Dinsdag 14 Juni. A\ 1881. N°. 6589. Deze Courant wordt dagelijkB, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10, Fraoco per posL..1.40. Afzonderlijke Nommers.a 0-05. PRIJS DER ADVERTENTIEN t Van 1—6 regel*.1.06. Iedere regel meer0.17J. Grootere letten naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. Vergadering van. don Gemeenteraad vanLeideu, <sp Donderdag 16 Juni 1881, des namiddags te twee nren. Punt ter behandeling: Behandeling van de aan de Gedeputeerde Staten ingediende reclanjes in zake de plaatselijke directe belasting, dienst 1881 LEIDEN, 13 Juni. Op Zomerzorg werd Zaterdag 11. de vijfen veertigste gewestelijke vergadering van het Neder- landseh Onderwijzers-Genootschap in Zuid-Holland gehouden. De bijeenkomst werd goed bezocht: be halve een aantal leden uit Leiden, Den Haag en andere plaatsen, waren afgevaardigden uit de meeste afdeelingen aanwezig. Ook merkte men met ge noegen de tegenwoordigheid op van de heerenVan Gotrkom en Van Marken, schoolopzieners resp. te Leiden en te Delft, zoomede van verscheiden onder wijzeressen. Behalve de huishoudelijke werkzaam heden, werden drie onderwerpen behandeld1°. De vraag: Is er grond ons van de nieuwe wet veel goeds te hopen voor het onderwjjs? werd door den heer J. Schippers uit 's-Hage ontkennend beant woord. Ofsehoon hij erkende dat do wet veel ver beteringen heeft tot stand gebracht, die vooral ook •den onderwijzers ten goede zullen komen, betreurde hij ten sterkste dat het beginsel van den leerplicht •er niet in is opgenomen, welke groote leemte hem aanleiding gaf zijn verwachtingen omtrent de resul taten der wetsherziening niet hoog te spannen. Van onderscheiden zijden werd deze meening betwist; •over het algemeen zag men in leerplicht geen bruik baar en afdoend middel om het onderwijs te doen worden wat het. zijn moet. De heer G. Japikee van Leiden besprak in de tweede plaats het ondersteuningsfonds van het Ned. Ond.-Genootschap en beval het met warmte aan. onder mededeeling dat eerlang een poging zal wor den gedaan om in ruimer kring gelegenheid te geven tot het verieenen van een stoffelijk bjjvalsbewijs. Ten derde gaf de heer F. Gediking uit 's-Hage eenige opmerkingen ten beste over het onderwijs in aardrijkskunde op de lagere school. Aan de afdeeling Delft is de samenstelling van het gewestelijk bestuur voor het aanvangend vijf jarig tijdvak opgedragen. De eerstvolgende verga dering zal te Schiedam worden gehouden. De heer N. J. Singels, cand. te Leiden, is benoemd tot ieeraar in de oude talen aan het gym nasium te Sneek. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50,10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f 35, f 17, f 4 en f 2.05; de iaagste f 35, f 17, f 3.50 en f 2. De Raad der gemeente Stompwijk heeft tot haren secretaris benoemd den heer Herman Velt- huysen, tevens gemeente-ontvanger. De Koning, thans, zooals men weet, te Wil- dungen, gevoelde zich in de laatste dagen niet zeer wel en heeft zelfs een dag zijn kamer moeten houden. Op de cur-lijst staat de Koning, die een streng incognito in acht neemt, ingeschreven als graa Van Buren. Naar men verneemt, heeft Prins Frederikder Nederlanden de aanzienlijke gift van driehonderd gulden toegezegd voor het Algemeen Nederlandsch Pensioenfonds voor werklieden. Prinses Hendrik is thans op het Huis De Pauw de gast van Prins Frederik. De oprichting eener zwem- eu badinrichting, op een terrein aan de Mauritskade te 's-Hage, is nagenoeg verzekerd. Het vereischte bedrag van f 130,000 is verkregen en zelfs met eenige duizende overtroffen, dank vooral eene aanzienlijke inschrijving van prinses Marianne. De verdere uitvoering en voorbereiding