kosten, dio ditmaal aanmerkelijk hooger zullen zijn, liet vorige jaar tusschen de f 800 en 900 hadden hodragOD, terwijl op de lijst slechts voor f 170 was geteekend Nadat nog do aahdaclit der leden gevestigd was op het onlangs van de hand van den heer Yiruly verschenen werkje over „Tuinbouw en Tuinbouw- onderwijs in Nederland1', sloot do voorzitter deze belangrijke on goed bezochto bijeenkomst. De geneeskundige staatscommissie te Utrecht heeft bevorderd tot arts de heoren C. C. Delprat, S. J. Philips en \Y. J. Voorthuyson, allen docto randi, en N. C. J. Rahder, candidaat-arts. Yoor het geneeskundig gedeelte zijn toegelaten doheeren 1). Ferwcrda, A. J. A. Thomas, doctorandi, L. P. Yan den Berg en J. Bijl, candidaat-artsen. Uit tal vait brieven is den directeur van de Rijks-postspaarbank, den heer A. Kerdjjk, gebleken dat vele inleggers in die bank een vorkeerde opvat ting hebben van art. 8 van het koninklijk boshiit van 10 Jan. 1881 (Sibl. N2) on van hetgeeu diouoyoreenkornstig op do binncnb'adzjjdcn van het spaarbankboekje vermeid staat.' Zij meencn dat do inleggers van den directeur der spaarbank een ken nisgeving to ontvangen hebben, zoodra hun tegoed het bedrag van f 10 heeft bereikt. Dat is echter een dwaling. Do bedoelde kennisgeving wordt slechts verzonden na elke inlage van f 10 of moer, d. i. zoo vaak óón inlage van zulk een bedrag wordt gedaan. Daar do hoer Kerdijk vreest dat dit misverstand indien het publiek niet op zjjn misvatting gowozen wordt, nadeclig kan werken op den bloei'der in stelling, verzoekt hj ons hot bovenstaando onder do aandacht onzer lezers te brengen. -- De heer J. "W. Yan der Kou we te Stroobos heeft het beroep als predikant bij de Cbrist.'-Geref. gemeonte te Hazcrswoudo aangenoraon. Do kapt. ter zee E. J. Van dor Sleyden, uit Oost-Indiö in Nederland teruggekeerd, is op non-act. gestold. Het kapittel der ridderlijke Duitscho Orde, Balye vau Utrecht, heeft voor het aldaar op te richten standbeeld van graaf Jan van Nassau eene bjdrage verleend van f 300. Het stoomschip „Wyberton", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde Dinsdag to Marseille. G e in e n iï «I IS i o ii -\v s. Lit Haarlemmermeer wordt ons het volgende bericht: De wintergranen staan niettegen staande het kille voorjaar ovor hot algemeen vrij goed te velde. Hier en daar moest wel oen akker omgeploegd worden, maar do vooruitzichten voor den graanoogst zijn aanmerkelijk botor dan verledou jaar. De scherpe nachtvorsten in de vorige weck hebben geeno groote sshado teweeggebracht, dank tic achterlijkheid in don grooi der meeste gewassen. Do aardappels waren nog moest in den grond, enkelo vrocgo zijn op de zwarte gronden ook zwart geworden en afgevroren. Het vlas, dat ook nogal gevoelig voor nacht vorsten is, komt weinig meer in dezen polder voor. Ook ziet men weinig koolzaad. Een heol enkel stukje, <„at wordt aangotrofi'en, belooft een goede opbrengst. Over het hoofdproduct, de tarwe, zijn do landbou wers tamelijk tevreden. Minder goed ziet het er op do graslanden uit. Behalve een onkolo nieuwo weide, die oon vol doende hoeveelheid gras bevat, zijn do andere groen, doch hebben weinig voedsel voor de dieren. Het vso vindt buiten niot veel macr, dan zijn onderhoud; het zuivolgewiu zal in deze maand dan ook weinig beteekenon. De gezondheidstoestand van het rundvee liet tot dusvèr weinig te wenschen over; nu zijn bij vier landbouwers de koppels door do tongblaar of het klauwzeer aangetast. Van de vruchtboomen beloven vooral de pere- bootnen en sommige late appelsoorten eene goede opbrengst. Vruchtknoppen en bloemen zijn er ten minste genoeg. In het gezin van J. V., te Kralingon, beeft eene vergiftiging plaats gehad en wel ten gevolge van het gebruik van gerookt rundvleoseh, aficomstig van eene koo, die lijdende isgewoestaan grauw meer. Tion personen zijn lijdende, waarvan een, oud SI jaar, zeer bedenkelijk ligt. Do politie heeft het vleesch in beslag genomen; do justitie Iaat het scheikundig onderzooken. Een landbouwer to Orgnac, in Frank rijk, kreeg met zijn bejaarden vader, dio bij hem inwoonde, onaangenaamheden over geldzaken. Te midden van het gesprek, dat vooral van de zijde van den ouden man met klimmendo hevigheid ge- voord werd, nam de zoon