Bij de kadermanoeuvre, alleen g e- houdon door officieren uit de residentie, was de vooronderstelling - waarin elk der deelnemers een hooger bevel voerde dan hem in zijn werkelijken rang toekomt en ieder, die in oorlogstijd recht heeft om -bereden te zijn, van een dienstpaard voorzien werd - dat na de oorlogsverklaring aldaar zou ge mobiliseerd worden een brigade van 5 bat. infan terie 2 escadrons cavalerie en 2 bat. veld-artillerie. Den 7den dezer was die mobilisatie geschied en kwamen de rapporten daarover in, die zeer uit voerig waron behandeld en waarin zelfs zaken waren opgenomen, die eigenlijk tot de werkzaamheden van den generalen staf, de intendance en denplaat- selijken staf behoorden. Den lOden kwamen de deelnemers bijeen op een der alarmplaatsen, namelijk het Alexanderveld, en daar het te voorzien was dat er een vijandelijke landing zon plaats hebben, werd dien dag een gedeelte der kust nabjj Sche- veningen bezet. Op het ontvangen van een tele gram dat er werkeljjk reeds een landing geschied was benoorden Katwijk, werd Zaterdag van uit de tweede al arm plaats - de Maliebaan - een oorlogsmarsch gedaan om een stelling in te nemen ter hoogte van Wassenaar, en deze werd versterkt. Bij de voortzetting der manoeuvre op Maandag bleek het door de verkenningen onzer cavalerie dat de vijand zich genesteld had langs den Rjjn bij Katwijk; ook kwam er bericht dat door tegenweer de vijandelijke vloot verhinderd was om alle landingstroepen aan wal te zetten en dat die vloot zelfs tijdelijk de kust had moeten verlaten. Daarna werd besloten om de vijandelijke stelling aan te vallen, terwjjl een de tachement - dat zich daartoe vrijwillig had aange boden - met een schuit Scheveningen verliet om te trachten te Koord wijk te landen, ten einde den vjjand in den rug te bestoken. Zoo dit laatste ge lakte, dan zonden meerdere troepen worden over gevoerd. Uit onze stelling te Wassenaar werd Dinsdag echter aanvallend opgetreden tegen den vijand, welke de verliezende partij was. Eerstdaags zullen de deel nemers bijeenkomen om de manoenvre te bespreken. Men schrijft uit EynBburg: Met het plukken van aardbeziën is men reeds begonnen. De oogst belooft nogal iets, doch er zijn zonnige dagen noodig om rijpheid en smaak te bevorderen. Aan de vereenigde pogingen van menschen en paarden is het eindelijk gelukt het wrak van de pink, die de vorige week te Scheve ningen aan den grond geraakte, op het droge te brengen. - Een haringschuit, die er gisternamiddag zou afvaren, kon haar tocht niet beginnen, omdat een der matrozen, in Den Haag woonachtig, des morgens niet kwam opdagen en tevergeefs denge- heelen dag in den omtrek der stad gezocht werd. De correctioneele kamer der arron- dissements-rechtbank te Amsterdam heeft gisteren het kruiersmeisje, dat op de trap der Kasvereeni- ging uit eene portefeuille harer vriendin twee bank biljetten, ieder groot f 1000, heeft ontvreemd, ter zake van diefstal, tot eene celstraf van 183 dagen veroordeeld en de bakkersvrouw vrijgesproken van de haar ten laste gelegde medeplichtigheid aan dien diefstal door het helen der gestolen goedereD. De heer Martin, gymnastiekonder- wijzer te Haarlem, heeft weder evenals het vorige jaar eene militaire promenade met eenige zijner leerlingen gemaakt. Een twintigtal marcheerde onder zijne leiding naar Velserend, waar zij in de duinen een tijdlang tirailleerden. Des nachts moesten zij veld- en voorpostendienst doen, waarbij de heer Martin op allerlei wjjze hun moed en tegenwoor digheid van geest op do proef stelde. Den volgen den dag marcheerden zij naar IJmuiden en kwa men, zeer voldaan over hun tocht, in den namiddag te Haarlem terug. De man en vrouw uit Noordwolde, die als verdacht wegens den moord te Zuidwolde in hechtenis waren genomen, zijn, na te Assen eenige langdurige verhooren te hebben ondergaaB, weder ontslagen en naar Noordwolde teruggekeerd. Bij de verhooren moet gebleken zijn dat zij aan den moord volkomen onschuldig waren. Boven de beide torens der Sabelspoort te Arnhem treft men tuinen met groote boomen aan, die aan de hangende tuinen van Semiramis doen denken. De vochtigheid