ing'ezonden. p—an—mamtaatm Het hof te Arnhem heeft de tweeinbre kers Möhme en Ferwerda veroordeeld tot 14 en tot 10 jaar tuchthuisstraf. Een sjouwerman te Zwolle, die meerma len misbruik van sterken drank maakte, werd smoor dronken door drie man tehuis gebracht en op bed gelegd, waar hij later dood werd gevonden. De twee Engelschen, die beschuldigd worden van te Antwerpen bij den geldwisselaar Godding 20,000 fr. gestolen te hebben, zjjn gisteren door onze justitie aan de Belgische uitgeleverd. Een nie uwigheid op spoorweggebied! De Belgische regeering is voornemens „cellulaire" treinen te organiseeren, die de gemeenschap zullen onderhouden tusschen de nieuwe gevangenis te Saint- Gilles, de gevangenis „des Petits-Carmes" te Brussel en tuSschengelegen stations. Niet alleen is Jesse Helfmann niet opgehangen, maar zij bevindt zich zoo wel als dat in haar toestand mogelijk is. Het officiëele blad van St.-Petersburg zegt dat de doctoren Slavjanski, Balandin en Sutugin, drie medische sommiteiten, hebben verklaard dat Jesses zwangerschap een vol komen normaal beloop heeft. In het gehucht Erden, aan de Moezel, werd een man door zijn krankzinnige vrouw, toen hij haar verhinderen wilde uit een bovenraam te springen, in den hals gebeten. De wonde was op zich zelve vrij onbeduidend, zoodat er niet op gelet werd, doch niet lang daarna vertoonden zich bij don man eveneens sporen van verstandsverbijstering die weldra in volslagen razernij oversloegen. Man en vrouw zijn thans in hetzelfde krankzinnigengesticht opgesloten. Uit Altona komt het bijkans ongeloof lijk bericht dat een honderdtienjarig man aldaar zijn leven zoo moede was dat hij zich in een der stadsgrachten verdronk. Naar men aan de „Kölnische Zeitung" telegrafeert zijn Maandag zes vreemde socialisten bij hunne aankomst te Parijs in hechtenis genomen. BUITENLAND. Frankrijk. In de Kamer heeft de minister Ferry, den heer Magnet beantwoordende, gisteren gezegd dat oene herziening der Constitutie eene groote botsing tus schen de Kamers en het ministerie zou veroorzaken. Hij raadde de verwerping daarvan aan. Na antwoord van den heer Madien is met 254 tegen 186 stemmen het voorstel, om die herziening in behandeling te brengen, verworpen. De zitting werd daarop gesloten. De heer Gambetta is Zondag-avond, door stel lig 10,000 personen uitgeleid, uit Cahors vertrokken en Maandag-morgen te Parijs teruggekeerd. Onge veer 150 menschen wachtten hem daar op, waarvan er eenigen hem begroetten met den kreet van „Leve de Republiek!" Gambetta lichtte den hoed op en antwoordde: „Dank u, mijne heeren!" waarna hij haastig in zijn rijtuig stapte en wegreed. Hij zag bleeker dan gewoonlijk en was blijkbaar vermoeid van de reis. Groot-Bvitannië. Volgens bericht uit Pietermaritzburg aan de „Daily Telegraph" bestaat er in de Transvaal ge gronde hoop op behoud des vredes en zijn de onrust wekkende berichten zeer overdreven. De „Standard" verneemt uit Lissabon dat En geland niet meer aandringt op ratificatie van het Delagoa-tractaat. De officiëele „Gazette" bevat een besluit tot neutraalverklaring van Cyprus in geval van oorlog tusschen staten met welke Engeland in vrede verkeert. Oostenr.-Hong. Monarchie. Het Huis der Afgevaardigden heeft gisteren be sloten over te gaan tot het debat over het ontwerp tot de oprichting van eene universiteit te Praag. Het Hoogerhuis heeft met 64 tegen 45 stemmen goedgekeurd het besluit van het Huis van Afge vaardigden betreffende de grondbelasting en de hoofd som, nadat de minister van financiën dit verdedigd en het voorstel der commissie bestreden had. Telegrammen. TUNIS, 31 Mei. De bey verliet gisterochtend met een extra-trein het Bardo, hield zich eenige minuten alhier op om de Tunesische autoriteiten te ontvangen en zette do reis voort naar La Goulette. In zijn salonwagen bevonden zich de eerste minister, do Franscho inspectour van financiën en do voor naamste grootwaardigheidbokleoders. Te La Goulette aangekomen, begaf de bey zich te voet naar zijn zomerpaleis. De Tuuesischo troepen stonden aan beide zjjden van den weg geschaard, en toen hij door de stad ging, werd hjj door een juichende be volking en met kanonschoten van de vesting begroet. LONDEN 31 Mei. In het Lagerhuis heeft de minister Chamberlain medegedeeld dat de regeering bij de vreemde kabinetten heeft aangedrongen op het vaststellen van internationale bepalingen ten opzichte Yan de lichten, welke de visschersvaartui- gen zullen voeren. ROME, 31 Mei. Volgens de „Italië" zal graaf Maffei waarschijnlijk tot gezant te Brussel benoemd worden. ATHENE, 31 Mei. Ferdinand De Lesseps is voor nemens de landengte van Corinthe door te graven. WEENEN, 1 Juni. Bij de heden plaats gohad hebbende seriëntrekking der Oost. Aandeelen 1864 zijn de volgende seriën met nevensgaande premiën uitgeloot: Serie 110 N°. 