Vrijdag 3 Juni. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. R°. 6331. A". 1881. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voei l.esdcu per 3 maanden1.10. Franco per post.....1.40. Afüonutviijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels.1.05. Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruimte. F TA I>S-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 6. der Verordening van den 11 den November 1880 (Gemeenteblad N°. 4); Brengen ter algemeene kennis dat tot het doen in schrijven van nieuwe leerlingen voor de openbare scholen your voorbereidend en voor meer uitgebreid lager éndenvijs gelegenheid zal gegeven worden: voor oir i r.or voorbereidend meer uitgebreid lager onder wijs voor i eigens en meisjes, in hel schoolgebouw aan de Oude Va voor die voor meer uitgebreid lager onderwijs: der 1ste klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Aalmarkt der 1st - klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Boommat hi dar 2de klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Pieterskerk straat; der 2;o klasse, voor meisjes, in'het schoolgebouw aan de Breestrao en wei van den 7den tot en rnet den 18den Juni e. k., dagelijk ;'.le Zondag uitgezonderd), van des voormiddags halfne ;en tot negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Donderdag n Vrijdag bovendien van half t we e tot t we e uren de- namiddags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden. DE KANTER. Burgemeester. 2 Juni 1881. E. KI8T, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te wetei Jat de Gemeenteraad, ingevolge art. 265 der Wet' van 29 Juni Ui-! (Staatsblad N°. 85), in zijne vergadering van heden het kohwr ran de plaatselijke directe belasting voor het jaar 1881 be.'f vastgesteld en dat kohier alsnog ter Secretarie dezer gemeente Ueanciëele afdeeling), gedurende acht dagen,-roos een ieder ter Lzing is ncdergelcgd, terwijl binnen dien tijd elke op dat kohi aangeslagene, krachtens de 5de zinsnede van bovenge noemd v' rtikel, zijne bezwaren tegen den aanslag, bij verzoek schrift o ngezegeld papier, bij Gedeputeerde Staten dezer provincie kan inbrengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 2 JuDi 1881. E. KIST, Secretaris. LrEIOENT, 2 Juni. Heden is aan de universiteit alhier de heer G. Landsborg, geb. te Grünberg (Silezië), bevorderd tot doctor ia de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „Bijdrage tot de geschiedkundige ontwikkeling der leer van verduistering." Door de alhier zitting houdende commissie, belast mot het afnemen der examens van hen die wensclie aan te toonen dat zij tot de beoefening der natuurkundige wetenschappen genoegzaam zijn voorbereid, werden heden van de zes candidaten vier t ;gelaten, nl. de heeren J. L. Furnee, van Groningen; S. P. Riekema, van Leens; Ph. E Schuil, van Leeuwarden, en J. Yissor Dz., van Leiden. Po heer G. J. Mullers Jr., leeraar aan de hooger burgerschool alhier, is, met 1 September a. s., benoemd tot onderwijzer in dè gymnastiek aan 's rijks kweekschool voor onderwijzers te Deventer. L den namen de Japansche gezant met secre taris hun intrek in het hotel „du Lion d'or" en bezichi gden verschillende museums en andere merk waardige gebouwen, waaronder het stadhuis. Als notabelen' voor het beheer der kerkelijke goederen en fondsen der Nod.