Op het terrein van den Oosterspoor aldaar is een man door een trein overreden, met doodelijken afloop. Aan de te Utrecht gehouden, door de Utrechtsche Harddraverij-Yereeniging uitgeschreven harddraverij namen 23 paaiden deel. Na een hard- nekkigen kamp werd de prijs behaald door do schim mel-merrie „Prinses", bereden door P. Yan Zanten, eigenaar P. Smit te Rotterdam; de lste premie door de donkerbruine merrie „Snijboon", bereden door A. Bos, eigenaar Arie Bos te Zevenhuizen; de 2de premie door de bruine merrie „Johanna", bereden door Jan Koster, eigenaar J. Koopman te Nieuwediep. Op de vuurwerker ij van het corps ge- nietroepen to Utrecht is de sergeant-majoor-vuur werker De Bruin, die een slag-kwik-patroon in han den had, ten gevolge van ontploffing van die pa troon aan zijn linkerhand zoodanig verwond, dat hem hoogstwaarschijnlijk de duim en twee vingers zullen moeten worden afgezet. Bij don brand te Quebec, in Canada, zijn zes menschen omgekomen. Aan gebrekkige inrich ting van de brandweer wordt voornamelijk do groote uitbreiding die de brapd verkregen heeft, toege schreven. Lord Lorne, do gouverneur van Canada, heeft terstond 6000 gulden voor de hulpbehoeven den gegeven en het Huis van Afgevaardigden heeft eene som van 120,000 gulden uit de Staatskas toe gestaan. Op do oorlogswerf te Carlskrona is een hevige brand in een houten materiëelgebouw met asphalten dak uitgebroken, die zich spoedig aan de nabijgelegen magazjjnen mededeelde. Eerst na ver loop van achttien uren was men den brand meester. Met groote inspanning is het gelukt, het tuighuis, de admiraliteitskerk en het marine-hospitaal te red den. De veroorzaakte schade wordt op 200,000 kronen geraamd. In de laatste dagen is het noorden van Frankrijk door hevige hagelbuien, vergezeld van onweder, bezocht. In den omtrek van Etaples en Montreal sneeuwde het, evenals in Puy de Döme en in den omtrek van Clermont-Ferrand in de vorige week. In de departementen Indre, Aube enLandes heeft do hagel groote schade aangericht. Ook in Zwitserland en in de bergen om Weenen heeft het in de laatste dagen hard gesneeuwd. Yreeselijke hagelstormen hebben den oogst in het district Na- kosch Puszta, nabij Temesvar, geheel verwoest en een menigte vee in do rivier gesleept en doen verdrinken. Men herinnert zich wellicht hoe inder tijd zekere Delattre te Parijs uit een gevangen wagen, waarin hij van de gevangenis naar het pa leis van justitie vervoerd werd, wist te ontsnappen door den bodem open te trappen en zich op do straat te laten glijden. Later gevat en ter dood veroordeeld, zag hijt zijne straf in altoosdurenden dwangarbeid veranderd en werd hij naar Nieuw-Cale- doniö overgebracht. Hier wist hij echter weder te ontkomen, zwom de roede van Numea over en klom langs do ankerkettingen op aan boord van het naar Frankrijk wederkeerend transportschip de „Loire". Het gelukte hem, zich twee dagen lang tusschen- deks schuil te houden, waarna hij, op het oogonblik dat hij kleedingstukken van een der matrozen ont- futseldo, gegrepen en in de boeien geslagen werd. Op het oogenblik echter dat het schip dezer dagen te Brost aankwam, had hij zich van zijne ketenen weten te ontdoen en was verdwenen. Na langdurige nasporingon vond men hem geheel naakt met een zakje beschuit en een flesch brandewijn in een leege ton zitten, blijkbaar oeno gunstige gelegenheid af wachtende om in zee te springen en aan land te zwemmen. - Hij zal nu met hot eerstvertrelckend schip naar Numea worden teruggezonden. Do rooverbenden in Macedonië laten in den laatsten tijd weder op onrustbarende wijze van zich hooren. De roovers zijn zoo onbeschaamd geworden, dat een der benden, die in de omstreken van Salonica huisde, een formeelen strijd begon met het garnizoen op den berg Chortiatis, nauwelijks twee uur rijdons van genoemde stad. Deze driest heid kwam hun echter duur te staan. Do roovers, die 22 man sterk waren, worden namelijk ton slotte door do 800 soldaten omsingeld en door hen nage noeg allen vermoord, zooals bleek uit de 18 roovor koppen, die den volgenden dag op de markt van Salonica openbaar ten toon gesteld werden. Te Brussel is opgericht ecu „Ncder- landsche stoom-trammaatsehappij" tot den aanleg en do exploitatie dor lijnen Middelburg-Yüssingen- Breskens-Maldogem-Walsoorden-IIuIst. liet