18 fl. 200,000, serie 358 N°. 20 fl. 20,000, serie 2870 N°. 32 fi. 15,000, serie 1839 N°. 25 fl. 10,000. Verdere seriën: 11, 1006, 1489, 1515, 2517, 2729, 2735, 3264, 4274 en 3659. LKIDKN, 1 .7 ii ii i. Naar aanleiding van zijne benoeming tot hoog leeraar in de faculteit van godgeleerdheid aan de universiteit alhier werd hedenmiddag prof. Acuoy, toen hij te twee uren de collegekamer binnentrad, door de aldaar aanwezige studenten eene warme ovatie gebracht. De praeses der theologische faculteit, de heer J. Herman De Ridder Jr., nam daarop het woord om den hoogleeraar van harte geluk te wenschen met do hem te beurt gevallen onderscheiding, die, zooals spreker het uitdrukte„de kroon zette op zijn veelomvattenden arbeid." Zichtbaar bewogen, bedankte de hoogleeraar zijn leerlingen met enkele hartelijke woorden. Moge het hem gegeven zijn, langen tijd een sie raad aan onze universiteit uit te maken. De uitkomst heeft opnieuw bewezen met welk een belangstelling de jaarlijksche „acht zomercon- certen" van de kapel der grenadiers hier bij voort during worden tegemoet gezien. De tuin van Zomer- zorg was gisteravond bij het eerste dier-reeks door de leden met hunne dames zeer goed bezet, waartoe de schoone zomeravond mede het zijne bijdroeg. Zij die het later eenigszins koel begonnen te vinden, hadden bovendien in de zaal gelegenheid genoeg van de uitvoering, waaromtrent zeker niet in bijzonderheden behoeft getreden te worden, volop te profiteeren. Na elk nommer gaven de aanwezigen hunne tevredenheid te kennen en een enkel nom mer moest zelfs worden herhaald. Het genoegen der bezoekers werd daarbij niet weinig verhoogd door het natuurschoon dat de tuin - na do pauze smaakvol met gas en lampions ver licht - ook nu weder aanbiedt, dank zij der onbe krompen zorgen door don heer Couvée daaraan be steed. Evenals vroeger is Zomerzorg nog steeds een sieraad van Leiden. De commissie voor het geneeskundig staats examen heeft tot arts bevorderd de heeren J. Har- tog en W. Renssen, doctorandi, en F. Rogier, offic. van gezondheid; en toegelaten voor hot late gedeelte de heeren R. Ter Cock en II. Zwaardemaker. Gedurende de afgoloopen maand werden per Leidschen tramweg vervoerd 44,449 personen. De therm. Fahr. toekende gisteravond om 5 u. 64°, 8 u. 60°, 10 u. 60°hedenmorgen om 5 u. 56°, 8 u. 60°, 12 u. 66° en 's nam. 4 u. 64°. Wind: N.-O. De Tweede Kamer heeft in hare zitting van heden na een uitvoerig algemeen debat, het ontwerp tot invoering van een postpakketdienst aangenomen met 48 tegen 25 stemmen, ofschoon de minister Tak zich verzete tegen oen uitkeering aan do spoor wegmaatschappijen, welke artikelen echter met 43 tegen 28 stemmen worden aangenomen. Eene wijziging slechts is aangebracht, waardoor het maxi mum-gewicht van gewone brieven op 100 gram is bepaald. - Het algemeen debat over het ontwerp op het auteursrecht is afgeloopen. Morgen voort zetting. Besloten is om 20 Juni de waterwegen van Amsterdam en Rotterdam te behandelen. Het stoomschip „Gelderland", van Rotterdam naar Java, arriveerde hedenmorgen te Port-Said. Programma's van muziekuitvoeringen. Musis Sacrum. Donécrdag 2 Juni. tc lialfacbt, door de Stafmuzie'< van het 4de Keg. Infanterie, Kapelmeester de heer A. Grentzius. 1 ste afd.: N°. 1. Grande Marche, Conwenhoven 2. Ouverture sur l'opéra „Freiscbütz", Von Weber; 3. Grande Valse, Grentzius; 4. Arie aus der oper: „Titus", Mozart; 5. „Une Journéc au Sérail", Fantaisie Oriëntale, Wedingen. 