Dinsdag 221 Juni. A". 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. i\°. 654a. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.f 1.10. Franco per post.1.40k Afzonderlijke Kommen.0JEL PRIJS DER ADYERTENTIEX: Van 1—8 regels.1.08. Iedere regel meer0.17k. G rooier* letten naar plaatsrnimt*. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van P. VERPOORTEN, hondende verzoek tot oprichting van eene slachterij in het pand in het Noord- einde n». 39; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad o°. 95); Geven bij deze kennis aan bet publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd ii; alsmede dat op Maandag den 41en Jnli a. a., 's voormid dags te elf aren, op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethonders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 20 Jnni 1881. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 20 Juni. Voor het aanleggen van trottoirs op de Hooge- woerd aan de eene zijde van de Hoogewoerdsbrug tot de Kraaierstraat en aan de andere zijde tot het 2de Water- of Hekkesteegje, waartoe in de raads zitting van 12 Mei 1881 werd besloten, had heden ten raadhuize do openbare aanbesteding plaats. Als minste inschrijver is het werk gegund aan den heer J. M. Steijger, steenhouwer alhier, voor de som van f 1440. Er waren vijf inschrijvingsbiljetten ingeko men, waarvan het hoogste f 2222 bedroeg. Daarna werd aanbesteed de levering van een overhaalschouw ten dienste der Delftsche trekvaart. Hiervoor waren vijf inschrijvingen ingekomen, waarvan de hoogste f 884 bedroeg. De levering is gegund aan den minsten inschrijver den heer J. Boot, scheepmaker te Leiderdorp, voor f 576. Bij gelegenheid der promotie aan de universi teit alhier van den heer G. C. NijhofF, arts te Am sterdam, tot doctor in de geneeskunde, met een academisch proefschrift, waarin hjj een „schets van het leven en de physiologie van Herman Boerhaave" geeft, is aan het standbeeld van dien beroemden ge leerde, ter vervanging van dien van het studenten feest van verleden jaar, een nieuwe groote lauwer krans bevestigd. Ds. J. D. B. Brouwer alhier heeft een beroep ontvangen naar de Ned.-Hervormde gemeente te Wageningen. De bedevaart van Leiden naar Onze Lieve Yrouwe van Antwerpen en Onze Lieve Vrouwe van Scherpenheuvel zal plaats hebben Dinsdag den 5den Juli a. s. Het vertrek per Holl. spoor is op 's morgens te halfzes bepaald, na de H. Mis, welke vooraf om vier uren in de Parochiekerk van O. L. V. Hemel vaart (Haarlemmerstraat bij de Haven) zal gehouden worden. De terugreis is op Donderdag den 7den Jnli vastgesteld, aankomst alhier om 4.50. Blijkens het eindverslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging van eenige artikelen op het hooger onderwijs (collegegelden), werd in eene afdeeling de strafbepaling van art. 65 te streng geacht, vooral omdat die straf zelfs is bedreigd tegen hen, die eens, en wellicht zonder eenige strafwaardige bedoeling, de overtreding, daar genoemd, hebben begaan. Tevens werd gevraagd: wie moet de overtreding constateeren Terwijl men bovendien eene duidelijke verklaring van den minister wenschte te ontvangen omtrent den termijn binnen welken de overtreding, als „bij herhaling" gepleegd, is te beschouwen. In eene andere afdeeling werd er op gewezen dat ten gevolge van de voorgestelde bepalingen; zij, die, zonder een academischon graad te verlangen, aan de gemeente-inrichting voor de opleiding van Oost-Indische ambtenaren te Leiden hunne opleiding ontvaDgen, voor het drietal col leges, aan de rijksuniversiteit door hen to volgen, de volle som van tweehonderd gulden hebben te betalen, wat bezwarend werd geacht, daar het col- legegold voor die inrichtlhg gelijke som bedraagt. Nog werd het denkbeeld in overweging gegeven om bjj eene eventueele herziening der wet op het hooger onderwijs eene regeling te ontwerpen, waardoor aan de hoogleeraren, naarmate het getal hunner lesuren, een evenredig deel der college gelden kan worden uitgekeerd. Men meende te weten dat deze maatregel aan de gemeentelijke universi teit te Amsterdam bestond en op prijs werd ge steld. De jaarwedden der hoogleeraren zouden te gelijkertijd daarmede in verband kunnen wor den gebracht. Met het stoomschip „Celebes" der maatschappij „Nederland", hetwelk 2 Jnli a. s. van Amsterdam vertrekt, zal van daar rechtstreeks een brievenmaal worden verzonden naar Atjeh. Voorts zal op Dinsdag 12 Juli a. s., met den trein van 6.55, 's morgens uit Amsterdam naar Emmerik, in aansluiting op het vertrek van het bedoelde stoomschip uit Napels' mede een verzending naar Atjeh geschieden. