r.«rm De Leidsche afdeeling van do Ned. M. v. Tuin bouw en Plantenkunde hield gisteravond in de groote zaal van Zomerzorg opnieuw een gewone vergadering, waarop een verzameling orchideeën van verschillende herkomst uit den Hortus, eenige in de vorige bijeen komst door het lid den heer Beekman besproken planten, alsmede een collectie bloemen van uit- heemsche bolgewassen, door de heeron Gebroeders De Graaff op verzoek van een dor leden voor deze gelegenheid afgestaan, waren geëxposeerd. In don loop der vergadering hield de heer "Witte zjjn gehoor onderhoudend en leerzaam bezig door een en ander omtrent de eigenaardigheden, samenstelling en groei wijze van enkele dezer planten mede te deelen. Het aantal leden werd weder met één vermeer derd. Omtrent de a. s. vriendschappelijke bjjeonkomst meldde de voorzitter, mr. H. L. A. Obreen, dat deze, in verband met den wensch van het hoofd bestuur, thans bepaald is op Maandag den 18den Juli, in plaats van op 9 Juli. Yan de sociëteit Ami- citia" is reeds toezegging ontvangen om de leden en hnnne vrienden van elders in haar midden te ontvangen. De Gentsche kweekers hebben intus- schen bericht dat het hun onmogelijk is dit jaar hierheen te komen; zij houden zich echter voor een volgende maal aanbevolen. De heeren Schret- len en Clarion werden gekozen om het bestuur in de ontvaDgst der leden van de afdeelingon bij te staan. Bij monde van den heer Jenting werd verslag gedaan van de werkzaamheden en het beheer der Commissie voor den invoer van Japansche planten. Op 1 Jan. 11. was in kas f 156.111/!» waarbij nog enkele interesten en ontvangsten kwamen; maar toch gaf de rekening een achteruitgang van f 140 aan, welke echter slechts schijnbaar is, daar de vereeniging ook bezittingen heeft: o. a. in den tuin van den heer Mater een bezending uit Japan, welke in zulk een goede conditie is aangekomen als de heer Mater nog maar zelden heeft ontvan gen. De keurige collectie heeft dan ook wel een waarde van 200, zoodat men eigenlijk is vóóruit- gegaan. Op de vriendschappelijke bijeenkomst zal ze ten verkoop worden aangeboden. Het bestuur rekent dan op don steun der leden: anders is alle moeite tot invoer dezer vreemde planten ver- geefsch geweest. Op eiken minuut van den dag zijn de planten te bezichtigen. De resultaten van de gekochte Japansche zaden waren verschillend; bij den een was er veel, bij den ander zeer weinig of niets opgekomen. Men zocht de oorzaak daarvan in do wijze waarop ze waren gezaaid. Naar aanleiding der ondervinding door den heer Witte bij de laatste tentoonstellingen der afd. opge daan, deed hij het voorstel om in Sept. 1882 alhier een algemeene tentoonstelling te houden, uitsluitend bestaande uit specimen of prachtexemplaren op het gebied van tuinbouw en plantenkunde. Eerder kon dit niet, omdat de kweekers veel tijd tot voorbe reiding noodig hebben. Zulk een tentoonstelling, tot nog toe alleen in Engeland gehouden en geheel verschillend van onze gewone, zal strekken tot werkelijke bevordering van den tuinbouw en den bloei der afd. alhier. Het plan vond bij de vergadering zeer veel in stemming, doch met het oog op de vele mogelijke moeiljjkheden en kosten werd besloten met het hoofd bestuur in overleg te treden, waartoe het afdeelings- bestuur eerst met zes leden der afdeeling een voor- loopige vergadering zal houden, waartoe gekozen werden de heeren Mater Jr., Beyl, Dee, Beekman, Bertram eu Clarion. Gemonffd Nieuws. Hedenmorgen hadden een paarjongens, die in een alles behalve nuchteren toestand schenen te verkeeren, de onhebbelijkheid om een bakkersjongen, die zijn geldzakje in de hand droeg, dit af te nemen en het in het Rapenburg te werpen. Men mocht er niet in slagen het zakje met geld weder op te visschen. In het Galgewater is gisteren de 10- jarige W. De J. en in den Nieuwen Rijn de 6-jarige P. O. al spelende te water geraakt; beide knapen werden echter door een politie-agent gered. In den laatsten tijd zijn binnen deze gemeente onderscheidene gevallen van mazelen waar genomen. Dientengovolgo is die ziekte thans - zooals gisteren in ons blad is afgekondigd - verklaard alhier epidemisch voor te komen. De ziekte heeft echter tot nu toe oen zeer goedaardig karakter. De meeste patiënten zjjn spoedig hersteld. Slechts één geval met doodclijken afloop heeft zich voorgedaan. In den afgeloopen nacht stond de ver wachte komeet te één uur reeds hoog in het N.