N°. 6524. Woensdag 125 A°. 1881. Deze Coorant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. gy In dit noramer bevindt zich, om uit te knippen, de bon waarmede de premie: „Die Geskiedenis van die Transvaal, door M. De Vries," morgen, Woensdag, van 's morgens 10 tot 's namiddags 6 uren tegen betaling van 40 cents aan ons Bureel kan worden afgehaald. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 meenden.1.10. Franco per posL1-40. Afzonderlijke Nommere.0.05. PRIJS DEB ADYERTENTIEN: Van 18 regels.1.05. Iedere regel meer.-o-«*. Grootera letters naar plaatsruimte. Uithoofde Tan den Hemelvaartsdag zal deze courant Donderdag-avond niet wor den uitgegeven. LEIDE1V, 3d Hel. In het begin der volgende maand zullen door de officieren uit Leiden en uit 's-Hage kader- manoeuvres op groote schaal plaats hebben tusscben Wassenaar en Katwijk. - De leiding is opgedragen aan den luit.-kolonel Heymans van het regiment grenadiers en jagers. Men maakt aan bet R. Nbl. melding van het gerucht dat professor Vissering gereed staat om als minister van financiën af te treden, terwijl als zjjn opvolger wordt genoemd de tegenwoordige burgemeester van Amsterdam, die als wethouder voor do financiën blijken van meer dan gewone bekwaamheid moet hebben gegeven. Te Wageningen is tot onderwijzeres benoemd mejuffrouw J. G. F. Van Ewijk en te Stokkum mej. J. S. S. Faber, beiden van bier. Begunstigd door prachtig weder en bezocht door een talrijke menigte, werd hedenmorgen door de afd. Alpben en omstreken der Hollandsche Maat schappij van Landbouw een tentoonstelling gehouden op het terrein van het nieuwe café aan don Stations weg aldaar. - Bekroond zijn: voor tweejarige stieren, G. De Bruin te Bodegraven, 1ste prijsT. Vergunst te Aarlanderveen, 2deprijs;-voor éénjarige stieren: W. Van Wijk te Alphen, lsto prijs; G. Verwoerd aldaar, 2de prijs; - voor tweejarig fok vee: Joh. Scouten te Alphen, 1ste en 2de prijs; C. Koot aldaar bestuursprijs; - éénjarig fokvee: C. Van Muiswinkel te Aarlander veen, 1ste en 2de prijs. - Tot opluistering waren ook schapen ingezonden. Voor vette schapen en schapen met lammeren is do prijs van het bestuur toegekend aan L. Piek te Oudshoorn.-De tentoon stelling werd opgeluisterd door de muziek van het 4de reg. inf. uit Leiden, welke hedenavond onder leiding van den heer A. Grentzius in het „café Toor", bij goed weder in den door gas verlichten tuin, een groot concert zal geven. Bij de plaats gehad hebbende verkiezing van een dijkgraaf en een heemraad van den polder Zevenhoven, gelegen onder de gemeenten Nieuwveen, Zo venhoven en Mijdrecht, gevorderd door aan staande periodieke aftreding, zijn herbenoemd voor eerstgenoemde betrekking do heer J. Habermehl, grondeigenaar te Nieuwveen, en voor laatstgemelde de heer J. Oosterom, veehouder te Zevenhoven. In een gisteravond to Utrecht gehouden ver gadering van het Utrcchtsche studentencorps is een voorstel aangenomen om adhaesie te schenken aan het adres van het Leidsche studentencorps, waarin de Eerste Kamer verzocht wordt hare goedkeuring te onthouden aan het wetsontwerp tot wijziging van art. 65 der wet op het hooger onderwijs. Voor het eind-examen der hoogere burger scholen in Zuid-Holland hebben zich aangemeld 65 candidaten, als: 23 van de H. B.-S. te 's-Graven- hage, 8 van die te Delft, 7 van die te Schiedam, 9 van die te Rotterdam, 9 van die te Dordrecht, 5 van die te Gorkum en 4 die geen H. B.-S. meer bezochten. Het mondeling examen, te Schiedam te houdeD, zal beginnen 14 Juli en eindigen 6 Augustus. Kaar men verneemt, heeft de kortstondige ongesteldheid van den Koning, waarvan eenige dagen geleden melding werd gemaakt, bestaande in eene pijnlijke aandoeniog in de nierstreek, zich herhaald- Gelukkig is zij echter weder spoedig geweken. De commissie der Tweede Kamer, in wier handen is gesteld het besluit van den gonv.