iV. 6320. Vrijdag 20 Mei. A". 1881. Deze Courant wordt dagelijks, mot uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Een Stiefkind? DAGBLAD, PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per 8 meenden.1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommcra.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES; Van 16 regels.....1.05. Ieder» regel meer0.17$. Grooler» letters naar plaatsruimte. STADS-BERICIITEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leid.ni doen te weleu, dot door den Raad dier gerocenti', in aijne vergade ring vnn den llden November 1880, is va9tee»teld, eo gewij zigd in de openbare vergadering van den 'ilea Maart 1SS1, bet volgende RAADSBESLUIT regelende de heffing van schoolgeld voor de leerlingen der lloogcre Berger- school voor Meisjes te Leiden. De RAAD der gemeente Leiden, Gezien art. 288 der Wet van 29 Juni 1S51 (Staatslied n". 85) Heeft besloten Kr zal, te begiunen met het hieronder vermelde tijdstip, een schoolgeld ter tegemoetkoming in de kusten van de hoogere bur gerschool voor meisjes gebeveB worJcn voor iedere leerlinge, dio na» deze instelling onderwijs geniet. Dit schoolgeld, dat verschuldigd ia door de leerlingen of, zoo deze minderjarig zijn, door de ouders of voogden, bedraagt voor haar die alle lessen wenscben bij te wonen f 00,- 'sjaars; bij twee of meer leerlingen uit één hnisgezia wordt dit schoolgeld Toor ieder met een vierde verminderd co alzoo gesteld op/'AS, Veor de btjwoniDg van enkele lessen bedraagt bet schoolgeld in een enkel vak eenmaal 'a weeks 10,'sjaars. tweemaal ID,— driemaal 20, vier- of vijfmaal 25, Bij tusschentijda verlaten van de school wordt geene teruggave toegestaan. Het schoolgeld moet in vier driemaandelijksche term|jBen wor den betaald. Het ben ijs van betaald schoolgeld strekt tot toelating. Dit beslait treedt ia werking op den dag waarop de school wordt geopend. Overgangsbepaling. Ingeval de school wordt geopend in den loop van een kwar taal, wordt bet schoolgeld over het eerste kwartaal met eeu of twee derde gedeelten verminderd, naarmate de opening van de school in de tweede of derde maand vnn het kwartaal plaats heeft. Godaao te Leiden, ter openbare raadsvergadering vau den llden November i860 eu gewijzigd in de openbare vergadering van den 3den Maart 1881. Zijnde de heffing dezer belasting goedgekeurd bij Koninklijk besluit van den 14des April iSSl, n". 6, waarbij tevens is aan gehaald de Verordening regelende de invordering dier belasting, van den llden November 1880 (Gcmeenlellad n°. 11 En is hiervun afkondiging geschied «aar het behoort, den lOdtn Mei 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester, li. KItsT, Secretaris. lts; BURGEMEESTER en WETHOUDER» van Leiden doen te weten, dat door dtn Raad dier gemeente, in zijne vergade ring vau den llden November 1S80, is vastgesteld de volgende VERGROENIXR regelende de invordering van schoolgeld voor de leerlingen van de Hoogere Burgerschool voor Meisjes le Leiden. Art. 1. Het schoolgeld veor de leerlingen der Hoogere Burgerschool voor Meisjes moet jaarlijks kwaitaalsgewijze door de belasting schuldigen vóór den lsten September, vóór den dsten December, vóór den lsten Maart en vóór den lsten Juni, ten kantore van ticu gemeenteontvanger worden volJann. Att. 2. Bij gtbreke van voldoening geschiedt de invordering der school gelden volgens ile artt. 23S 202 der Wet van 2'J Juni 1851 (Staalsllad n®. S5). Vastgesteld door den Gemeenteraad van Leiden, in zijne open bare vergadering van den llden November 1SS0. Zijnde deze Verordening aangehaald hij Koninklijk besluit van den l4den April 1881, n®. C. En is bierrau afkondiging geschied waar bet behoort, den l'Jden Mei 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST Secretaris. I1V§CHRIJV1NG KCSJl'TORIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN noo- digen hen, die verzuimd mochten hebbeu zich op de door het Gemeentebestuur bepaalde dagee ter inschrijving VOOl' (Icn Schutterlijken dienst aan te meldeo, uit zich daartoe als nog te vervoegen ten Itaadhuize, op Maandag den listen Mei t. k., des vourmiddags lusschen 9 en 12 uren. Zij herinneren wijders den belanghebbenden, dat de registers van inschrijving op den lsten Juni aanslaande worJen ge sloten en dat zij, die zich niet vóór dat tijdstip hebben d»en in schrijven, bij ontdekking, ainitihalee ingtscbreveu en door den Schuttersraad tot eene geldboete verwezen zullen worden. Burgemeester ea Wethouder» vau Leiden, Leiden, DE KANTEK, Burgemeester. 