-Hervormde gemeente alhier zijn gekozen de heerenH. Filippo, L. H. Foend/n's, J. Yan Gelder, P. Gijsman, L. Den Houter, C. Plu. J. Vogelenzang, J. C. Yan der "Waals en J. L. Duits Wesseling. Blijkens de rekening der „Vereeniging voor christelijk onderwijs ten behoeve van on- en min vermogenden te Leiden", overtroffen de uitgaven 8831.69'/,,) voor hot onderhoud der school voor on- en minvermogenden de inkomsten over het afge- loopen jaar met 960.021/2. Aau verschillende bij dragen, collecte on«. werd echter ontvangen ƒ962.771/,; zoodat die rekening thans sluit met een voordeelig saldo van 2.75. Yoor den bouw van een onder wijzerswoning werd besteed 7882.71'/,, verkregen door giften, zoowel van hier als elders, en het plaat sen, hier van 117 en elders van 23 rentelooze aan deden van 50. Yoor het fonds der school werd door den thesaurier een voorschot gedaan van f 325.881/2. Legaten heeft de Yereeniging in 1880 niet ontvangen, evenmin giften met aanwijzing om zo te beleggen. - De rekening betreffende het onder houd der school voor minvermogenden over 1880, in ontvangst 3362.69'/2 en in uitgaaf 2816.351/2, sluit dus met een batig saldo van 546.34, ge voegd bij het kassaldo van het jaar te voren, 555.89, waarvan 550 werd bestemd als bijdrage aan de school voor on- en minvermogenden, die thans 600 kinderen telt en in den loop van dit aar haar 10-jarig bestaan zal vieren. Reeds is een flinke gift toegezegd om den leerlingen alsdan een blijden dag te bereiden. Het landgoed, genaamd „het Huis ter Wegen", te Sassenheim is gisteren in het openbaar verkocht voor 265,000, met inbegrip van onkosten, trek gelden en vorhoogpromiën. Men schrijft ons uit Bodegraven: Onze ge meente heeft een zwaar verlies geloden door het overlijden, op 72-jarigen leeftijd, van den heer L. Goldberg, sinds 1 Januari 1835 in verschillende betrekkingen van gemeentenen polderbesturen werk zaam. Van 1851 af was hij secretaris dezer gemeente, welke betrekking hij tot aan zijn dood vervulde. - Algemeen geacht en bemind door elk, zal bij ieder inwoner de herinnering lang levendig blijven aan den vriendelijken, werkzamen en bekwamen man, die gedurende omstreeks oen halve eeuw zijn beste krachten wijdde aan de belangen dezer plaats. In het bestuur van den polder Nieuwkoop en Noorden is bij de periodieke aftreding als dijkgraaf herkozen mr. C. J. Van der Weyde, met 962 van de 963 stemmen, en met 948 van de 963 stemmen als heemraad gekozen de heer Ario Yan Leeuwen Lzn., in plaats van zjjn vader, die deze betrekking 33 jaren had vervuld. De uitslag van de stemming, of het kiescol lege der Horv. gemeente Nieuw-Vennep al of niet zal blijven bestaan, is geweest als volgt: ingeleverd 61 briefjes, Toor het kiescollege 59, voor den kerke- raad 1, van onwaarde 1 stem. Bij de aanbesteding van het stoomgemaal voor den polder Barwoutswaarder e. a. waren voor do machinerieën 10 inschrijvers, waarvan de hoogste was de „Société anonyme des forges, usines a fonderies de Gilly", te Gilly, voor 16,400; de laagste Walker, Stronek Van Delden te Rotterdam, voor 9900. Voor de gebouwen waren acht inschrijvers; daarvan was do hoogste W. Lammers te Strijen voor 18,320 en de laagsto A. C. Yan Soest te Kockengen en Mijdrecht voor 15,080. Den 19den October a. s. zal het veertig jaar geleden zijn dat de hoogleeraar Harting zijn ambt aanvaardde. Niet slechts als professor maar ook om den stoot dien hij aan de zaak van het onder wijs gaf en zijn optreden voor de Transvalers heb ben hem naam gegeven bij zijne tijdgenooten, maar hem bovendien doen kennen als een man van hart en karakter, en meer dan eenig ander heeft hij er recht op dat de gewichtige dag in zijn leven worde gevierd. Eene commissie heeft zich tot dit doel ge vormd, met den hoogleeraar C. W. Opzoomer aan het hoofd en dr. Jonkman te Utrecht tot secretaris. Op de gisteren te Delft gehouden gewone groote jaarlijksehe paardenmarkt waren aan deljjn 473 paarden en 12 veulens; de prijzen der werk paarden liepen van 40 tot 200 en die-der luxe paarden van 400 tot 600. Gemengd Nlouws. De opening van den s toomtram Leiden- Katwijk is thans vastgesteld op Zaterdag a. s., des morgens om halftien voor genoodigden en om twaalf uren voor het publiek. Heden is door de politie alhier aange houden en ter beschikking,der justitie