K 6336. Vrijdag 10 Juni. A°. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maasden.1.10. Frcuco per post.a 1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regel*.1.08. Iedere regel meer0.17$. Grootere letter* naar plaatsruimte. 8TADS-BEBICHTEN. BURCG.VEESTER hn WETHOUDERS van LEIDEN; Gezieo srt. 6 der Verordening van den 27sten November 1879 (•enaeer leblad N®. 10); Brengen ter algemcene kennis dat door hen is benoemd: tot lieer der gebnnrte N°. 21, of N®. 3 van Wijk VI, de heer LOUIS CHRISTIAAN AFFOURTIT, in de plaats van den heer JOHANNES CORNELIS VAN V UUREN, die overleden is tot Raai der Gebunrte N°. 14 of bt°. 1 van Wijk V, de beer JAUOBUS JOHANNES KRAK, in de plaats van den heer JA GO BUS EVERHARDUS VLAANDEREN, overleden; tot Rasd der Gebuurte N°. 38, of N°. 5 van Wijk VIII, de heer PAULUS FONTEIN Jr., in de plaats van den heer JOHANNES CHRISTIAAN FISCHER, die tot heer dier Ge buurte is benoemd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leidca. DE KANTER, Burgemeester., 9 Juni 1881. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 9 Juni. Door do alhier zitting houdende commissie, belast met bat afnemen der examens van ben die wenschen aan to toonen dat zij tot de beoefening der natuur kundige wetenschappen genoegzaam zijn voorbereid, werden heden van de zes candidaten toegelaten de heereuA. J. Gijsen, van Delft; L. Kaiser, van Amsterdam, en I. J. Yan den Berg, van Rotterdam. Iloden had ten raadhuize dezer gemeente de open bare aanbesteding plaats van1°. het schoonmaken, invoegen en herstellen van eenige gemetselde wal len binnen en buiten de stad, in drie perceelen: Als laagste inschrijvers zjjn aannemers geworden van het lste perceel de heer D. Yan Leeuwen alhier, voor de som van 830; van het 2de per ceel de heer J. Yerhoog alhier, voor de som vau 780 en van het 3de perceel bij afmijning de hee- ren gebrs. Neuteboom alhier voor de som van 1195. De laagste inschrijving bedroeg 1250. 2°. het schoonmaken en invoegen dor gemetselde brugwerken enz. binnen de stad en langs de sin gels. Bij afmijning is het werk gegund aan de heeren gebrs. Neuteboom alhier voor 945. Het laagst- was ingeschreven voor 990. 3°. het verrichten van onderscheidene brugwerken, waarvan bij afmij ning aannemer is geworden de heer A. Yan Enge lenburg alhier voor 1140. De laagste inschrijving bedroeg 1170. Dr. E. F. Yan Dissel alhier heeft zich genood zaakt gezien voor de hem door de Rotterdamsche kiesvereeniging „Algemeen Belang" aangeboden can- didatuur te bedanken. Yolgens besluit in de jongste vergadering dier kiesvereeniging genomen, is daarop de candidatuur aangeboden aan den heer W. A. Viruly Yerbrugge, die haar aanvaard heeft. Het Yad. deelde onlangs mede dat de des kundigen, die in Sept. 1880 de commissie voor de examens voor het lager onderwijs te 's-Hage bij stonden, nog geen betaling hebben ontvangen van de hun toekomende gelden. Het blad verneemt daaromtrent thans dat de begrootingspost, waaruit die gelden moeten betaald worden, uitgeput was. Een verhooging van dien "post is dan ook reeds voorgesteld. De Tweede Kamer heeft het wetsont werp, waarin de verhooging voorkomt, reeds aan genomen; het ontwerp wacht nog slechts op de goedkeuring der Eerste Kamer. Bij de te Delft gehouden herstemming voor de verkiezing van een lid der Proetnciale Staten zijn uitgebracht 667 stemmen, van onwaarde 23; gekozen werd do heer J. C. A. M. Van der Kun met 370 stemmen; de heer F. M. De Yries Yan Heyst verkreeg er 274. Aan de leden van den gemeenteraad van Amsterdam is rondgedeeld een voordracht, door B. en Ws. in overleg met de financiëele commissie -en de commissie voor de reclames opgemaakt, strek kende