dier poort deed het gemeentebestuur tot ontruiming er van besluiten, waarmede thans een aanvang genomen is. In een der laatste nachten heeft men de laagheid gehad, van twaalf paarden, die te Hedel in de weide liepen, de staarten af te snijden. Men schrijft uit Don Bosch dat het t .de clr.c voorlaatste nachten aklr.ar en in de om liggende gemeenten sterk gevroren heeft, waardoor veel aardappelen, boekweit en tuinvruchten verloren zijn gegaan. Ook in den Prins-Alexanderpolder zijn, ten ge volge van de felle nachtvorsten van de laatste dagen, de meeste te veld staande aardappelen afgevroren. De justitie is van Arnhem naar N ij- megen vertrokken naar aanleiding van een broeder moord, die aldaar moet geschied zijn. Een storing in den dampkring kan heden of morgen de kusten van Engeland, Frank rijk en Noorwegen bereiken, vergezeld van zuid oostenwind, krimpende tot het noordwesten en in stormvlagen met regen overgaande. De temperatuur zal waarschijnlijk laag zijn. Mej. Carmel Broudeur, koopvrouw te Nay (in de Pyreneeën), is op haar 52ste jaar dezer dagen van haar 25ste kind bevallen. Het zakkenrollen neemt tegenwoordig te Parijs een groote vlucht. Zoo kwamen, een paar dagen geleden, twee heeren zich bijna gelijktijdig bij de politie beklagen; den eersten was een porte feuille met 25 bankbiljetten van 1000 fr. ontroofd, den ander had men, behalve zijn portefeuille die 7000 fr. in papier bevatte, nog zijn portemonnaie met 100 fr. in goudgeld ontfutseld. De lieden die zich op deze winstgevende kunst toeleggen en van tijd tot tijd op heetordaad betrapt worden, zijn uit sluitend Engelschen en Italianen. Ten gevolgevandesneeuw, die in de Al pen gevallen is, zijn de communicatiemiddelen aldaar voor het oogenblik afgebroken. Drie koeriers wor den daardoor op den St.- Gothard opgehouden, waar van de noordzijde geheel onder de sneeuw bedolven is. Te Andermatt is de sneeuwlaag meer dan een meter hoog. De vooruitzichten op een goeden oogst in Rusland zijn, wat het winterkoren betreft, in het zuiden zeer verminderd door het aanhoudend natte weder. Er heeft een hevige brand gewoed inde rijkstouwslagerjj te Lissabon. Een der werkplaat sen werd vernield en een groote voorraad touwwerk door de vlammen verteerd. De zijdeoogst inde vlakte van Avignon overtreft dit jaar de stoutste verwachting der boe ren. De markt van die stad is overstroomd met poppen van zijdewormen van eeu uitmuntende hoe danigheid. De Londensche bladen behelzen een be richt uit Tiphon, in Armenië, volgens hetwelk al daar een aardbeving heeft plaats gehad, waarbjj 100 personen gedood en 60 gewond zijn. Een aantal huizen is ingestort. BUITENLAND. Duitschland. Yon Bismarck is nog voortdurend lijdende. Naar het schijnt, is de ontsteking in het been verergerd. Te Berlijn loopt een gerucht dat president Grévy aan het einde der zitting zich met eene boodschap tot de Kamer zal wenden. Daarop zal hij gedurende den zomer eene reis doen door het zuiden en westen van het land. De politieke toe stand in Frankrijk is zeer verward en onduidelijk. Yolgens het algemeen gevoelen te Berlijn, kan het Kabinet niet langer meer standhouden. Niemand weet echter welk Kabinet zal volgen. Op de jachttentoonstelling te Kleef zijn uit Nederland vele inzendingen en het algemeen oor deel is, dat dit land een zeer goede figuur maakt, vooral onder de wapens, waarbjj behalve de kost bare geweren en pistolen van den hertog van Sak- sen-Meiningen, van den vorst van Salm-Salm en van den vorst van Waldeck, de inzending Indische en Japansche jachtwapenen en de uitrustingen van het genootschap Natura Artis Magistra te Amsterdam zeer de aandacht trekken. België. Het „Noderlandsch Museum", Vlaamsch tijdschrift voor letteren, wetenschappen en kunst, onder redactie van J. F. J. Heremans, uitgave van Ad. Hoste te Gent, schrijft een wedstrijd uit voor eene novelle in de Nederlandsche taal, ongeveer 60 blz. 8o. groot, in te zenden op de gebruikelijke wijze vóór 1 Augustus 1881. De schrijver der beste novelle ontvangt 150 franken boven het honorarium 1 fr. por blz. en 25 overdrukken van zijn werk; de redactie behoudt zich het recht voor