-gen. van Ned.-Indië, waarbij aan J. W. H. Halkema te Djokdjokarta het verblijf in eenige residentiën op Java is ontzegd; - overtuigd dat het tot do uitzetting aanleiding gegeven hebbend dagblad-artikel, hoe ook ingekleed, inderdaad niet anders is dan een voor de ingezetenen van het rijk van Djokdjokarta slechts al te tastbaar samenweefsel van boosaardige en hoonende aantijgingen tegen sommige vorsten en grooten van Djokdjokarta, - heeft eenparig aan de Kamer voorgesteld om voornoemd besluit voor ken nisgeving aan te nemen. De minister van waterstaat heeft zijne uit voerige memorie van antwoord ingezonden op het verslag der Tweede Kamer over de voordracht tot aanleg van een kanaal ter verbinding van Amsterj dam met de Merwede. Hij verdedigt nader de oppor tuniteit dier voordracht door te wijzen op het onbe rekenbare nadeel, dat het algemeen handelsbelang des lands dreigt, indien door uitstel van onmisbare verbetering der handelswegen de handel niet in staat wordt gestold, om het hoofd te bieden aan de con currentie van de havens in naburige rijken, waar zooveel wordt gedaan om de uitbreiding van het handelsverkeer in den ruimsten zin te bevorderen. In het breede staat de minister o. a. stil bij de bezwaren tegen het plan van een kanaal door de Geldersche vallei en komt tot de slotsom dat do uitvoering van het plan van een kanaal door de Geldersche vallei naar Dodewaard: voor den Staat groote moeilijkheden en belangrijke kosten zou ten gevolge hebben; voor den handel van Amsterdam groote teleurstelling en tijdverlies zou hebben be rokkend, en voor eene uitgebreide en vruchtbare landstreek veel nadeel en misschien zelfs groote rampen zou hebben veroorzaakt. Yoor de verbetering van den waterweg naar den Rijn, wordt het voorstel aangenomen, zullen in dit jaar slechts uitgaven tot een gering bedrag voor voorbereiding der ontwerpen te doen zijn. Voor stellen om te voorzien in de geldelijke behoefte, voor do uitvoering der werken noodig, zullen dan bij de staatsbegrooting voor de volgende dienst jaren te pas komen. De omvang van de werken laat, zoo over den grond kan worden beschikt, ongetwijfeld de uitvoe ring in een tijdsbestek van ruim vier jaren toe. Moeiljjker is het te bepalen wanneer met de uit voering aangevangen en zonder belemmering voort gegaan kan worden. Wat aangaat de kosten van het werk, deelt de minister mede dat de oorspron kelijke raming met 30©,000 is te vermeerderen, met het oog op de door de commissie van hoofd ingenieurs voorgestelde wijzigingen. De minister verklaart in den wenseli tot een nader onderzoek niet te kunnen treden, na hot veelzijdig en uitvoerig onderzoek als door de ver betering van den waterweg van Amsterdam naar den Rijn heeft plaats gehad. Hij verklaart aan het slot zijner memorie, dat het onderzoek voor hem is uitgeput; zijne overtuiging staat vast, dat in het welbegrepen belang des lands en van Amsterdam dit plan en geen ander aan de Vertegenwoordiging ter uitvoering moest worden voorgesteld. Ons wordt toegezonden het programma van de tentoonstelling van postduiven met de daaraan verhonden wedvluchten, die den 13den Juni a. s. in den Kon. Zoöl. Bot. Tuin te 's-Hage zal gehou den worden. Er worden prijzen uitgeloofd voor a. oude duiven, b. jonge duiven en c. duiven voor zien van bewijzen voor gedane tochten. Verder kunnen collectiën duiven, uitsluitend bestemd voor oorlogsgebruik, in aanmerking komen voor bestunrs- prijzen. Tal