beloope van het kapitaal der A. H. V., op grond dat dit door hunne bedrieglijke middelen verkregen en weder verdwenen zou zjjn. De rechtbank wees de vordering af, op grond dat, hoe laakbaar het verkrijgen van kapitaal door bedrog zijn moge, dit verkrijgen de aandeelhouders niet benadeelde, tenzij het door K. en P. ten eigen bate mocht zijn aange wend, hetgeen niet bewezen was; en dat wat het weder verdwijnen van dat kapitaal betreft, kapita len niet door valsche boekingen kunnen verdwijnen, en voor zoover het door winstuitdeelingen mocht zijn verdwenen, aan de aandeelhouders zelf is ten goede gekomen. Ook voor zoover de eisch op straf rechtelijke aansprakelijkheid berusten mocht, had moeten aangetoond zijn dat het geld ten eigen bate was aangewend. De persoon, die zijn werk er van maakte om onder de gemeenten Hedel en Driel de staarten van de weidende paarden af te snijden, ten einde het haar te verkoopen, is door de politie uit 's-Bosch aangehouden. Een nauwkeurig onderzoek had den commissaris er toe geleid, den dief te zoeken in «en verver, werkzaam aan de spoorbrug te Hedel, en de hoofdagent van politie heeft hem aldaar op gespoord. Hij was nog in het bezit van twee zak ken haar. Belg van geboorte en 51 jaren oud, heeft reeds in zijn vaderland herhaaldelijk met de justitie kennis gemaakt en 20 jaren gevangenisstraf achter den rug. Bij het jongste hevige onweder is een kalf, toebehoorende aan de wed. P. Keyzer, vee houdster te Zevenhuizen, in de weide door den blik sem getroffen en gedood. Uit Yriezenveen schrijft men: Een tref fend ongeluk heeft in 't naburige gehucht Sibculo plaats gehad. Terwijl men daar vroolijk feest vierde ter gelegenheid van een huwelijk, dat zou voltrok ken worden, werd de 24-jarige bruid bij het lossen van eereschoten door een jongeren broeder der mate getroffen, dat de geneesheer haar hoogstens nog een paar dagen levens toeschrijft. De papieren prop van het schot, dat, ten gevolge der weinige bedrevenheid van den jongeling in 't hanteeren van vuurwapens, ontijdig afging, was haar in den rug en do longen gedrongen. Een voerman, woonachtig te Zierikzee, terugkomende van Brouwershaven, waarheen hij een vracht goederen vervoerd had, is Zaterdag-nacht onder de gemeente Kerkwerve met wagen en paarden in hot water geraakt. Een paar uren later werd het ongeluk door een voorbijkomenden postbode ontdekt. De paarden werden toen nog levend uit het water gehaald, doch de voerman was verdronken. Zooals men weet, zullen in de laatste week van Juli de verleden jaar uitgestelde onaf hankelijkheidsfeesten te Luik plaats hebben. Bij die gelegenheid zal er ook eon groote schietwedstrijd gehouden worden, beginnende Zondag den 24sten der genoemde maand. De prijzen zullen bestaan uit obligatiën van stedelijke leeningen. Een bijzondere wedstrijd wordt voorbehouden voor hen, die gewa pend en in uniform aan een optocht deelnemen. Een landbouwer in de buurt van Wezel was, voor een paar dagen, aan het hooien, toen een kever hem in het oor vloog en wel zoo diep dat het dier met geen mogelijkheid kon verwijderd worden. Onder zware pijnen, die een paar malen zoo hovig werden dat hij op den straatweg in flauwte viel, bereikte de man eindelijk de woning van een doktor in de stad, aan wien hij het gebeurde mede deelde. Het eerste werk van dezen was een voor insec ten doodelijk vocht in het oor spuiten, hetgeen echtor ton gevolge had dat de patiënt nogmaals in zwijm viel. Daarna gelukte het den geneesheer den kever, dio intusschen na hevige stuiptrekkingen den tol aan do natuur betaald had, stuksgewijze te ver wijderen. Yoor de rechtbank te Crefeld stond in de vorige week een 43-jarig zijdewever terecht, die de gewoonte had zijn ouden, bij hem inwonenden vader op de meest ergerlijke wijze te mishandelen. Niet alleen dat de grijsaard slagen ontving en niet zelden door zijn ontaarden zoon onder de tafel ge smeten werd, maar, zooals door getuigen bewezen werd, had deze zijn vader zelfs meermalen onder den maaltijd in bet gelaat geslagen! Merkwaard'g was hetgeen de gedaagde tot zijne verontschuldiging aanvoerde, nl. dat hij zijn vader geheel tot zijn last had, eu dat hij zelf, tot zijn 35sto jaar toe, door hem geregeld was afgeranseld geworden. - Het vonnis luidde slechts 14 dogen gevangenisstraf, daar door de rechtbank als verzachtende omstandigheid werd aangenomendat