tot intrekking: a. van de verordening op de heffing eoner plaatselijke directe belasting naar het inkomen, vastgesteld bij raadsbesluit van den lOden Maart en den 24sten April 1877 en gewijzigd bij raadt.'e?luit van 20 Maart 1878; b. van de veror dening op do invordering eeUer plaatselijke belas ting op het inkomen, vastgesteld bij raadsbesluit van 13 Maart 1877; vorder tot het benoemen eener raadscommissie van 7 leden om een nader onder zoek in te stellen omtrent de grondslagen, waarnaar een plaatselijke directe belasting behoort te worden geheven. B. en Ws. stellen tevens voor in afwach ting van de beslising omtrent de voorstellen van de hierboven bedoejde commissie do bij genoemde voordracht gevoegde verordeningen op de heffing en invordering van een hoofdoljjken omslag vast te stellen. B. en Ws. wenschen die voordracht te doen behandelen in een raadszitting, te houden 13 Juni a. s. Mr. J. Messchert Yan Yollenhoven, oud-bur gemeester van Amsterdam, oud-lid van de Tweede en Eerste Kamer, president-commissaris der IIol- landsche IJzeren-Spoor wegmaatschappij, commandeür der orde van den Ned. Leeuw en ridder van ver schillende binnen- en buitenlandsche orden, is gisteren op zijn buitenverblijf „Boekenrode" nabij ^laarlem in den ouderdom van 63 jaren overleden. Met het stoomschip „Drente", waarvan het vertrek uit Rotterdam op 11 Juni a. s. is bepaald, wordt behalve naar Batavia ook eeno brievenmail naar Padang verzonden. *De gisteren te Amsterdam gehouden algemeene vergadering der vereeniging „Yolks-onderwijs" werd door 71 afgevaardigden bijgewoond. De heerMoens heette de aanwezigen als voorzitter in welsprekende woorden welkom. Uit het verslag omtrent den toe stand der vereeniging bleek dat-deze gunstig kon worden genoemd. Wel hebben vele leden voor het lidmaatschap bedankt, doch er trad ook weder een duizendtal andere personen toe. Met bijna algemeene stemmen werd besloten tot voortzetting der uitgaaf van het „Yolksblad", waarvan de redactie om het zeerst werd geprezen. Als lid van het hoofdbestuur werd gekozen mr. Yan Gilse te Rotterdam. De heer M. H. Insinger te Amsterdam, in do gehouden buitengewone vergadering der Staten van Noord-Holland benoemd tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, heeft die benoeming aangenomen. De gouden medailles, uitgegeven door do Yisscherij-tentoonstelling te Berlijn, zijn - naar men aan het Rott. Nbl. meldt - bij aankomst in Neder land gebleken geen gouden, maar verguld zilveren medailles te zijn. Het Staatsblad n°. 62 bevat hot besluit van 28 Mei 1881, tot schorsing van het besluit van God. Staten van Zuid-Holland, do. 3 Mei 1881, houdende goedkeuring van eeno door de vereenigde vergadering van Schieland vastgestelde verordening op de stoombootvaart in de boezemwateren van dat hoogheemraadschap. Z. M. heeft, voor eene behoorlijke inrichting van het lager onderwijs, verleend een subsidie uit 's rijks kas van: ƒ470 aan de gemeente Callantsoog; ƒ598 aan Oudelando; ƒ310 aan Tienhoven; ƒ2217.07 aan Ameland; 609 aan Wanneperveen en 129.69 aan Smilde. Gemengd Nieu vv Door een brandend petroleumtoestel is hedenmorgen ten huize van vrouw v. D., wonende in de Koenesteeg, op het oogenblik dat deze de kamer even verlaten had, brand ontstaan en door de buren gebluscht. Het bleek dat alleen het behangsel en plafond van de vlammen, welke ook het raam uitsloegen, geleden haddeD. Uit de Heerengracht Is door twee werk lieden van den heer Z. eene dienstbode gered, die, bezig zijnde met goed spoolen, voorover in het water was gevallen. Do drenkeling verkeerde reeds in zin kenden toestand. Met den stoomtram van Leiden naar Katwijk aan Zee werden gedurende de beide