Dinsdag 7 Juni. N°. 6533. A0. 1881. V l PRIJS DEZER COURANT: Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Tweede Blad. LEIDSOH y66Ï Leiden per 8 mamden. Franco per post.1.4ft. Afzonderlijke Nommere.'v. rvrV•-*-W*"b 0.03. Tan 16 regels 1-05. 0.17fc Iedere ijegel meer. Grootej-j letters naar plaatsruimte. r*»T*W»~ j LEIBEI, 41 Juni. De verbinding van Leiden met: Katwijk en tus- achenliggende gemeenten per stoomtram is dan hedenmorgen tot een voldongen feit geworden. Tot opening er van had eerst een officiëele proefrit plaats. Een honderdtal genoodigden had zich daartoe tegen halftien op den Rijnsburgschen straatweg even voorbij Zomerzorg vereenigd. Ons gemeentebestuur was vertegenwoordigd door den burgemeester, den oudsten wethouder en den secretaris, de heeren De Laat De 'Kanter, De Fremery en mr. Kist, alsmede door enkele raads leden, terwijl ook andere civiele en militaire auto riteiten, o. a. de kapitein Yan Kaathoven, als waar nemend commandant der dd. schutterij, en do kolonel Leers der infanterie, garnizoens-commandant, aan wezig waren, alsmede een aantal dames. Ook de gemeenten Oegstgeest en Katwijk waren door hunne burgemeesters vertegenwoordigd, en Rijnsburg door zijn secretaris. De proefrit geschiedde met drie net ingerichte wagens lsto en 2de kl. - elk voor 54 personen bin nen en 8 op elk der vóór- en achterbalkons be stemd. Voor iederen wagen bevond zich een ma chine, elk met rood en wit dundoek - de Leidsche kleuren - en guirlandes van groen en bloemen ver sierd. Om halftien nam de heenreis een aanvang en reeds aan het eerste tolhek werd den heer Crans als directeur namens den tolgaarder Beijer een bloemen krans aangeboden. Verder langs den weg hadden vele bewoners door het uitsteken van vlaggen hunne belangstelling aan den dag gelegd en ook van do verschillende dorpstorens wapperde de driekleur. Na een zeer kort oponthoud te Oegstgeest, bij de aansluiting der baan met die van den tram naar Haarlem waar alleen de eerste wagen uit het spoor geraakte, de overige legden den weg zonder hinder af - werd de tocht voortgezet en stoomde men door de Groenestceg, van waar men, te midden der bebouwde akkers, een heerlijk gezicht op Hollands duinen had, naar Rijnsburg, waar men door een talrijke menigte werd opgewacht, van welke de jeugd een wedstrijd met het stoompaard scheen te willen aangaan, doch eindelijk het onderspit moest delven. Te E >.twjk-binnen toefden aan de woning van den burgemeester de leden van het gemeentebestuur aldaar en andere notabelen met hunne dames, om met. de overige passagiers de reis naar het zeestrand mede te maken, na eens den gewonen straat- of zandweg houdende, dan door de duinen koers nemende, tot men eindelijk de remises voorbij- stoomde en in het bevolkte gedeelte van de zee plaats roede door vele nieuwsgierigen werd opge wacht. De eerste wagen kwam daar om kwart over tienen aan. Door een jong meisje werd den heer Orans er een prachtige bouquet - als een hulde, zoo als de beide linten aanduidden, aan de R. S. T. M.- aangeboden. Toen alle toebtgenooten bier waren gearriveerd, vereenïgden zij zich onder de veranda van het welbe kende „Zwaantje" om er eenige ververschingen te gebruiken en van het schouwspel dat de eeuwige zee aanbiedt te genieten of langs het strand te wan delen of een en ander or te bezichtigen. Zoodoende was het weder bij halftwaalf gewor den en werd het tijd om naar Leiden terug te keeren. Een der machines bleef er achter - met het oog op den weldra te openen dienst voor het pu bliek; zoodat de eerste trein nu uit tweo wagens bestond. Do terugtocht werd zonder de minste stoornis binnen 36 minuten volbracht. Te Katwijk aan