Zaterdag Mei. N°. 6521. A0. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 meenden.1.10. Franco per post.a 1.40. Afzonderlijke Kommen.a 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Ven 16 regels..1.05. Iedere regel meer0.17§. Grooter* letten naer plaatsruimte. LEIDEN, 20 Hiel. Heden is aan de Universiteit alhier de heer W. H. Roijer, geb. te Zwolle, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap met academisch proefschrift, get.: „Eenige aanteekeningen op de artikelen 10, 11, 12 en 13 van het Wetboek van Koophandel." In het jongste nummer van het „Aardrijks kundig Weekblad", onder redactie van dr. G. J. Dozy, geeft Dan. De Lange een beschrijving van de Indische muziekinstrumenten, die de Rajah Hohun Tagore van Calcutta aac het Ethnographisch Museum te Leiden ten geschenke zond. Zooals reeds gemeld werd, is de buitenplaats „Yreewijk" aan den Witten Singel in andere handen overgegaan en met de naastbjj gelegen weilanden tot een bouwgrond-onderneming bestemd. Een aanbesteding der voorloopig uit te voeren werken heeft geleid tot opdracht van het werk aan de Gebr. Neuteboom, aannemers der rijksgebou wen, alhier. Zijn wij wel ingelicht, dan zouden twee parallel straten den Witten Singel verbinden met deri rijweg langs den Yliet; een derde van dien Singel, tegen over de Kaiserstraat, toegang geven tot hot heeren huis, hetwelk bovendien zou komen te liggen aan oen vierde en wel een dwarsstraat, die den Yliet met de drie overige straten zou verbinden. Binnen kort zou de afbakening op het terrein plaats hebben en het stratenplan in druk verschijnen. De eigenaar stelt zich voor een onderzoek in te stellen, in hoever door zuivering van Rijnwater, evenals dit te Rotterdam met het Maaswater ge schiedt, een eigen drinkwaterleiding aan dezo onder neming zou zijn te verbinden, waaruit dan ook andere buitenwijken zouden kunnen voorzien worden. De tooneelvoorstelling, door de werklieden- vereeniging „Eendracht zij ons doel" alhier, ten voordeele van een harer leden, die sinds drie maanden ziek ligt, gegeven, heeft, naar wij ver nemen, een bruto bedrag van f 64.30 opgeleverd. Tot onderwijzer aan de Christelijke school van Zegwaard en Zoetermeer is benoemd de heer J. Yan Oploo te Nijmegen. De minister van financiën heeft geantwoord op het verslag der Tweede Kamer over het ont werp houdende bepalingen omtrent de uitgifte van schatkistpromessen. Daarin wordt te kennen gege ven dat nooit door hem gezegd of zelfs vermoed is dat de Nederlandscke Bank vroeger ongenegen zou geweest zijn om promessen van den Staat te disconteeren. Eenige verbintenis om dat papier ten allen tijde ook bij zeer hoogen rentestand tegen 2 pet. te nemen, is door haar niet aangegaan, maar blijkens hot jongste verslag vleit de directie dier instelling zich dat de omstandigheden steeds zullen gedoogen de bedoelde accepten op lagere rente dan ander papier in disconto te nemen. De voornaamste reden waarom de minister uitgifte van schatkist- promessen wenschelijk acht, is inderdaad deze dat hij op de minst kostbare wijze in tijdelijke behoeften van 'sRijks kas wenscht te voorzien. Kan daarmede voordeel of gerief voor het publiek gepaard gaan, het zal hem aangenaam zijn, doch hierin ligt voor hem slechts eene bijkomende beweegreden. Naar zijne meening zal men, nu de door de Ned. Bank genomen maatregel reeds eenigen maatstaf voor de bepaling der rente aangeeft, althans aanvankelijk aan onderhandsche plaatsing boven openbare in schrijving de voorkeur kunnen geven. Overigens herhaalt de min. dat het wetsontwerp de vrijheid laat om, indien zulks raadzaam mocht voorkomen, elders nog