19 Mei 1881. E. KJST, SeorcUris. Het is al heel wat tijd gqleden toen de bladen voor bet eerst het bericht bevatten dat door den heer Klaasen te Utrecht concessie was aangevraagd tot aanleg en exploitatie eener stoomtramliju van Leiden, over Warmonder hek, Voorhout en Noord wijk- binnon, naar Noordwijk-aan-Zee. Met het oog op hot rechtstreeksch belang dat de gemeente Loiden bij het tot stand komen dier lijn heeft, kan men zich niet anders voorstellen of onzo stadgenooten zullen gaarne het een en ander daaromtrent vernemen. Volgens de plannen, die geheel gereed zijn, zal de weg een aanvang nemen aan het Station van de IIolI. en Rijnspoor alhier, de bestaande spoor baan volgen tot aan do brug over de Haarlemmertrek vaart en verder den weg langs die vaart naar Noord- wijk. De toestemming van de Holl. Spoorweg-Maat schappij tot gebruikmaking van hare baan is reeds verkrègen, en do uitvoering van het werk wacht nog slechts op do toestemming van Leiden, reeds weken geleden aangevraagd, doch waarvan de open bare behandeling in den gemeenteraad, onbegrijpe lijker wijze, nog steeds op zich laat wachten. In de jongste zitting van den raad heeft de conces sionaris dan ook, schriftolijk, het dringende verzoek aan do vergadering gericht om zich met zijne zaak te willen bezighouden, wolk stuk op de gebraiko- lijke wijze in banden van B. en "Ws. werd gesteld. Van dezen hangt het dus alleen af, om, door de aanvrago in den raad te brengen, een einde te maken aan de onzekerheid waarin de aanvrager reeds al te lang verkeert. Ziet daar don stand der zaak! Straks werd het lange uitstel eer de aanvrage ter tafel gebracht wordt, onbegrijpolijk genoemd; voor dio qua- lificatie bestaat dan ook reden te over. In de eerste plaats is men van ons ijverig en doortastend dage- lijksch bestuur voorzeker geen dralen en uitstellen gewoon, waar gewichtige belangen op bet spel staan en bovendien is do gevraagde vergunning zoo een voudig en voor onzo gemeente zoo weinig bezwa rend mogelijk. Van subsidie of rentegarantie toch is niet de rniuste sprake, alleen wenscht men bij onderhandschon verkoop eigenaar te worden van den aan Leiden toebehoorenden berm langs den weg vau af de spoorbrug tot aan den Noordwjj- kerhoek. Hot plan van den stoomtram Leiden-Noordwijk schijnt dus wel onder een ongelukkig gesternte ge boren te zijn, en ook in een ander opzicht den naam, die aan het hoofd van dit opstel staat geschreven, te verdienen. Hoezeer toch bet publiek bij het tot stand komen er van groot belang heeft- wie heeft hier b. v. niet vaak zijn voornemen om aan het bekoorlijke Noord wij k-binnen een bezoek te brengen, om de zeer beperkte gemeenschap moe ten opgeven - wordt het bijna doodgezwegen. De reden voor deze stiefmoederlijke behandeling is echter, althans wat onzo stadgenooten betreft, niet ver te zoeken. Welke Leidenaar kan in deze dagen nog aandacht over hebben voor een stoomtram op papier, wanneer op zijne gewone Endegeestscbe voorjaarswandeling, do ijzeren baan langs den heer weg hem er aan herinnert hoe het stoomros hem weldra daarlangs, al naar hij het verkiest, in snelle, gelijkmatige vaart, naar het verkwilckendo zeestrand en do blonde duinen van Katwijk, of wel door de heerlijkste dreven naar „Hollands bloementuin" zal voeren Wanneer hier van Leidens ingezetenen gewaagd wordt, hebben wij natuurlijk slechts bet oog op hot groote publiek, dat in allo tijden en