Bij de reiling op „het Huis Terwegen" te Sassenheim zijn heden o. a. verkocht: 2 antiek gebeeldhouwde naarmeron vazen met reliefs en my thologische voorstellingen, voor f 2850; 2 antiek wit-marmeren beelden, voorstellende Pallas en Hecuba voor f 860; en 2 uit Bentheimersteen gehouwen beeldon, Jupiter en Juno voorstellende, voor ƒ140. Door het tweede kantongerecht te Rot terdam is veroordeeld tot eene boete van tien gul den, of subsidiaire gevangenisstraf van drie dagen, een vleeschhouwer uit Waddings veen, wegens het vervoeren van 50 kilogram bedorven kalfsvleesch. Het in beslaggenomen vleesch is verbeurd Verklaard. Door de rechtbank te Arnhem is tegen den rneergemelden wonderdokter een celstraf van zes maaoden geëischt wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. - Bij het ontgraven van een dik ken eikeboom op het Geldersche Spijker aldaar werd op een diepte van ongeveer 4 meter een aar den potje, bevattende eenige gouden muntstukken en dito vrouwensieraden, gevonden. Gisteravond te 8 uren is teAmsterdam een vreeselijke brand uitgebroken aan den Spaarn- dammerdijk in een onbewoond huis, dat ondanks de spoedige hulp der brandweer geheel is uitgebrand. Bij een horlogemaker te Utrecht, den heer Huigens in de Lange Jansstraat, die gisteren in het huweljjk zou treden en waar in den vorigen nacht alles in de weer was om de echtelijke woning naar behooren in te richten, zijn 's nachts ruim 20 gouden horloges ontvreemd, door het inslaan eener ruit. De bewoners hadden niets gehoord en werden 'b morgens door een voorbijganger gewekt. Het jongste vreesolijk onweder ont lastte zich vooral boven den omtrek der gemeente Rhenen en sloeg in den Rhenenschen omnibus, komende van het station Yeenendaal, juist bij het bestijgen van den eersten berg na genoemd dorp. Ofschoon er vjjf passagiers in den omnibus zaten en de bliksem voor in- en achter, door het open staande portier, uitgegaan is, zijn er geene ernstige ongelukken te betreuren. De bliksem wierp het paard op den grond, hetgeen het levensbehoud was voor den conducteur; do wijl deze, door den bliksem in den rug getroffen zijnde, van den bok geslingerd werd en juist met den hals voor bet rad van den omnibus kwam te liggen. Een passagier kreeg door den bliksem een lichte verwonding aan den nek. De verwonding van don passagier en het paard zal zich spoedig herstellen en naar men hoopt van den conducteur ook; ofschoon deze zeer over inwendige pijnen klaagt. Door den krijgsraad te 's-Bosch isC. B., tamboer milicien-nommcrverwisselaar bij het 6de reg. infanterie, veroordeeld tot acht maanden cellu laire militaire gevangenisstraf, met ontzegging voor den tijd van Yijf jaren van het recht om bij de gewapende macht of 'als militair geëmploieerde te dienen, wegens diefstal ten nadeele van een kame raad in het slaapkwartier, en het verkóopen van kleine monteeringstukken. Te Parijs zoekt men reeds dagen lang tevergeefs naar den sleutel tot een zeer geheim zinnige misdaad. Maandag-nacht word de aandacht van eenige bewoners in do „rue du Gaz" aldaar getrokken door het geratel van een rijtuig, dat in vliegende vaart die straat inholde, eensklaps stil hield, waarbij men het open- en dichtwerpen van een portier vernam, en daarop zich met verdubbelde snelheid verwjjderde. Een bewoonster van de straat, de vrouw van een gendarme, die bij haar zieke kind waakte, merkte, naar buiten kjjkende, op, hoe een menschelijke gestalte uit hot rijtuig rolde en onbe weeglijk op het plaveisel bleef liggen. Zij wekte, doodeljjk verschrikt, haren echtgenoot, die onmid dellijk een onderzoek in loco instelde en toen het lijk van een man vond, blijkbaar door middel van eon stuk paardentoom geworgd. Papieren, die bij hem gevonden werden, l.eidden tot de ontdekking dat de vermoorde was zekere Bouchery, meesterknecht in «en grutterij, een zeer oppassend gehuwd man. Hij had zich 's avonds op weg begeven om voor zjjn meester gelden op quitantio te gaan innen, had toen oen vriend ontmoet, met wien hij een korten tijd