van 1 Augustus a. s. tot ultimo Juli 1882, onder genot eener subsidie van f 8000, te worden aange nomen ter opleiding voor de betrekking van officier van gezondheid 2de klasse bij de koninklijke Neder- landscbe zeemacht. Z. M. heeft, met ingang van 1 Juli a. s., aan B. Boom, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur van het postkantoor te Zevenaarmet ingang van 1 Juni a. s., A. E. Maas, M. J. De Bont en P. Kikkert Hzn. opnieuw benoemd als leden van het college voor de zeevisscherjjen; E. L. Bogaert, controleur der directo belastingen, invoer rechten en accijnzen te Delft, benoemd tot ontvanger der invoerrechten en accijnzen te Delft c. a.; be noemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Alkmaar P. T. Posthumus, thans ontvanger der registratie en domeinen te ZuidhornP. Schenken- berg Yan Mierop ontslagen als ijker der maten, gewichten en weeg werktuigen. Gemengd Nieuws. Naar wij vernemen, zal de dienstrege ling van den stoomtram tusschen Leiden en Hillegom zeef spoedig reeds eeno uitbreiding ondergaan. Op de markt- en Zon- en feestdagen zullen boven dien extra-treinen loopen. Men schrijft ons uit Katwijk: Zaterdag 11. zijn alhier 28 schuiten met een schrale vangst aangekomen, die 50 a 170 in 6 tot 14 dagen reis besomden. Er werd besteed voor tarbot 2 a 6, tong f 0.10 a ƒ0.40, kabeljauw 1 a 2, schelvisch 0.10 a 0.30, bunschol 0.40 a 0.60 per stuk. Binnenlekschol gold 3 a 4.50, buitenlek- droogschol f 7.25 a 7.50, scharren 3.50 a 4 de mand. Voor zeesterren werd betaald per kar 9 a 11. Door D. Yan der Vring te Oudshoorn werden de vorige week te Leidon de magere biggen verkocht voor f 40 por stuk. Deze enorm hooge prijs behoort zeker wel tot de zeldzaamheden. Dat een achterzak een slechte berg plaats is voor een portemonnaie ondervond gisteren een juffrouw, die op de Prinsengracht te 's-Hage bloemen stond te koopen. Een jongen wist haar geld meester te worden en te ontkomen, niettegenstaando onmiddellijk jacht op hem word gemaakt. - In de Lage Nieuwstraat aldaar deed Zondag-middag een weduwe een poging om zich door ophanging van het leven te berooven. Gelukkig werd haar voor nemen nog bijtijds ontdekt en word zij naar het gasthuis overgebracht, waar men haar do noodige hulp verleende. Gisteren kon zij het gasthuis reeds weder verlaten. Een kind van 5 jaar, dat te Delft met anderen op de Wateringsche Yest liep te spelen, is in het water gevallen en verdronken. Yoor ambtenaren bij do telephoonmaat- schappij te Amsterdam hebben zich reeds een 25ta jonge dames aangemeld. Naar het N. v. d. D. verneemt, is O gier - de Amsterdamsche makelaar in effecten, die eenige maanden geleden met een groote waarde aan effecten, aan een zjjner cliëpten bohoorende, naar Parijs vluchtte en daar gevat werd op aanwijzing van de Amsterdamsche politie - thans in volle vrijheid. De man bevindt zich namelijk in het schoone Amerika. Een gebrek aan formaliteit in de papieren, ten dezen opzichte door onze politie verstrekt, moet aanleiding zijn geweest, dat hij, toon hij door do Fransche justitie aan België overgeleverd werd, door de auto riteit van dit laatste land losgelaten is. Na conigen tijd in Brussel vertoefd te hebben, is Ogier naar Amerika gereisd. Een der personen, die door het gebruik van gerookt rundvleesch in het gezin van J. V. te Kralingen zijn vergiftigd geworden, is aan do ge volgen overleden. Het was een grijsaard van 81 jaar- Door den krijgsraad te 's-Bosch is "W. H. H., stukrijder bij het 3de reg. veld-artillerie, veroordeeld tot negen maanden cellulaire corr. ge vangenisstraf, met ontzegging voor den tijd van vijf jaren van het recht om bij de gewapende macht of als militair geëmployeerde te dienen, wegons dief stal met behulp van een valscken sleutel in een bewoond huis, gepaard aan verzachtende omstan digheden. "Wegens wangedrag zijn te Holle voet- sluis uit Zr. Ms. zeedienst een vijftal schepelingen ontslagen. Te Arnhem is een vrouw bij ongeluk op in plaats van naast haar kind van dertien dagen gaan liggen. Wakker wordende, ontwaarde zij met schrik dat de kleine gestikt was. - Op de grenzen van de landgoederen Sterrenberg en "Warnsborn