kapitaal der maatschappij beuraogt een millioor. franken. Weder is in Amerika, en wel door het wassen der Allegany en Ohio, groote schade ten gevolge van overstroomingen aangericht. Te Pitts burg werd het spoorwegverkeer gestremd en ging voor 1,200,000 dollars aan verschillende zaken ver loren. - In Salomo's Dal, Kansas, heeft een cycloon gewoed, waarbij vijf menschen bet leven verloren. Bij een kogelpartij te Nimes hoeft een onhandig speler zijn makker met een zwaren bal aan de slaap van het hoofd getroffen, waarvan de dood het onmiddellijk gevolg was. Een nog betrekkelij k jong man, gehuwd en vader van tweo kinderen, zekere Cheyrezi, uit Bardelle (Ardèche), is dezer dagen door het hof van assises van dat departement tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld wegens vadermoord. Hij had over geldzaken ongenoegen gekregen met zjjn vader, die sedert zijn trouwen steeds in zijn gezin tweedracht had veroorzaakt. Een tweede misdaad van dienzelfdon aard heeft te Fresnoy la Rivière plaats gehad. Zekere Denis Ruelle had zijn moeder vermoord, omdat deze hem geld voor drank ge weigerd had. Ook deze ellendeling is tot levenslangen dwangarbeid veroordeold. Te St.-Laurent du Cros bij Gap (Frank rijk) heeft een felle brand gewoed; 26 met stroo gedekte woningen worden eene prooi der vlammen. Te Budweis had iemand sinds eenige dagen opgemerkt dat een paar musschen zich in een zwaluwennest op zijn dak hadden ingekwar tierd. Dezer dagen zag hij nu, dat de zwaluwen druk in de weer waren met 't aandragen van stroo en klei, terwijl twee hunner buiten het nest wacht hielden. Bij nader onderzoek bleek dat zij bezig waren de musschen levend te begraven door af sluiting van den toegang tot het veroverde nest. Toen dit werk gereed was, vlogen zo allen lustig heen! BUITENLAND. ITranlirijli. Een wetsvoorstel is aan de Kamer voorgelegd ten doel hebbende om door aankoop van drie perceelen in den Faubourg Poissonnière het conservatoire te Parijs te verbouwen en uit te breiden. De kosten van dit werk zijn op 5,700,000 fr. geraamd. Roger, lid van den Senaat uit het departement du Nord, is op 78-jarigen leeftijd gestorven. De beer Camillo Sée met do heeren Yictor Hugo, De Freycinet on tweo andere Senaatsleden, benevens een aantal leden der Kamer, o. a. de heeren Gambetta, Floquet, Barodet, Louis Blanc, Raspail, hebben aan den prefect der Seine een brief ge schreven, waarin zij aandringen op do stichting van een lyceum voor meisjes te Parijs. „De hoofdstad der wereld", zeggen zjj, moet eene modelschool van dien aard bezitten. „Er is geen twijfel aan", ver volgen do adressanten, „of do gemeenteraad zal zich beijveren om eene wet ten uitvoer te leggen, waarbij een einde wordt gemaakt aan do zedelijke en verstandelijke verslaving der vrouw." De Kamer heeft gisteren het door de regcering aangevraagd krediet van 11 millioen voor do expe ditie in Tunis met algemeene stemmen toegestaan. Ook besloot de Kamer met 416 tegen 20 stem men over te gaan tot de artikelsgewijze behande ling van het wetsontwerp'tot vermindering van don militairen diensttijd. De zitting werd daarna geschorst. De Senaat heeft de eerste lezing toegestaan van het ontwerp op het verplichte onderwijs. Yoorts stelde hij den 23sten dezer vast voor de verkiezing van een onafzetbaar lid ter vervanging van Littré. Do boulevard Yallon te Rijsel is, met goed keuring van deu president der republiek, in boule vard Victor Hugo herdoopt. Zondag is de eerste minister van den boy van Tunis, Mustapha, met gevolg, belast met eene zending naar Parijs, aan boord van de „Jeanne d'Arc" naar Toulon vertrokken, alwaar hij gisteren, Dinsdag, verwacht werd. In den Senaat heoft do „republikeincho unie" verklaard dat zij in beginsel voor eene herziening der Grondwet was, dat zij echter het oogenblik kort vóór de verkiezingen daartoe niet gunstig achtte. Het voorstel van den senator Tolain tot herziening der Grondwet heeft derhalve weinig kans om aan genomen te worden. Reeds zijn to Tunis agenten van Zwitsersche en Belgische kolonisatie-maatschappijen aangekomen om in den omtrek van Bizcrta en Enfida koloniën te stichten. Men verwacht icdereu dag de benoeming van 20 nieuwe senatoren. Een brief uit Tunis meldt de aankomst van den nieuwen gouverneur met 1600 man te