op de werkdagen van 104, op Zondagen en al gemeen erkende Christelijke feestdagen van halfeen tot vier nren, ter algemeene vrije bezichtiging open gesteld worden. Zooals wij reeds meldden, heeft het adres der Leidsche studenten aan de Eerste Kamer tot verwerping der nieuwe bepalingen omtrent de col legegelden te Utrecht instemming gevonden. Te Groningen daarentegen heeft men er zich niet bij aangesloten, hoofdzakelijk onder den invloed der talrijke medici aldaar, die verwachten door de be paling omtrent de storting van 800 ineens in voordeeliger positie geplaatst te worden. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partjjen van 100, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f 33, f 16.50, f 4 en ƒ2; de laagste f 33, f 16.50, 3.50 en f 2. Tot leden der commissie uit de ingezetenen van Wassenaar tot het uitbrengen van advies in zake de voorgestelde wijziging in de grensscheiding tusschen 's-Gravenhago en Wassenaar, zijn benoemd de heeren C. H. baron Yan Pallandt, L. Broeksmit, A. N. J. baron Yan Brienen van de Groote Lindt, dr. W. F. Kervel, C. Olsthoorn, Jac. Yan der Kroft Cz., mr. J. C. Yan de Kasteele, M. graaf Yan Limburg Stirum, N. M. De Lamaar, T. Paddenburg en B. Torhaar. Door 17 belangstellenden is te Bodegraven eene afdeeling opgericht van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw, onder den naam „Bodegraven en Omstreken." Toen de minister van buitenlandsche zaken, zoo schrijft het Vad., jl. Dinsdag in de Tweede Kamer in zijn redevoering den verrichten en nog wachtenden arbeid der regeering schetste, deelde hij mede dat de wet op do Nationale Militie gereed en reeds door den Baad van State onderzocht is en dat eon geheel nieuwe Schutterijwet gereed en ook reeds bij den Baad van State in onderzoek is. Wat het laatste wetsontwerp betreft, had de minis ter blijkbaar geen rekening gehouden met de lang zame expeditie, want eerst één uur vóór de minis ter de mededeeling in de Kamer deed, was - naar wjj vernemen - het wetsontwerp bij den Baad van State ingezonden. Hetzelfde blad verneemt dat de tocht van den heer A. Kuyper naar do Transvaal vooral ten doel heeft om de jongelieden van daar aan te sporen hun studiën in Nederland in plaats van in Engeland te volbrengen, opdat op die wijze de band tusschen de Transvaal en Nederland nauwer worde toegehaald. Door de Centraalspoorwegmaatschappij te Utrecht is aanbesteed het bouwen van 31 dubbele (onder en boven) woningen en 38 enkele (beneden) woningen op het terrein, gelegen aan den Amster- damschen straatweg, in de nabijheid der werkplaatsen van genoemde Maatschappij. Minste inschrijver was do heer P. Vlasman te Bodegraven, voor f 116,870. De Maatschappij „De Atlas", fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam, keert over hot afgeloopen jaar een dividend uit van f 40 per aandeel van 1000 en f 20 per aandeel van 500. De Bott. Crt. verneemt dat zich voor het toelatingsexamen als cadet bij de kon. mil. academie te Breda 170 adspiranten aangemeld hebben. Er zijn 70 plaatsen beschikbaar. Het stoomschip „Koningin Emma", van Am sterdam naar Batavia, passeerde gisteren Kaap Carboeira; de „Pollux" is Zaterdag van Niouw- York naar Amsterdam vertrokken. Gemengd Nlouws. Door de Noord-Zuid-Hollandsche Stoom tramwegmaatschappij werden gisteren over de lijn Leiden-Hillegom ruim 1800 personen vervoerd. Ook in de gemeente Oegstgeest is onder 14 in de weide loopeude runderen, behoorende aan S. P. Barnhoorn, het mond- en klauwzeer uitgebroken. De kermis in het dorp der gemeente Nieuwkoop zal voortaan, te beginnen in dit jaar, aanvangen den eersten Woensdag in September on duren tot en met den daaropvolgenden Zondag. Voor de rechtbank te 's-Hage stond dezer dagen de te Hazerswoude wonende molenaar C. H. terecht, als gedagvaard ter zake van een bij hem tegen kostgeld inwonend en verpleegd wordend man, die een zoo hevig zenuwlijder was, dat hij nog alleen loopen, noch zitten kon, op den Ssten April een slag met een kachelpook op het hoofd te hebben gegeven, zoodat do getroffene bewusteloos was neer gezegen. De dader had zich zijn vergrijp zoo aan getrokken, dat hij gepoogd had zich te vergiftigen. Hij bracht zich daardoor op den rand