van verguld zilveren, zilveren en bronzen medailles zijn uitgeloofd, evenals voor de wedvluch ten. Voor eigenaars van postduiven te 's-Hage wor den voor de wedvlucht uit Parijs uitgeloofdéén verguld zilveren medaille, één zilveren medaille, één bronzen medaille en een buitengewone eerste prijseen kunstvoorwerp, uitgeloofd door den heer J. C. J. Van Ogten, eere-voorzitter van de Haagsche Postduiven-vereeniging. Inzending op den 12den Juni, des morgens vóór 12 uren. De duiven moeten het eigendom zijn der inzenders, opgave vóór 5 Juni. De „Portefeuille" verneemt dat een commissie, bestaande uit de heeren: prof. Brill te Utrecht, dr. Doorenbos te Amsterdam en A. C. Kruseman te Haarlem, zich bezighoudt met het onderzoek naar het beste werk van kunst en literatuur, in de laatste drie jaren in ons land verschenen. Dit dient om uitvoering te geven aan een bepaling betreffende het Thieme-fonds. Volgens de „Guide Musical" zullen Verhulst en Nicolaï het Liszt-feest te Antwerpen hijwonen. Het kiescollege bij de Ned. Herv. kerk te Amsterdam heeft gisteravond het volgende drietal predikanten in de vacature dr. G. J. Vinke gefor meerd: P. Bartstra te Wassenaar, A. H. DeKlerck te Weesp en J. Langhout te Anjum. Men schrijft uit Groningen van Zondag: Met den trein van 4 uren 20 m. kwam mej. Beersmans hier aan het station, opgewacht door een eerewacht te paard van studenten, en hartelijk gelukgewenscht met haar herstel; terwijl haar een bouquet en de eerewijn werd aangeboden, klonk een luide en alge- meene „hulde" haar tegemoet. Daarna reed zij, voor afgegaan en gevolgd door rijtuigen waarin de directie van den Rotterdamschen schouwburg, en begeleid door de eerewacht, naar het hotel „de Zeven Pro vinciën" van den heer A. Hoven, waar de zoo ge vierde en gewaardeerde kunstenaresse haar intrek heeft genomen. De eerste bezending Iersehe paarden voor onze cavalerie is aangekomen en 11. Vrijdag door de commissie gekeurd. Dit geschiedde hier te lande, omdat de zeereis invloed kon uitoefenenzij schijnen door het overbrengen echter weinig geleden te hebben. Aan den gepensioneerden kapitein Hirschman te Amsterdam is concessie verleend tot het aan leggen en exploiteeren van een stoomtram tusschen Utrecht en Vreeswijk. Dr. Woltjer, de nieuwbenoemde hoogleeraar aan de literarische faculteit der Vrije Universiteit, zal bij den aanvang van het nieuwe studiejaar zijn ambt aanvaarden met een redevoering in het Latijn. De heer Noordhoek Hegt heeft ontslag gevraagd uit zijne betrekking van onderdirecteur van Artis. De spoorweg Haarlem-Zantvoort zal Donderdag 2 Juni a. s. feestelijk worden geopend. In het tijdperk van 17 April tot 14 Mei jl. zijn, blijkens ingekomen ambtsberichten, 3 runderen in Noord-Holland door longziekte aangetast. In het daaraan voorafgaand tijdvak van vier weken waren 8 runderen door dio ziekte aangetast. Het stoomschip „Hampton", van Rotterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Point deGalle; de „Gelderland", van Rotterdam naar Batavia, pas seerde gisteren Sagres; de „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, passeerde denzelfden dag het eiland Wight; de „Wyberton", van Batavia naar Rotterdam, passeerde Zondag Gibraltar; de „Pollux", van Amsterdam naar Nieuw-York, is Vrijdag aldaar aangekomen; de „W. A. Schotten", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde Maandag ochtend vroeg bij Lezard. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden dat voor een twaalftal studenten in de medicijnen aan de Neder]andsche universiteiten do gelegenheid bestaat, om, tusschen het tijdperk

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1