gesteld de persoon van J. M., die zich in deze gemeente aan bedelarij had schuldig gemaakt. Do fontein op het PlantsoeD, waarover wij reeds in een vorig nummer spraken, nadert hare voltooiing. Zij bestaat uit een ruim bassin door stevig muurwerk omgeven, waartegen aan de buitenzijde een zacht glooiende grasrand oploopt. Het middelstuk, van zink, vervaardigd in do fabriek der gobr. Braat te Delft, is nog slechts gedeeltelijk geplaatst, doch belooft met zijn grillig geteekende dolfijnen en andere ornamenten een vrij goeden indruk te zullen maken. Pinkstermaandag zal waar schijnlijk de nieuwe fontein voor het eerst hare waterstralen laten spelen, wat bjj den modernen aanleg van het Plantsoen op dat gedeelte, die, hoe sierlijk ook, toch weinig lommer aanbiedt, ongetwij feld een verkwikkend gezicht zal opleveren. De „catapult," het eens zoo beroemde, doch bij de tegenwoordige wijze van oorlogvoeren, geheel en al in onbruik geraakte belegeringswerk tuig der oude volkeren, blijft, tot zeer bescheidene afmetingen teruggebracht, nog steeds een gevaar lijk wapen in handen van onze straatjeugd. Het zijn niet alleen de ramen en vensters der ingezetenen die het moeten ontgelden; ook de personen zelf ondervinden maar al te dikwijls de krachtige uit werking van dit eenvoudig samengestelde, meestal zelf vervaardigde speelgoed. Een nieuw treurig voor beeld van dien aard levert een 18-jarig meisje, wie een opgeschoten bengel, op de Haven, alhier, een steentje uit genoemd werptuig in het oog slin gerde, en wel met zooveel kracht, dat het bleef vastzitten en slechts door middel van een kunstbe werking door prof. Doyer kon gelicht worden. De getroffene heeft veel pijn aan het gekwetste deel geleden, en zal nog onder behandeling van den hoog leeraar moeten blijven. Deze heeft van het gebeurde aangifte gedaan bij de politie, die voorzeker het hare wel zal doen om den dader niet ongestraft te laten. Met het oog opdeopeningvandenspoor- weg van Haarlem naar Zandvoort, welke heden plaats had, komt uit eerstgenoemde plaats de klacht dat de aansluiting met den stoomtram van daar naar Leiden nog steeds op zich laat wachten. Yan Hille- gom naar Leiden is do weg geopend en loopen de troinen reeds regelmatig. Er zijn reeds dagen ge weest van 1200 en 1400, ja van over de 1800 passagiers, en dat is niet te verwonderen voor die de streek kennen en weten in welk eene behoefte dit nieuwe middol van verkeer voorziet. Ongetwijfeld zal het vervoer nog aanmerkelijk toenemen, wanneer ook het gedeelte Hillegom Haarlem in gebruik genomen wordt. De weg is reeds geheel gereed, maar behoeft op enkele punten nog verbetering. De gemeentebesturen der betrokken plaatsen zijn zeker te zeer doordrongen van het be lang, dat de zaak heeft, om niet ijverig mede te werken aan het wegruimen der moeilijkheden. Ze zijn trouwens van ondergoschikt belang en veelal slechts een gevolg van hetgeen men ook op grootere plaatsen, zelfs in de hoofdstad, bij zulke gelegen heden waarneemt. Men kan zich niet goed voorstellen, hoe alles wezen zal, wanneer de onderneming eenmaal geheel in werking is en maakt daardoor overdreven of soms ongegronde bedenkingen. Binnenkort zullen die wel zijn opgeheven en de neringdoenden in de dorpen langs den weg zullen spoedig ondervinden hoeveel gemak en voordeel het nieuwe verkeer- middel geeft. Yoor lieden van zaken spreekt dit nagenoeg van zelf. Maar voor de duizenden Haarlemmers, die ook gaarne eens een enkelen dag in de vrije natuur verpoozing zoeken, is het jammer dat de aansluiting niet reeds vroeger voltooid kon worden. Men had dan zeker de schoone voorjaarsdagen gebezigd voor een gemakkelijk en onkostbaar toertje in de om streken aldaar. De weg, dien deze tram gaat, ia een der schoonste hier te lande.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1