Er is een begin van brand ontstaan in de stoomsteenfabriek van den heer S. Van Yelsen te Alphen. Hoewel die zich aanvankelijk zeer ernstig liet aanzien, is hij door ijverige inspanning van eigen werklieden nog tijdig gebluscht, zoodat de brandspuit geen water behoefde te geven. - Vrijdag middag veroorzaakte een hollend paard in die ge meente vrijwat opschudding. Do eigenaar, J. L., van Aarlanderveen, had het even aan een jongen toe vertrouwd het schrikte en ontliep, in zijn loop van nabij Zwammerdam over de beide bruggen aan Gouwsluis, door de kom dor gemeente en de School straat tot aan het hek van het kerkhof, geen ander ongeluk veroorzakende dan het omverloopen in de Schoolstraat van een bejaarde dame, mej. V., die, althans men heeft reden het er voor te mogen houden, er gelukkig met den schrik en een klein kwetsuur is afgekomen. Een zevental beschonken schutters hebben het Zaterdag-avond op het Spui te 's-Hage de politie en de militaire patrouille lastig gemaakt. Zij maakten zooveel straatrumoer, dat de politie zich genoodzaakt achtte hen te arresteeren, waartoe zij de hulp der patrouille inriep. Het gelukte echter aan de vereenigde macht zich slechts van drie hunner te verzekeren, die natuurlijk behoorlijk zouden zijn opgeborgen, om hun roes uit te slapen, hadden de omstanders de arrestanten niet met geweld bevrjjd, die vervolgens het hazenpad kozeq. Een versterkte patrouille doorkruiste daarom het Spui en de naburige straten, doch het mocht haar niet gelukken de schutters en hunne bevrijders te arresteeren. De schietwedstrijd in het kamp bij de Bildt is gisteren afgeloopen. Het debiet der verkochte kaarten van belangstellenden en nieuwsgierigen was zeer groot: 4000. De prijsuitdeeling zal den laten Juli plaats hebben. Dr. P. Harting uit Kam pen, een der oprichters van de Utrechteche studen tenweerbaarheid, heeft op zich genomen die plechtig heid te verrichten, terwijl waarschijnlijk de heer Schubart do koningsprijzen aan de overwinnaars - in ons vorig nommer reeds medegedeeld - zal ter hand stellen. De strjjd om deze te behalen was warm, en men kan denken hoe groot den gebeelen dag de spanning was, als men weet dat eerst vrij laat „Oranje Nassau" moest schieten en de Utrecht- sche weerbaarheid het laatste nommer had. Lang stond de „Zwijger" van Utrecht het hoogst met 179, maar toen „Oranje Nassau" schoot, keerde de kans: 186 punten maakten die vereeniging tot overwinnares, als als niet nog eene andere vereeniging meer punten maakt! Met zenuwachtige opgewondenheid werd de uitslag gevolgder moesten nog goede schutters volgen en de winners van den zilveren beker schoten het laatst. Eindelijk tegen halfzes waB de uitslag bekend. De Utrechtsche weerbaarheid, die met nieuwe monschen in het vuur had moeten komen, schoot ongelukkig: - „Oranje Nassau" had den eersten prijs. De geheele uitslag van dezen zeker bij allo scherpschutters groote be langstelling wekkenden strijd is deze: Oranje Nassau te 's-Hage186 p. De Zwjjger te Utrecht179 p. Vereen, uit de onderofficieren en korporaals der dd. schutterij te Rotterdam 174 p. Studentenvereeniging Pro Patria te Leiden 172 p. Claudius Civilis te Amsterdam 166 p. Eendracht te Vlaardingen165 p. Frederik Hendrik te Delft161 p. Eendracht te Amsterdam157 p. Oefening en Vermaak te 's-Hage 155 p. Neerlands Burgerwacht te 's-Hage 152 p. Koninkl. Scherpschutters te 's-Hage 147 p. Studentenvereeniging te Utrecht140 p. Waldeck Pyrmont te Nijmegen 137 p. Kon. Scherpschutters te Groningen 136 p. Corps Kon. Scherpschutters te Schiedam 126 p. Voorwaarts te Utrecht120 p. Scherpschuttersvereeniging Willem III te Hilversum116 p. Utrechtsche Weerbaarheid100 p. Burgerscherpschuttersvereen. te Leiden 94 p. Eendracht maakt Macht te 's-Bosch A 82 p. De Koninklijke Scherpschutters van Arnhem gaven na eenige ongelukkige schoten den strijd op. Naar het N. v. d. D. meldt, is te Am sterdam door een toeval het spoor van een kinder moord ontdekt. Een knaap, die op de Baangracht bij do Goudbloemstraat aan het hoepelen was, had het ongeluk zijn hoepel in de gracht te zien ge raken. De jongen vischte met veel moeite zijn speel tuig uit de gracht op, doch haalde ook een toege- pakt voorwerp aan het touw dat daarom gewonden was, uit het water op. Toeu dit pak geopend werd, bleek het een kinderlijkje te bevatten en wel van een allerliefst meisje. Het wicht was in papier ge pakt en omwikkeld met een doek. De moeder van den knaap, die het vermoorde kind ontdekte, bracht het lijkje op het politiebureel aan de Noordermarkt. In de St.