Tripolis. Duitschland. Zondag heeft te Kloef de plechtige opening plaats gehad der internationale jackttentoooiling. Te twaalf uren hadden zich voor het hoofdgebouw het bestuur en vele autoriteiten en genoodigden ver- eenigd en werden door den burgemeester van Kleef, den heer R. Corneli, aan den regeerings-president Von Wagemeister uit Dusseldorf met eene korte toespraak de sleutels overhandigd, waarmede deze, na zijne beste wenschen voor het welgelukken der tentoonstelling te hebben uitgesproken, de deuren opende,'om daarna, gevolgd door het aanzienlijk gezelschap, eene wandeling door dë verschillende gebouwen te doen. Men kon zich daar overtuigen dat de tentoonstelling welgeslaagd mag hoeten. Er zijn een zeer groot aantal wapenen, jachtbenoo- digdheden, reis- en luxe-artikelen, meubels, schil derijen, teekeningen, boeken enz., alle op de jacht betrekking hebbende, opgezette dieren, volières, rijtuigen, stallingen enz. enz. door honderden per sonen tentoongesteld. - Te twee uren vereenigde men zich aan een feestoljjk diner in het Schützen- haus, waar een groot aantal toosten getuigden van den goeden indruk, dien do tentoonstelling op allen gemaakt had, en het niet aan wen se her; ontbrak, dat zij door duizenden belangstellenden mocht be zocht worden. Do Rijksdag heeft de handelsverdragen met Oostenrijk-Hongarije, Zwitserland, België en Rume- nië, bij derde lezing onveranderd goedgekeurd. Italië. In de Kamer van Afgevaardigden kwam gisteren het ontwerp tot hervorming der kieswet in behan deling. De heer Depretis zette de bedoelingen van het gouvernement betreffende de voorna miste pun ten van het ontwerp uiteen: een graad van be kwaamheid en een geldelijke census. Yoor de eerste wordt gesteld het doorloopen van de tweede klasse der lagere school, voor den anderen een minimum van 1980 lire. Hiervan maakt het minis! rie eene kabinets-quaestie. De regeering wil enkele, door de commissie reeds goedgekeurde amendementen aannemen; andere verwerpt zij. - De Kamér heeft met 314 tegen 39 stemmen verworpen do amende menten van den heer Fortis en andoreq, >;h ekkende om tot het kiesrecht alle Italianen toe to laten die in het genot zijn van hunne burgerlijke rechten en do meerderjarigheid bereikt hebben. Gi-oot-Britannic. Yolgens particuliere berichten uit Drwban aan de „Standard" verwacht men te Pretoria dat het geheelo Transvaalscho gebied zou worden terug gegeven; want generaal "Wood acht we! oen neu traal terrein tusschen het gebied der Ti wis vaal en dat der inboorlingen noodzakelijk en l-laf op de vestiging van zoodanig terrein aandringen, terwjjl hij voornemens was, indien dit geschiedde, zijn post neder te leggendoch de andere lodea Jer com missie helden over tot het tegenovergesteldgevoelen. Sarah Bernhardt is Zaterdag-avond voor het eorst te Londen opgetreden. De prins en de prinses van Wales woonden de voorstelling bij. Xelegrammcn. BUCHAREST, 14 Juni. De senator Je.an Brati- ano heeft op aandrang zijner vrienden zon vorzoek om ontslag ingetrekkon en het besluit g women aan het hoofd der liberale partij te blijven. BERLIJN, 14 Juni. Het is thans eene uitgemaakte zaak dat Yon Puttkammer minister van binnenland- sche zaken wordt en Gossler de portefeuille van financiën overneemt. MADRID, 14 Juni. Te Andorra is de orde her steld; de opstandelingen hebben zich aar; het geves tigd gezag onderworpen. WEENEN, 14 Juni. In zake het proces Midhat- pacha c. s. wordt, niettegenstaande do zaak voor den hoofdbeschuldigde een gunstigen k wr genomen heeft, uit Konstantinopel bericht dat de akte van beschuldiging is opgesteld en in de Yildizkiosk een zaal voor de zitting van het gerecht hof gereed wordt gemaakt. Blijkens bericht uit Sofia zal vorst Alexander eerstdaags een decreet uitvaardigen, waarbij de Bulgaarsche natie uitgenoodigd wordt bij plebiscit te verklaren of Zij hem al dan niet op den troon wenscht te behouden. ST.-PETERSBURG, 14 Juni. Krachtens keizerlijk besluit heeft do commissie, belast met het opmaken van een wetsontwerp, waarbij den boeren vermin dering wordt toegestaan van de sommen welke zij nog voor den afkoop der lijfeigenschap te betalen hebben, heden met haren arbeid een a invang ge maakt. De commissie bestaat uit twaa personen,

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2