Gemengd Nienws, Naar men meent, is men eindelijk tot de ontdekking gekomen waaraan het herhaaldelijk derailleeren bij de proefritten van den stoomtram Leiden-Katwijk is toe te schrijven. De voornaamste oorzaak daarvan moet nu noch bjj de onderstellen der wagons, noch bij die der machines gezocht worden; balddadigheid echter van sommige personen is hier in het spel, waarvan men de bewijzen reeds in handen heeft. Te Rijnsburg o. a. heeft men bij het aankomen van een trein niet alleen steenen o p de rails gevonden, maar op sommige punten waren zo zelfs met geweld tusschen de gleuven der rails geslagen, zóó dat ze er slechts met moeito uit kondon worden verwjjderd. Tegen een paar moedwilligen moot reeds proccs-verbaal zijn opgemaakt; terwijl men in het belang der persoonlijke veiligheid meer politietoezicht op den weg verlangt. Het Haagsche gerechtshof behandeld e gisteren de zaak tegen J. D. P., beklaagd van te Leiden op 11 Januari 11., valscheljjk voorgevende te zijn bediende bij een boekhandelaar E. aldaar, zich met een lijst voor een ongelukkige weduwe met vier kinderen bij verscheiden ingezetenen te hebben vervoegd en zich zoodoende nu eens een rijksdaalder, dan weer van een gulden enz. bedrieg lijk meestergemaakt te hebben. Door de rechtbank was de beklaagde bij vonnis van 28 April vrijge sproken. Het openbaar ministerie had echter tegen die uitspraak appèl aangeteekend. Nadat thans door het hof 14 getuigen waren gehoord, zeide do advo caat-generaal mr. Gregory bij de toelichting van zijn requisitoir, dat thans voldoende was gebleken èn dat de bekl. een valsche qualiteit had aangeno men èn dat de verschillende gevers ten gevolge dier door bekl. voorgewende qualiteit hun giften hadden ge offerd. De eisch strekte daartoe, dat de bekl. wegens oplichting tot 8 maanden celstraf zou worden ver oordeeld. Hierna bepaalde het hof de uitspraak op 27 dezer. Morgen, Zondag, zal door de Haagsche Postduiven-Yereenigingen een grooto prijsvlucht ge houden worden uit Brussel. Bij goed weder worden de duiven 's morgens te 7 uren daar losgelaten en kunnen liefhebbers zich van de tehuiskomst overtuigen, tus schen halfnegen en elf uren 's morgens in don tuin van het hotel Guilliams, Spuistraat te 's-Hage. Verleden Zondag is reed3 een proefvlucht uit Rozondaal gehouden. De circus Carré is van 's-Hage naar Weencn vertrokken, met een extra-trein, die, naar men zegt, f 10,000 kost. Gistornamiddag is te Utrecht een 12- jarige knaap, die in de Boterstraat op een dak ge klauterd was om een kat te vangen, naar beueden gevallen en op de straatsteenen terecht gekomen, waardoor hij onmiddellijk dood was. Omtrent hot ongeval, op hot IJ voor Amstevdam aan werklieden van het stoomschip „Urania" overkomen, is nader gebleken dat het om vallen der vletten veroorzaakt is door het zuigen van het schip, waaraan die vletten waren vastge- meerd. Twaalf personen bevonden zich in de booten, slechts 6 konden gered worden; do overigen zijn omgekomen. Door hot gerechtshof to 's-Bosch is Jan Jacob Hamers, oud 21 jaar, mijnwerker, gebo ren en wonende te Kerkrado, wegens 1°. eenvou- digen diefstal, tweemaal gepleegd, en 2°. diefstal, voorafgegaan door moord, welke moest strekkon om dioa diefstal voor te bereiden, gemakkelijk te maken en de ontdekking er van te voorkomenj veroordeeld tot een tuchthuisstraf van 25 jaren. Een schoenmaker te Kamerrijk, diezijn middagdutje op een stoel deed met hot hoofd tegon een commode golound, verloor al knikkebollendo hot ovenwicht en schoof zóó van zijn stool af. Onge lukkig bleef hij met den kraag van zijn linnen kiel aan een ladoknop van het meubelstuk haken en wel zoo stevig dat al zijne pogingen om zich loste wer ken slechts dienden om hem den hals vaster dicht te snoeren. Toen zijne vrouw het vertrek binnen trad, om haren man te wekken, vond zij hem als lijk aan den knop hangen. Nog vreemder dan de liedon in Water graafsmeer en Diemen opkeken bij de verschijning van den Gooischen stoomtram, schijnen do paarden er van op te zien. Een stoompaard is trouwens hun grootste concurrent! Althans den dag na de opening werden nabij Diemen een drietal paarden, waarvan een bereden, bij nadering van den tram plotseling schichtig; do berijder „beot van den horse" en had het onder zijn drie viervoeters geducht te verant woorden. Een jagersknol vond - geon wonder!