N°. 6530. Donderdag Juni. A0. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Heden is een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad begonnen en wordt tevens een aanvang gemaakt met het ophalen der abonnementsgelden over het afgeloopen kwartaal. In verband met het groot aantal abonné's zal het den Uitgever aangenaam zijn, wanneer de quitanties zooveel moge lijk op vertoon worden voldaan. Abonnementen worden dagelijks aange nomen. leibsch bagblab; PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.a 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE*: Van 1B regels.1.0B. Iedere regel meer0.17J. Grootere letters naar plaatsrnimta. STADS-BERICHTEN. De milicien verlofganger FRANCISCUS CHRIS- TOFFEL JOH AN REP, plaatsvervanger lichting 1879, verbljjf houdende binnen deze gemeente, wordt, in zijn belang, opgeroepen om zich ten spoedigste ter Gemeente-Secretarie aan te melden. LEIDEN, 1 Juni. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Schiedam", waarvan de laatste bnslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den 4den Juni a. s., 's morgens te vijf uren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Vrijdag-nacht om twaalf uren bezorgd zijn. In tegenwoordigheid van den burgemeester, den gemeentesecretaris en de leden der commissie van toezicht werd heden de hoogere burgerschool voor meisjes, met een getal van 54 leerlingen, geopend. In het gebouw van het „Nut" alhier zal Vrijdag a. s., 's avonds te 8 uren, de afdeeling Leiden en Omstreken der vereeniging „Volksonder wijs" hare eerste vergadering houden. Ook diegenen uit de stad of uit den omtrek, welke bij deze ge legenheid als lid tot de vereeniging wenschen toe te treden, hebben, zonder verdere uitnoodiging daartoe te ontvangen, mede toegang tot voormelde vergadering. Bij de faculteit der wis- en natuurkunde aan de universiteit alhier is met gunstig gevolg het theoretisch apothekers-examen afgelegd door de heeren G. F. Reyst en N. A. F. Taverne. Onze stadgenoot dr. E. F. Van Dissel, inge nieur van het Hoogheemraadschap Rijnland, is door de Rotterdamsche kiesvereeniging „Algemeen Be lang" candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Hij werd aanbevolen omdat hij iemand is die uitstekend voor het wetsontwerp van den Rotterdamschen Nieuwen Waterweg is. Het is noodig dat er een man in de Kamer komt die een diepe overtuiging bij de overige leden weet ingang te doen vinden en daarvoor is deze candidaat de jnan, daar hij als lid van de Staatscommissie, hoe wel aanvankelijk tegen den waterweg, in die com missie uit overtuiging geworden is een warm voor stander van het plan. Van hem mag men ver wachten dat hij met kracht en innige overtui ging het wetsontwerp zal verdedigen, te meer omdat niet alleen is een man van de pen, maar ook en vooral een man van het woord. Bij de gisteren gehouden stemming voor voor zitter van den Vosse- en Weerlaner Polder en Veenderij te Hillegom is met 100 van de 107 uit gebrachte geldige stemmen verkozen de heer P. Van Waveren Jz. De verpachting van het grasgewas langs de wegen in den Haarlemmermeerpolder bracht dit jaar op f 7950 tegen f 7351 in het vorige jaar, dat is ruim 8 pet. meer. De koning en koningin van Zweden en Noorwegen zullen heden met den gewonen snel trein uit Brussel, die des avonds om halftwaalf te Amsterdam aankomt, naar de hoofdstad vertrfekken en aldaar eenigen tijd vertoeven. HH. MM. wen schen van elke officïeele ontvangst verschoond te blijven en geheel incognito to roizon. Bij den heer J. L. Beyers te Utrecht zal, aanvangende den 7den Juni, eene verkooping wor den gehouden van boeken, die niet dagelijks voor komen. Oude en zeldzame uitgaven en geïllustreerde prachtwerken vormen de meerderheid dezer ver zameling, die voor liefhebbers van veel waarde zijn. De shach van Perzië heeft onzen consul te Bender Buchir, den heer Richard Keun, die met een buitengewone zending van den koning van Ru- menië bij den shach belast is geweest, het grootkruis, d. i. de hoogste klasse, van de militaire orde van den Leeuw en de Zon geschonken. Deze onderschei ding wordt zelden anders dan aan vorsten verleend en heel enkele maal ook aan prinsen. Aan deze hooge orde is de titel van „Emir Torman", d. i. maarschalk van het leger, verbonden. Bij de afscheidsvoorstelling, gisteravond te 's-Hage in den schouwburg door de „Vereeniging het Nederlandsch Tooneel gegeven", is den heer Louis Bouwmeester een fraai bewerkte zilveren beker aangeboden. Blijkens de inscriptie op den beker werd den „verdienstelijken tooneelkunstenaar" dit kost baar stuk geschonken door „zijn vereerders te 's-Gra- venhage." De beker is vervaardigd in de Kon. Ned. fabriek van gouden en zilveren voorwerpen van de hee ren J., M. Van Kempen en Zonen te Voorschoten. De minister van hinnenlandsche zaken heeft bepaald dat het schriftelijk gedeelte van het eind examen der hoogere burgerscholen dit jaar zal aanvangen den 20sten ent eicdigen den 29sten Juni. Het stoomschip „Rotterdam" is Maandag te Nieuw-York aangekomen; de „Amsterdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, arriveerde gisterna middag te Ylissingen de [„Stella" is gisteravond van Amsterdam te Nieuw-York aangekomen; de „Ko ningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, pas seerde gisteren Gibraltar. Z. M. heeft 1°. aan dr. J. H. Scholten, met 20 September a. s., eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de rijks-universiteit te Leiden, met dankbetuiging voor de in die betrekking gedurende vele jaren den lande bewezen diensten; 2'. tot hoogleeraar in die faculteit benoemd: dr. J. G. R. Acquoy, om onder wijs te geven in de geschiedenis van het Christen dom en in de geschiedenis der leerstellingen van den Christelijken godsdienst; 3°. aan dr. C. P. Tiele, hoogleeraar in die faculteit, het onderwijs opgedragen in de geschiedenis der leer aangaande Goden aan dr. L. W. E. Rauwenhoff, hoogleeraar in diezelfde faculteit, het onderwijs in de wijsbegeerte van den godsdienst, met ontheffing van het onderwijs in de geschiedenis van het Christendom en in de ge schiedenis der leerstellingen van den Christelijken godsdienst; - met 1 April jl. toegekend: aan den gewezen meesterknecht lste klasse bij de directie der marine te Amsterdam M. Van Hoek, ter zake van meer dan 65-jarigen leeftijd, een pensioen ten bedrage van f 890; aan den gewezen teekenaar lste kl. bij voorschreven directie P. Roos, uithoofde van lichaamsgebreken en meer dan 55-jarigen leef tijd, een pensioen ten bedrage van f 546; - aan den Oost-Indischen ambtenaaar C. Van Deinse, laatstelijk ingenieur 3de kl. bij den waterstaat en 's lands burgerljjke openbare werken in Nederl.- Indië, thans met verlof hier te lande, op verzoek met 1 Juni a. s., eervol entslag verleend uit 's lands dienst. Aan de Tweede Kamer is ingezonden een wets ontwerp tot het verleggen van de uitmonding van de Maas. In de Memorie van Toelichting wordt ge zegd dat het wetsvoorstel, strekkende in hoofdzaak tot geheele scheiding van Maas en Waal, door de heropening van het Oude Maasje, als nieuwe mond van de Boven-Maas en afsluiting van het riviervak van Hensden tot Woudrichem, een tweeledig doel heeft: 1° rivierverbetering en 2° verbetering van den waterstaatstoestand in de provincie Noord-Bra bant. Uitvoerig wordt de invloed beschreven dien het nu voorgestelde plan op dien waterstaatstoestand zal hebben. Door het verleggen van den Maasmond naar den Amer verkrijgt men niet alleen voor deze rivier een stand, onafhankelijk van den waterstand van Waal en Merwede, maar die tevens aan de uit monding onder gewone omstandigheden blijft 1.5 meter lager dan de laagste standen der Merwede, dus een stand die voortdurend met de standen in zee slechts weinig verschilt. Voor de lage polders om en be oosten 's-Hertogenbosch zal de nieuwe Maasmond al dadelijk aanzienljjke voordeelen geven. Met het ontwerp staat in verband het opheffen der verschil lende overlaten, allereerst van de Heerewaardscbe. De raming der werken bedraagt f 13,500,000, waarbij gerekend is dat het geheele werk in 8 a 10 jaren voltooid kan zijn. Gedep. Staten van Noord- Brabant hebben een millioen toegestaan, terwijl bij een overeenkomst met het waterschap ter bevorde ring der verbetering van den waterstaatstoestand in het N.-O. van Noord-Brabant een bedrag van twee millioen is aangeboden. Gemengd Nieuws. Hedenmiddag omhalfdrie is een rijtuig bespannen met twee paarden op de Binnenvest- gracht op hol geraakt. In vliegenden galop renden de paarden om den molen „de Oranjeboom" heen het Plantsoen op, tot zij eindeljjk door den stads werker V. tot staan werden gebracht. De oorzaak van het ongeval is daaraan toe te schrijven, dat de koetsier van het stilstaand rijtuig een jongen voor de paarden had gezet om op te passen, doch deze, beangst gewordeD, zijn post had verlaten. Het knaapje dat gistermorgen inde Bar- barasteeg zulke hevige brandwonden bekomen heeft, is hedennacht, na een hevig lijden, bezweken. In do gemeente Rijswijk heerschen de mazelen op kwaadaardige wijze. Meer dan 20 huis gezinnen zijn door die ziekte aangetast. Bij een brand in Valte, nabij Odoorn, is de boeronbehuizing van R. N. als in een omme zien in de asch gelegd. Een zestigtal schapen zijn daarbij in den aan de woning belendenden schaap stal in de vlammen omgekomen. Nabij Zuidwolde heeft een vreeselijke misdaad plaats gehad. Er is een meid gevonden met afgesneden hals. De misdaad schijnt uit heb zucht gepleegd te zijn, althans de gouden stiften van haar zilveren oorijzer zijn verdwenen, eveneens haar beurs, kousen en schoenen. Men vermoedt dat de daad des voormiddags tusschen elf en twaalf uren heeft plaats gehad, en de moordenaar zjjn prooi overvallen heeft toen ze in slaap op het veld lag. De politie heeft eenigen argwaan tegen een kermis reiziger. Bij vonnis der rechtbank te Middelburg is, overeenkomstig het requisitoir van het O. M., de 14-jarige A. Dees, van Zaamslag, schuldig ver klaard aan mishandeling zijner moeder, gepleegd zonder oordeel des onderscheids. Hij werd mitsdien vrijgesproken, met last dat hij naar een verbete ringsgesticht zal worden opgezonden totdat hij zijn 18do jaar zal hebben bereikt. Door het aanvaren van een schuitisde lier losgeraakt van een baggermachine op de Waal voor Brakel, ten gevolge waarvan een 60-jarig werk man de hersenpan verbrijzeld werd, zoodat hij on middellijk bezweek.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1