Donderdag 19 Mei. .V. 6519. A°. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIBSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Tan 1—6 regel*.t1.05. Iedere regel meer0.17$. Crooier» lettert naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS deb gemeente LEIDEN; Brengen ter kennis van belanghebbenden dat de Coupure van het plantsoen, zijnde de doorvaart van den Zoe- tenvoudschen Singel naar het Levendaal, wegeos her stelling der daarover gelegen brng, op Donderdag 19 tol en met Donderdag 36 Mei a. s. voor de Scheepvaart zal gesloten zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 18 Mei 1881. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, IS Nel. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naa^ Noord-Amerika door middel van het stoomschip A. Scholten", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den 21sten Mei a. s., des morgens te zes uren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Vrijdag-nacht om twaalf uren bezorgd zijn. De afdeeling „Leiden en Omstreken" der Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde bield gisteravond op „Zomerzorg" hare eerste ge wone zomervergadering. De voorzitter begon met aan de leden mede te deelen dat de feestelijke bijeen komst van de afdeelingen, hier ter stede, bepaald is op Zaterdag 9 Juli a. s. en het feestprogramma, in overleg met het hoofdbestuur, aldus is vastge steld: 's Morgens te 11 uren officiëele ontvangst aan het stationdaarna bezoek aan den Hortus, vervol gens groote rijtoer, waarbij waarschijnlijk een der voornaamste buitenplaatsen in den omtrek bezocht, in allen gevalle de waterwerken te Katwijk bezich tigd, en Noordwijk aangedaan zal wordeneindelijk feestmaaltijd in de groote zaal van „Zomerzorg" en na afloop concert in den tain. Van de medewerking der Leidsche bloemkweekers tot versiering der feest zaal zou, naar de voorzitter daarbij opmerkte, het welslagen van een feestelijkheid als deze voor oen groot gedeelte afhangen. Hierna ging de vergadering over tot de behan deling der in de bus gevonden vragen, waarvan de eerste: „Wat kan de oorzaak zjjn dat soms aan groenbladerige loomen of planten, een schoone bon te tak zich voordoet? Alsook van het tegenover gestelde, dat n. 1. aan bontbladerige boomen of planten (wortelecht) een groene tak voorkomt?", door den heer Witte beantwoord werd. Volgens hem is het verschijnsel een abnormaliteit, een gebrek aan ontwikkeling van bladgroen, door inwerking van grond of lucht veroorzaakt. Dat het echter ook op kunstmatige wijze kan te voorschijn geroepen worden, had een Belgisch kweeker bewezen die n. 1. het geheim gevonden had alle agaven bont te maken. De oplossing van het belangrijke phy- siologische vraagstuk: op welke wijze de acciden- teele toestand door grond of lucht geboren wordt, Reeft de wetenschap nog niet opgelost, en zal naar sprekers overtuiging wel niet eer gevonden worden voor de botanici gaan begrijpen dat theorie en prac- tijk hand aan hand moeten gaan. - Het wederom groen worden is eenvoudig een terugkeer tot den gezonden toestand. De tweede vraag„of de eucalyptus amygdanina (koortsplant) en de plectranthus fructicosus (rheuma- tiekplant) werkelijk een koorts- en rheumatiek- werenden invloed zouden kunnen uitoefenen," gaf aanleiding tot een zeer breedvoerige en belang wekkende discussie, vooral toen een der leden haar, wat de eucalyptus betreft, uit de apotheek over bracht op het terrein der zooveel besproken aan plant in het groot, tot bevordering der gezondheid in moerassige streken. De conclusie der vergadering was dat beide planten qua geneesmiddel weinig of niets beteekenen; en, wat de eucalyptus in het bijzonder betreft, dat deze als boom, maar dan ook uitsluitend door hare groote absorbeerende eigen schappen, in verband met haar verbazende groei kracht, bewezen heeft een heilzamen invloed in de moerassige streken om Rome nit te oefenen, en, daar zij voor dit klimaat totaal ongeschikt is, met goed gevolg door onze inheemsche zonnebloem zou kunnen vervangen worden. De derde en laatste vraag„hoe het komt dat de bladen van sommige planten, door aankweeking of door eigen natuur, jonge planten kunnen voort brengen, en waaraan men de planten, welke die eigenschappen bezitten, kan onderscheiden," gaf den heer Witte wederom aanleiding tot een even helder als sierlijk betoog, waarvan de slotsom was dat, behalve de buccophillum caliphinum, welke deze eigenschap in groote mate bezit, ook door proeven gebleken was dat dit met verscheidene andere planten het geval is. Onderscheidingsteekenen zijn er echter niet, men dient eenvoudig de proef te nemen. Plaatsgebrek noodzaakt ons het verslag omtrent het verhandelde na de pauze tot morgen te laten liggen. Door de gemeente Haarlemmermeer is met de gemeente Leimuiden eene overeenkomst aangegaan, waarbjj kinderen uit eerstgenoemde op de openbare school der laatstgenoemde kunnen worden toegelaten tegen eene vergoeding van f 20 per leerling boven het gewone schoolgeld. Ds. F. Yan Spall te Leimuiden heeft ook be dankt voor de beroepen naar Waarder en Wil lemstad. De heer H. Yerstraaten, die als pastoor optrad bij de in 1865 door den bisschop van Haarlem te Nieuwveen ingestelde parochie, vierde gisteren ge dachtenis van zijne wijding tot priester vóór 25-jaren. Tal van geestelijken uit den omtrek en van verre waren aanwezig, de parochianen bewezen door allen arbeid te staken hunne ingenomenheid met de