der zaak is aan een comité opgedragen. De algemeene vergadering der Remonstrantsche Broederschap heeft tot lid harer permanente com missie gekozen, in plaats van het aftredend lid mr. C. Van Vollenhoven te Moordrecht, den heer August Kalff te Amsterdam, zoodat zij nu is samengesteld uit de heeren prof. dr. C. P. Tiele, voorzitter; dr. J. W. Bok, lid en secretaris, en de leden dr. J. H. Maronier, mr. J. J. De Meijïer en den heer A. Kalff. Voorts benoemde zij tot curator van het semina rium dr. J. W. Bok te Amsterdam en tot voorzitter van de algemeene vergadering in 1882 den hoog leeraar dr. C. P. Tiele te Leiden. - Aan ds. J. A. M. Mensinga te Frederikstad werd op zijn verzoek, na 46 jarigen dienst, eervol emeritaat verleend met een pensioen van f 800, in te gaan met 1 No vember 1881. Naar men verneemt, moet van de opbrengst van het watersnoodfeest in het Paleis voor Volks vlijt te Amsterdam uiet minder dan negenhonderd negen en negentig gulden en eenige centen belas ting worden betaald. De volksmeeting in „Frascati", te Amsterdam, ter bespreking van kiesrechthervorming, gisteren ge houden, werd bijgewoond door een paar honderd personen, die na beraadslaging de volgende motie aannamenDe Vergadering, overwegende dat onder het tegenwoordig kiesstelsel slechts een achtste ge deelte der meerderjarige mannelijke ingezetenen hun kiesrecht kunnen uitoefenendat dus de overige zeven achtsten of 907,000 belet worden den eersten aller burgerplichten te vervullendat de tegenwoor dige wijze van samenstelling der Tweede Kamer der Staten-Generaal door niemand wordt verdedigd en dan ook blijkt dat de ware volksbelangen niet worden behartigd en de algemeen erkende behoeften niet worden vervuld; dat dit onrecht alleen kan worden hersteld door de invoering van Algemeen Kiesrecht, protesteert tegen het voortbestaan van de tegenwoordige wijze van verkiezing, waarvan toenemende ontevredenheid der bevolking met hare regeering het gevolg moet zijn en waardoor op den duur de Nederlandsche Staat met ernstige gevaren wordt bedreigd." Van de 10 ingekomen ontwerpen op een door het bestuur der Academie van Beeldende Kunsten en Technische Wetenschappen te Rotterdam uitge schreven prijsvraag voor een Kunstnijverheids- Museum aldaar is met den eersten prijs bekroond het ontwerp van den heer J. Verheul Dz., student te Delft. Do tweede prijs viel ten deel aan den heer J. H. Schmitz Jr., architect te Amsterdam. De overgangs-examens der cadetten van de koninklijke militaire academie te Breda, van het lste en 2de studiejaar, nemen den 24sten dezer een aanvang. Door nu wijlen den heer P. L. Posthumus is aan de afdeeling Amsterdam der Maatschappij van Weldadigheid de som van f 1000 vermaakt, vrij van kosten, maar bezwaard met vruchtgebruik. In de vorige week zjjn over de grenzen van het rijk verwijderd 62 vreemdelingen als missende een middel van bestaan, 27 als missende de vereischte papieren, 6 wegens landlooperjj en 1 na ontslag uit do gevangenis. De gewone audiente van den minister van financiën zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip Conrad", van Amsterdam naar Batavia, passeerde Zaterdag Kaap St.-Vincent; do „Drente" is denzelfden dag van Rotterdam naar Java vertrokken. Z. M. heeft den tijd van duur der detachee ring bij het wapen der infanterie van het leger in Ned.