den Rijn het seminarium passeerende, waren aan de overzijde juist de jongens van de Kweekschool voor Zeevaart alhier vereenigd, gereed om na hun be zoek aan het strand weer in de stoomboot te stappen. Met een daverend hoezee begroetten zij den sterken mededinger van het middel van vervoer waarvan zij gebruik maakten. Hier ter 'stede teruggekeerd, was men algemeen zeer voldaan over dit eerste reisje met de nieuwe onderneming, waarvoor den hoer Crans van verschil lende zijden werd dankgezegd en er mede gecom plimenteerd, en waarbij het tevens niet ontbrak aan de hartelijkste wenschen voor den bloei zijner zaak, die voor alle botrokken gemeenten voor de toekomst zooveel doet verwachten. De dienstregeling is reeds zoo geriefelijk mogelijk ingericht; eiken dag rijden er 15 treinen heen en terug, terwijl ook de prijzen zeer billijk zijnvoor 30 of 15 cents kan men b. jr. van hier in hoogstens 40 minuten aan Katwijks strand zitten. Het materieel bestaat thans uit 4 wagens en 3 locomotieven, als mede eenige goederenwaggons. Ook de uniform dei- beambten is zeer netjes. In de gisteren gehouden vergadering der nieuwe Afrikaansche Handelsvereeniging te Rotterdam werd het jaarverslag uitgebracht, waaraan hot volgende ontleend is: Hot afgeloopen jaar is uiterst gunstig geweest, vooral ten gevolge van den buitengewonen oogst, die een levendigen handel mogelijk maakte; het belang der vennootschap bracht mede niet af te dalen tot de onderdeelen van den handel; toch wordt medegedeeld, dat de binnenlandsche industrie toonde de concurrentie met de buitenlandscho krach tig te kunnen volhouden. Een groot deel der uit gevoerde goederen werd van binnenlandsche fabrie ken getrokken; ook de aangevoerde artikelen von den hier gereede markt. In het sluiten van zee assurantiën werd wijziging gebracht, waardoor meer voordeel werd behaaldbovendien loopt de vonnoot- schap voor 10 pet. risico van allo zee-assurantie en vormt uit de bespaarde premie een assurantie fonds. De netto-winst was f l,172,941.831/ï; daar van stelt de directie voor f 500,000, het maximum, dat bij de statuten bepaald is, tot reservefonds te formeerenzij acht dit noodig bij de groote wissel valligheid der onderneming, waarop mislukte oog sten in Afrika onmiddellijk schadelijke' gevolgen uitoefenen. Van het overblijvende blijft na aftrek van de tantièmes, bij de statuten bepaald, nog f 85,828.77, voor dividend, belasting enz. over. Er kan 28'/3 pet. aan de aandeelhouders worden uit gekeerd. - Op de vraag van een der aandeelhou ders antwoordde de directie, dat de van de oude vereeniging overgenomen goederen geen winst voor de vennootschap hadden opgeleverd. De balans werd daarop goedgekeurd bij acclamatie. Tot controleur werd benoemd de heer J. P. Van IJsselstein, tot lid der commissie voor het nazien der rekening de beer Hugo Molenaar en tot plaatsvervangend lid de heer L. H. Gleichman. Z. M. heeft pensioen verleend ten laste van den Staat, aan de gewezen rjksveldwachters 3de kl. J. J. Jager, ten bedrage van f 252, K. Van der Neut, ten bedrage van f 309, en J. Nieuwen- huysen, ten bedrage van ƒ309 's jaars- aan den hoer H. Polano, te Hamburg, verlof verleend tot het aannemen van het ridderkruis dor orde van Carel Hl, hem door den koniDg van Spanje geschonken. Gemengd Nleuws. Met genoegen kunnen wj mei don dat het bericht van de N. R. Crt. omtrent de bleekers- vrouw, die zich op zoo deerljke wjze brandde, wat de aanleiding betreft, geheel bezijden de waarheid is. Althans volgens verklaring der vrouw zelve, door haar, afzonderlijk, voor den burgemeester van Leider dorp,in tegenwoordigheid van den gemeente-secretaris, afgelegd, is liet gebeurde aan