voorzien van schaal en van gewone grootte. Zulk een ei woog 56 gram. De kip bevindt zich in vol maakte orde, hoewel het feit zich reeds tot viermaal toe voordeed. Een paard gespannen voor een tilbury waarin een verliefd paar langs een onbewoond gedeelte van den Spaarnwouderweg reed, is, nadat het paar uit het rijtuig was gestapt, op hol geraakt en aan den Aalsmeerderweg terechtgekomen. Men schrijft uit Den Haag aan het Rott. Nbl.: Gisteravond had er in den circus Carré een ongeval plaats, dat gelukkig beter afliep dan het zich aanvankelijk liet aanzien. Op de kermis geeft het Rotterdamsch Tooneelgezelschap naast Carré zijne voorstellingen en in de pauzeering wilden de heeren J. Haspels en Yan Zuylen even een kijkje in de tent van Carré nemen om de oefeningen met het gedresseerde varken te zien. Beiden, in het kos tuum waarin zij in de „Anne-Mie" optreden, de eerste als de Nikker de laatste als Deel, gingen achter de tent van Carré binnenlangs de stal der paarden tot aan den ingang voor de artisten, die, zooals men weet, met een gordijn van het centrum is afgescheiden. De heer Van Zuylen maakte zich gereed het gordijn een weinig weg te schuiven, ten einde zoo een blik in den circus te slaan; maar nauwelijks bewoog zich het doek en stak hij het hoofd door de opening of een reusachtig groote hond, het eigendom van den heer Carré, vloog hem in het gezicht en beet hem de wang aan 't bloe den. Door een dokter, die onmiddellijk toeschoot, werd de wond, waarin de indruk van drie tanden van het dier zichtbaar was, terstond uigebrand en verzorgd, zoodat men hoopt dat het voorgevallene geene noodlottige gevolgen zal hebbende ontstel tenis die echter onder de getuigen van het gebeurde heerschte, was in de eerste oogenblikken niet gering, zoodat in de voorstelling een kleine stoornis plaats vond. Gisterochtend is te Rotterdam de dam, ten dienste der fundeeringwerken voor de Yisch- markt in de Keizersbrug, doorgebroken, waardoor over eene lengte van 20 meter alles mot kracht is weggeslagen. Op de grenzen der gemeente Yriezen- veen in het naburige Yroomshoop, is een groote hoeveelheid turf op het veld, men zegt voor min stons f 30,000, verbrand. De brand deelde zich vervolgens mede aan de turf-briquet-fabriek aldaar, die met twee arbeiderswoningen in de asch werd gelegd. De brand moet, naar men wil, ontstaan zijn door het gewone veenbranden. Te Oud-Zevenaar heerscht tegenwoor dig eene eigenaardige ziekte onder de jonge var kens. Honderden zijn er reeds gestorven; zij halen namelijk moeilijk adem, zwellen op en sterven, enkele worden geheel zwart. Ook drachtige var kens sterven of brengen veeltijds doode biggen ter wereld. De katoenfabriek „Rhomberg" bij Inns- briick is afgebrand; de schade wordt begroot op 400,000 fl. Meer dan 50,000 menschen waren te Ilftvre op de been om Sarah Bernhardt te zien aan komen. Sarah zag er goed uit en is dik geworden. Zij blijft tot heden in haar villa en vertrekt dan naar Parijs. Do stad Yissane bij Janinais door 150 roovers geplunderdzij voerden verscheiden vrouwen en notabelen mede. Het stoomschip „Sarka" heropendeMaan- dag de vaart tusschen St.-Petersburg en Kroonstad. Des nachts kwam het ijs van het Ladogameer af zetten en bedekte de Newa zoover men zien kon weder met groote massa's ijs. Volgens de berichten uit Berljjn aan de Londensche „Standard" heeft de Russische nihi listenpartij op het manifest van den czimr geant woord met eene proclamatie, waarin zij verklaart: „Wij nemen den ons opgedrongen oorlog aa^j wij zullen volharden, in het vertrouwen op de o.ver" winning; hoe grooter dwingelandij, des te stand vastiger wordt het volk." In Oostenrijk is het in de afgeloopen week zeer koud geweest. Sneeuw was aan de orde van den dag, op sommige plaatsen, b. v. te Ischl, in zoo groote mate dat het verkeer gestremd was en men weder met sleden moest rijden, alsof het midden in den winter was. De thermometer stond midden op den dag slechts enkele graden boven het vriespunt. Bij een brafld in een huis aan de Porto- bello-road, to Londen, gijn se? personen in de vlam men omgekomen. BUITENBAND. Frankrijk. In de Munt-confer «jntie werd gisteren