Donderdag 1© Juni. A°. 1881. N°. 6541. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSOH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per S maasden.f 1.10. Franco per post.....1-40. Afzoudrrlyke Nommers.a PRIJS DER ADVERTENTIENt Van 1—6 regeti.....f 1.06. Iedere regel meer.....s Q.17|> Grootere letter* naar plaatsruimte. 153 75 gtTADS-BERICHTEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur vau leiden, doet (e weten dat door hem aan den ontvanger der directe belastingen nlhier zijn ter hand gesteld twee kohieren van het patentrecht, en twee kohieren van de belasting op het personeel, dienst 1S81/S2, alle executoir verklaard den 13den Juni 1881, zijnde een ieder verplicht zijnen aanslag op den hij de wet bepaal den voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 15 Jun' 1881. DE KANTER. LEIDEN, 15 Juut. Yoor de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Leiden zijn, in het geheel opgekomen: Leiden van de 1233 kiesgerechtigden 546 Oegstgeest 90 35 Rjjnsburg 60 37 Katwijk 103 59 Valkenburg 23 13 Sassen hei m 55 21 Warmond 65 28 Noord wijk t Voorbout Noord w ijkerhout 65 42 Leiderdorp 82 42 Koudekerk 60 32 Benthuizen 26 18 Hazerswoude 151 94 Zoeterwoude 156 81 Voorschoten 91 56 Wassenaar, 114 56 Woubrugge 100 43 Ter Aar 79 - 44 Ondshoorn 123 56 Zevenhoven 55 35 Nieuwkoop 116 60 [Bij de vorige verkiezing, in 1880, waren er van de 1140 kiesgerechtigden alhier 652 opge komen. In de overige gemeenten maakten toen van hun kiesrecht gebruik te Oegstgeest 39, Rijnsburg 41, Katwijk 65, Valkenburg 15, Sassenheim 34, Warmond 31, Noordwijk en Voorhout 90, Noord- wijke.-hout 38, Leiderdorp 54, Koudekerk 39, Bent huizen 15, Hazerswoude 106, Zoeterwoude 95, Voor schoten 54, Wassenaar 61, Woubrugge 60, Ter Aar 50, Ondshoorn 59, Zevenhoven 23, Nieuwkoop 60 k.] Van de 3000 kiesgerechtigden in het geheele district zijn er dus nu 1474 stembiljetten ingeleverd, waarvan er door het stembure9l 42 van onwaarde wer den verklaard, als zijnde 40 ongevuld en 2 niet van het verei-'dne zegel voorzien. Het aantal geldige stemmen bedroeg alzoo 1432 en de volstrekte meerderheid 717. De hoer J. H. Donner, aftredend lid, werd gekozen met 1189 stemmen. Op mr. A. E. J. Modderman, minister van justitie, waren 137, op den heerH. J. Bool, oud-O.-I. hoofdambtenaar, 43 en op den hoog leeraar mr. J. T. Buys 37 stemmen uitgebracht. Verder verkregen nog: dehb.L. M. DeLaatDeKanter en mr. S. Vissering ieder 2 stemmen, en de vol gende personen ieder 1 stem: J. J. Dool, H. Heff- Frich, J. W. Wichers, D. E. Immïnk, H. W. Tieleman, mr. N. IC. F. Land, jh. mr. J. H. W. QuarlesVan Ufford, mr. H. A. Neeb, H. Binnendijk Dzn., jhr, J. W. H. Rutgers Van Rozenburg, mr. T. W. Van der Schalk, dr. A. Heinsius, mr. F. O. Van Bos bergen, R. Roosdorp, S. baron Van Heemstra, mr. B. Oi'tli, mr. H. L. A. Obreen, J. Dobbe, dr. Van der Horn Van den Bos, J. Scboondermark, mr. M. Bichon Van IJsselmonde enZ.F. De JonghVanArkel. Zie den uitslag der overige districten hierachter. Met genoegen zal men zeker vernemen dat de concerten van het muziekcorps der dd. schutterij alhier wegens genoegzame deelneming doorgang zullen hebben. De verdere inteekening op Zomer- zorg blijft echter voorloopig nog opengesteld. De kapt. H. Van Dijk, die overgeplaatst is bij het 4de reg. infanterie, is ingedeeld bij de 2de comp 21e bat., in garnizoen te Leiden. Tot hoofd der school aan de brug te Wad dingsveen is benoemd de heer O. G. Veenstra. De aandacht van Nederlandsche geneeskundi gen wordt gevestigd op de gelegenheid die er voor hen bestaat om onder genot eener toelage van f 200 's maands, vrij van contributie ten behoeve der bur gerlijke pensioenen, belast te worden met de uit oefening van den burgerlijken geneeskundigen dienst in een of ander door den gouverneur-generaal aan te wijzen gedeelte van Ned.