de beschuldigde, door het voortdurend misbruik maken van brandewijn, in een permanenten s'.aat van dronkenschap verkeerde, zoo als ook zijne houding tegenover de rechters bewees. - Niet weinig vroolijkheid ver wekte in dezelfde zitting bij de behandeling van een jachtdelict de eisch van een grondbezitter, nl. tot uitlevering van een haas, in de maand Januari op zijn grond geschoten. Aan een der commissariaten van po- litie te Parijs had een paar dagen geleden een zon- derliag voorval plaats. Een bewoner van Nancy, den vorigen avond in de hoofdstad aangekomen, verscheen aldaar, en deed aan den commissaris het volgende verhaal: „Mijnheer, ik ben een ellendige; sedert twee jaren ga ik gebukt onder een wroeging, welke mij het leven ondraaglijk maakt; het is mij dan ook onmogelijk laDger te zwijgen; ik moet mijne misdaad bekennen. Ziehier mijne geschiedenis: Steeds heb ik met mijne vrouw in onmin geleefd en wel in die mate, dat wij geheel afgescheiden van elkander, hoewel in dezelfde woning, huisden, en wij beiden naar het oogenblik haakten, dat ons van het ondraaglijk juk onzer gedwongen vorccniging zou bevrijden. Nooit is echter het denkbeeld om een moord te plegen bij mij opgekomen, dat bezweer ik u. - Op een nacht hoor ik gerucht in hare kamer. Ik sta op, grijp in der haast een revolver en sluip stil naar de deur, die ik zonder geraas open. Onmiddellijk onderscheid ik een mannonge- stalte voor het bed van mijn slapende vrouw, met een mes in de opgeheven hand, gereed om haar te treffen. Een duivelsch denkbeeld vervulde op dat oogenblik mijn ziel: ik richtte den loop van mjjn wapen op den misdadiger - doch vuurde niet voor ik gezien had hoe hij haar het staal tot aan het heft in de borst stiet. Dat alles was slechts het werk van ehkele seconden. Het volgende oogenblik lag de moordenaar zelf door een kogel doodelijk getroffen neder. Een gerechtelijk onderzoek werd ingesteld; het bleek dat een dief de slaapkamer mijner vrouw was binnengedrongen en om zijn werk gemakkelijker te verrichten, de misdaad gepleegd had. Niemand had eenig vermoeden van het gebeurde." Daar de verstandelijke vermogens van den verhaler, volgens rapport van den geneesheer, ongekrenkt bleken te zijn, is hij onmiddellijk ter beschikking van den rechter gesteld. Met belangstelling ziet men den afloop van deze duistere zaak tegemoet. Een hartroerend tooneel had Donder dag-morgen te Rijsel plaats, bij gelegenheid van een brand ten huize van den heor Doens, glasfabrikant aldaar. De eigenaar stond voor het raam der tweede verdieping om hulp te roepen, daar de weg langs de trap door de vlammen roods afgesneden was. In allerijl werd een brandladder aangebracht, doch op het oogenblik dat men er zich van bedienen zou, bleek die onklaar te zijn, waarop de heer Doens door middel van een koord, gevormd uit dekens en beddelakens, eerst zijn zesjarig dochtertje en ver volgens zijn vrouw redde. Hij zelf kwam hot laatst, half bewusteloos door don rook en door de vlammen geblakerd, behouden naar boneden, onder levendige toejuiching van het publiek, dat met angstige span ning hot reddingswerk had gadegeslagen. Ongeluk kig is de schoonmoeder van den moedigen man, een vrouw van zeventig jaren, die op de bovenste ver dieping sliep, een prooi der vlammen geworden. Cartouche gearresteerd! - Yooreenige dagen werd een dievenbende te Parijs ontdekt, die haar domicilie nergens anders had opgeslagen dan in het hoofdriool van Levallois. Een der gearres teerden, „luisterende naar den zeer beruchten naam van Cartouche", wist weer te ontkomen. Hij werd echter Donderdag op een bal in de rue Levis te Parijs gepakt, doch ontsnapte nog door een venster. De politie had dit echter voorzien en vier agenten onder het raam geposteerd. Zij vingen Cartouche in hunne armen op. Bij do pas geëindigde werkstaking te Commentry, in Frankrijk, hebben de vrouwen der mijnwerkers een groote rol gespeeld. Daar het per soneel van den trein, waarmede het kolenvervoer uit de mijn geschiedde, den arbeid voortzette, wierpen de vrouwen zich, juist toen er een trein in aantocht was, in massa op de rails, schreeuwende dat zij niet uit den weg zouden gaan. Met veel moeite golukte het de locomotief slechts op eenige meters afstand te doen stilhouden, en daar er geen gewa pende macht aanwezig "was, moest de administratie, ter vermijding van ongelukken, last