-O., en neigde waarschijnlijk reeds ten ondergang, want de lichtnevel, waarin zij gehuld is, richtte zijn slip pen naar het zenith. Nog niet schitterend, toch bij den eersten oogopslag zichtbaar, zal haar glans in de volgende dagen nog wel toenemen. Haro ver schijning aan onzen hemel is zeker eene verrassing, omdat nog geen bericht daarvan is bekend geworden. Aangaande deze komeet ontvingen we kort voor het ter perse gaan van dit nommer van den hoog leeraar H. G. Yan de Sande Bakhuyzen alhier een schrijven, dat wij eerst morgen kunnen opnemen. De mazelen-opidemie in de gemeonte Woubrugge is opgehouden; alleen in het dorp zijn 99 kinderen daaraan lijdende geweest. Een man en vrouw, pas gehuwd, wonende in do Jacob-Catsstraat te 's-Hage, hadden zoo dik wijls ruzie dat do man maar besloot het huishouden op te breken. Toen de vrouw Woensdag afwezig was, pakte hij de meubelen op een wagen en bracht hij ze ten huize zijner ouders in de Van-Hogendorp- straat, waar een uurtje later zjjn vrouw, die het huis leeg had gevonden, haar deel kwam opeischen. Natuurljjk was een vrij groote menigte getuige van dit alles en aan tal van menschen verklaarde de vrouw, dat haar man haar niets gelaten had dan tal van blauwe plekken als zoovele bew|jzen van hun onderlinge twisten. Daar de man niet genegen was om te „deelen", werd de politie met alles in kennis gesteld. Uit Ootmarsum schrijft men dat de eenige uren daarvan verwijderd liggende kerk van Frens wegen tijdens een on weder door brand is ver nield en geheel tot een ruïne is geworden. Te Madrid zijn door het ontploffen van een met dynamiet gevulden voetzoeker drie kinde ren op de openbare straat vreeseljjk gewond. Men wanhoopt aan hun behoud. De misdadigers, 1§ in getal, z|jn gearresteerd, waaronder zekere Feh, di recteur van een speelhuis. De verontwaardiging in de stad is algemeen en er is eene inschrijving ge opend ten behoeve der werkmansgezinnen, waar toe de kinderen behooren. Een jongmensch, die een bom bij zich had, is gevat en moet eene volledige bekentenis hebben afgelegd, ook aangaande z|jne medeplichtigen. De justitie doet Ijverig verdere na sporingen. In twee straten zijn nog drie bommen gevonden. In het bekoorlijke, dicht bij Keulen gelegen dorpje Fischenich heeft een ontzettende misdaad schrik en ontzetting onder de bevolking verspreid. Zooals daar de gewoonte is, waren op een namiddag een aantal dorpskinderen naar buiten getrokken om strooikruid voor de processie op den H. Sacramentsdag te verzamelen. Toen de kleinen, na volbrachten arbeid, onder het gebruikelijk gezang naar het dorp wilden terugkeeren, werd een aan vallig meisje van acht jaar vermist. Alle nasporin- gen, tot diep in den nacht voortgezet, bleven ver- geefscheerst den volgenden morgen vond men het lijkje, in stukken gesneden, met het hart er naast, op een eenzame plek in het woud. Een 21-jarige, half krankzinnige knaap, bekend onder den naam Yan „gekke Jacob", is onder zware verdenking van het afschuwelijk feit gepleegd te hebben gearresteerd. KOLONIËN. BATAYIA, 21 Mei. Huiselijke twist. De inlandsche vrouw Boeang kreeg een twist met haron echtvriend, die zoo hoog liep, dat hij haar met een steen op het rechteroog sloeg, waarvan de appel door den slag bijna uit de kas vloog. Boeang is gevangengenomen en aan de politie overgeleverd. Krankzinnige. Door de politie is eergisteren naar het Stadsverband gezonden een inlander, Sailoen ge naamd, afkomstig van Salemba, die gevaarljjk krank zinnig is. Men had veel moeite met hem toen men hem wilde opsluiten. H|j sloeg een ieder die hem naderde, en een der mandoers beet hij een vinger af. Ketens en ijzeren boeien verscheurde hij alsof het riet was. Eindelijk, toen hij dood vermoeid was, heeft men hem kunnen binden, in welken toestand hij naar de gevangenis werd gebracht. Curieus toeval. Door de laatste overplaatsingen gaan gelijktijdig naar Atjeh een kapitein Smith, een kapitein Van Schmid en oen kapitein Schmidt. Juist genoeg voor een partjjtje. Aan hot „Ind. Vaderland" wordt uit een binnen- landsche residentie-hoofdplaats geschreven, dat de speelwoede ook onder de meest geziene ingezetenen in groote mate heerscht. Onlangs werd op zekeren avond door drie personen f 01,000 verloren. Op een anderen dag won een persoon 62,000. Heeren, dames, landheeren, administrateurs enz. doen aan de speeltafel mede. Te Koedoes doet oen verhaal de rondte, volgens hetwelk een Chineesch misdadiger (brandstichter), die zich in de boeien ergerljjk aanstelde en als een bezetene handelde, op bevel van don ass.