Vrijdag 17 Juni. N°. 6542. A0. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Bij dit nommer van het Leidsch Dagblad behooren voor de inteekenaren daarop het officiëele Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad: zitting van Donderdag 9 Juni en dat der zitting van heden Donder dag 16 Juni. stadS.berïohten. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 meenden.f 1.10. France per pest.1.401 Afconderijjk» Nonnen.*JO. PRIJS DER ADVERTENTIESi Tas 1—8 tegels.1.08. leden regel meer..........s 0.17^. Grootere letten neer plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de circulaire van den Staatsraad-Gouverneur van Zuid-Holland, van den Sisten Augustus J831 (Provinciaal blad N°. 110), Do n te weten, dat ter voldoening aan het Koninklijk besluit van den lsten dier maand n°. 72, de Dankdag of godsdienstige viering der overwinning van Waterloo, ditmaal •op Zondag den 19den dezer maand, zal worden gehouden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 16 Juni 1881. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 16 Juni. Heden zijn aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de geneeskunde: de heer L. Yan der Hoeven, geb. te Heenvliet, met academisch proef schrift, get.: „Iets over hysterotomie", en de heer D. Yan Haren Noman, geb. te Batavia, met acade misch proefschrift, get.: „Ontleedkundige verande ringen na immobilisatie van gewrichten." Bij verschillende gelegenheden bevatte ook ons blad berichten aangaande de nieuwe uitbar stingen van dweepzucht en godsdiensthaat, waarvan de Joodsche bevolking in Duitschland en vooral in Rusland gednrenden den laatsten tijd het slachtoffer was. Dat allen, bij wien godsdienstijver niet lui der spreekt dan de ware hnmaniteit, hunne stem tegen den terugkeer van dergelijke wreedheden verheffen, daarvan zijn wij zeker. Maar bij een pro test mag het in deze niet blijven. De slachtoffers der vervolging en vernieling hebben behoefte aan krachtigen, materiëelen steun. Ten einde aan hunne bede om hulp te voldoen, deed de „Alliance Israelite Universelle" een beroep op den weldadigheidszin van allen, zonder onderscheid van geloofsbelijdenis. Door middel eener in dit nommor voorkomende ad vertentie wordt dat beroep ook tot onze stadgenooten in het bijzonder gericht. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Amsterdam", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den 18den Juni a. s., des morgens te vier uren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Yrjjdag-avond om 10.5 bezorgd zijn. De heer C. G. Locher, kapelmeester bij de d.d. schutterij alhier, is benoemd tot correspon- deerend lid der Nederlandsche Toonkunstenaars- vereeniging. Als lid van het bestuur is herkozen de heer G. A. Heinze. Voor den heer R. Hol, die zich niet herkiesbaar gesteld had, is benoemd de heer H. A. Meyroos te Arnhem, die deze benoeming heeft aan genomen. Op de prijsvragen, door de vereeniging uitgeschreven, kwamen vijf antwoorden in. Daarvan zjjn bekroond: de drie Fantaiaiestukken voor violoncel en piano van G. H. Witte uit Essen (Utrechtenaar van geboorte); eervol vermeld is een werk onder gelijkluidenden titel van G. Dorreboom te Breda. Als nieuwe prijsvragen werden uitgeschreven: a. een werk voor koor, solo's en orkest, Nederlandsche tekst; premie f 100 a f200b. Concert-aria, Neder- landsche tekst, met orkest, premie f 50, en c. drie of meer stukken voor een blaasinstrument met pianobegeleiding; premie f 50. Onder begunstiging van prachtig weer is gis termorgen de schietwedstrijd aan De Bilt aangevan gen. Onder de prijzen zijn, behalve de medailles voor de corpsprijzen en de beker des Konings voor den