in een koffiehuis doorbracht, en was daarna spoor loos verdwenen. De genoemde vriend bevindt zich in hechtenis, doch ontkent ten sterkste iets van de misdaad af te weten. Een kroeghouder teCourcolles, dieste- viger dronk dan de beste van zijn klanten en gewoon was zijn vrouw te mishandelen, heeft zijn zwager, toen deze hem over dit laatste do les las, met een bijl hot linkeroor mot een gedeelte van het hoofd nfge- slagon, en zou hem zeker goheol afgemaakt hebben zoo de gasten van het etablissement niet tusschen beide waren gekomen. De zoo deerlijk verminkte zwager verkeert in groot levensgevaar. To Odessa is een 96-jarig man gestor ven, die niet minder dan 80 moorden gepleegd heeft en vijfmaal ujt Siberië ontsnapte. YasiliTchu- mak was van zijn jeugd af de schrik van de om streken van Odessa, welke hij aan het hoofd van een zestig man sterke bende onveilig maakte. De politie, die hem lang tevergeefs bestreden had, eindigde met het hoofd in den schoot te leggen en met den roover gemeene zaak te maken, tot eindelijk in 1850 een nieuwe gouverneur, die meer energie dan zijn voorgangers bezat, zich van zijn persoon meester maakte. Negen jaren lang bleef Yasili gevangen, tot hjj eindelijk naar Siberië werd gedeporteerd, van waar hjj vijf jaar later ontsnapte om zijn oud handwerk onmiddelljjk weder op te vatten. Yan dien tijd af bleef hjj steeds de omstreken van Odessa exploiteeren, totdat men door het hou den van een algemeene drjjfjacht er weder eens in slaagde hem in handen te krijgen en voor een tijd lang naar Siberië te bezorgen, wat echter in den regel van zeer korten duur was. Waarschijnlijk zou de man, niettegenstaande zjjn hoogen ouderdom, het rooversbedrijf nog uitoefenen, zoo hjj niet den nood- lottigen inval had gehad uit een der Duitsche kolonies om Odessa een wagen met twee paarden te rooven. De kolonisten betrapten den dief op heeterdaad, namen hem gevangen en leverden hem aan de Russische autoriteiten over, doch niet dan na hem eerst zoo duchtig toegetakeld te hebben, dat hjj bij zjjn aankomst te Odessa bezweek. De hersenpan van dezen merkwaardigen roover zal naar professor Bonedict te Wcenen opgezonden worden, die er een verzameling bekkeneelen van beroemde misdadigers op nahoudt. In de laatste dagen heeft men te St.-Petersburg hier en daar lijken gevonden van vermoorde politie-agenten, die om hun ijver in de vervolging der nihilisten bekend stonden. Een hunner had onder de nihilisten den naam van „bloedhond." Het stoomschip „Tararua"van de Union Steamship Company of New Zealand verliet 28 April de haven van Dunedin met bestemming naar Mel bourne via Bluffhaven. Aan boord bevonden zich 100 passagiers, meerendeels bestemd naar Melbourne. Des ochtends te 5 uren liep het stoomschip op het Waipapa-rif, op 23 Eng. mjjlon afstand van de Bluff. Het weder was zeer mistig en dewjjl de boot met volle kracht stoomde, liep het vaartuig boven op het rif. Men beproefde de booten te water te laten, doch drie sloegen het onderst boven en al degenen, die er zich in bevonden, verdronken. Slechts twee booten met 11 man en den tweeden stuurman gelukte het van het wrak vrij te komen. Spoedig daarna brak het stoomschip middendoor en zonk het achterdeel mot al do passagiers in diep water weg. Yan de 145 personen, die zich aan boord bevonden, zijn slechts 20 gered. KOLONIE IN. BATAVIA, 20 Mei. De ketjoe-partjjen in het Djokdjasche blijven steeds aanhouden. De verarming van den inlandschen adel wordt als een der oorzaken van dit treurig verschijnsel beschouwd. Te Malang hoeft, volgens oen Soerabaiaasch blad, een duel plaats gehad tusschen twee officieren, waarvan do een ernstig gewond is geworden. De suikercampagne is op zeer veel plaatsen reeds begonnen. In den Oosthoek en in Middel-Java zjjn al maalfeesten gevierd. Door de troepen te Willem I in garnizoen worden gecombineerde manoeuvres uitgevoerd. Volgens de officieele rapporten is de vulkaan Dempo, in het Palembangsche, aan het werken. Aangaande de koortsepidemie op West-Java blij ven