2de afd.: NO. 6. Concert-Ouverture, Councuhoven7. Polka pour deux Picolo's, Van Praag; S. Chor und Cavatine aus „Goui- varaente", Mcrcadante; 9. Fantaisie Militaire, Coenen; 10. Marsch, Grentzius. Welkom! Heden is onze stad eene inrichting rijker geworden, op dat gebied, waarop zij sinds lang een waardige plaats bekleedtde Hoogere Burgerschool voor Meisjes. Zoo deze inrichting hier een hartelijk welkom wordt toegeroepen, zoo hare opening hier als een heuglijk feit wordt beschouwd, dan is hot niet, omdat vóór heden aan Leidens jonge meisjes de gelegenheid ontbrak om kennis te vergaren, maar veeleer om de idee, die aan de oprichting der Meisjes Hoogere Burgerschool ten grondslag ligt. Het is de erkenning van het goed recht der vrouw op eene gelijke geestes-ontwikkeling als de man, het is een belangrijke stap in de juiste richting ter oplossing van de vraag der vrouwen-emancipatie. Ik wensch geenszins van alle vrouwen „savantes" te makoD, die met een bril gewapend, de handen vol inktvlekken in een slordig zwart kostuum, dat haar als een zak om het lijf hangt, met aplomb en geen geringe mate van zelfoverschatting de mooie- lijkste quaestiën van wijsbegeerte of politiek met een enkele zinsnede willen oplossen. Dat is niet het ideaal eener vrouw, doch dat is ook niet de geëman cipeerde vrouw in don juisten zin des woords, want zij is geen vrouw meer, die het schoonste der vrouw mist: de zachtheid en lieftalligheid. Doch evenmin is het ideaal der vrouw verwezen lijkt in het schuchtere jonge meisje, dat te be deesd en te onkundig om één woord te spreken dat de moeite waard is om gehoord te worden, opgaat in haar toilet of de genietingen van la vie mondaine; of dat, eens getrouwd, meent de belangen van man en kinderen uitstekend te hebben behar tigd, door te zorgen dat zij hun eten op tijd en niet aangebrand krijgen en dat de wasch steeds in orde is. De vrouw zij „de gelijke van den man", niet een man zelf, noch zijne slavin, maar de verpersoonlij king van de poëzie des levens, van die kracht, die nit eene hoogere kracht gesproten, moed geeft en sterkte, levenslust en deugd. Yeel te weten behoeft de vrouw daarom niet, zoo zij slechts veel kan weten. In het leven en door het leven zal zij moe ten leeren, maar daartoe zal haar geest vatbaar ge maakt moeten zijn tot het ontvangen der lessen uit de practijk. 't Is niet omdat onze meisjes nu misschien wat meer natuur- en scheikunde zullen kennen dan vroeger, beter bedreven zullen zijn in wiskunstige berekeningen of met meer juistheid de bergen en rivieren van Afrika's "Westkust zullen kunnen op geven, dat men de Hoogere Burgerschool eene zoo nuttige instelling kan noemen. Het is om de methode die daar bij het onder wijs gevolgd wordt, om den stempel die dit onder wijs op het karakter der leerlingen drukt. Zij leeren breken met het blind aannemen op gezag; zij leeren inzien tot welke waarheden, maar ook tot welke dwalingen de menschelijke geest kan komen; zij beginnen gevoel te krijgen voor logica en worden vatbaar voor redeneering. Mogen zij later al de opgedane positieve kennis ook vergeten, het zal weinig schaden, zoo zij slechts die vorming behouden hebben. Dan zullen zij in staat wezen om, als later de man barer keuze met haar den weg door het leven aanvaardt, hem te steunen als hij steun behoeft, met hem te deelen al het lief en leed dat hem treft, zjjne schoone verwachtingen en zijne teleurstellingen. Zij zullen door hare vat baarheid om zich te ontwikkelen, zich vormen tot een „tweede ik" van haar man en geen „vrouw- huishondster" zijn; zij zullen dan in staat wezen hare zware plichten te vervullen, vooral als zij moeders zijn geworden. Het zal haar geen moeite kosten zich los te rukken van den ouden sleur; zoo het belang der kinderen zulks eischt en als - wat helaas al te dikwijls voor- bomt - de vader jong sterft en de weduwe plotse ling geroepen wordt nu ook voor hare kinderen den strijd om het bestaan te trotseeren, zal zij daartoe niet alleen den moed, maar ook de bekwaam heden bezitten. Yorming der persoonlijkheid is het hoofddoel van het onderwijs en dat de wiskundige wetenschappen dit beter vermogen dan eene oppervlakkige gram- maire-kennis of het lezen van chrestomathies zal een elk toestemmen. De meisjes-burgerscholen hebben dat op de jon gens-burgerscholen voor dat zij niet te veel op zich nemen, zich bepalen tot vorming en niet zooals deze pretendeeren de leorlingen ook onmiddellijk voor het practischo leven geschikt te maken.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2