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50,10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f 34, f 17.50, /*3.70 en f 2; de laagste f 34, 17.50, f 3.50 en f 2. De op hooger bevel uitgestelde kadermanoeu vres op groote schaal zullen Maandag 27 dezer een aanvang nemen. De voorzitter van den gemeenteraad van Aar- landerveen heeft verklaard dat hij voor zich, om voor hem overwegende, aan het algemeen belang ontleende redenen, geen vernieuwing van mandaat begeert bij de aanstaande verkiezing van leden van den raad. Door deze verkiezing zal aldaar moeten worden voorzien in de vacaturen, ontstaan door de aftreding van do heeren L. Rodenburg, J. H. Ruting en A. F. Zaalberg. In de afgeloopen week is te Ter-Aar overleden Koert Janzweert, in den ouderdom van ongeveer 88 jaren. Hij was oud-strijder van Waterloo; vermoe delijk wel de laatste uit die en omliggende gemeenten. Met ingang van heden is het rijks-telegraaf kantoor te Wateringen met beperkten dagdienst heropend. Opnieuw is door Z. IC. H. Alexander der Nederlanden, prins van Oranje, een bezoek gebracht aan den koninkljjken grafkelder te Delft. Z. K. H. legde ter herinnering aan den geboortedag van wijlen koningin Sophie een krans op haar graf. Heden nam prof. Loncq, bij gelegenheid van zijn aftreden als hoogleeraar aan de universiteit te Utrecht, in het academiegebouw afscheid van zijne leerlingen en oud-leerlingen. De koningin van Zweden maakte Zaterdag met de stoomboot „Amstel" van het Amstelhotel een tochtje op het IJgistermiddag vertrok H. M. naar Keulen om een bezoek af te leggen bij den keizer en de keizerin van Duitschland. De verecniging voor H. O. op Gereformeer den grondslag zal dit jaar hare jaarvergadering houden te Rotterdam op den lsten Juli a. s., lokaal „Caledonia." De Maatschappij tot bevordering van Toonkunst heeft te Amsterdam hare algemeene vergadering gehouden, waarop verslag werd uitgebracht, waar uit bleek dat zij 3624 gewone leden, 138 leden kunstenaars, dus 3762 contribueerende leden, 117 honoraire, 32 correspondeerende leden en 35 leden van verdienste telt; 20 weduwen en 6 kunstenaars genieten ondersteuning. Het ledental der zangver- eenigingen bedraagt 1565, het getal leerlingen der muziekscholen 2352. Het batig saldo der rekening over 1880 is f 33.74; het bezit der Maatschappij is vermeerderd met f 2683.82'/2. De vergadering keurde de voorgedragen wetsherziening goed. Het stoomschip „Prins van Oranje" vertrok Zaterdag van Batavia naar Amsterdam; de „Am sterdam" vertrok dien dag van Rotterdam naar Nieuw-York; de „Castor" is mede dien dag van Amsterdam te Nienw-York aangekomen. In het tijdperk van 15 Mei tot 11 Juni jl. zijn geen ambtsberichten omtrent het voorkomen van longziekte onder het rundvee ingekomen. In het daaraan voorafgaand tijdperk van vier weken waren drie runderen door die ziekte aangetast. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag a. s., en die van den minister van oorlog op Donderdag a. s. niet plaatB hebben. Gemengd Nieuws. Onder de gesignaleerde personen komt in het „Algemeen Politieblad" voor de naam van den Leidschen brander J. J. S., die door het gerechtshof te 's-Gravenhage wegens het slaan van een bedienend beambte in functie tot 2 maanden celstraf is veroordeeld. De procureur-generaal bij het hof verzoekt zijne opsporing en aanhouding. De stoomtram Leiden-Katwijk speelde gisteren velen passagiers en hun die zich voorge nomen hadden aan het zeedorp een bezoek te bren gen, leelijke parten. Door het derailleeren van een der machines bij een kromming binnen Rijnsburg moest de dienst 's namiddags gestaakt worden. De locomotief zat het achterste voor vrij diep in den lossen grond gewerkt en had ook schade aangericht ter zijde van den eersten personenwagen, waarvan mede het balkon en het voorste onderstel onbruik baar waren geworden. Hedennamiddag zat de loco motief nog in het zand, doch men bad haar 's nachts verder van de rails af kunnen krijgen, zoodat heden morgen de baan vrij was en de dienst inmiddels weer hervat kon worden. Hedenmorgen omstreeks tien uren had de achttienjarige loodgietersknecht B. P., ter wijl hij bezig was met het repareeren van het dak der school aan de Gortestraat, het ongeluk uit te glijden en naar beneden te vallen, ten gevolge waarvan hij aan de borst gekwetst en onder genees kundige behandeling is. Tijdens het onweder van Zaterdag namiddag zijn aan den Marendijk bij deze gemeente door den bliksem twee paarden in de weide dood geslagen. - Te Benthuizen sloeg het onweder in de pastorie, verbrijzelde den schoorsteen er van, ook gedeelteljjk de houten lijst aan den voorgevel, eenige groote ruiten en veroorzaakte een begin van brand, dat echter spoedig ontdekt en geblnscht werd. In ééne der voorkamers werd op eenige plaatsen het behang met doek en al van den muur gernkt, uit welke openingen een massa stukken steen en kalk door het vertrek werd geworpen, zonder echter eenig meubelstuk te beschadigen. - Te Dordrecht heeft de bliksem den vlaggestok op den toren der Groote Kerk getroffen en dien over zijn geheole lengte afgesplinterd, zonder het minste spoor van brand achter te laten. In de gang der kosterswo- ning nam men een sterken rook waar en schijnt de bliksem zjju weg langs eene gasbuis genomen te hebben, zonder dat men zien kan waar hij zijn uitweg heeft genomen. Donderdag 30Junizalte Nieu w-Yen nep des morgens eene harddraverij plaats hebben van boerenpaarden uit do Haarlemmermeer, en des na middags eene van paarden van zessen klaar, een en ander om prijs en premie. Van 12 tot 18 Juni zijn te Scheveningen aangekomen: in de hotels 144 badgasten met 3 be dienden en bij particulieren 99 badgasten met 39 bedienden. In denzelfden tijd zijn 10 badgasten vertrokken. J. v. V., van beroep scheepsjager, van Alpben, is 's morgens door zijne vrouw nabij Gouw- sluis aan den slootkant liggende gevonden, zoo zij meende in diepen slaap. Met de woorden: „daar lig je wel aardig," trachtte zij hem wakker te schudden. Dit was echter vergeefsche moeite. Men vermoedt dat misbrnik van sterken drank aan dezen plotselingen dood niet vreemd is.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1