Zaterdag 11 Juni. N°. 6537. A". 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZEB COURANT: ▼oor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per post1.40. Alxonderlyke Nommer*.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: ▼an 1C regel*.1.08. 3 Iedere regel meer0.17^. Grootera letter* naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95), tot regeling van het toezicht bij hel oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden de navolgende vergunningen zijn verleend, als: 1°. aan F. A. VERSTEEGE en zijne rechtverkrijgenden tot plaatsen van een koeklakk'ersoven in het pand aan de Hoogewoerd N°. 159; 2°. aan J. W. BOEHMER en zijne rechtverkrijgenden tot oprichting van eene smederij in het pand in deRaam- steeg N°. 43. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 9 Juni 1881. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van J. J. F. BUFFART, spekslager alhier, houdende verzoek om varkens te mogen bewaren in het pakhuis in de Krauwelsteeg N°. 5 Gelet op art. 152 der Algemeene Politieverordening van 6 November 1879; Doen te weten dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naastbijgelegen en belendende panden, ten opzichte der informatiën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den 16den Juni aanst., 's voormiddags te elf uren; zullende de belangheb benden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daar van, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 10 Juni 1881. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, ÏO Juni. Hedenmiddag ontvingen we per Nederlandsche mail de Indische bladen van 30 April tot en met 6 Mei (per stoomschip „Koning der Nederlanden")7 dagen na de Engelsche mail van Batavia vertrokken, kwam ze dus slechts 21/, later dan deze hier aan. Oft de internationale tentoonstelling van ruwe, bewerkte en wollen manufacturen, in het „Kristallen Paleis" te Londen, hebben de heeren M. Speyer Zonen, te Leiden, Nederland flink vertegenwoordigd. Zij hebben namelijk alle ruwe wollen, welke Neder land oplevert, van elke provincie in het bijzonder, lste, 2de en meer soorten, met alle daarbij behoo- rende bloot wollen, kamlingen, afval en gekamde wol len ingezonden. De 47ste vergadering van do Vereeniging tot beoefening van Overijselscb recht en geschiedenis is te Steenwijk gehouden. Tot leden werden be noemd de heeren J. R. Meesters, burgemeester van Steenwijk, jhr. mr. Gr. W. A. Van der "Wijck aldaar, mr. J. Yan Setten te Zwolle, en prof. S. J. Fockema Andreae te Leiden, terwijl Deventer werd aange wezen als de plaats, waar de volgende zomerver gadering zal plaats hebben. Door de heeren De Beneditty Beer, com missionairs in effecten enz. te Amsterdam, is gisteren gedeponeerd het bepaalde waarborg-kapitaal voor de richtige nakoming der verplichtingen, voortvloeiende uit de concessie, verleend aan den heer A. Kaptijn te Woerden, tot den aanleg en de exploitatie van den stoomtram van Bodegraven naar Gouda, zoodat de aanvaag der werkzaamheden eerstdaags kan worden tegemoet gezien. De voordracht voor hoofd der openbare school aan de brug te Waddingsveen bestaat uit de heeren O. G. Veenstra te Nieuwolda, H. Troost te IJsel- monde en C. C. Yan der Schilt te Amsterdam. De gemeenteraad van Haarlemmermeer heeft afwijzend beschikt op het verzoek om den heer J. Spaan, hoofd der school N°. 8, over te plaatsen naar school N'. 9. Met 20 tegen 12 stemmen nam de gemeente raad van Amsterdam gisteren in beginsel aan het voorstel van B. en Ws. om de gevraagde tram- conoessie te verleenen aan de Amsterdamsche Om nibus-Maatschappij. Door aanneming van een amen dement werd het recht en de voorkeur beperkt tot de binnenstad en de duur der concessie gebracht ▼an 40 op 25 jaar. De tentoonstelling van kunstvoorwerpen, uit edele metalen vervaardigd, welke ten vorigen jare werd gehouden in „Arti et Amicitae" te Amsterdam, heeft een tekort van f 5500 opgeleverd. Bij de Ned.-Herv. gemeente te Haarlem is, met 186 tegen 37 stemmen, het kiescollege weder voor tien jaren gemachtigd tot het beroepen van predikanten en het benoemen van ouderlingen en diakenen. Het restant der aandeelen in de Rotterdamsche Tramway-maatschappjj, welke de directie nog in portefeuille had, is thans ook geplaatst. Hierdoor is de maatschappij in de gelegenheid de zoozeer ge- wenschte aansluiting van het paardenspoor met de stoomtramlijn en de verlenging van deze laatste tot Schiedam tot stand te brengen, hetgeen aan de onderneming belangrijke voordeelen belooft. De koningin der Nederlanden heeft Maandag morgen te 10 uren met talrijk gevolg Arolsen ver laten, om zich naar Wildungen te begeven. De reis der in Waldeck zeer beminde vorstin was opnieuw een ware zegetocht. Alle kleinere en grootere ge meenten hadden hare beste krachten ingespannen om de voormalige Waldecksche prinses een feeste lijke en eervolle ontvangst te bereiden. Vooral Sachsenhausen had alles in het werk gesteld om - zoo wordt aan 't R. N. gemeld - de weinig vleiende opmerkingen die vóór jaren eenigo doortrekkende Nederlanders in hunne berichten over het kleine landstadje maakten, schitterend te weerleggen. Een laan van dennehoomen en talrijke guirlandes tooi den de hoofdstraat; in feestgewaad gekleede jonge meisjes, de geestelijkheid en de leden van het be stuur der stad, benevens de mannenzangvereeniging en bijna