van het graf, doch werd, dank zij de spoedig verleende genees kundige hulp, gered. Berouwvol legde hij ter terecht zitting eene volledige bekentenis af. Het openb. ministerie eischt een celstraf van drie maanden. Men schrijft ons uit Katwijk: Zater dag is de geheele vloot aan geweest, waarvan 12 buitenlek-visschers besomden van 100 tot 170 in 12 a 14 dagen en de binnenlekkers, door voel windstilte verhinderd, van f 100 tot 110 in 5 dagen. Er werd besteed voor tarbot f 1.58 a 6, tong 0.15 a f 0.30, kabeljauw f 1 a 1.50, schelvisch f 0.10 a 0.25 en bunschol 0.40 a f 0.60 per stukbinnenlekschol 3 a 3.50, bui- tenlek-droogschol f 7.50 a 8 en scharren f 3 a 4 per mand; zeesterren 8 a 10 per kar. In appèl is door het gerechtshof te 's-Gravenhago behandeld de zaak van den graan handelaar H. L. v. B. te Breda, door de rechtbank te 's-Gravenhage veroordeeld wegens poging tot omkooping van een openbaar ambtenaar tot 6 weken eenzame opsluiting, geldboete van 50 en ver beurdverklaring van het bankbiljet van 100, waar mede het feit zou zijn bedreven. Bekl. hield voor het hof vol dat de toezending van het bankbiljet alleen strekte als eene erkenning van dankbaar heid en erkentelijkheid voor hem betoonde gunsten, maar niet om den kapitein bij de aanstaande keu ring eener partij erwten gunstig voor hem te stem men. De adv.-gen., mr. Gregory, hield staande dat de criteria voor poging tot omkooping aanwezig waren. Hij was van oordeel dat in deze niet minder dan 45 dagen celstraf had mogen zjjn opge legd en zijn requisitoir strekte dan ook tot vernie tiging van het vonnis, doch alleen wat de straf betreft en veroordeeling van bekl. tot 45 dagen celstraf, f 50 boete en verbeurdverklaring van het bankbiljet. De uitspraak is bepaald op Donderdag a. s. Men meldt uit Den Haag: De gezamen lijke eigenaars van de Passage en andere nieuwe gebouwen in de Lange Pooten hebben het ernstig voornemen om die Passage, met eene sierlijke over dekking over de straat, recht door te trekken, en wel door de kleine Begijnenstraat met eene om gaande verlenging uitkomende op het. Spui. De meeste percoelen zijn reeds in handen der onder nemers. Ofschoon hun verzoek om eene subsidie van f 50,000 van de gemeente te ontvangen, ge weigerd werd, zal het plan toch worden uitgevoerd en daardoor, evenals in Amsterdam de Duivelshoek, ook hier een zeer beruchte buurt spoedig tot het verledene behooren. Uit de derde verdieping van een huis op den Nieuwendijk te Amsterdam viel Zaterdag een aanvallig negenjarig meisje. De ongelukkige kleine was dadelijk dood. Te Akkrum heeft men de koe van een landbouwer de tong half afgesneden. Men denkt aan laaghartige wraakneming. Nadere berichten omtrent het ver schrikkelijk stoombootongeluk, op de rivier de Theems bij Londen in Canada voorgevallen, melden dat er nog meer menschen zijn omgekomen dan reeds bericht is. Toen de boot kantelde, schijnt de groote ketel losgeraakt te zijn, die niet goed be vestigd op het benedendek stond, waardoor het boven dek instorttevele der passagiers, die daarop waren, geraakten te water en van de menigte, die bene- dendeks was, konden velen zich dientengevolge ook niet redden, toen de boet zich weer opgericht had. De boot was berekend voor 400 passagiers en er waren er 600 a 700 aan boord. De oud-prefect van Straatsburg, te Monaco wonende, heeft zich door een pistoolschot van het leven beroofd. Te Bordeaux heeft zich iemand met een revolver doodgeschoten in een hotel. Slosson is niet dood! Integondeel, hij is in blakenden welstand aan het „grand Hotel" te Parijs afgestapt en heeft onmiddellijk zijn gelukki gen tegenstander Yignaux tot een nieuwen wedstrijd op het biljart uitgedaagd. De partij zal in 3000 caramboles bestaan met een inleg van 10,000 fr. Ditmaal heeft Slosson zijn eigen biljart niet uit Amerika medegebracht, maar laat hij er een, onder zijn toezicht, te Parijs vervaardigen. BUITENLAND. Frankrijk. De Kamer van Afgevaardigden heeft de be raadslaging over het wetsontwerp op de militaire dienstplichtigheid ten einde gebracht. Do minister president, de heer Jules Ferry, verdedigde de be paling betreffende de gelijkstelling van studenten in de godgeleerdheid en onderwijzers met