-Indië, van de lste luits. F. Tonnet en W. M. Wijnaendts, van het wapen der inf. van het leger hier te lande, voor den tijd van één jaar verlengd met ingang van 13 Juni: 1°. aan mr. S. Vissering, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als minister van financiëD, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem aan den Koning en aan den lande bewezen2°. den minister van buiten- landsche zaken mr. C. Th. baron VanLyndenVan Sandenburg benoemd tot minister van financiën ad interim. [In een gedeelte van ons vorig nommer reeds afgedrukt.] Gemengd Nieuws. Er heerschte gisteren op den Stations weg en verderop langs den straatweg naar Ende geest den geheelen dag weder een verbazende drukte in verband met de aankomst en het vertrek van de Katwijksche en Hillegomsche stoomtrams, waar van opnieuw een druk gebruik werd gemaakt. Tusschen Leiden-Katwijk en tusschen Leiden-Hille- gom liepen telkens stampvolle waggons. Het eerste is mede een bewijs hoezeer de nieuwe onder neming in een behoefte voorziet. Velen die anders den dag in de stad doorbrachten, vertoefden nu een gedeelte er van aan het frissche en gezonde zee strand en verzuimden ook niet om o. a. het nieuwe Rijnlandsche stoomgemaal te gaan bezichtigen. Op Katwijk zullen deze bezoeken natuurlijk niet zonder invloed blijven en dit zeedorp zal voor de Leidenaars des te aantrekkelijker worden naarmate de gelegen heid er beter wordt om hen te ontvangen. De ge legenheid om er te komen, is nu zooals men maar ecnigszins wenschen kan. Van derailleeren is zelden sprake meer; alles schijnt thans uitnemend in orde te zijn: weg, materieel en personeel mogen veilig aan de scherpste critiek worden onderworpen. De weg, bij Zomerzorg aanvangende, waar later op de thans gedempte sloot het station wordt ge bouwd, is een „kunstwerk" op dit gebied;hij heeft een lengte van 8 kilometer en wordt door de stoomtrams in 40 minuten afgelegd. De weg is een aaneenschakeling van bochten, waarvan er sommige zóó scherp zijn, dat men zich er over verbaast hoe de kolossale wagens er „doorheen rollen". Zooals men weet, wordt tot aan Oegstgeest de lijn ook gebezigd voor den dienst der Zuid- en Noord-Hol-- landsche Stoomtramweg-maatschappij, van Leiden naar Hillegóm; even voor den driesprong „schei den zich hun wegen", door een bocht voor de Rijn landsche, waarvan de weerga schier niet bestaat en die nog bemoeielijkt wordt door de wisselstukken van de N.- en Zuid-Hollandscho; nabij en in Rijns- burg heeft men opnieuw een paar kwade krommingen. Voorts draait de weg met een waren slangenaard zich door Katwijk-binnen en door het zoogenaamd Klein- dnin heen, om ten slotte vlak aan het strand van Katwijk, dicht bij het „Zwaantje", het Paviljoen - nog in aanbouw - en het Badhuis te eindigen. Een sierlijke en kolossale brug over het Katwijksch kanaal en nog een paar kleine kunstwerken in den hier eens sterk hellenden, dan weer dalenden weg, getuigen voor de soliditeit die bij den aanleg heeft voorgezeten. Overigens is do weg, door heerlijk groen en prachtige weiden loopende, afwisselend door do schoone vergezichten en door de gezellig heid der dorpen, welke hij doorsnijdt. Het materiëel der Maatschappij ziet er smaakvol uit. De locomotieven, van de beroemde firma Mer- ryweather Sons te Londen, zijn van de nieuwste constructie; de personenwagens uit de gunstig be kende ateliers van de firma Beynes te Haarlem. Elke wagen bevat een compartiment lste kl. - met rood fluweel - voor 12, een afdeeling 2de kl. met banken van gebogen Amerikaansch hout, voor 26 personen, terwijl op de voor- en achterbalkons nog 16 personen kunnen plaats nemen; alzoo te zamen 54 personen per wagen. Aan de locomo tieven zijn baanvegers aangebracht en luidklinkende schellen; de wagens zijn luchtig, de balkons yan afsluitkettingen voorzien en overal vindt men de geens zins noodelooze waarschuwing aangeplakt om zich niet buiten de balkons te bewegen ter voorkoming

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1