N. G. Pierion, vice-voorzitter; D. De Lange, secretaris, en A. W. Van Eeghen, penningmeester. Het meer vermelde „honderdste werk" van den Vlaamschen schrijver Henri Conscience is thans verschenen en bestaat in eene rede, onlangs voor de letterkundige afdeeling der Belgische Koninkljjke Academie in het Fransch gehouden. Er is eene Vlaamsche vertaling bijgevoegd en de nitgave ge schiedt voor een weldadig doel. De stoomtram van Dieren naar Doetinchem, langs Rheden en de beide Keppels, is gisteren feestelijk geopend. Do afdeeling Utrecht der Vereeniging tot be vordering van Fabrieks- en Ilandwerksnijverheid heeft besloten eene bijdrage van f 100 te verleenen aan het administratiefonds voor het op te richten alge meen Nederlandsch pensioenfonds voor werklieden. De adressant J. E. Muller heeft naar aanlei ding van de jongste nota van den minister van koloniën over de zaak De Jong c. s. te Paramaribo een nader adres aan de Tweede Kamer ingediend, waarin hij de pertinente beweringen van den minis ter weerspreekt en de onjuistheid van verschillende uit Suriname gezonden medodeelingen aantoont. Adressant vraagt nader onderzoek, opdat blijke wie de ware schuldige is in deze treurige zaakde gou verneur van Suriname, of adressant, die van laster en aanbod van valschen eed beschuldigd wordt. Door de zorg van eenige dames is de buiten plaats „Het kleine Loo" te Driebergen ingericht tot een verbljjf, waar mingegoede zwakken en her stellende zieken uit de steden, tegen matig gestelden prijs, kunnen opgenomen worden om voor eenigen tijd van de frissche, gezonde buitenlucht te genieten. De opening zal plaats hebben op 1 Juli a. s. Aan vragen om toelating moeten gericht worden aan „Het kleine Loo" te Driebergen. Men verneemt van goederhand dat de ver dienstelijke administrateur van de Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij, de heer J. W. Bake, met 1 Augustus a. s. zijn veelomvattenden werk kring zal verlaten, en dat de tegenwoordige zo» bekwame adjunct-administrateur, de heer R. W. J.. J. Van de Wall Bake, in zijne plaats zaloptredeD. In verband hiermede zullen ingrijpende veranderingen in de organisatie van genoemde Maatschappij worden ingevoerd, met name in de afdeeling „mouvement" waarvan de bemoeiingen belangrijk worden uitge breid. De tegenwoordige chef dezer afdeeling, de heer Beelekamp, zal tot anderen werkkring over gaan, terwijl ingenieur Van Hasselt als chef van de afdeeling „mouvement" zal optreden. Naar de vee- en zuiveltentoonstelling en wed strijd te Gent zullen uit ons land worden verzonden 14 inzendingen van vee, waarvan 3 uit Znid- en 11 uit Noord-Holland; 17 inz. van versche boter, en wel 10 uit Z.-Holland, 4 uit Overjjsel, 1 uit N.-Holland, 1 uit Gelderland en 1 uit Friesland;. 20 inz. van inleghoter, nl. 13 uit Z.-Holland, 2 uit Overijsel, 2 uit Gelderland, 2 uit Friesland en 1 uit N.-Holland; 11 inz. uitvoerboter, en wel 7 uit Z.-Holland, 2 uit Overijsel, 1 uit Gelderland en 1 uit Friesland; 31 inz. van kaas van niet-ontroomde melk, nl. 24 uit Noord- en 7 uit Z.-Holland; 10 inz. van kaas van ontroomde melk, en wel 6 uit Zuid-, 2 uit N.-Holland en 2 uit Friesland. - Te dier stede zal 418 September a. s. ook een interna tionale wedstrijd van photographic gehouden worden. Op verzoek van den minister van waterstaat enz,. heeft het hoofdbestuur der Nederlandsche Maat schappij ter bevordering van Njjverheid te Haarlem op zich genomen, aan belanghebbenden mededeeling te doen van het programma van dien wedstrijd. De Staatscourant van heden bevat het besluit van den 21sten Juni 1881, houdende nadere bepa lingen ten aanzien van het eind-examen der gym nasia, bedoeld in de wet van 28 April 1876. De gewone audiëntie van den minister va» oorlog zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Gemengd Nieuws. Van een troepje kinderen, die gisteren omstreeks zes uren op een schuit aan de Mare speelden, viel er een in de gracht, en zou zonder de hulp van zekeren S., die zich daartoe te water begaf, waarsch|jnl|jk verdronken z|jn. - In den laten avond nam zekere H. een vrijwillig bad in de Langegracht, met het doel om te gelijk voorgoed van de wereld afscheid te nemen. Zijne poging werd gelukkig door eenige personen, hoewel met veel moeite, verjjdeld. Evenals op het Pieterskerkplein, is thans ook op het midden der Beestenmarkt een kolossale lantaarn geplaatst, met nog sterker licht. Gisteravond brandde zij voor het eerst. Eenige der gewone lantaarns uit den omtrek behoefden daardoor geen dienst te doen. Velen zullen zich nog herinneren, dat op 4 November 1879 van den landbouwer A. v. N. te Hazerswoude drie koeien door den spoortrein overreden zijn. Dit heeft aanleiding gegeven tot een prcces waarin do arrondissements-recktbank te Utrecht thans uitspraak heeft gedaan, veroordeelende de Ned. Rijnspoorwegmaatschappij tot het betalen van scha devergoeding en in de kosten van het geding. Voor v. N. was opgetreden mr. Was, van Leiden, en voor de N. R.-M. mr. Do Vries, van Amsterdam. De Katwijksche tram schijnt er een bij- zonder genoegen in te vinden om vooral des Zondags aan sommiger reisplannen den bodem in te slaan. Ofschoon niet in die mate als verleden week, hadden er toch twee deraiHementen plaats, die den gewonen dienst eenigen tijd in do war brachten. Men zegt

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1