het woord gevoerd door de neeren Howe, Yrolik en Mallet. De algemeene di scussie zal vermoedelijk Donderdag plaats hebben. In b Lagerhuis deelde de heer Dilke gis teren eerj6 verzekering der Fransche regeering mede, dat z'j jij Tunis de door buitenlanders verkregene voorrechten niet zal aantasten. De bey van Tunis heeft aan den sultan ge richt, niet een protest tegen het tractaat, maar een. voudig een brief ter verklaring, dat hij het trac taat onderteekende, omdat hij niet anders kon. Men verzekert dat Frankrijk den bey, indien de Porte hem wil afzetten, zal handhaven. De minister Ferry heeft aan afgevaardigden verzekerd dat de regeering heden in de commissie voor de militiewet het voorstel zal bestrijden, dat de seminaristen aan de gewone bepalingen onderwerpt. België. In de Kamer van Afgevaardigden heeft de heer Goblet de Regeering gisteren geïnterpelleerd om trent de geruchten, alsof het Vaticaan stappen ge daan zou hebben om de diplomatieke betrekkingen met België weder aan te knoopen. De minister Frère antwoordde dat hij noch rechtstreeks, noch zijdelings eenig voorstel van dien aard ontvangen had. Italië. De „Diritto" loochent ten stelligste dat de Itali- aansche regeering de mogendheden tot eene confe rentie zou genoodigd hebben naar aanleiding van het tractaat met Tunis, en dus ook dat Bismarck dit voorstel zou hebben afgewezen als onaannemelijk. Hetzelfde blad spreekt het gerucht tegen dat een aanslag op het leven van koning Humbert werd gesmeed. Men gelooft dat het ministerie Sella weldra gevormd zal zjjn. De Kamer zou worden ontbonden indien zij een vijandige motie aannam. Men ver zekert dat de namen der nieuwe ministers heden zullen worden bekendgemaakt. Turkije. Men verzekert dat de gezanten gisteren te Kon- stantinopel zouden bijeenkomen om de Porte uit te noodigen de werkzaamheden in de Turksch-Grieksche aangelegenheden te bespoedigen. Ook verzekert men dat de Porte besloten is den bey van Tunis af te zetten, omdat hij het tractaat met Frankrijk heeft goteekend. De Turksche gedelegeerden voor de Grieksche quaestie hebben de vier voorwaarden, door hen in de vergadering van den 12den voorgesteld, terugge nomen. Dat heeft een zeer goeden indruk gemaakt. Men gelooft dat een volkomen overeenstemming spoedig verkregen zal worden. De „Yakit" meldt dat Midat-pacha, de gou verneur van Smyrna, vernemende dat zjjne mede plichtigheid aan het vermoorden van Abdul-Aziz zoogoed als bewezen is, de wijk heeft genomen in het Fransche consulaat te Smyrna. Hij is afgezet en vervangen door Ali-pacha, die met rechterlijke beambten aankwam om Midat te ondervragen. [Dit bericht wordt in een later telegram officieel bevestigd.] Oi-ielce iil anti. Aan de te Weenen verschijnende „Polit. Corresp." wordt uit Athene gemeld dat de gezanten aan de Grieksche regeering hebben medegedeeld het ant woord van de Porte op de Grieksche klacht over het samentrekken van troepen in Thessalië. De Porte verklaart dat zij sedert het aannemen der nieuwe grensregeling geen versterkingen heeft afgezonden. De regeering klaagde bij de gezanten over het ver tragen der oplevering, verklarende dat zjj zich van de verbintenis ontslagen zou gaan achten. De ge zanten verzekerden dat de Porte gisteren een nieuw ontwerp-verdrag wilde voorleggen. De regeering is beducht voor het afbreken der onderhandelingen, en rust zich ten oorlog uit. Telegrammen. WEENEN, 17 Mei. Te Tartovo zijn ongeregeld heid011 uitgebarsten. Het gepeupel heeft de Israëlieten mishandeld. In een huis was brand ontstaan, en toen vivrePreidde zich het gerucht dat de Joden toe bereidsel*, ^n gemaakt hadden de stad aan de vlammen prijs te ge ven- Terwijl het huis brandde, kwam een Israëliet voorbij; deze werd door de woedende menigte gegrepen en in de vlammen geworpen, waar hij den dood vond. LONDEN, 17 Mei. De heer Gladstone is onge steld en heden genoodzaakt het bed te houden. ST.