onder Arnhem heeft Zondag-middag een boschbrand gewoed' over een uitgestrektheid van 2 hectaren. Vermoedelijk moet de oorzaak gezocht worden in het wegwerpen eener brandende sigaar. Nabij Winterswijk is, bij het klooster, een smokkelaar door een Pruisischen douaan dood geschoten. De man laat vrouw en kinderen achter. Naar men uit Bergen-op-Zo om meldt, is dezer dagen door visschers op de Schelde de niet dageijjksche vangst gedaan van een paar steuren, waarvan de kleinste ongeveer 100 KG. woog. Zekere Guinche, een fout gegaan koop man te Pontcvy (Frankrijk), werd vóór eenige dagen wegens bodrieglijke praktijken door de rechtbank aldaar tot twee weken gevangenisstraf veroordeeld. Op hetzelfde oogenblik dat het vonnis werd uitge sproken, haalde hjj een keukenmes uit den zak en bracht zich zeiven vier steken in de hartstreek toe, zoodat hij op de plaats dood bleef. Op het eiland Y'ersoy heeft een vrouw haar echtgenoot vermoord, en wel onder de vol gende omstandighedenDe man, die vroeger hor logemaker was geweest en thans stilletjes leefde, had, door speculatiën aan lager wal geraakt, zich aan bedrieglijke handelingen schuldiggemaakt en liep groot gevaar voor de rechtbank gebracht te worden. Vast overtuigd dat wanDoer Vader in dekast geraakte, de kindoren voor hun leven lang onteerd zouden zijn, wist de vrouw geen beter middel om dit te voor komen, dan hem den hals af to snijden. Een oogen blik later bracht zij zich zelve door vergif om het leven. Te Puiceley (Tarn) heeft een landbou wer op den drempel van den veestal zijne vrouw met twee revolverschoten gedood en onmiddellijk daarop zich zeiven een kogel door hot hoofd gejaagd. Een te le graphisch bericht van het eiland Chios bevat, dat aldaar weer twee hevige schokken van aardbeving hebben plaats gehad, waardoor nog eenige van die huizen, welke na de laatste catastrophe waren staande gebleven, zijn ingestort. In eene ijzergieterij te Neusz zijn vier werklieden door uit een oven ontsnappend gas in een kolossale vlam gewikkeld. Na met brandende kleederen nog eenige schreden voortgewaggeld te zijn, zonken zij neder. Hoewel onmiddellijk hulp verleend werd en alle pogingen in het werk gesteld zijm om de ongelukkigen in het leven tebehoudeD, bezweken zij toch allen kort achter elkander. Terwijl een barbier te Barmen een zijner kalanten, een ijzcrhandelaar, in diens woning schoor, had diens jongste zoontje, een 12-jarigo knaap, die bij do kunstbewerking tegenwoordig was, de aardigheid om met een kamergeweertje op den man aan te leggen. Het aardige spoeltuig was echter ongelukkig geladen, het schot ging af en de kogel drong achter het oor, in het hoofd van den ver schrikten „Figaro". Niettegenstaande alle pogingen is het den beiden te hulp geroepen geneeskundigen niet mogen gelukken den kogel uit de wonde te verwijderen. Do gewonde is naar het gasthuis over gevoerd en verkeert in levensgevaar. Door een aardstorting in e en z il ver m ij n to Dead wood (Dacotah) zijn 2 mijnwerkers godood; 13 werden levend begraven, doch gelukkig nog bijtijds uit hunne gevaarlijko positie gered. Nadat de directeur van de spaarkas voor den werkenden stand te Frankfort a/M., de heer Göz, wegens den ongelukkigen toestand dier inrichting, zich in do Main verdronken had, is dat voorbeeld door mevrouw Göz gevolgd. De ongeluk kige hoeft door middel van vergif een einde aan haar loven gemaakt. Uit Kassei wordt gemeld dat in hetna- burige Harleshausen een onderwijzer een 8-jarigen knaap, dien hij de in Duitschland nog gepermit teerde bestraffing op het lichaamsdeel dat daarvoor het bost geschikt is, wilde toedienen, bij ongeluk gedood heelt. Daar het kind zich namelijk duchtig tegen do strafoefening verzotte, sleurde de school monarch het met zooveel ruwheid aan hot hoofd over de bank dat het nekbeen van den armen kleine ontwricht werd en de dood onmiddellijk volgde. BUITENLAND. JTi-anlcrijlc. Yoor de eerste helft van Mei overtrof de op brengst der indirecte belastingen en inkomsten van Frankrjk de raming met bijna S'/j millioen fr., voor de periode 1 Jan.15 Mei met bijna SI'/, millioen fr. Het tractaat met Tunis is gisteren, na een