de andere novellen tegen gelijk honorarium in het Museum op te nemen. Do stukken blijven echter het eigen dom van den schrijver. Italië. Onder de telegrammen is reeds melding gemaakt van het ongelukkig uiteinde eener Italiaansche ex peditie in de binnenlanden van Afrika. Nadere be richten uit Aden bevestigen dit. De reiziger Giulietti is met zijn gevolg, bestaande uit den luitenant-ter- zee Buglieri en elf zeelieden, bjj de Egyptische havenplaats Beilul vermoord. De heer Giulietti was in den loop van April vertrokken, om ook met het: oog op de belangen van den koophandel eene we tenschappelijke opneming te doen van den loop der Qualina. - Yerleden Maandag heeft de minister van buitenlandsche zaken een en ander in de Kamer bevestigd. De regeering, zeide hij, had onmiddelljjk naar Cairo geseind, aandringende op een gestreng onderzoek en het straffen der schuldigen. De Kamer van Afgevaardigden heeft gistere» art. 1 van het ontwerp tot wijziging der kieswet aangenomen, zooals het door de regeering en de, commissie was voorgesteld. Alle amendementen wer den verworpen. Oostenr.-Hong. Monarehie. De berichten uit Hongarije omtrent de verwach tingen van den oogst in dit jaar luiden over het algemeen gunstig. Prof. Skoda, de beroemde geneeskundige van de Weener universiteit, is in 76-jarigen ouderdom overleden. Hij bracht de percussie- en auscultatie- proeven het eerst in toepassing. Rusland. De „Agence Russe" verklaart dat de dagbladbe- richten, betreffende eene eventuëele militaire bezet ting van Bulgarije door Oostenrijk en Rusland, ge heel ongegrond zijn. Oostenrijk en Rusland koeste ren, evenals de overige mogendheden, die het tractaat van Berlijn onderteekend hebben, alleen denleven- digen wensch, de in Bulgarije ontstane crisis door eene minnelijke schikking bijgelegd te zien. Trots de mijnen en hindernissen die de nihi listen den czaar willen leggen, gaat deze nog dagelijks een wandeltochtje door Gatschina en omstreken doen. Zondag ging zelfs de keizerin en zijn zoon mede en bezocht het vorstelijk gezelschap de naburige dorpen, waar zij door de boeren met een luid hoera ontvangen werden. Telegrammen. DEN HAAG, 16 Juni Z. M. heeft benoemd tot notaris te Woerden mr. Fuhri Snethlage, candidaat- notaris te Leiden. NIEUW-YORK, 15 Juni. Het financiëele dienst jaar der Yereenigde Staten loopt met 30 dezer ten einde. Men denkt dat er een overschot boven de raming van 100 millioen dollars zal zijn. In 1872 werd slechts 12 millioen boven de raming verkre gen. Na de hervatting der betalingen in specie, in 1880, klom het surplus tot 65 millioen dollars. BERLIJN, 15 Juni. De zitting van den Rijks dag werd hedenavond gesloten. ATHENE, 15 Juni. Het Kabiuet is voltallig ge maakt door de benoeming van Conteroma tot mi nister van eeredienst en openbaar onderwijs, Kikakï tot minister van justitie en Athamassiadi tot minis ter van financiën. LONDEN, 16 Juni. De „Times" verneemt dat sir Robert Bourke in Juli a. s. naar Konstanti- nopel vertrekt, om de Engelsche houders van Otto- manische obligation te vertegenwoordigen bij de onderhandelingen over eene regeling der Turksche schuld en mede te werken ter vorkrijging van een 4 pcts.-Turksch-fonds. Uit Kaapstad wordt van gisteren bericht:De Wetgevende Vergadering heeft besloten de grondwet te wijzigen in dien zin, dat de leden die in het Parlement bij de discussiën van de Hollandsche taal wenschen gebruik te maken, hiertoe het recht hebben. HAMBURG, 16 Juni. De burgerachapsvergadering heeft de overeenkomst betreffende de aansluiting van Hamburg bij het Tolverbond aangenomen met 106 tegen 46 stemmen, zoodat de vereischte meer derheid van twee derden verkregen is. LEIDEN, ÏO Jtini. In de hedennamiddag gehouden gemeenteraads zitting waren tegenwoordig de heeren De Kanter, voorzitter, Juta, Wilhelmy Damsté, Yan der Lith, Le Poole, Yerster, Scheltema, Du Rieu, Cock, Donner, Yan Heukelom, De Clercq en Yan Wensen. Afwezig met kennisgeving de heeren De Fremery en Hartevelt. Door den Voorzitter werd medegedeeld dat van C. Van der Steen bericht was ontvnngBü dat h"

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2