geven geen treinen meer te laten rijden. Een werkman bij de telegraaf te Par jjs, Pierre Rocher, is, terwijl hij Donderdag-avond aan den iogang van het riool in de rue Saint-Georges bezig was met het aanleggen van telegraafdraden, door het water van hot riool, dat ten gevolge van een hevige onweersbui plotseling gezwollen was, verrast en medegesleept. Toen men het onheil be merkte, was de ongelukkige reeds een goed eind- weegs door den woesten stroom onder de straat door medegevoerd. Onmiddellijk werden een aantal pom piers en verscheidene brigades rioolwerkers in alle richtingen door de naburige riolen verspreid; hun onderzoek, den geheelen nacht voortgezet, bleef echter vruchteloos. Eerst den volgenden middag werd het lijk van Rocher in de rioolkolk van de rue St.-Lazaire gevonden. BUITENLAND. Frankrijk. Bij de te Marseille voorgevallen twisten tusschen Italianen en eenige jongelieden maakten eerstge- noemden van hunne messen gebruik en doodden verscheiden jongelieden. In enkele wijken der stad losten de Italianen zelfs revolverschoten, waarop de menigte, woedend geworden, hen achtervolgde en eenigen hunner verwondde. De schuldigen werden in hechtenis genomen en de autoriteiten zorgden dat een uitbarsting van nieuwe twisten werd voorkomen. Uit Algiers wordt nader omtrent het gevecht van 14 Juni bij Madena gemeld dat op den vijand zijn buitgemaakt 1000 kameelen, 5000 schapen, 250 ezels, 350 vrouwen en kinderen en 150 gevan genen. Het aantal op het slagveld begraven Laghouats bedroeg 85; van de Harrars werden er 6 gedood en 22 gewond. Nader wordt gemeld dat in het geheel 5 per sonen zijn omgekomen, 2 stervende en 17 gewond;. 125 Franschen en Italianen zijn gevangengenomen en de rust schijnt hersteld te zjjn. - De Italiaansche consul heeft in eene proclamatie zijne landgenooten uitgenoodigd om zich rustig te houden, de goede orde te ontzien en de ophitsingen van kwaadwilli gen af te wijzen. De minister Constans antwoordde op een vraag in de Kamer aangaande de ongeregeldheden te Marseille, dat de twist uitgelokt is door Italiaan sche arbeiders togen Franschen. Er vielen 4 dooden en 17 gewonden. Maatregelen waren genomen tegen een herhaling der wanordelijkheden. Hiermede werd het incident gesloten. Het „Journal des Débats" laakt op de krach tigste wijze de mishandelingen Zaterdag door een bende jonge Marseillanen op Italianen gepleegd, en verwondert zich dat het openbaar gezag dergelijke feiten niet heeft weten te beletten. Duïtschland. Van alle zijden wordt blijdschap betuigd over den afloop der onderhandelingen met Hamburg over de aansluiting aan het Tolverbond. Nu de Ham burger Volksvertegenwoordiging daartoe met zoo groote meerderheid besloten heeft, zullen ook wel de onderhandelingen met Bremen in geljjken zin afloopen. Te Berlijn wordt door velen nog altijd ijverig gewerkt voor het verkrijgen van eene wereldten toonstelling in de Duitsche hoofdstad. In de „Ver- eeniging van Berlijnsche kooplieden en industri- eelen" hebben zich Vrijdag jl. 83 stemmen voor zulk eene internationale tentoonstelling verklaard; 78 wilden alleen eene nationale tentoonstelling. Een Amerikaansche dame volgt de beroemde colleges van prof. Virchow te Berlijndit is de eorste dame, die te Berlijn aan de academie studeert. Aan den vice-president Von Stolberg is op zijn herhaald verlangen, met particuliere aangele genheden in verband staande, ontslag uit zjjn ambt verleend. Tot nader order wordt het voorzitterschap van het staatsministerie waargenomen door den te Berlijn aanwezigen minister, die de meeste dienst jaren telt. Italië. Bij de aanvullings-verkiezingen voor dertien leden van den gemeenteraad te Rome heeft de helft der ingeschreven kiezers gestemd. De op do lijst der katholieken opgenomen candidaten, namelijk drie katholieken en acht gematigde liberalen, zijn ver kozen. Do „Liberta" verzekert dat met de bankiers huizen Baring Brothers en Hambro Sons eene leening is gesloten, waarop de inschrijving den 4den en 5den Juli a. s. in de voornaamste steden van Europa zal opengesteld worden. Spanje. De dagbladen van Barcelona gewagen van plan nen tot een gewapenden opstand van den kant der Carlisten in het noorden Yan Catalonië. De regee ring laat daar een scherp toezicht uitoefenen. De Spaansche consul to Oran meldt afgrijse-

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2