N°. 6544. Maandag 20 Juni. A". 1881. Den Courant wordt dagelijks, met uitzondering ?an Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Derde Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COUBUTt Voor Leiden per 8 meenden.Lit. Franco per postl.Ml Afzonderlijke Hommersa (LOS. PRIJS DER ADVERTENTIES: fan 16 regel» Iedere regel meer Grootere (etters neer plaatsruimte 1.06. 0.17* LEIDEI, IS Juni. Met 1 Juli a. s. worden geplaatst aan boord van: 1°. het ramsehip „Buffel"de luit. ter zee lste kl. J. H. De Bruyn, als lste officier, die der 2de kl. W. H. Souman, J. M. Noorduyn en D. N. Went- holt, de officier van gezondheid 2de klasse dr. M. Rutgers Van der Loeff, en de officier van adm. lste kl. F. Bamberg; 2°. de monitor „Haai": de luits. ter zee 2de kl. J. G. Snethlage, P. A. R. Henne- quin en R. O. J. Verschoor, de eerste als eerste officier; de officier van gezondheid lste klasse P. C. Buyze en de officier van adm. 2de kl. J. Vasseur: 3°. de monitor,Adder": de luits. ter zee 2de kl. L. C. Koster, I. Van den Bosch en G. J. Buys, eerstgenoemde als eerste officier, benevens de officier van admin. 2de kl. J. A. Sonnenberg; 4°. het ram sehip „Stier": de luit. ter zee 2de kl. W. Römer; en 5°. het wachtschip te Hellevoetsluisde luit. ter zee 2de kl. G. F. Tydeman. Het Nederlandsch hoofdcomité van het Alge meen Israëlietisch Verbond heeft een adres aan den minister van buitenlandsche zaken gezonden, waarin het Verbond vraagt of de minister goedvindt en genegen is zijn tusschenkomst te doen gelden tot verbetering van het vreeselijk lot der Israëlieten in Zuid-Rusland. Is de minister daartoe genegen, dan verzoekt het bestuur mede in naam van alle Neder- landsche Israëlieten om langs diplomatieken weg, in de eerste plaats aan de hooge regeering van den keizer aller Russen hun innigen dank te doen be tuigen voor de reeds genomen maatregelen tot beteu geling der woeste vervolging, waaraan hunne stam- genooten ten prooi waren, en voorts bii de hooge regeering van den keizer de tolk te willen zijn van alle Nederlandsche Israëlieten, die Z. M. dringend smeeken om herstel van de rampen en verliezen, door hunne ongelukkige stamgenooten geleden, en om beveiliging van hun lijf en have tegen verdere aan slagen en geweldenarijen van hunne vijanden. Van Bad-Wildungen schrijft men: De tegen woordigheid van den Koning en de Koningin der Nederlanden geeft aan de stad en badplaats hier een recht feestelijk aanzien. Overal is groen tot versiering aangebracht, terwijl de Nederlandsche driekleur van bijna alle hotels en vele particuliere huizen en villa's wappert. - Wildungen, dat aller liefst en vriendelijk is gelegen, is met dit bezoek van onzen Koning niet weinig vereerd. Dagelijks ziet men Z. M., vergezeld van de Koningin, gewoon lijk in druk gesprek, de George-Victorquelle be zoeken, terwijl des namiddags gewoonlijk een „Spa- zirfahrt" wordt gedaan. - Naar men verneemt, denkt Z. M., op advies van dr. Stöcker, gezondheids raad, langer hier te vertoeven dan oorspronkelijk was bepaald. Omtrent de jachttentoonstelling te Cleef wordt aan de „Indépendance" geschreven, dat onder de vreemdsoortige wapens vooral de inzendingen uit Nederland zeer belangrijk zijn. Genoemd worden de inzendingen van de heeren De Sitter en van baron Sloet te Arnhem, van den luitenant-generaal Verspijck te 's-Hage en van „Artis" te Amsterdam. Naar men verneemt, zijn op de internationale liondententoonstelling, welke den 18den, 19den en 20sten dezer aldaar zal plaats hebben, meer dan duizend honden van ruim honderd verschillende rassen ingezonden. Het dividend door de Maatschappij tot exploi tatie van staatsspoorwegen over 1880 uittekeeren, bedraagt 5.12 pet. of f 12.80 per aandeel. Volgens aanschrijving van den minister van oorlog zullen de officieren op Zondag 14 en Vrijdag 19 Aug. a. s. in de gelegenheid worden gesteld om -de forten aan de Gagel, aan de Klop en aan den Ruigenhoek, behoorende tot de Utrechtsche linie, te bezichtigen. Deze forten worden onder leijing van den kol.