-Indië, terwijl zij daar tevens particuliere praktijk kunnen waarnemen. Aan Iiod, die voor gezegd doel ter beschikking van den gouverneur-generaal worden gesteld, wordt van gouvernementswege toegekendeen gratificatie voor uitrusting ton bedrage van f 1000 en vrije over tocht naar Batavia per stoomschip in de 1ste kl., casu quo ook voor hun wettig gezin. De uitslag van het overgangs-examen B aan de Politechnische school te Delft is als volgtAan gemeld hebben zich 92 en teruggetrokken 12 can- didaten, terwijl geslaagd zijn de heerenvoor artt. 61 en 62: H. P. A. Alpherts, G. Brouwer, W. E. Cramer, J. T. J. Cuypers, A. C. J. Van Eelde, G. J. De Groot, R. A. Holthe Tot Echten, K. P. H. Roos. - Artt. 61, 62 en 64: J. C. Van Aalst, R. Van don Broek, A. J. Buis, K. Burger, E. Van Dreveldt, J. J. Flohil, C. C. Van 't Groenewout, J. Van der Hoek, H. J. Van Hoorn, A. Koolhoven, E. M. Van Kooten, J. Kraus, K. J. A. Ligtvoet, C. Van der Made, H. Van der Minne, H. De Mol Van Otterloo, J. J. De Muynk, H. Paul, L. L. Polis, P. Du Riou, W. Rutgers, J. N. Van Ruy ven, M. Sanders, A. Snethlage, J. J. Stoel, P. C. Visser Gz., J. F. R. Van de Wall, L. M. Von Weiier, A. Westenberg. - Artt. 63 en 64C. Van Buysen, D. L. Graadt Van Roggen, J. H. G. Jordens, J. Radier, J. Schoehuizen. - Art. 64: B. M. Blijdenstein, G. L. Driessen, J. J. 's Jacob, K. Pringlo, A. L. Snouck Hurgronje, G. Ch. Snouckart Van Schauburg, H. F. Van Stipriaan Luïscius, C. F. Stoel, A. J. M. Stof fels, N. Wildeboer, D. W. P. Wisboom, J. C. Djjx- hoorn, J. F. L. Van Hasselt, J. F. R. Hellendoorn, H. J. Herbig, A. Van Raai te, J. J. Raat, L. Van der Sande en J. G. M. E. Vlielander, alzoo te zamen geslaagd 61. Onder het opschrift „Internationale Pooltocht" deelt prof. Buys Ballot in het Utr. Dgbl. mede dat hij de vorige week weder ruime sommen mocht ontvangen. Prins Froderik der Nederlanden zeido hem eene vorstelijke gift toe en de heer en mevrouw X. Y. zonden hom f 1000, in do uitgedrukte ver wachting, ook door andere aanzienlijken te kennen gegeven, dat eenige weinigen zich vereenigen zou den om ook door dergelijke giften de onderneming mogelijk te maken. „Mag ik", zoo schrijft de boogleeraar verder, „alvorens nader hierop aan te drÏDgen, uit iedere stad eenige belangstellenden verzoeken zich te ver eenigen om ieder in zijnen kring bekenden en vrien den er opmerkzaam op te maken, dat Nederland zich niet meer kan terugtrekken, waar de vorsten uit het geliefde stamhuis van Oranje voorgaan en waar reeds enkelen ook giften van duizend of eenige honderden guldens schonken? Er is veel te zeggen voor eene totstandbrenging der onderneming door algemeene deelneming met kleine bijdragen, maar hoewel dus deze zeer dankbaar worden aangenomen, zijn toch voorbeelden als de bovengenoemde hoogst wenschelijk." Met één na algemeene stemmen is in do te Arnhem gehouden vergadering der Nederlandsche Toonkunstenaarsvereeniging besloten het volgend muziekfeest en de algemeene vergadering te Leeuwar den te doen plaats hebben en daarvoor een subsidie van 1500 te verleenen. Naar aanleiding van het bericht, dat het ma chinale legerschoeisel slecht voldoet, wordt