een touw en maakte daaraan mot de grootste bedaardheid aan het uiteinde een groote lus. Op een gegeven oogenblik wierp hij het daarop over het hoofd van zijn vader, haalde den strik stevig om den hals toe, en sleepte nu den grijsaard zoolang over den vloer van het vertrek dat de dood er op volgde. Met dezelfde kalmte begaf hij zich vervolgens naar do gendarmerie te Yallon, on verhaalde daar, in al zijne kleuren, het afschuwelijke misdrijf. De keizer van Rusland heeft dezer dagen gevaar geloopen van vergiftigd te worden, door iemand dio goed met zijn lievelingsspijzen moet bekend geweest zijn. Op tafel was een schotel met salade gebracht en de ezaar, een groot lief hebber van deze groente, nam dezen schotel dadolijk ter hand om zich eons aan die spijs to vergasten. Een officier der wacht bomerkto echter dat er geen sa'ade op de spijskaart stond aangetoekend en wol vermcedonde dat dio zaak weder niet pluis was, verzocht hjj don keizer dit gerecht niot aan te raken vóór het onderzocht was. Uit het onderzoek bleek dan ook dat het vermoeden van den officier niet ODgegrond was geweest, daar er een grooto hoeveelheid rattenkruid op de salade was gestrooid. De keizerlijke kok is, als vermoedelijke dader van dit schelmstuk, aangehouden en naar de gevango- nÏ8 vervoerd. Yolgens oene depecho aan de „Rép. franc." zijn een onderofficier en twee manschappen van de eolonno-Forgomol door do Krumirs govangen genomen. Eerst werden hun do handen afgehakt, vervolgens werden zo op een kolenvuur geroosterd, on ten slotte in kleine stukken gesneden. Uit het Museum-Wiortz te Brussel i een olieverfschilderij gestolen, breed 40 en hoog 32 centimeter, voorstellende „Un Longchamps a la villa Borghese". De dief liét de lijst achter. BUITENLAND. Franlirijk. De minister Ferry heeft aan de begrootings- commissie doen weten, dat ten gevolge van het kosteloos maken van het lager onderwijs dc Staat minstens 22 millioen fr. moer zou hebben te betalen. Daartegenover staat dat op verschillende posten bezuinigingen zijn aangebracht ten bedrago van 15,120,000 fr., en de rest zal moeten worden ge vonden uit do verhoogdo invoerrechten. Aangezien kredieten van 12 en G millioen fr. noodig zijn voor het invoeren der wet betreffende de koopvaardijvloot en het toekennen van schadeloosstellingen aan do slachtoffers van den 2den Dcc., zal van vermindering van belasting niet veel komen. Yerschoidono dagbladen, inzonderhoid de „Na tional'*', maken telegrammen uit Rorao openbaar, volgens welko in Italië eene grooto agitatie bèstaat tegen een Kabinet van de rechterzijde. To Rome, I'isa, Napels on Florence zijn manifestation tegen zoodanig Kabinet aan den dag gelegd. Naar men beweert, moet de leening van de „Printemps" meer dan volteekend zijn, zoodat slechts een deel der inschrijving toegekend kan worden. Graaf Cialdini heeft opnieuw zijn ontslag als Italiaansch gezant to Parijs aangevraagd; thans wil hij van geen overreding meer hooren. De voornaamste Londenscho bladen <raan no" O O voort met do nu afgcloopcn Tunesisclio expeditie streng te beoordeelen. De „Daiiv News" zegt o. a. dat Frankrijk do kastanjes voor anderen uit hot vuur heeft gebaald, en dat hot eenmaal gelijktijdig een Europeeschen oorlog zal moeten voeren en den opstand in Afrika bestrijden. Italië. Naar men vorzekert, heeft de heer Sella Dinsdag de onderhandolingen hervat mot eenige afgevaar digden der linkerzijde, die verschillende groepen vertegenwoordigen, tot het vormen van een nieuw Kabinet. Men geloofde dat de uitslag dier onder handelingen niet vóór heden bekend kon zijn. De „Daily News" verneemt uit Rome dat tot ontbinding der Kamer thans stellig besloten is en de verkiezingsstrijd feitelijk reeds oen aanvang heeft genomen. Groot-Britannië. De nieuwe Kaapsche minister van binncnlandscho zaken, Sauer, deelde in do Kamer mede dat de hoofdon Lctliorodi en Molappo zich bij de beslissing van sir Hercules Robinson bobben neergelegd. Ma- supha had nog niot geantwoord. In do Transvaal duurt volgons do „Standard" de agitatie togon den afstand van grondgebied on- afgebrokon voort; de aanvoerders der Boeren wijken in hunne meening omtrent do eischen tot scbade- I vergoeding der loyaal gebleven inwoners volkomen af van die der