de officieele berichten gunstig luiden. In Ban tam is hot aantal koortslijders zoo verminderd, dat het Europeesch personeel kon ontslagen worden. De inspecteur voor den burgerljjken geneeskundigen dienst en de dokters-djawa verbljjven echter daar nog. 0«k in de residentie Batavia ie verbetering waar te nemen. Op 20 April waren daar nog 9173 koortslijders in de binnenafdeelingon onder behande ling. De stad Batavia zelf bleef van do ziekte ver schoond. In de Preanger is het Europeesch personeel mede ontslagen. Ook de veeziekte is op West-Java aan het af nemen. In Bantam zjjn van 30 April 4 Mei ge storven of afgemaakt 10 buffels. In Batavia komt zij steeds voor. Van 19 Mei zjjn daar 116 beesten afgemaakt. In de Preanger 95 afgemaakt en 12 ge storven. Uit Krawang geen officieel bericht. In Cheribon woedde de ziekte nog steeds hevig. Van 2127 April werden daar afgemaakt of dood ge vonden 2230 buffels. Yan 28 April 4 Mei werden in diezelfde residentie afgemaakt 1545 en doodge- vonden 113 buffels. De gezondheidstoestand der hoofdstad Batavia is gunstig. Het weder blijft nog steeds buitensporig warm. Door den goHverneur-generaal van Ncd.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Benoemd: tot adspirant-contr. bij het binnen), best. op de bezitt. bniten Java en Madnra F. G. Netscher bij de plaatselijke schoolcommissie te Batavia, tot lid, ds. F. J. J. Prins. Tijdelijk belast: met de waarneming der betrekk. van adspir.-contr. bij het binnenl. bestnur op Java en Madnra, R. O. Van der Hout. Ontslagen: bij de tinmijnen op het eiland Biliton, eervol als administrateur AVan den Brandbof, Older daikbetniging voor de door hem als magistraat bewezen diensten. Weder buiten werking gesteld: de besluiten van 10 Jai. 1881 n°. 5 en van 12 Maart 1881 n°. 6, voor zooverre betreft de toevoeging aan den resident van Batavia, voor het houden van toezicht op de maatregelen tot het bestrijden der aldaar heerschende koortsepidemie, der ambtenaren J. Van Hencke- lnm en J. C. Barkmeyer. Verleend: een 2-jari* verlof naar Ned. w. meer dan 15 jaren onafgebroken dienst in N.-l aai den comm. 2de kl. bij dei post- en telegraafdienst J. K. Wiggers; een 2-jarig verlof naar Ned. wegens ziekte, aan de onderwijzeres 2de kl. bij het openbaar 1. ond. voor Eur. en met dezen gclijk- restehLn ia Ned.-I., M. M. E. C. Tqdeman. Benoemd: tot hulpprediker ten dienste der int. christengemeenten: te Ratahan (Menado) J. N. Wiersma; te Koem'elemboeai (Menado) J. Boddé tot opz. 1ste kl. b\j het mijow. in N.-I. H. H. A. J. Kranss; tot machin. lste kl. bij den dieast van den aanleg van Staats spoorwegen op Java, M. H. C. baron Du Tour; by het binnenl. bestnnr op de bezittingen bniten Java en Madnra tot contr. lste kl. J. C. Van Hasselt; tot contr. 2de kl. W. L. De Lannoy, bij den post- en telegraafdienst: tot commies 3de klJ. C. J. Cabri, E. C. Dumas, L. A. Abbink, E. A. Vai Bronckhorst, 'J. C. Pietcrsz, J. Harting, J. Brooërins Van Nidek, A. A. Bronwrr, A. M. Meissner en W. G. A. Rogge; tot tijd. comm. 3de kl. A. J. Vëenhnyzen en W. C. Van Haeften Bij den waterstaat en 's lands burg. openb. werken: tot opzichter 2de kl., R. E. Nitschmanntot opz. 3de kl., B. A. Huyzers. Ont slagen: eervol, wegeis vertrek, als buitengewoon snbst.-griff. bniten bezwaar van den lande bij de rechtbank te Blitar mr. J. H. Tobias. Verleend: een 2-jarig verlof naar Enropa, w. aan den control. 2de kl. bij het binnenlands best. op Java en Madnra A. Dp Vulder van Noorden, en aan den algem. ontv. te Makassar (Celebes en Onderhoorigh.) J. W. F. VanderTak. Ontslagen: eervol uit zijne betrekking, wegens ziekte, de derde eomm. bij de algem. rekenk. J. C. W. Verburgt. Benoemd: tot inspect, chef der afd. gevangeniswezen bij het dep. van jast. mr. H. Van Dissel Szn.; tot voorz. van den landraad te Padang cn Priaman, mr. C. Rasch; tot voorz. der landr. te Pasoeroean en Bangil, jhr. mr. F. J. Van Beyma thoe Kingma; tot lid in den raad van just, te Soerabaia, mr. A. Dulltot control, lste kl. bij het binnenl. best, op Java en Madura, W. H. S. Van Waning; tot algem. ontv. te Makasser. L. A. Braun; tot opz. lste kl. bjj het mijnw. in N.