-Antonie-Breestraat te Amster dam is de bewoner van een bovenhuis van de trap gevallen, waarschijnlijk door eenige knikkers die zijne kinderen hadden achtergelaten op een van de treden. De man kwam terecht in een zuurwagen in het onderhuis. Gelukkig werd door zijn val meer schade onder het zuur dan aan het lichaam beloopen. Te Alkmaar heeft zich een 18-jarig banketbakkersbediende, geboortig van Purmerland, door ophanging van het leven beroofd. In de brievenbus ten huize van den bur gemeester W. C. Th. Van Nahuys te Zwolle, is een ongeteekende brief gevonden, inhoudende ƒ250 „ter voldoening van het over 1880 in den hoofde- lijken omslag te min betaalde." Onder de ijzeren brug in het Catharina- kanaal te St.-Petersburg zijn twee met zwarte dyna miet gevulde mijnen ontdekt, welke, volgens het gevoelen van deskundigen, eerst kort geleden ge legd schijnen te zijn. De krijgsraad te Kiew veroordeelde van de 10 aangeklaagden in het bekende proces 4 personen, waaronder twee vrouwen, ter dood, 6 tot dwangarbeid of verbanning. De czaar veranderde de doodvonnissen in levenslangen dwangarbeid. Nadat men er in de laatste jaren geen spoor meer van had ontdekt in Lancashire, is een plaag teruggekeerd, die er vroeger wel eens meer is voorgekomen: een insectenplaag. In den omtrek van Clitheroe zijn de huizen en velden letterlijk ongenaakbaar door zwermen van insecten, een soort van muggen, die de grasvelden en alle tuinen ge heel kaalvreten. Het stadje Rottemann, in Tyrol, is door een bende brandstichters verontrust, die nachter- lijkerwjjle de helft van de stad in brand staken. Een groot gedeelte der bevolking kampeert in de open lucht. Uit Quebec wordt nog nader gemeld dat door den brand 1211 gezinnen, te zamen 6028 per sonen tellende, van have en goed beroofd zijn. Twee derden dezer ongelukkigen waren niet geassureerd. Twee werklieden te Compiègne zijn Donderdag-nacht in een beerput door de opstijgendo gassen bedwelmd geworden en vóór er hulp kon gebracht worden, bezweken. Te Armontières heeft zekere Stalls eerst zijne in hoopvolle verwachtingen verkeerende vrouw geworgd en daarna zich zei ven opgehangen. Vijf jeugdige kinderen zijn door die vreeseliike misdaad weezen geworden. Op de kerkteOstakowoinTschernigoff (Rusland) is een aanslag ontdekt. De geestelijkheid ontving aan den vooravond van een kerkelijk feest een dikke waskaars van een onbekende ten geschenke, met verzoek die op den dag van het feest tijdens den dienst te willen branden. Een onderzoek bracht aan het licht, dat de kaars vijftien pond van oen zware ontplofbare stof bevatte, zoodat men hier met het werk van een schandelijken onverlaat te doen had. Nauwelijks was te Arta hot bevel tot ontruiming van de stad door het Turksche garnizoen ontvangen, of men ontdekte een complot om de stad vóór de aankomst van hot Griekscho leger in do lucht te doen vliegen. Een grooto hoeveelheid bus kruit en petroleum is gevonden. Vijf Turksche officie ren zijn gearresteerd. BUITENLAND. Franlrrlj k. Do Kamer heeft de discussie over de verminde ring van den militairen diensttijd Zaterdag hervat. Na een levendig debat is het eerste artikel wegeDs zijne duisterheid met 289 tegen 189 stemmen naar eene commissie verzonden. Daarna werd de discussie over de begrooting hervat. De zitting is vervolgens tot heden Maandag verdaagd. Volgens den berichtgever der „Indépendanco" is do oud-minister Dufaure sedert eenige dagen zoo ernstig ongesteld, dat men voor zijn leven vreest. Uit Oran wordt gemeld dat de overblijfselen van de stammen van Laghouat, in het geheel 300 voetknechten en 250 ruiters, na reeds op 14 dezer geslagen te zijn, den volgenden dag opnieuw eene ontmoeting hadden met do troepen van den comman dant Balin. De opstandelingen werden andermaal verslagen; zij