-PETERSBURG, 17 Mei. Gisteravond ontdekte een vaandrig onder de steenen brug aan de losplaats der stoombooten, in de straat welke naar het sta tion van Zarskojeselo voert, eene met 57 pond buskruit gevulde mijn. KONSTANTINOPEL, 17 Mei. Said-paoha heeft per telegraaf aan den Bey van Tunis bericht, dat de Porte nadrukkelijk protesteert tegen het met Frankrijk gesloten tractaat en dit als nietig en van onwaarde beschouwt. WASHINGTON, 17 Mei. De commissie voor de handelsaangelegenheden heeft aangenomen het rap port, waarin geadviseerd wordt tot goedkeuring der benoeming van Robertson tot directeur van de in- en uitgaande rechten te Nieuw-York, in strijd met het protest van Conkling. LONDEN, 18 Mei. De „Times" verneemt dat het Britsche kabinet eene vriendschappelijke nota aan Frankrijk zond, aangaande plannen dier mogend heid ten opzichte van Bizerta. De heer Barthélemy Saint-Hilaire antwoordde dat de Fransche regeering niet voornemens was om zich te belasten met eene uitgave van 150 millioen fr., welke voor de ver betering der haven van Biserta vereischt werd. Frankrijk telt reeds onder zijne onderdanen 2,500,000 Arabieren, die steeds tot oproer geneigd zijn, en denkt er niet aan om dit getal met 1,600,000 Tune sische Arabieren te vermeerderen. Zonder zich vol strekt voor de toekomst te verbinden, kan Frankrijk toch de verzekering geven, dat het niet in het minste of geringste voornemens is TunÏB in te lijven. De minister hoopt dat Engeland aan zijne verzekeringen geloof zal schenken. De „Standard" meldt uit Newcastle van gisteren De koninklijke commissie heeft besloten zich niet eerder naar de Transvaal te begeven vóórdat de Boeren de kanonnen en de bezetting van Potchef- stroom hebben uitgeleverd. Uitgewekenen, die aan het Britsche gezag getrouw zijn gebleven, hebben een protest ingediend tegen de afwezigheid van vertegenwoordigers hunnerzijds in die commissie. LEIDEN, 18 Mei. Hedennamiddag werd in het gebouw der Kweek school voor Zeevaart alhier de algemeene vergade ring gehouden van leden der Vereoniging tot instand houding en bevordering van den bloei der genoemde inrichting. Bovendien waren daarbij tegenwoordig de afgevaardigden van elders gevestigde sub-comité's, tal van civiele en militaire autoriteiten van land en zeemacht en schutterij, alsmede verdere belang stellenden, evenals de vorigen van hier en elders, terwijl ook eeDige dames de vergadering met hunne aanwezigheid vereerden. Tegelijk werd het 25-jarig bestaan herdacht. Na allen een welkom te hebben toegeroepen, bracht de voorzitter, dr. A. Rutgers YanderLoeff, in zijn openingsrede allereerst een waardige hulde aan den ook der inrichting zoo plotseling ontvallen ijverigen penningmeester, den heer G. KolfF, die zich op verschillende wijzen zoo verdienstelijk had ge maakt, die dezen dag met zooveel blijdschap had te gemoet gezien, en die steeds bij allen in dank bare herinnering zal blijven. Het verdere gedeelte zijner rede, welke evenals het verslag in druk zal worden verkrijgbaar ge steld, was hoofdzakelijk gewijd aan de duisternis die tot nog toe over den geboortedag der Kweek school verspreid lag en waarin spr. thans eenig licht trachtte te brengen. Hij slaagde daarin op onderhoudende en meermalen op geestige wijze. De geschiedenis en ervaring speelden daarbij een groote rol, maar hij kwam er bij zijn onder zoek door tot hot einde der ongelukkige periode, mede door tusschenkomst der hooge regeering, die eindelijk ook van het plan van eenige philanthro- pische ingezetenen deelgenoot werd, met dit gevolg dat den 17den Juli 1855 een eerste samenkomst gehouden werd. In die stichtingsperiode zullen de namen van mannen als wjjlen de heeren J. F. Sandifort en M. A. Kluit een onvergankelijke plaats blijven in nemen. Zij waren steeds met den minister in onver moeide onderhandeling. Hun optreden heeft de toe komst der Kweekschool verzekerd, want den lOden Sept. d. a. v. kwam het gunstige antwoord van den minister om in nader overleg te treden. Een voorloopig reglement - bjjna geheel overeenstem mende met hetgeen dat reeds hier ontworpen was - werd door hem ingediend, en weldra werd er ook naar een gebouw omgezien om daar, zoodra de kon. goedkeuring verkregen was, de inrichting te vesti gen. Gratis werd dit gebouw der voorloopigo com missie afgestaan. De betcekenis van dat woord gratis

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2