-I. C. Bsrckman. Belast: tot uit. Dec. 1881 met de functiên van fiscaal en griffier bij den residentieraad te Djokjokarta W. H. H. C. Jaeger. Departement van Oorlog. Ontslagen: Eervol uit 's lands dienst, de bnrg. schrijvers 4de kl. S. Latsheru en VV. F. Boedrie. Geplaatst: Als chef van den staf in de 2de mil. afd. op Java. de kapt. J. F. D. Bruinsma; als chef van den staf ter Sumatra's Westkust, de kapt. E. J. Haver Droeze. Overge plaatst: Als onder-int. 2de kl. bij de intend, in Atjeh en Onderhoorigheden de kapt.-kwartierm. G. M. A. Gohée, van dien dienst aldaar; bij den mil. geneesk. dienst: bij bet hospitaal te Weltevreden de otT. van gez. 2de kl. J. Godefroy en dr. W. F. Kocb, eerstgenoemde van den geneesk. dienst in Atjeh en Onderh., laatstgenoemde ter beschikking van den res. van Bantambij het garn. te Buitenzorg de off. van gez. 2de kl. dr. H. Breiteo- atein, laatstelyk ter beschikking van den res. van Bantam; bij den geneesk. dienst in Atjeh en Onderh. de off. van gez. 2de kl. J. C. O. Grön, van het garn. te Buitenzorg Benoemd: Bij den mil. geneesk. dienst: tot off. van gez. 2de kl. dr. M. Hartmann. Geplaatst: Te Weltevreden, de 2deluit.-kwartierm. Beets, in de lste mil. afd. de 2de luit. Van Deinse, in de 2de mil. afd. de lste luit. Mulder; eu de lste luit. Stein, allen nit Neder land aangekamen. Overgeplaatst: De kapt. Schafer, van Mr.-Cornelis naar Soerakarta; de kapt. De Kroes, van Pontia- nak naar Mr.-Cornelis; de lste luit. Mollinger, van Batavia naar Amboina; de 2de lnit. Fcith, van Batavia naar Soerabaia; de luit.-kol. Mack, van Muntok naar Batavia, en de luit.-kol. Dieptnbcim van Batavia naar Padang. Ontslagen: Op verzoek, eervol, nit Zr. Ms. milit. dienst, wegens lich. ongesch. voor alle mil. diensten, met behoud van recht op pensioen en onder toekenn. van den tit. rang van kopt, de lste luit. der inf. J. J. G. 't Sas; id., wegens volbr. diensttijd, met behoud van recht op pensioen, de off. van gez. lste kl. J. G. Kroon, dc m»joor dtr inf. M. L. L Schefl, de kapt. van dat wapen H. A. Gobius. Bevorderd: Tot off. van gez. lste kl. bij den mil. geneesk. dienst de off. van gez. 2de kl. dr. J. M. E. Kunert; tot lsten luit. bij het wapen der cavalerie de 2de luit. J. VV. A. Tichler. Departement van Marine. Benoemd: Tot 3den comm. bij bet dep. van narioe de 3de commies bij het marine-etabliss. op Onrust C. A. Gibson; tot comm. bij het marine-etabliss. op Onrust P. Verboon. Verleend: een 2-jarig verlof naar Europa w. ziekte aan den baas van den stclwiDkel bij de fabriek voor de mariae en het i'oomwezen te Soerabaia H. F. Van Schaik. Tijdelijk belast: met de waarneming der betrekking van baas koperslager bij het marine-etablissement te Oorast, de vaste werkman bij de fabriek voor de marine en het stoomwezen te Soerabaia A. V. A. Rutten. Ingetrokken: de overplaatsing van den luit. ter zee 2de kl. F. M. Van Gelsdorp, van Zr. Ms. st. „Soembiug" op Zr. Ms. fregat „Zeeland". Vergunning verleend om terepatrieeren: aan den kapt. ter zee J. Tromp; aan de laite. ter zee lste kl. C. A. Woldringh, G. Van Herwaarden, F. H. baron Van Verscheer; aan do laits. ter zee 2de kl. F. M. Van Gtlsdorp, C. F. VV. II. Happe';aan de off. va» adrn. 2de m 3de kl. A. Vermeulen en A. P. W. Immink; aan deu off. van gez. 2de kl. L. J. Van Coevorden. Vertrekkende passagiers van Batavia naar Amsterdam per stoomschip „Prinses Marie", op 21 Mei 1881. A. D. J. De Man, gep. majoor inf., VV. D. Hiibner, lste luit. inf., mevr. de wed. S. E. M. De Puy en 1 kind., F. Schenk, gep. hoofd-ambtenaar, echtg. en 1 kind, VV. Collard, H. B. Reeking, echtg. en 1 kind, mej. Van der Krap, J. L. M. Van Gorkum, luit. tar zee, echtg. eu 5 kinderen, directeur boogere burgerschool Samarang H. J. Ilardeman, echtg. en 3 kinderen, S. A. Bodde, echtg. en 2 kinderen, off. van gez. G. H. Schleccï

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2