thans gemeld dat, wel verre dat tot afschaffing van het nieuwe deugdelijke stelsel zal worden overgegaan, integendeel weldra eene nieuwe aanbesteding zal plaats hebben. De Prins van Oranje heeft aan den luit-kolo- nel garnizoens-commandant te Delft zijn verlangen te kennen doen geven om bij zijne bezoeken aan den koninklijken grafkelder, die hij in alle stilte wenscht af te leggen, geen militaire eerebewijzen te ontvangen. De minister van binnenlandsche zaken maakt bekend dat met 1 September a. s. aan de R. H. B.-S. met 3-jarigen cursus te Meppel de volgende leeraarsbetrekkingen te vervullen zijn2 in Neder- landsch, geschiedenis, Franscb en Hoogduitsch, jaar wedde voor elk f 1800; 1 in natuurkundige weten schappen, jaarwedde 1800; 1 in wiskunde en boekhouden, jaarwedde f 1800; 1 in teekenen, jaar wedde f 10001 in gymnastiek, jaarwedde f 500. Zij, die voor deze betrekkingen in aanmerking wen- schen te komen, moeten zich vóór of uiterlijk op 30 Juni a. s. schriftelijk aanmelden bij den inspec teur van het middelbaar onderwijs, dr. D. J. Steyn Parvé te 's-Gravenhage. Bij nadere beschikking van den minister van oorlog is bepaald dat door drie officieren per regi ment, tegen vergoeding van drie dagen reis- en verblijfkosten, kan worden deelgenomen aan den algemeenen schietwedstrijd, door de Utrechtsche studenten-scberp8chutter8vereeniging uitgeschreven. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. De Staatscourant van heden bevat een konink lijk besluit, waarbij wordt ingesteld een afzonderlijk eereteoken voor hen die hebben deelgenomen aan de krijgsverrichtingen in Atjeh van 1873—1880. Z. M. heeft dit besluit genomen om daarmede een nieuw bewijs te geven van bijzondere tevredenheid over den moed en de volharding, door zee- en land macht steeds bij de krijgsverrichtingen in Atjeh aan den dag gelegd. G c m e li j; <1 Nieuws. Eonige knaapjes hielden zich gis teravond omstreeks zes uren aan de Oranjegracht meer aangenaam dan wel nuttig bezig met van den wal op een schuit en van de schuit weer op den vas ten grond te springen, toen een der kleinen, zekere "W"., die zijn sprong wat te kort had genomen, eens klaps tusschen het vaartuig en den wal verdween. Allen hieven nu natuurlijk een luid geschreeuw aan, waarop eenige voorbijgangers kwamen toeschieten, die het reeds zinkende kind, door het een stok toe te steken, van een wissen dood reddon. - Een persoon, die oen paar uren later door een minder onschuldige oorzaak te water geraakte - hij liep nl. in niet al te nuchteren toestand aan het Rapenburg in de gracht - werd eveneens behouden op het droge gebracht, met verlies evenwel van zijn hoofd deksel. In een herberg, waar de man na zijn ver- frisschend bad vertoefde, had gelukkig iomand de welwillendheid hem voor het verlorene een ander te verschaffen. Door het breken van een as isheden- morgen op de Breestraat alhier een vigilante om gevallen, waarin zich de burgemeester en echtge- noote van een naburige gemeente bevonden, op weg naar het station. Ze zijn er gelukkig alleen met den schrik afgekomen. Naar men verneemt, zijnto Amsterdam de onderhandelingen tot verkoep van het Park aan de ondernemers van het „Eden-theater" of „Théa- tre-Indien" afgesprongen, zoodat de Parkzaal voor loopig hare bestemming blijft behouden. Een jeugdig timmerman is te Amster dam van de vijfde verdieping van een huis geval len, met het droevig gevolg dat hij weldra bezweek. -

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1