-de nieuwigheid zóó kras, dat hij in verbeten woede de lijn stuktrok en aan den haal ging zóóals hij nog nooit gehaald had. Dinsdag 11. legde zich zekere-Dangle- terre, een wegens dronkenschap ontslagen werkman, te Parijs in eene kar te slapen. Eenigen tijd daarna wierpen eenige andere werklieden de kar vol met zand zonder hem te bespeuren en^zonder dat hij wakker werd. Men kan zich hunne ontzetting voor stellen toen zjj, de kar wegrijdende en ledig stor tende, het lijk van hun ongelukkigen makker ont dekten. Onder de in Rusland gearresteerde nihi listen der laatste weken moet zich mede de persoon bevinden, die bij don moordaanslag van 13 Maart ook met het werpen van een bom belast, maar iets verder dan Russakoff en zijn helper geplaatst was, voor het geval dat hunne bommen de verwachte uitwerking mochten misseD. Hij heet Jemeljanoff; in do akte van beschuldiging tegen Russakoff en de zijnen komt hij onder den naam van Michael Iwano- vitsch voor. - De in hechtenis genomen vrouw, dio haren naam niet wilde opgeven, is als eene vriendin van don tor dood gebrachten Sheljakoff herkend; in hare woning vond men eene geheime drukkerij, wapenen, dynamiet enz. Volgens een telegram uit Niouw-York kan een ernstige verstoring van den dampkring zich doen gevoelen op de kusten van Engeland en Frankrijk en eenigszins op die van Noorwegen en Spanje tusschen heden en Maandag. De stormvlagen uit het Zuid-Westen, krimpendon naar het Noorden, zullen vergezeld worden door regenbuien en mogelijk door weerlicht. Te Göttigen zijn sodert eenige dagen ongeregeldheden voorgekomen, ten gevolge van eene niouwe gemeentelijke verordening, waarbij bepaald is dat allo koffiehuizen, restaurntiön enz., des middernachts gesloten mooten worden. Do studenten dezer welbekende Duitsche universiteit hebben tot de ongeregeldheden het sein gegeven, maar uit de burgerij wordt hun maar al te krachtige ondersteu ning verleend. Vóór het huis van den burgemeester verscheen een troep van bijna 2000 personen, die alle vensters vernielden. Een groot aantal studenten en andere onruststokers zijn in hechtenis genomen. BUITENLAND. Frankrijk. Volgens de „Radical" is tegen dr. Susini, Faula Minck en drie anderen, die aan do bekende demon stratie te Marseille verleden Zondag hebben deel- gonomen, eene vervolging ingesteld, wegens beleedi- gingen, geweldenarijen en rebellie tegen do dienaren der overheid, wegens aansporing tot misdaden, wegens het voeren van oproerige zinnebeelden en wegens belecdiging van een buitenlandsch souverein. Onder voorzitterschap van Louis Blanc heeft zich te Parijs een voorloopïge commissie van 12 leden gevormd, om een standbeeld voor Victor Hugo op te richten. De colonne van generaal Maurand, den lSden dezer naar Matour oprukkende, ontmoette 2500 Arabieren, die haar trachtten tegon te houden. De Franschen hadden een verlies van 4 gekwetsten, dat van den vijand wordt op 50 dooden of gekwet sten geschat. De inwoners van Mateur onderwierpen zich oiimiddollijk. De colonne van generaal Logerot heeft gister ochtend Beja zonder tegenstand bezet. Er heerscht volkomen orde on de bazaars zijn open. Oostozir.-ITonfy. IVIonnroTiie. Het Huis van Afgevaardigden heeft gisteren de wet op do middelen bij derde lezing aangenomen en evenzoo do woekerwet, gelijk het Heerenhuis haar gewijzigd had. Het voorstel van graaf Hohen- warth betreffende de bevoegdheid van hot Huisom do verkiezingen te beoordeelen, is naar een com missie verwezen, nadat dr. Herbst verklaard had dat de linkerzijde dat voorstel in strijd met do Grondwet achtte en de zaal verliet, omdat zij aan de beraadslaging daarover niet wilde deelnemen. De Ruthenen vereenigden zich met die verklaring en verlieten eveneens de zaal. Gi"oot>I3vituiuiïö. Lord Holland heeft in het Lagerhuis aangekon digd, dat hij aan de rogcering zou vragen, of wer- kolijk de commissie te Newcastle verklaard heeft niot naar de Transvaal te zullen gaan eer de to Potchefstroom buitgemaakte kanonnen waren uitge leverd, en zoo ja, of dit in overleg met de Engolsche regeering geschied was. Do „Standard" meldt uit Durban dat inot haast gewerkt wordt aan de voltooiing der vestingwerken te Pretoria, maar de vrij williger-officieren weiger den aan den vestingbouw en de defensie der plaats medu te werken, omdat de Eugelsche autoriteiten de toezegging weigerden, dat, mochten de vijande lijkheden weder beginnon, de Transvaal in Enge- lands bezit zou terngkeeren. De vrijwilliger- officie ren hebben den commandant der Boeren beloofd neutraal te blijven, indien de vijandelijkheden her opend werden. Volgens een te Londen in omloop zjjnd ge rucht, zou lord Rowland, de veeljarige vriend en privaat-secretaris van wijlen lord Beaconsfield, in het huwelijk treden met prinses Beatrice, do jongste dochter van koningin Victoria. Busland. Het hof zal weldra naar Moskou gaan Zoo wordt althans te St.