-ingenieur Kromhout bewapend en in oorlogstoestand gebracht, en zijn op genoemde datums geheel in den toestand, waarin zij bij een werke- 1 ij ken oorlog zouden zijn. Gomengd Nieuws. Jules Jarot, oud 29 jaren, van beroep draaier, had sedert ettelijke dagen zijne kamer op de 5de verdieping in het huis N° 60, rue de Charenton te Parijs, niet verlaten. Toen de politie, op verzoek van den concierge, de deur van het vertrek door een smid liet openbreken, vond zij het lijk van den jongen man, dat aan den zolder hing te bengelen. Een groote, zwarte kat zat boven op het hoofd van den verhangene, zich tegoeddoende aan het vleesch van het aangezicht. Onbeantwoorde liefde was ook ditmaal weder de aanleiding tot de treurige daad. Jarot heeft aan de wreede schoone, een korsetten- maakster, zijn geheele nalatenschap, bestaande in wat huisraad en enkele stuivers, vermaakt. Een eierenkoopman te St.- Josse-ten- Noode, zekere Kempeneer, heeft Woensdag-avond den slotenmaker Camille, die zijne woning was bin nengedrongen, om twist te zoeken, met een hamer de hersens ingeslagen. De slotenmaker, een druk bezoeker van een herberg naast de woning van Kempeneer, had het dezen, die in zijn tuintje stond te werken, des morgens reeds zoo lastig gemaakt, dat hij de hulp der politie had moeten inroepen. Bij proefnemingen met torpedo's te Woolwich is er één in de Theems gezonken en er wordt ijverig naar gezocht. Men vraagt of eene druk bevaren rivier als de Theems voor zulke proef nemingen wel geschikt is. Het bosch van SouvanB is door het lid van den Senaat Viellard-Migeon te Belfort ge kocht voor 13,000,000 franken. In den nacht van Woensdag op Donder dag heeft men te Saint-Germain getracht het stand beeld van Thiers door het ontsteken van een met kruit gevulde kist in de lucht te doen springen; het beeld is slechts onbeduidend beschadigd. Voordat de keizerlijke Russische fa milie Gatschina verliet, om zich naar Peterhof te begèven, had de keizerin Woensdag te St.-Peters- burg nog eerst de jaarlijksche prijsuitdeeling van het Smolnoi-Instituut (een inrichting van onderwijs voor adellijke meisjes) bijgewoond. Dit St.-Peters burg wordt gemeld dat in den omtrek van het keizerlijk paleis te Peterhof alle mogelijke voorzorgs maatregelen tegen aanslagen der nihilisten genomen zijn. In de rivier nabij het paleis zijn verscheidene wachtschepen gestationeerd, die eene nieuwe beman ning, bestaande uit kozakken en Deensche matrozen, gekregen hebben. Niemand mag zich over de rivier naar Peterhof begeven. Nabij het spoorwegstation is de grond overal omgespit en nauwkeurig onder zocht. De huizen, die dicht bij het paleis staan, moesten door de bewoners ontruimd worden. Er is sprake van eene reis des keizers naar het zuiden des Rijks, daar Z. M. een einde wenscht te maken aan de praatjes en geruchten, als zou hij door de hovelingen gevangen gehouden worden. Dat is vooral in Zuid-Rusland uitgestrooid en het schijnt daar ook geloof te hebben gevonden, met het doel om de lagere klasse tegen de hoogere op te- zetten. Er is eene partij, die de ongeregeldheden, met de plundering van de woningen der Joden be gonnen, wenscht te bestendigen en uit te breiden tot een algemeenen opstand tegen de meergegoeden. Er zijn dan ook de laatste weken uit verschillende deelen des Rijks reeds berichten ingekomen van buitensporigheden tegen adellijke en niet adellijke grondbezitters, vooral tegen Duitschers; de pansla- visten maken het volk diets, dat de Duitschers zich met de nihilisten verbonden hadden om zich te wreken op