-resident door den commandant der pradjoerits is neerge schoten, toen hg in z|jn woede voor de wacktheb- benden gevaarljjk werd. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Beroemd: Tot hulpprediker ten dienste der inl. Christen gem. op de eilanden Itiraa en Kisser (Amboi- na), de hnlppr. op het eiland Letti N. Rionooy. Departement van Oorlog. Overgeplaatst: De kapla. Ha lewijn en Njjenhuis, van Atjeh naar Padang; de kap'a. Smith en Brakel, van Padang naar Atjeh; de kapts. Van Schmid, van Batavia naar Atjehde kapt. Schmidt, van Soerahaia naar Atjeh en de late luit. Jonker, van Batavia naarSamarang. Van Atjeh afgelost: De 1ste luit. kwartierm. De Bergh. Vertrekkende passagiers van Batavia per stoomschip „Erairoe" op Maandag 23 Mei. Generaal Van der Heyden, echtgenoot® en dochter; W. Meyer, P. J. Van Berckel; Valois, echtgenoot en 2 kinderen; W. Van Heel; Van Son, echtgenoot en 4 kinderen; mevrouw Himpe en 2 kinderen; C. F. Koek; G. J. P. Vernet, M. P. H. Krol; H. Cornelissen; mevrouw Van der Zijl; dr. Beyfus, E. Wirth, mejuffrouw J. E. Knappert; Paul Rosat; Dugines, Bicker cn echtgen.; J. Blankwaardt en 2 kinderen. BUITENLAND. Frankrijk. Er zullen voorloopig 15,000 man Fransche troe pen in Tunis blgven. De Kamer heeft gisteren een krediet van twee millioen voor Algiers aangenomen met 318 stemmen. Het voorstel van Montjau, om het Fransche gezant schap bij het Yaticaan af te schaffen, is uitgesteld tot na afloop van al de begrootingen. Een voorstel om de begrooting voor eeredienst af te 6chaffeD, is verworpen met 379 tegen 90 stem men, en een om den post voor het kanunnikken- kapittel van St.-Denis te schrappen, met 350 tegen 158 stemmen; de post van 180,000 fr.,voorgesteld door de commissie, is aangenomen met 302 tegen 170 stemmende regeering had voor het kapittel 199,000 franken uitgetrokken. Ongeveer 600 Italianen z|jn sedert Zaterdag uit Marseille vertrokken. Do Italiaanscbe Maat schappij van "Weldadigheid heeft 221 aanvragen om reisgeld ontvangen. De meeste daarvan z|jn van Italianen, die in de laatste veertien dagen te Mar seille waren aangekomen, in de hoop van aldaar werk te vinden. De „Agence Havas" meldt dat de bey van Tunis, den heer Roustan aanwijzende als den per soon, door wien de buitenlandsche consuls zich met hem in betrekking moesten stellen, alleen be doelde aan den heer Roustan de controle gemak kelijker te maken, die hij volgens het tractaat op de internationale betrekkingen van Tunis moet uitoefenen. Maar die maatregel kan geene veran dering brengen in het karakter der persoonljjke betrekkingen, die de bey tot nu toe met de bui tenlandsche consuls heeft gehad. Niets belet hen om, gelijk voorheen, b|j den bey audiënties te vra gen. In dat opzicht is niets veranderd. De Parjjsche salon heeft dit jaar 362,300 fr. opgebracht, tegen 260,890 fr. in 1880. Italië. Er zjjn gisteren demonstratiën gehouden te Turijn, Palermo en Napels, om te protesteeren tegen het gebeurde te Marseille. De prefecten rieden de me nigte aan zich rustig te houdon; te Napels werd zjj uiteengedreven en hadden onderscheidene arresta- tiën plaats. Een 100-tal studenten zjjn naar de prefectuur te Rome gegaan en vroegen de invrijheidstelling van de 34 personen, die "Woensdag-avond gevangen zijn gezet. De prefect beloofde hen te laten gaan als zij niets anders hadden misdreven. Rusland. Uit Kiew wordt gemeld dat daar eene vrouw in hechtenis genomen is, die gebleken is dezelfde te zijn, die onder den naam van vrouw Koboseff den melk- en kaaswinkel in de kleine Tuinstraat te St.-Petersburg bewoonde, van waar de bekende mijn onder die straat gegraven was. Zjj heet Anna Jaki- mowa en is de dochter van een priester. Zij werd te Kiew met eenige andere personen aangehouden, die allen in het bezit van valsche reispassen waren. Onder de nihilisten schijnt tweedracht te heerschen; althans het gematigd nihilistisch orgaan „Tscherny Peredjil," dat dezer dagen weer ver-

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2