plaatsen het zelfde blijft; de oneerbiedige gedachte dat op Bur gemeester en Wethouders, dio steeds vooraan staan waar het de waarachtige belangen der gemeente geldt, dezelfde invloeden zouden werken, komt niet bii ons op. Wij koesteren dan ook de stille hoop dat wel licht reeds op de agenda der eerstvolgende raads vergadering de concessieaanvrage van den heer Klaasen in al haar eenvoud zal prijken. - Moge dan de Raad het zijne doeD, en, door eene even waardige houding als tegenover do aanvrage Leiden- Katwiik, het bewijs leveren dat do jongere Noord- wijksche zuster, die dezelfde rechten heeft, maar wier eischen veel minder hoog zijn, voor hom geen stiefkind is. - LEIBEN, 19 Bel. Heden werd met goed gevolg van de werf der Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij alhier to water gelaten de ijzeren schroefstoomboot „de Eem", gebouwd voor rekening van den heer Ootmarsum te Amersfoort cn bestemd voor het vervoer van goederen van daar op Rotterdam. Het vaartuig kan honderd ton goederen laden en wordt geheel com pleet door bovengenoemde Maatschappij afgeleverd. Voorts vrerd de kiel gelegd van een passagiersboct ten behoeve van de stoombootmaatschappij Boskoop- Waddingsveen-Gonda. Het adres van de Leidsche studenten aan do Eerste Kamer, waarvan wij den inhoud reeds vroe ger mededeelden, is heden, voorzien van rnim 250 handteekeningen, naar het bureau der Eerste Kamer verzonden. De hoer C. P. Burger Jr. alhier is benoemd tot leeraar in de oude talen aan het gymnasium te Haarlem. Naar men meldt, is door eenige particulieren, wier naam niet genoemd wordt, oen kapitaal bijeen gebracht, waarvan de rente ten bedrage van ƒ600 zal worden uitgokeerd aan eene vrouwelijke Neder landsche studente in een of meer medische vakken, cn behooronde tot een Protestantsch of Israëlietisch kerkgenootschap. De eerste uitkeering uit dat fonds vindt plaats in 1885. Het kapitaal staat onder beheer van curatoren der Leidsche universiteit, alwaar do bedoelde studente bare Etudiën zou moeten maken. Door de directie van het postkantoor alhier is voor den prijs van 10 cents weder verkrijgbaar gesteld de regeling zooals de dienst nu tijdens den zomer is ingericht. Op het gerief dat zulk een lijst,, met tal van inlichtingen voor do correspondentie, binnen- en buitenlands, aanbiedt, behoeft niet meer gewezen te worden. Het is meer dan voldoende gebleken. Na do pauze in de jongste vergadering der M. v. T. eu P., afd. Loiden, sprak do heer J. Mator, cenigo woorden tot toelichting van een door hem mot een prachtige collectie bloeiende primulae ingezonden Iris. Het was echter niet alleen op deze wijze dat dit bestuurslid zich op dezen avond jegens de ver gadering verdienstelijk maakte. Even te voren toch had een gratis-verloting plaats gehad van verschil lende door hem onlangs uit Japan ingevoerde zaden van Ipomaea, in fraaie kleuren. Een warm woord van dank aan den ijverigen man, door den voor zitter gesproken, waarmede de vergadering door een krachtig applaus instemde, was zijn wel verdiend loon. Het laatste nummer van de lijst der werkzaam heden, do discussie over de schade dezen winter door de vorst aan planten en gewassen veroorzaakt, werd ingeleid door het voorlezen van een schrijven van den heer Visser Van Ilazerswoude, waarin een treurig tafereel van de verwoestingen door den strengen winter te Boskoop aangericht, werd opge hangen. Gelukkig blijkt die schade in den onmid- dellijken omtrek van Leiden veel minder groot to zijn, waarschjjnljjk een gevolg van het verschil in de geaardheid van den bodem. Voordat do vergadering uiteenging, werd door het bestuur aan de leden der afdceling die, zooals men weet in „Floralia" vertegenwoordigd is, nog dringend hulp verzocht in den finaneiëelen nood waarin die vcreeniging Tcrkecrt. Behalve hetgeen reeds uit een artikel onzer courant bekend is, bleek nog uit de mededeelingen van den voorzitter dat de

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1