gunstiger voorwaarden dan de Neder- landsche Bank zon kunnen toestaan, te bedingen. Beperking der bevoegdheid om schatkistpromessen van zeer groot bedrag uit te geven, zou den minister zeer onraadzaam voorkomen. - Ook meent hij het opnemen van een voorschrift om schatkistpromessen van lager bedrag dan f 1000 uit te geven, te moe ten ontraden. De ondervinding zal verder moeten bewijzen of het mogelijk zijn zal de schatkistpro messen tegen eene rente, gelijk aan die van het bankdisconto, bij bankiers of bankinrichtingen te plaatsen. Aan den wenk om de promessen, wat omvang en papiersoort betreft, zoo geschikt moge lijk voor het gebruik in te richten, zal gehoor ge geven worden. Er zijn eenige wijzigingen in het ontwerp gebracht, die echter tot de hoofdzaak geen betrekking hebben. De bronzen medaille voor 12-jarigen dienst is uitgereikt aan den fourier Meure, van het lstobat. éde reg. inf., te Delft in garnizoen. De gemeenteraad van Loosduinen heeft oen grootsch besluit genomen. Zij wil de proef wagen om den Loosduinschen weg van den Tol tot het dorp electrisch te doen verlichten. Vóór September hoopt men met de geleiding en verderen aanleg gereed te zullen komen. Naar het Yad. verneemt, zal door de directie der Nieuwe Afrikaansche Handelsvereeniging te Rotterdam aan de algemeene vergadering worden voorgesteld, uit de winst over 1880 een half millioen, zijnde 25 pet. van het maatschappelijk kapitaal, op reserve-rekening te brengen. Dan nog zou er een dividend van 28 pet. voor aandeelhouders beschik baar zijn. Eene commissie van leden uit den gemeenteraad van Manchester bezoekt dezer dagen Amsterdam en eenige plaatsen in Nederland, om den aanleg en de werking van het Liernurstelsel van nabij te bestudeeren. Het stoomschip „Gelderland", van Rotterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Southampton; de „Amsterdam" is Woensdag van Nieuw-York naar Rotterdam vertrokken. Z. M. heeft den kapt. A. M. Yan Gameren, van het 8ste reg. inf., op zijn aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag van dat pensioen bepaald op f 1300 'sjaars. Gemengd Nieuws, Toen de brigadier der huzaren P. F. v. A. gisteravond omstreeks 11 uren, met zijn meisje een der tapperijen in de Morschstraat verliet, werd hij lastig gevallen door zekeren C. K., alhier woonach tig, die niets meer of minder in het schild voerde dan hem het geliefde voorwerp te ontfutselen. Na eene hevige woordenwisseling geraakte men op den Apothekersdijk handgemeen. K. trok toen zijn mes en bracht den brigadier daarmede verscheidene ste ken toe. Het einde was dat de verwonde naar het politiebureau, waar hij een voorloopige behandeling ontving, en vervolgens naar de infirmerie, over gebracht werd, terwijl K. in verzekerde bewaring werd gesteld. Gisteravond zjjn door de politie twee sigarenmakersknechts aangehouden, die zich ten na- deelen van hun patroon, den winkelier M., aan diefstal van tabak hadden schuldig gemaakt, - en in den namiddag van heden zekere J. Yan O., die even te voren in een twist met P. R. dezen met een stok eene kleine verwonding aan het hoofd had toegebracht. Deloonen der koetsiers en conduc teurs van de Haagsche Tramwegmaatschappij zullen in het begin der volgende week met 1 a 2 naar dienstjaren verhoogd worden; deze verhooging werd vorige jaren later in het seizoen toegekend. In bew u 81e1oozen toestand is te Haarlem overleden een 52-jarig werkman, die aldaar in een tapperij door twee andere bezoekers, na twist, met geweld uit de gelagkamer was geworpen, waarbij hij met het hoofd tegen een muur is gevallen, waar door hersenschudding is ontstaan. Tegen de daders is proces-verbaal opgemaakt, terwjjl het lijk op last der justitie naar het St.