wedstrgd op 400 pas, een eereprijs, bestaande in een zilveren bokaal, uitgeloofd door de Prov. Staten van Utrecht, öm te worden verschoten tus- schen de winners der gonden med. in de corpswed strijden. Verder een jjsgarnitnur van prinses Hen-1 drik, verschillende geschenken van leden der stn- dentenvereeniging, van den president en den secre taris van het Weerbaarheidsbond, van den burge meester van De Bilt, van weerbaarheidsvereenigin- gen en leden van weerbaarheidsvereenigingen enz. Ala deelnemers aan den wedstrijd waren van de weerbaarheidsvereenigingen o. a. opgegeven de Leidsche Scherpschnttersvereeniging en Pro Patria te Leiden. De wedstrijd duurt tot Zondag a. s. De eerste en tweede prijs voor schutterijen zijn behaald door de Rotterdamsche schutterij. Bij den dienst van den waterstaat" en 's lands bnrgerlijke openbare werken in Nederl.-Indië kun nen worden geplaatst twee practisch ervaren adspi- rant-ingenieurs. De ter beschikking van den gouver neur-generaal van Ned.-Indië te stellen adspirant- ingenieurs zullen ontvangen: eene gratificatie voor uitrusting ten bedrage van f 3000; overtocht naar Batavia als gouvernements-passagiers der eerste klasse, met een der uit Nederland vertrekkende stoomschepen, casu quo ook voor het wettig gezin; een voorloopig traktement van f 100 's maands, van den dag van inscheping af tot den dag waarop het activiteits-traktement, volgens de deswege bestaande bepalingen, ingaat [dit voorloopig traktement wordt vóór het vertrek over twee maanden in voorschot uitgekeerd], en in Indië een activiteits-traktement van f 250 's maands, ingaande met de maand vol gende op die van benoeming in Indië. Onze Koning heeft te Wildungen een bezoek gehad van den vorst van Waldeck. De vorst ver toefde er slechts één dag. De geneeskundige staatscommissie te Utrecht heeft bevorderd tot arts de heeren dr. W. C. De Meyer, officier van gezondheid, J. A. Guldenarm, H. Ph. Baudot en T. L. Dijksterhuis, doctorandi. Voor het geneeskundig gedeelte werden toegelaten de heeren J. H. Bakker Niemeyer, doctorandus, en W. Blaakhert, cand.-arts. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft gisteravond hare werkzaamheden hervat. In deze zitting werd mededeeling gedaan van: 1°. een schrijven van den heer M. H. J. Smit, houdende kennisgeving dat hij feitelijk heeft opgehouden lid der Kamer te zjjn. De voorzitter betuigde hierover zijn leedwezen en stelde voor de mededeeling voor kennisgeving aan te nemen; - 2°. een schrijven, waarbij werd kennisgegeven van het overlijden van den heer Michiels Van Kessanich. Aan de nage dachtenis van dien heer werd door den voorzitter eene warme hulde gebracht, terwijl werd besloten deze kennisgeving met een brief van rouwbeklag te beantwoorden. - De voorzitter deelde wijders mede dat ingekomen zijn de geloofsbrieven van het nieuw- gekozen lid, den heer M. H. Insinger. Zij werden in handen gesteld eener commissie, bestaande uit de heeren Van Voorthuyzen, Schot en Van Rijckevorsel. In de eerstvolgende vergadering zal hieromtrent rapport worden uitgebracht. - Voorts werd mede gedeeld dat door den Koning de wetsontwerpen, laatstelijk door de Kamer aangenomen, waren goed gekeurd en waren ingekomen een aantal regeerings- bescheiden, boekwerken en adressen. Ten slotte werden de wetsontwerpen, onlangs door de Tweede Kamer aangenomen, waaronder die betrekkelijk het drankmisbrnik en de postpakketten, naar de afdee- lingen verzonden, welke opnieuw werden samen gesteld. De vergadering werd daarna gesloten. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wets ontwerp betreffende de overdracht van de spoor- weglijn van Batavia naar Buitenzorg aan den Staat. Dit ontwerp strekt tot bekrachtiging van eene ovor- cenkorast op 29 Maart 1831 gesloten tnsr.chon den minister van koloniën en de Ned.-Indische Spoor weg-maatschappij betreffende de overdracht van gemelden spoorweg. De Staat betaalt volgens die overeenkomst als koopprijs eene som van 6 millioen guldens. De ambtenaren en beambten die bij het ■luiten van de overeenkomst bij de lijn Batavia- Buitenzorg dienst doen, worden, voor zoover zij dit wenschen, in dienst van den staat overgenomen. Uit de memorie van toelichting, bij dit ontwerp gevoegd, blijkt dat het tijdstip nadert waarop zoo wel een deel der Preanger-lijn als die tnsschen Tandjong-Priok en Batavia wegens de naderende voltooiing der havenwerken voor het verkeer zullen geopend worden. Naar men verneemt, zal door prinses Hendrik Zaterdag a. s. het lustslot „Soestdijk" weder wor den betrokken. Het aantal leden der „Vereeniging tegen de Kwakzalverij" is nog steeds klimmende en thans van 279 tot 308 gestegen. Aan den heer W. Middelveld Viersen is het door hem verzocht eervol ontslag als directeur der H. B.-School ter opleiding voor handel en nijver heid te Haarlem door den gemeenteraad verleend, met ingang vaü 1 Sept. a. s. - Op een nader adres van ingezetenen, tot het in druk verkrijgbaar stel len van het kohier der plaatselijke directe belasting zoodra mogelijk na de voorloopige vaststelling door B. en Ws., is daartoe besloten, met dien verstande dat de aanslagen van hen, die naar het inkomen worden belast, niet in druk zullen worden vermeld. De door de Nederlandsche Tram-maatschappij uitgeschreven leening van f 700,000 ad 103 pet., is, naar men verneemt, viermaal volteekend. Alleen in Utrecht bedroeg de inschrijving f 250,000. De gemeenteraad van Den Haag heeft ver worpen de voorstellen tot geheele verbouwing van het gemeentebadhuis te Schevenmgen en zijne in richting uitsluitend tot bad- en kurhans en dat tot vergrooting en verbouwing van het badhuis. Over eenkomstig een voorstel van den heer De Jonge werd besloten tot eene nieuwe verpachting van het badhuis met uitzondering van de buitenbaden. Dr. Pareau heeft eervol ontslag verzocht uit zijne betrekking van leeraar aan de hoogere bur gerschool voor meisjes te 's-Hage. Het stoomschip „Prinses Amalia", van Amster dam, arriveerde Dinsdag te Batavia; de „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, is gisteren van Port-Said vertrokken. Gemengd Nieuws. Bij het afrjjden van de brug aan de Kal vermarkt liep gisteravond omstreeks zes uren een bleekershandwagen, waaronder een hond gespannen was, regelrecht het water in. De bestuurder, die, bemerkende dat hij de macht over zijn wagen ver loren had, zoo verstandig was het voertuig stille tjes te laten glippen, bleef natuurlijk op het droge. Welwillende voorbijgangers hielpen hem daarop eerst den hond uit zijn uiterst onaangename posi tie door lossnijding der riemen te redden, vervolgens den wagen te lichten en eindelijk de wasschen, die daaraf en in het water waren geraakt, op te visschen. - Op het Levendaal bij de Nieuwbrog heerschte èen- zelfden avond, drie aren later, een geweldige op schudding, veroorzaakt door een beschonken per soon, die zich met alle geweld wilde „verdoen", door in hetniet bijzonder frisscbe water daar ter plaatse te springen, maar in dat opgewonden voornemen door een paar vrouwen zoolang werd tegengehouden, tot de politie den beschonken», onder het geiang van een talrijke straatjeugd, naar het bareel overbracht. Het is te hopen dat een nacht in rust aldaar door gebracht hem weder genoegzaam met het leven zal verzoend hebben.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1