debat over de artikelen betreffende het protectoraat, door de Kamer aangenomen met 453 stemmen tegen 1. Men vreest voor hongersnood in Zuid-Algerië; de Regeering neemt voorzorgsmaatregelen. D uitschland. Te Berljjn spreekt men van een bijeenkomst der drie keizers in dezen zomer. Het handelstractaat met Oostenrijk-Hongarije is-gisterochtend tot stand gekomen. Dat met Zwit serland werd gisteravond gesloten. Zooals men verzekert, is bij de regeering het plan in overweging, om van het vervaardigen van dynamiet en andere ontplofbare stoffen een rijks monopolie te maken. Groot-Briüinnië. In Exeter Hall te Londen werd een meeting ge houden tegen het toelaten van Bradlaugh in het Lagerhuis. Het ging daar zeer wanordelijk toe en de politie moest tusschenbeide komen om do orde te handhaven; aanhangers van Bradlaugh waren, zoo zegt men, mot nagemaakte toegangskaartjes binnengegaan en trachtten nu in de zaal een mee ting te houden naast die, welke aangekondigd was. Ten slotte bleef de Anti-Bradlaugh-partij meester van hot terrein; krasse moties tegen Bradlaugh werden met algemeene stemmen aangenomen en men besloot een petitie aan het Parlement té zonden, om den godloochenaar niet in de „heilige Hallen" van Westminster te dulden. - De markies van Queens- berry zond Bradlaugh 50 pd. st. „om mijn sym pathie te betoonen in den grooten strijd dien ge voert"' schreef de markies. De „Standard" verneemt uit Newcastle dat de aanvoerders der Boeren bericht ontvingen dat de kanonnen van Potchefstroom waarschijnlijk Don derdag a. s. te Standerton zullen aankomen. Zij eischton ook de buitgemaakte geweren op. - De boerenmacht onder Kronjó is uiteengegaan en keert huiswaarts. Bulier en Joubert zijn te Potchefstroom aangekomen. De eerstgenoemde verklaart de be richten over gevechten tusschen Boeren en inboor lingen overdreven. De door het comitó der „loyalen" gevorderde schadevergoeding wegens in den oorlog geloden schade loopt over een millioen pd. st. Prins Leopold is tot hertog van Albany verheven. Brennan, de secretaris der landliga, is gister avond te Dublin gearresteerd krachtens de dwang- wet, onder de beschuldiging van het volk tot geweldpleging te hebben opgezet. Oostoni-.-ÏTon g-. Monarchie. In 1880 zijn in Oostenrijk 103 doodvonnissen uitgesproken. Yoor 98 veroordeelden is de doodstraf door den keizer in tuchthuisstraf veranderd. Yan de vijf ter dood gebrachten komen twee op Galicië, één op Beneden-Oostenrijk, één op Stiermarken en één op Boliemen. Het Huis van Afgevaardigden heeft gisteren het voorstel der meerderheid van de commissie voor onderwjjs tot inkorting van den schcoltjjd met 158 tegen 147 stemmen aangenomen. Rusland. De officieren, die onder do verdenking, medeplich tigen van den luitenant Sucbanoff te zijn, in hech tenis zijn genomen, hosten Yan Strombergon Glsagow. Merkwaardig is het dat nu wederom een hoogge plaatst officier uit de omgeving des keizers het in hom gestelde vertrouwen onwaardig blijkt te zijn. Do zeeofficier Suchanoff was, naar men weet, op bijzondere aanbeveling van niet nader aangeduide lieden aan generaal Baranoff toegevoegd. Zoo had „men" ook weten te bewerken, dat kolonel Antonoff tot hoofd van 's keizers lijfwacht te Gatschina be noemd werd, hoewel hij als prefect van politie te Odessa een niets minder dan eervol verleden achter zich had. Toevallig kwam dezer dagen iemand aan het hof, die den kolonel kende en den keizer wist in te lichten. De man werd toen onmiddellijk ontslagen, midden in den nacht, en do luitenant kolonel Sinowjeff, tot zijn opvolger benoemd, werd gewekt om zijn nieuwen post dadelijk te aanvaarden. Laatstgenoemde is de officier, die bij den moordaan slag van Solowieff op keizer Alexander II de eerste was, die op den moordenaar toeschoot en hem in hechtenis nam. Volgens een correspondentie uit St.-Petersburg aan het „Berliner Tagblatt" heeft de arrestatie van den officier der marine Suchanoff geleid tot de arres tatie van nog veertien zijner wapenbroeders. Officieel wordt thans gemeld dat de keizer van China het verdrag betreffende Koeldja be krachtigd heeft.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2