-Petersburg verhaald, onder bijvoeging dat hot nog onzeker is, of de czaar daar zijn ver blijf voorgoed wil vestigen. Verder wordt gezegd dat de czaar aan den heer Katkoff, der: bekenden uitgever van het pan-slavistische oud Russische hoofdorgaan, de „Moskousche Courant1', de porte feuille van onderwijs had aangeboden Do heer Katkoff had echter er de voorkeur aan gegeven, zjjn invloed achter de schermen te blijven uitoefe nen. Daarop had de czaar hem de vrij belangrijke sommen kwijtgescholden, die hij voor do pacht van zijn blad aan do universiteit verschuldigd is. Naar Duitschland vertrekken dagelijks vele Israëlieten, die Rusland verlaten en naar Amerika willen omigreeren. Bij de begrafenis vaD prius Peter van Olden burg waren de keizer en de keizerin afwezig, hoe wel hunne tegenwoordigheid op het programma was aangekondigd. Turkije. De „Daily-News"-correspondent te Konstantinopel telegrapheert dat men in het paleis van den sultan tegen het verder voortzetten is van de enquête be treffende den moord van Abdul Aziz; men vreest dat het in dat geval blijken zon dat nog verscheiden invloedrijke personen de hand hadden in den moord. Do medeplichtigen Mahmoud Damat en Nouri Damat, beidon zwagers van den tegenwoordigea sultan, zullen stilletjes worden weggezonden, Fahri Bey insgelijks en alleen Midhat Pacha zal waarschijnlijk met den wrekondon arm der gerechtigheid konnis maken. De vraag is echter, of Midhat niet valsch beschuldigd wordt. Do Grieksch-Turksche conferentie hc-oft Don derdag de wijze vastgesteld, waarop het grondge bied zal worden ontruimd. Hot zal met het oog daarop in zes secties verdeeld worden, van welke vijf achtereenvolgens binnen 2 maanden na de ratificatie der conventie zullen worden overgedragen, terwijl do overdracht der zesde geschieden zal binnen een later te bepalen termijn. Men verwacht de onderteekening der conventie tegen morgen, Zondag. Telegrammen. ROME, 20 Mei. De „Gazzetta uffiziale" verklaart ten stelligste voor onwaar het bericht, dat de Italiaan- sche regeering stappen heeft gedaan om Let tusschen Frankrijk en Tunis gesloten tractaat aan de goed keuring van een Eiu-opeesche conferentie te onder werpen. ROME, 21 Mei. De heer Sella is er niet in geslaagd een kabinet te vormen en heeft zijn man daat nedergolegd. PERA, 21 Mei. De sultan heeft aan den Fran schen ambassadeur, den heer Tissot, medegedeeld dat hij geen krijgsmacht naar Tripoli of Tunis zou zenden. Programma's van MuxieUwltvoerSngen. Musis Sacrum. Zondag 22 Mei, tc twee uren, door de Stafmutiek van liet 4de Reg. Infanterie, Kapelmeester de heer A. Grentzius. 3ste afd.: N°. 1. Marche Militaire, Van Gelder 2. Ouverture Solennelle, Van der Ibest; 3. „kunsUerlehen", Walrer, Strauss; 4. „Une Corbeille de Fleur-", Fautaisie, Rudolphe. 2de afd.N°. 5. Souvenir de Waguer' „Tannbauser", Ooslelaar; G. „Le Triomplre des Trombones", (Quadrille), Bonsouet; 7. Fantaisie Champêtre, Baudouck; S. „Sans Facun", Polka, Seidel. Leiden, 21 Mei. Ter markt werd heden aangevoerd: Tarwe 9 hectoliter. Wintertarwe f 10.a f 10.50. Zomer- tarwe f 9.— a 9.50. Rogge 13 H. L. Winterrogge f 8.50 a f 9.- Zomeirogge f 7.50 a 8Gerst 9 H. Ij. Zomergerst f 5.50 a f 6.Chevalier-gerst 7.25 a f 7-75. Haver 11 II. L. Zware Haver/5.a 5.50. Lichte Haver f 4.25 a 4.50. Duivenbooncn 2 hectoL /8.50 a 9.25. Paardenboonen 3 hcetol. f 8.a 8.50. Grasboter 14,090 kilogr., 1ste qualit. l/4 vat 54.a 58. Schei- 2de qualit. 1/4 vat f 48-— a f 52 Grasboter lite qualit. per kilogr. f 1 35 a f 1.45., Sohei-2de qnalit. per küogr. 1.30 a 1.30. I.anae Zwarte Tnrf GOOO dnbb. heetol., f 0.20 a f 0.221/n. Londen, 20 Mei. KoSe, koloniale prijshoudend. Boter Friesche 100/.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2