feest viering, bijna de gansche burgerij toonde door het uitsteken van vlaggen hare belangstelling in het feest en de jubilaris bewees zijne gevoeligheid daar voor door het verstrekken eener gift aan alle be- hoeftigen zonder onderscheid van geloofsbelijdenis. Men schrijft ons: In de gemeenteraadszitting van Boskoop van 17 dezer werd o. a. behandeld het ingekomen adres der Pomologische Yereeniging aldaar, gesteund door een vrij aanzienlijk getal ingezetenen, waarbij de Raad wordt uitgenoodigd om het initiatief te nemen tot oprichting eener tuin bouwschool in die gemeente, wanneer daartoe de medewerking der regeering kan worden verkregen. Op voorstel van B. en Ws. nam de Raad het nog al zonderlinge besluit, om aan adressanten te ken nen te geven, dat hij bereid is deze zaak nader te behandelen, zoodra kan worden opgegeven, waarin de beloofde medewerking der regeering zal bestaan. De Raad was kennelijk huiverig om over het al of niet wenschelijke der school een oordeel uit te spreken, waardoor deze voor de toekomst der gemeente zoo belangrijke zaak in den doofpot ge stopt, en zooals een raadslid aanmerkte, de Pomo logische Yereeniging met een kluitje in het riet gestuurd is. Aan de eerlang te Zwijndrecht te openen Christelijke school zijn als onderwijzers benoemd de heeren H. L. De Yries te Delft en J. Yan Oostrom te Zwammerdam. Naar het Haagsche Dagblad verneemt, is de Koning weder hersteld, zoodat hij opnieuw als naar gewoonte eene wandeling heeft gedaan. De minister van binnenlandsche zaken heeft eene Nota van Antwoord ingezonden op het verslag der Kamer nopens het ontwerp tot verhooging van hoofdstuk Y der staatsbegrooting voor 1881 (aan koop van de verzameling van wijlen den heer F. Muller). Mocht de minister verwachten dat zijne poging instemming zon vinden, het was hem aan genaam daarvan de verzekering te ontvangen. Dit jaar was reeds in Februari over nagenoeg het ge- heele krediet voor aankoopen beschikt. "Wat echter de belangrijke en geheel eenige verzameling van wijlen den heer F. Muller aangaat, omtrent welker waarde geen twijfel kan bestaan, de minister achtte zich niet verantwoord de hem aangeboden gelegen heid te verzuimen. De te verkoopen dubbelen zijn thans reeds in 's rijks penningkabinet aanwezig. Werd de verzameling niet tevens verrijkt, er zon niet aan gedacht zijn die dubbelen te verkoopen. Dan waren zij bewaard om door rniling andere prenten te bekomen, en zou dus huune waarde zijn gebleven ten bate van het kabinet, terwijl zij thans in mindering komt van de voorgestelde koopsom. Yoor den plaatselijken geneeskundigen dienst op het eiland St.-Martin (Ned. ged.) is benoodigd een geneeskundige, bevoegd tot de uitoefening in Nederland van de geneeskunst in haar geheelen omvang. Aan deze betrekking is verbonden eene jaarlijksche bezoldiging van f 2000, ingaande met den dag van inscheping naar de plaats van be stemming. Belanghebbenden kunnen zich vóór den lsten Juli a. s. tot het departement van koloniën wenden. Naar het N. v. d. D. vernoemt, heeft dr. A. Kuyper het voornemen eerlang een bezoek te brengen aan de Transvaal. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wets ontwerp tot wijziging van hoofdstuk IH der Staats begrooting voor 1880. De voorgestelde verhooging is o. a. noodzakeljjk geworden ten gevolge van het door toevallige omstandigheden groot aantal tele grammen gedurende 1880 verzonden, waarvoor eene som van ruim f 6000 werd vereischt. Wijders zijn de vele zeerampen in het afgeloopen jaar oorzaak, dat de toegestane som ten behoeve van Neder- landsche en vreemde zeelieden ontoereikend is ge bleken. Door de voorgestelde verhooging zal het eindcijfer van dit hoofdstuk geene verandering on dergaan. Ter vervulling van een plaats van adjunct-ijker der maten, gewichten en weeg werktuigen, zal op 16 Juni a. s., in het gebouw der polytechnische school te Delft een vergelijkend examen worden afgenomen. Nadere bijzonderheden bevat de Staats courant van heden. Het Provinciaal Kerkbestuur van Overijsel heeft ds. Oberman, te Ommen en den Kerkeraad aldaar voor den tijd van zes maanden in hun bediening geschorst, wegens weigering om den doop toe te dienen aan een kind van een ingezeten van Ommen, op grond van vermeende onrechtzinnigheid in de leer. Het stoomschip „Voorwaarts,van Amsterdam naar |Batavia, passeerde Maandag Gibraltar; de „Maas" arriveerde Maandag van Rotterdam te Nieuw-York. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrondissement Lith, mr. W. F. Frijlinck, candidaat- notaris en advocaat aldaar en kantonrechter-plaats- vervanger in het kanton Oss. Gemengd Nlenws. De herkomst van den koperen ketel, die, zooals wij gisteren mededeelden, in het bezit van den aangehouden J. A. K. gevonden werd, ia thans bekend geworden. Het is n. 1. gebleken dat K. dien gestolen had bij een koffiehuishouder, en wel op een bovenkamer waar het voorwerp op een theestoof stond. De dief is reeds verscheidene malen in handen der politie geweest. Hedenmorgen om acht uren is de dienst bode van O. door het waterscheppen in den Yliet gevallen, doch gelukkig door zekeren Van der Waals weder op het droge gebracht. Als eene bijzonderheid wordt ons uit Valkenburg gemeld dat eene kip van moj. dewed. Vlasveld hare bezitster tegenwoordig verrast met eieren ter zwaarte van 140 gram. liet zonderlingste is echter dat elk dozer eieren eon ander inhoudt,

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1