lieten een honderdtal dooden en 19 gevangenen achter. Bróard en Logerot zijn tot divisie-generaals benoemd. Mustapha-pacha is Zaterdag-namiddag te Parjjs aangekomen. Iu het belang der openbare orde heeft de pre fect van Marseille de machtiging ingetrokken, welke tot de oprichting der Italiaansche club wa3 verleend. De club zal onmiddellijk worden gesloten. Er heerscht te dier stede onder de bevolking ernstige onte vredenheid over de houding der Italianen bij het defileeren der troepen voor den minister van den bey. Zaterdag werden op verschillende uren van den dag Italianen, die zich op de straat vertoonden, in verschillende gedeelten van de stad, uitgejouwd en zelfs mishandeld. Ter vermijding van wanordelijk heden, bij het verlaten der werkplaatsen en met den Zaterdag-avond heeft de overheid dan ook de vol gende maatregelen genomen: De gewapende macht zal verschillende punten van de stad, waar opschud ding het meest te duchten is, bezetten; sterke patrouilles zullen de stad doorkruisen; het Itali aansche consulaat zal door een brigade politie be schermd worden; alle kroegen en restauraties,door Italianen bezocht, moeten des avonds te acht uren gesloten zijn. Duitjgchland. Do keizer heeft den heer Von Puttkammer tot minister van binnenlandsche zaken en den heer Von Gossler tot minister van eeredienst benoemd en den rijkskanselier verlof, tot herstel zijner ge zondheid, verleend. Aan den minister Von Bötticher werd opgedragen den rijkskanselier tijdelijk te ver vangen, voor zoover dit niet door de hoofden der ministeriëele afdeelingen geschiedt. Italië. De minister Mancini heeft in de Kamer van Af gevaardigden op de vraag van den heer Massari geantwoord dat de haven van Obok reeds sedert lang door de Franschen verworven, maar eerst in den laatsten tijd door hen bezet was. De Fransche nederzetting te Obok kon geenerlei wantrouwen inboezemen, aangezien Frankrijk de handelsbelangen van Italië in Assab geenszins wil benadeelen, en de handelsinstellingen van beide landen eendrachtig kunnen samenwerken. Dit incident liep hiermede af De rechtbank van correctioneele politie te Rome heeft den gérant van het blad „Riforma" veroor deeld tot drie maanden gevangenisstraf en 400 lires boete, wegens een opstel, beleedigend voor de politiek van den keizer aller Russen. De parlementaire commissie heeft de verlenging der handelsverdragen goedgekeurd en den rappor teur uitgenoodigd om aan de Kamer de denkbeelden te doen kennen over de handelsstaatkunde, welke de Regeering behoort te volgen. Tm-ltïje. Ten gevolge van de laatste aardbeving te Van zjjn 400 huizen ingestort en 95 menschen gedood. De „Vakit" wenscht, naar aanleiding van den toestand in Bulgarjje, de bezetting van den Balkan, overeenkomstig het Berlijnsche verdrag. Telegrammen. SOFIA, 18 Juni. De vorst van Bulgarije is op 16 dezer te Viddy aangekomen en er met geestdrift ontvangen. MARSEILLE, 19 Juni (11 uren's avonds). Sedert 8 uren wordt verschrikkelijk gevochten tusschen Franschen en Italianen. Volgens gerucht zijn drie dooden gevallen, onder welke een soldaathot aan tal gekwetsten moot groot zijn. De gemeenteraad is pormanent vergaderd. ROME, 19 Juni. In een depeche uit Tunis aan de „Italië" wordt het bericht van de ontploffing van een torpedo bij proeven door het Engelsche pantserschip „Monarch" genomen, bevestigd. Een officier is daarbij gedood, drie officieren en vijf ma trozen zijn gekwetst. ROME, 20 Juni. De „Diritto" meldt dat de mi nister van buitenlandsche zaken den heer Maccio het verlof, door hem aangevraagd, heeft toegestaan. MARSEILLE, 20 Juni. Op verscheidene punten der stad worden de bloedige gevechten voortgezet. Men zegt dat 8 personen gedood en 23 gekwetst zijn; doch in het hospitaal zijn niet meer dan 2 dooden en 12 gekwetsten gebracht; 3 dezer laat sten zullen niet in het leven kunnen blijven. 65 personen zijn in hechtenis genomen. Do procureur der republiek heeft met de instructie een aanvang gemaakt. PARIJS, 20 Juni. Voor het eerst na zjjne in den Senaat geleden nederlaag heeft de heer Gambetta in het openbaar het woord gevoerd. Gisteren was

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2