Pink sterdagen vervoerd 5531 reizigers, waarvan, zooals men reeds weet, alleen op den tweeden dag 3014. Gedurende de Pinksterdagen zijn onge veer 8000 reizigers van Amsterdam naar Haarlem en Zand voort vervoerd. Een opperman is gisteren van de ladder bij zijn werk te Purmerende achterover gevallen en was onmiddellijk een lijk. Hij laat vrouw en kin deren achter. In de gevangenis te 's-Bosch heeft zekere S., die zich eerlang voor het gerechtshof om verschillende, aldaar gepleegde diefstallen te ver antwoorden zou hebben, door ophanging een einde aan zjjn leven gemaakt. Aangaande het vreeselijk treurspel, op den lsten Pinksterdag, des namiddags omstreeks 5 uren, te Warnsveld afgespeeld, leest men in de Zutfensche Courant het volgende: Wie van Warns veld naar het Jachthuis achter het dorp omwan delt, ziet vóór hij het Yeldeschebosch ingaat, rechts van den weg een burgerhuisje liggen, dat als front eener boerenwoning er lief en landelijk uitziet. Daar woonde nu sedert een paar jaar de oud-zen deling W. T. Botz, die de voorvertrekken gehuurd had van den eigenaar R. P. Yan plan zich metter woon naar Eefde onder Gorssel te begeven, omdat hij daar als Evangelist werkzaam zou zijn, had hij aan P. de huur opgezegd. Daarover ontstond dezer dagen verschil. Volgens den heer B. had hij de woning bij de maand gehuurd, wat P. ontkende. Toen nu de heer B. het boekje toonde, waarin P. het maandelijksch betaald bedrag der huur had afgeteekend, werd hem dit door P. ontrukt. Daarop verklaarde de heer B., toen P. hot hem op zijn verzoek niet wilde teruggeven, dat hij het aan de bevoegde autoriteit zou meedeelen. Zaterdag begaf hij zich te dien einde naar den officier van justitie, die een rijksveldwachter naar P. zond om het ge vraagde op te vorderen. Alle moeite was echter te- vergeefsch. Zondag, Pinkstermorgen, had er schijn baar althans eene verzoening plaats, waarover de familie Betz zeer verheugd was. Niets kwaads vermoedende, zit de heer B. 's mid dags met vrouw en zoon voor het huis thee te drinken. Terwijl hij de zjjnen uit den Bijbel voorleest, wordt er eensklaps een schot gehoord, de heer B. drukt de hand tegen het hart en zinkt sprakeloos inéén. Een hagelkorrel heeft het hart getroffen, een ander was boven het rechteroog in het hoofd ge drongen. Ook de, helaas! half verlamde vrouw var. den heer B. krijgt een schram aan het hoofd, terwijl de zoon een lichte wond aan de vingers bekomt. De Bijbel, waarin de heer B. las, was door verschil- lendo korrels getroffen, de thee- en suikerpot waren geheel verbrijzeld; in het lepeldoosje was nog een grove hagelkorrel zichtbaar. Onmiddellijk na het gebeurde ijlt de zoon weg en vertelt het in het dorp, waarop hij zich stadwaarts begeeft om een dokter te halen. Als een loopend vuurtje verspreidt zich het ge rucht door Warnsfeld, burgemeester en veldwachter zjjn weldra op do plaats des onheils aanwezig. In-' middels heeft in de kouken, doorffiet raam waar van de moordenaar zijn bloedig opzet volvoerd had, een niet minder treurig ongeval plaats gegrepen. Nauwelijks had P. den armen zendeling zien ineen zakken of hij had den tweeden loop van zijn ge weer, die evenzeer geladen was, in den mond ge nomen en zich zeiven van hot leven beroofd. Toen Warnsvelds veldwachter de woning van P. binnen trad, lag deze met verbrijzelden schedel op den grond. "Welk een tooneel van verwarring door dit alles ontstorfd, laat zich met geen pen beschrij ven. Toon de dokter en de officier van justitie op de plaats des onheils aankwamen, konden zij slechts de aanwezigheid van twee lijken constateeren. Wat moet er in hoofd en hart van P. op dien

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1