anderen. De beert Bert bestreed het laatste voorstel der commissie, waarbij de eerstgenoemden aan het ge- meene recht onderworpen worden verklaard; dit voorstel werd daarop met 307 tegen 181 stemmen verworpen. Ten slotte is het ontwerp in zijn ge heel met 384 tegen 132 stemmen aangenomen. Het bepaalt dat studenten in de godgeleerdheid en onderwjjzers voor één jaar aan den militairen dienst onderworpen zijn. Ook op het te Cahors gehouden feestmaal heeft de heer Gambettaeene redevoering gehouden, waarin hij opkwam tegen de poging om vjjandschap tusschen hem en den heer Grévy te verwekken. Hjj prees de persoonljjke hoedanigheden van den president der republiek. Hij sprak vervolgens over de wijziging der grondwet en verklaarde dat daaraan be hoefte bestond, maar het uur daarvoor nog niet ge slagen was, omdat men gevaar zou loopen de repu bliek te verzwakken. Groot-Britnnaië. Het Turksche budget toont een tekort van 4 millioen Turksche ponden aan, dat hoofdzakelijk door de enorme uitgaven voor de oorlogstoebereid selen der Porte is veroorzaakt. De Engelsche ge delegeerden zijn uitgenoodigd, naar Konstantinopel te komen. Het gedenkteoken voor wijlen prins Louis Napoleon is thans voltooid en naar het Windsor- kasteel vervoerd, waar het in de St.-George-kapel zal geplaatst worden. Het gedenkteeken stelt den prins in rustende houding voor. Den 16den Juli wordt te Londen geopend een internationale medische en sanitaire tentoon stelling. Ook uit Holland zijn inzendingen gekomen. Telegrammen. CAHOBS, 30 Mei. De heer Gambetta voerde ook gisteren het woord bij gelegenheid van de prijs- uitdeeling op de landbouwtentoonstelling. Hij zeide dat de landbouwende bevolking het voornaamste voorwerp is van de zorgen dergenen die de heden- daagsche democratie op onwankelbare grondslagen willen doen rusten. „Geene regeering komt zoo ge trouw gedane beloften na als de tegenwoordige," liet hij er op volgen. Tegen eene verlaging van de grondbelasting is hij volstrekt niet, maarhij gelooft dat men alleen dezulken moet ontlasten die er wer kelijk behoefte aan hebben, en de anderen niet. BOME, 30 Mei. Ingevolge een tusschen de heeren Magliani en Ferrera gemaakte overeenkomst zal deze aan de Kamer een wijziging van de begrooting van het departement van oorlog voor 1881 voor stellen; op dit budget zullen nl. de gewone uitgaven met 10 millioen vermeerderd worden. Volgens de „Popoio romano" heeft het ministerie het affidavit afgeschaft, waardoor de buitenlandsche houders van Italiaansche rentebrieven van elke verklaring betreffende de couponbetaling onthe ven zijn. LONDEN, 30 Mei. De „Standard" meldt uit Durban van eergisteren: „Volgens berichten uit Newcastle zou de geheele Transvaal aan de Boeren teruggegeven worden, onder de voorwaarden door hen zeiven gesteld." PABIJS, 30 Mei. In het negende arrondissement dezer stad is gisteren tot lid der Kamer van Afge vaardigden gekozen de heer Anatole De la Forge, republikein, mot 9198 stemmen. Op den heer Hervé, monarchaal, waren 4250 en op den heer Dubois, radicaal, 2079 stemmen uitgebracht. ST.-PETEBSBUBG, 30 Mei. Grootvorst Constan- tijn is door den czaar gerehabiliteerd en blijft opper bevelhebber over de vloot. LEIDEN, 30 Mei. In de zitting der Tweede Kamer van heden is bij voortgezet debat over het ontwerp tot wijzi ging van de artikelen 264266 der Gemeentewet een amendement van den heer Lenting, onbeperkte openbaarheid der kohieren voor een ieder bepalende, aangenomen met 52 tegen 11 stemmen, en vervol gens het ontwerp zelf met 35 tegen 20. De heer Van Kerkwijk heeft een voorstel aangekondigd tot behandeling der Amsterdamsche en Kotterdamsche waterwegon. Bij de Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot bekrachtiging van den onderhandschen verkoop en kosteloozen afstand van duingrond te Katwijk aan Zee aan de gemeente Katwijk. Sedert den aanleg van het Prins-Hendrik-Kanaal te Katwijk aan Zee doet zich de behoefte gevoelen aan uitbreiding van van het dorp naar de zijde van het kanaal. Heden werd aau het lokaal van het Provin ciaal Bestuur te 's-Hage aanbesteed het uitvoeren van eenige werken tot verbetering der westelijke

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2