de geheele bevolking begroetten de doortrekken de vorstin. Nog grootscher was de ontvangst in Wil dungen. De geheele stad was in feestdoseerepoorten en guirlandes tooiden den weg waarlangs het rijtuig kwam. De gewone deputaties en eene talrijke menschenmassa kwamen ook daar de Koningin te ge- moet. Yan den ingang der stad tot de groote eere poort voor het raadhuis hadden de schooljeugd, tal van jonge dames, de burgemeester en gemeenteraad, beambten en burgers, geen leden van eenige ver eeniging zijnde, de vrijwilligers der brandweer, de liedertafel, de leden der weerbaarheidsbonden en gymnastiek-vereenigingen zich langs den weg ge schaard. Yoor het raadhuis overhandigden eenigejonge dames bouquetten. Burgemeester dr. Rörig verwel komde de Koningin uit naam der stadde vrooljjke, opgeruimde, eerbiedige menigte begeleidde de Ko ningin tot het groote badhotel van den heer Göcke. De gezondsheidsraad dr. Stöcker is de geneeskun dige raadsman der beide hooge gasten. Naar men verneemt, is de krankzinnigheid van den hekenden tooneelspeler Henri Morriën thans als onverbeterlijk te beschouwen. De weesinrichting te Neerbosch ontving van prinses Marianne de aanzienlijke gift van f 1000. De 4-pcts.-obligatieleening van 3 millioen, door de Nederl.-Indische Handelsbank uitgeschreven, is geheel volteekend. Ds. Van Waning Bolt, te Nes op Ameland (cl. Dokkum), heeft voor de toezegging vasi beroep naar Assen bedankt en het beroep naar Someren (Noord-Brabant) aangenomen. De beide predikants plaatsen op Ameland zijn nu vacant. - Yoor het beroep naar Harderwijk heeft ds. L. Steinfort te Amsterdam bedankt. De luit. ter zee lste kl. B. De Groot, uit Oo8t-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non- activiteit gesteld. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de commission, die gedurende één jaar, eindigende met 1 Aug. 1881, belast zijn met het afnemen van de examens van apothekersbediende, bedoeld in art. 17 der wet van 25 Dec. 1878 (Sts. bl. n*. 222), te Middelburg en te Kampen zullen zitting houden op Maandag 20 Juni a. s. en volgende dagen. Prins Albert van Pruisen zal, evenals vorige jaren, wederom een gedeelte van het badseizoen te Scheveningen doorbrengen. De prins wordt den lsten Juli aldaar verwacht. De koninklijke bewilliging is verleend tot op richting van de naamlooze vennootschap„Koloniale Bank", te vestigen te Amsterdam. De Staatscourant van heden bevat de statuten. Het stoomschip „Rotterdam" is 8 Juni van Nieuw-York naar Rotterdam vertrokken, met de mail en 22 passagiers. Gemenffd Nieuws. Een uiterst ergerlijk tooneel, waarin een vrouw de hoofdrol vervulde, kon men gister avond, omstreeks halftien, op de Yestbij deKaiser- straat waarnemen. Het was niemand anders dan de Duitsche negotievronw, onzen lezers maar al te goed bekend, die, zwaaiende en zwierende, van tijd tot tijd met den kiezelgrond kennis makende en geëscorteerd door een 100-tal straatjongens, langs dat stille pad haar logement op de Kaiserstraat opzocht. Aldaar wilde men echter noch van de beschonkene noch van haar geleide iets afweten, en had men de deur bij de nadering der joelende menigte stevig gesloten. Geluk kig verschoen thans een politie-agent, die do vrouw uit het gedrang voerde en naar het commissariaat overbracht. De politie verhinderde hedenmiddag te halfvijf een beschonken persoon om zich in de Sin gelgracht bij de Doeza-brug te verdrinken, en bracht hem, niet zonder hevigen tegenstand, naar het po- litïebureel over. Een der agenten ontving zelfs oen heet in de hand. Zekere B. was gisteravond bezig den voorgevel van een woning buiten de voormalige Koepoort te verven en had om een gedeelte van zijn werk gemakkelijker te kunnen verrichten, de ladder in de sloot voor het huis gezet. Bij het opklimmen, brak ongelukkig een der sporten van de ladder, waardoor de man in de sloot tuimelde. Hij kwam gelukkig met den schrik en een nat pak vrij. Op de salonboot, die 'savonds om half zeven van Rotterdam op Gorkum vaart en aan boord waarvan zich een lOOCtal personen bevonden, hebben vrij ernstige ongeregeldheden plaats gehad tusschen een aantal burger-passagiers en kanonniers in de tweede kajuit. Een dezer laatsten heeft daarbij een persoon uit Giesendam met zijn sabel het oor bijna geheel afgehouwen. Te Sliedrecht moesten dan ook met behulp der politie een drietal der voornaamste onruststokers van de boot verwijderd worden. Verscheiden ingezetenen van Zuid- wolde hebben te zamen een premie van f 250 uit geloofd aan hem, die de justitie op het spoor brengt van den persoon, die de boerendochter Mina Koes in het veld vermoordde. In een buitengewoon „Politieblad" ver zoekt de officier van justitie te Alkmaar opsporing, aanhouding en opzending van J. H. De Meijer, oud 53 jaar, adsistent ten postkantore te Helder, gestalte middelmatig lang en slank, haar, baard en knevel grijzend, enz. Hij wordt verdacht van ver- valschingen in register 13 van ontvangst van post wissels en verduistering van rnim f 3000. Door den uitgever J. Plantinga te De venter is verzonden het eerste nommer van „de Bakkers-Courant", nieuws- en advertentieblad, ge- wjjd aan de belangen van kh. brood-, koek- en ban ketbakkers. Te Yenloo is gisteren een arbeider onder een trein geraakt en een uur later aan zijn wonden bezweken.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1