-Elisabeths-Gasthuis is overgebracht. Te Amsterdam was een schilder bezig met verven, toen eenige vechtende jongens elkander tegen den ladder gooiden. De ongelukkige viel, ter hoogte van de 3de verdieping, naar beneden en is in bewusteloozen toestand naar het gasthuis vervoerd. De jongens zijn in handen der politie. Binnenkort zal voor het gerechtshof te Amsterdam de treurige zaak worden behandeld van een negenjarigen knaap, die in de Barendaz- straat aldaar onlangs zijn zusje opzettelijk vergif tigde, omdatde kleine zoo schreeuwde. Gisternamiddag is eene sloep, waarin een tiental personen gezeten waren, meest werk lieden, komende van het stoomschip „Urania", op het IJ nabij Amsterdam omgeslagen, waarbij, naar men verneemt, een drietal personen zijn verongelukt. De OTerige opvarenden werden gered. Commissarissen van de Arnhemsche Tramwegmaatschappij hebben afgezien van het plan om een stoomtramweg Arnhem-Apeldoorn aan te leggen en te exploiteeren. - Te Arnhem werd een kind door een hond gebeten. De districts-veearts drukte volgens art. 3 der wet op de hondsdolheid „twijfel" uit, waarop de hond doodgeschoten is. Er zal thans een Ijjkschouwing moeten plaats hebben, waarna bepaald zal worden of de honden aldaar al of niet gemuilkorfd moeten zijn. - Twee knapen aldaar legden er zich op toe om honden te stelen, zo dood te slaan en te villen, waarna do vellen werden verkocht. Tegen deze veelbelovende jongens is een vervolging ingesteld. Te Leeuwarden is een kindje, dat zich naar een kuip met water had begeven om er uit te drinken, voorover er in gevallen en weinig tijds daarna levensloos er uitgehaald. Onder de gemeente De Lier is gister nacht een huis, waarin een timmermanswinkel, ge heel uitgebrand. De bejaarde ziekelijke moeder van den bewoner werd met moeite gered. - Ook de boerderij van W. A. Yan der Sluis te Kortezwaag is, naar men gist door eene kat, wier haren te dicht met het vuur in aanraking waren geweest, in een uur tijds geheel in de asch gelegd. Dertien koeien, eenige varkens en het beste paard van den land bouwer zijn daarbij verbrand. De Z. Crt. verneemt dat er groote mis bruiken en wetsovertredingen zijn aan het licht geko men, die sedert geruimen tijd gepleegd werden bij het begraven van lijken op de begraafplaats aan de Oostzijde te Zaandam. Ook de Engelschevisschers klagen over mishandeling. De heer W. H. Higgins, Queens Coun cillor, heeft bij het Lagerhuis een rapport ingediend over de schade, die door Fransche, Belgische en Nederlandsche visschers aan hunne Engelsche be- roepsgenooten werd toegebracht. Hij acht eene in ternationale wet op dit stuk dringend noodig, en meept dat het handhaven van zulk eene wet het best zou bevorderd worden door de aauwezigheid van kruisers der vier nationaliteiten op de visch- gronden. Yerder wil hij den handel die door „bum- boats" gedreven wordt van de Noordzee weren. En eindelijk beveelt hij aan dat elke visschuit op den boeg of op het zeil een duidelijk kenteeken drage van hare nationaliteit. Een zonderlinge begrafenis had dezer dagen te Sheffield plaats. Het lijk eener oude dame moest worden bijgezet die jaren lang stom en doof geweest was. De volgers waren allen evenzeer doof stom en de lijkdienst werd gehouden in de gebarentaal. Aan het station van de „porte Maillot" te Parijs is een 50-jarige damo, o.p hetzelfde oogen- blik dat zij den waggon verliet, onder een trein ge raakt, w^lke van de tegenovergestelde richting het station binnenreed. Verscheidene waggons gingen

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1