den nieuwen czaar, die niets van hen wilde weten. In de gemeente St. -Urbain (Haute- Marne) zijn een sohaapherder, zijn 12-jarig neefje, benevens acht schapen, een geit en een hond door één bliksemstraal geveld. Het knaapje werd door de kracht van het hemelvuur over een afstand van eenige meters weggeslingerd, terwijl zijn linker zijde geheel verbrand was. Zijn toestand is hope loos. De overige getroffenen waren onmiddellijk dood. Door het hof van assises van „le Pas de Calais" is zekere Théry tot levenslangen dwang arbeid veroordeeld, een man van 53 jaren, die het bed van zijne moeder in brand had gestoken om, zooals hij zich schertsend tegen den voorzitter uit drukte, „de oude te roosteren." Hoewel de arme vrouw reeds jaren lang door haren ontaarden zoon mishandeld was, trachtte zij hem nog voor het hof te verontschuldigen. Met de grootste onverschillig heid hoorde de misdadiger het vonnis vellen, en gaf, toen de voorzitter uitgesproken had, te kennen dat hij het zoo heel onpleizierig niet vond daarginds (de strafkolonie), waar hij al kersen zou kunnen eten wanneer men in zijn dorp nog achter de oude aardappels zat. - Hetzelfde college veroordeelde tot gelijke straf een bewoner van de gemeente Saint- Venant, die, ter verkrijging van de assurantie- penningen, des nachts het dak van zijn buur man in brand had gestoken, waardoor niet al leen drie huizen in de asch waren gelegd, maar ook een echtpaar, waarvan de man 66 en de vrouw 61 jaar oud was, en hun 14-jarige kleindochter in de vlammen omkwamen. - Het hof van assises van de Seine heeft Leonce Claude Ferry, die, op den 9den December van het vorige jaar, de weduwe Gouye, in hare slaapkamer, waar hij met het doel om te stelen was binnengedrongen, twee wonden in de borst toebracht, waardoor haar leven gerui- men tijd in gevaar verkeerde, tot de staffe des doods veroordeeld. In de ijzergieterij van de heeren Cam- bier Co. te la Louvière is voor eenige dagen een vreeselijk onheil gebeurd. Twee werklieden die bij het smelten van het ijzer de wacht hielden, had den zich dicht bij de opening, waaruit een half uur later het ijzer in vloeibaren staat moest wegloopen, op den grond uitgestrekt. Onbewust van het gevaar dat hen dreigde, lagen zij, omstreeks één uur na middernacht, gerust te sluimeren, toen eensklaps de stop onder de drukking der gloeiende massa bezweek, die zich nu over den vloer een weg baande en in een oogwenk de slapenden overstelpt had. Hun lijden was verschrikkelijk, doch duurde geluk kig slechts kort. De omgekomenen waren beiden huisvaders. De krijgsraad te Tours heeft den kapi tein-kwartiermeester der artillerie Lanaud, in gar nizoen te Poitiers, die zich aan verduistering van gelden, tot een bedrag van 30,000 fr. had schuldig gemaakt, een gevangenisstraf van 5 jaren opgelegd en hem vervallen verklaard van den militairen stand. M arktbericlitea. Leiden, 18 Judï. Ter markt werd heden aangevoerd Tarwe 10 hectoliter. Wintertarwe 10.a 10.60. Zocner- tarwe 9.— a 9.50. Rogge 9 H. L. Winterrogge 8.50 a 9.Zomerrogge 7.50 a 8.Gerst 8 H. L. Zomergerat 5.60 a 6.Chevalier-gerst 7.26 a 7.75. Haver 10 H. L. Zware Haver ƒ5.a/"5.60. lichte Haver 4.25 a 4.50. Huiven boouen 3 hectol. 8.50 a 9.25. Paardenboonen 4 hectol. 8.e 8.50. Boter 11,970 kilogr., late qnalit. l/a vat 58.a ƒ62.- 2de qualit. 1/a vat 52a 56Boter lat» qualit. per kilogr. 1.45 a ƒ1.55., 2de qnalit. per kilogr. ƒ1 30 a ƒ1.40. Lange Zwarte Turf 16,000 dnbb. hectol., 0.18 a ƒ0.20. Londen, 17 Juni. Granen prijshoudend. Aan de knat worden 9 tarwe-ladingen ten verkoop aangeboden. Lijnolie. Uitvoer der week van Hall 356 ton. Petroleum. Voorraad. 52,098 v. geraff. Lijnzaad. Aanvoer 2554 qr. Frieache Boter 104/—. Suiker, Havana n°. 12,26/9.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1