een ongeluk - en aan niets anders - te wijten, daar zj achteruitloopende over het een of ander voorwerp gestruikeld en zoo in do kokende massa was terechtgekomen; haar man is zelf de eerste geweest, die haar te hulp kwam. Deze verklaring,, welke de ongelukkige be reid is onder eede te staven, 'wordt door de dienst boden, die van het onheil ooggetuigen zijn geweest, volkomen bevestigd. Het verhaal van den schop en zjne treurige gevolgen berust dus waarschjnljk op geen beteren grond dan een lasterljk praatje van buren, die misschien wel eens onaangenaamheden tusscben man en vroüw gehoord hebben en daarop voortborduurden. Het ongelukkig gezin is wèl zwaar beproefd, daar dienzelfden dag de 12-jarige zoon door de politie in verzekerde bewaring was genomen wegens den ongelukkigen steenworp, door middel van do „catapult", waarvan wj eergisteren ver haalden. Schrik over de arrestatie van haren zoon moet, naar de moeder zich voorstelt, aanleiding ge weest zijn, dat zj zich zoo onvoorzichtig op die ge vaarlijke plaats bewoog. De toestand van de ljderes is nog steeds zeer ernstig. In de Groenestoeg is gisteravond bj een proefrit met den stoomtram een hond de kop afgereden. Van leven was natuurlijk geen sprake meer. Aan de Poelbrug, onder Oegstgeest, is gisternamiddag, omstreeks zes uren, een melkwagen, waarop twee personen gezeten waren, doordat het paard schrikte, in den sloot geraakt. De menschen waren gelukkig spoedig op het droge gebracht, het redden van het paard kostte daarentegen veel moeite en tjd. Door de politie te Haarlem is ge- arresteerd de beruchte dief Hartog Koks, oud 48 jaar, geboren te Bodegraven, die reeds tienmalen wegéns diefstal is veroordeeld geweest; thans had h j in een tapperij in de Frankenstraat de geldlade bestolen en werd betrapt terwjl hj den inhoud in zjne zakken stak. Ilj is opnieuw naar het huis van arrest overgebracht, waaruit h j eerst sedert eenige weken was ontslagen. Het O. M. bj de rechtbank te Rotter dam heeft gisteren conclusie genomen in de zaak vau curatoren in het faillissement Kcrdjk en Pincoffs contra de Rotterdamsche Bank, waarbj door laatstgenoemde ook de heer Hjmans in vrj- waring is opgeroepen, strekkende tot teruggave van 23 aandeelen Rotterdamsche suikerraffinaderj a 1000, aan de Rotterdamsche Bank in pand ver strekt. Het openbaar ministerie heeft geconcludeerd tot ontzegging van den oisch en voroordoeling van de eischers in de kosten. Eenoppassond 16-jarigjongeling, stuur man op een stoomsleepbootje, kwam gistervoormid dag op noodlottige wjze om het leven. Terwjl hj bezig was in de Riedjkshaven te Dordrecht eene jzeren schuit met een haak af te duwen, gleed die haak uit, ten gevolge waarvan hj voorover in het water viel on in de diepte verdween. Kort daarop daaruit opgehaald, waren de levensgeesten reeds geweken en .waren alle pogingen om die op te wek ken vruchteloos. Volgens het N. v. d. D. zijn de onderne mers van het te Amsterdam op te richten „Theatre Indien" in onderhandeling over den aankoop van het Park. De Parkzaal, waaraan zooveel muzikale herinneringen verbonden zjn, wordt dan schouw burgzaal. De smid II. M. te Maejel (Limburg) was bezig eene kar met jzer te beslaan, die hj, onvoor zichtig genoeg, niet behoorlijk gestut had; de kar sloeg over en trof zjn driejarig zoontje, dat er juist onder speelde. Het kind bleef op de plaats dood. Ondermilitairgeleidewerddezerdagen aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willomsoord gebracht een matroos 3de klasse, die 24 jaar gele den van Zr. Ms. fregat „Prins Alexander der Ne derlanden" ter reede van Tessel gedeserteerd is.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1