Koninklijke Commissie. Aan hetzelfde blad wordt uit Durban nader gomcld dat do loyaal gebleven inwoners bij de Koninklijke Commissie protestceren tegen eeno vertegenwoordi ging der Boeren, terwijl zij zeiven niet vertegen woordigd zijn. Do deputatie, dio dit protest over bracht, drong op fenietdoening van hot vredestrac- taat aan, doch de commissarissen antwoordden dat dit do bovoegdheid der commissie te buiten ging. Uit Pretoria wordt bericht dat de Boeren voortgaan zich op den oor'og voor to bereiden tegen hetKaf- ferhoofd Montesia; dc Boeren zouden, zoo heet het, de inboorlingen aanwerven, maar deze vluchten naar Pretoria. Naar gemeld wordt, zal het eerstvolgende blauwboek betreffende Tunis do correspondentie van lord Salisbury met den minister Waddicgtcm'tijdens het Berlijnseh Congres bovatten. Daarin wordt uit drukkelijk beloofd dat Engeland Frankrijk in Tunis niets in den weg zal leggen, als Frankrijk Enge- lands schikking betraffendo Cyprus goedkeurde. Rusland. De minister van binnenlandsche zaken heeft gis teren eene circulaire aan do gouverneurs gericht, waarin hij, tot toelichting van het keizerlijk mani fest van 11 dezer, wijst op do donkere zijden van het maatschappelijk leven in Rusland, do ongods dienstige opvoeding, do werkeloosheid en onverschil ligheid der autoriteiten en de baatzucht, waardoor het nut van groote hervormingen wordt verijdeld. Alleen door do liefdo van het volk en de kracht van den alleenheerscher kunnen, onder medewer king van de beste zonen des vadorlands, al die misstanden in Rusland uit den weg geruimd wor den. Dienovereenkomstig moet, onder medehulp van de maatschappij, do oproerige geest worden uitge roeid. De opruiers togen de Joden bewijzen hoe ook den troon toegedane monschon de slochte en oproerige plannen onbewust dienen. De samonwer- king van do regeering en de maatschappij zou do zwarigheden spoedig doen verdwijnen. De regeering rekent op den hoogen adel, dio, evenals do audero standen, in zijne rechten onverkort moet blijven. Ook voor den boerenstand zal de regeering niet slechts de hem tocgestano rechten handhaven, maar, zoo eenigszins mogelijk, dien stand ontlasten en diens verhoudingen verbotoren. Do regeering zal onverwijld do wijze vaststellen, waarop do locale krachten aan liet ten uitvoer leggen der keizerlijke plannen kunnen behulpzaam zijn. De Panslavistisclie „Nowoje Vreraja" van St.- Petersburg, dio do jongste vervolgingen der Joden in het zuiden van Rusland bespreokt, treedt met het voorstel to voorschijn, om don Joden, zonder dezen echter persoonlijk te 'mishandelen, het verblijf in Rusland dermate te verbitteren, dat zij de voorkeur er aan zullen geven, Rusland vrijwillig te verlaten. Een noodlottig misverstand schijnt de regeering onwillekeurig aan (lie Jodenvervolgingen medeplich tig gemaakt te bobben. In allo officiëelo stukken werd het volk opgeroepen om medo te werken tot bestrijding der' „Kramolniki" (oproermakers), maar hot volk verwisselde dit woord met „Kramorniki" (kleinhandelaars, in 't zuiden van Rusland voorna melijk Joden) on het volk meoudo nu de regeering eon dienst te bewijzen door op de Joodsch'o bevol king in to houwen en er een bloedbad aan to richten. Do bijzetting van hot stoffelijk overschot van prins Peter van Oldenburg zrd morgen (e St.-Petors- burg plaats hebben. De „Golos" meldt dat te Kroonstad twee zeeofficieren iu hechtenis genomen zijn als mede plichtigen van den luitenaut Suchanoff; van laatst genoemde zijn ook tweo zusters in hechtenis ge nomen, dio mede aan de nihilistische beweging deelnamen. Vereciiiji'ólo Staten. VolgODS berichten uit Nieuw-York heerscht aldaar grooto sensatie wegens do onthullingen van do „New-York Herald" tegen president Garfield. Dat blad zegt dat het kau bowijzen dat vóór de presidentskeuzo Garfield den nieuwbenoeraden gezant te Parijs Morton de keuze aanbood tusschen een viertal betrokkingen, waaronder het secretariaat der schatkist, mits Morton de noódigo gelden bijeenbracht voor de presidentskeuzo en do kosten der politieke campagne. Het blad beschuldigt Garfield bovendien van woordbreuk; aangezien Morton don gczantschaps- post to Parijs kreeg, waarvoor hij geer. aanzoek deed.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2