aien, benoemd tot commandenr der orde van den Nederl. Leeuw.; benoemd tot administrateur van het militaire hospitaal 2de kl. te Bergen-op-Zoom, den Isten luit. V. A. H. Hanckar, van het 2de reg. inf.; den adj.-comm. bil het depart, van binnenl. zaken jhr. mr. J. Beelaerts Yan Blokland, met 1 Juni, benoemdtot commies bij het depart, van koloniën; mr. H. J. Dijckmeester, in verband met zjjne benoeming tot referendaris bij het depart, van binnenl. zaken, met i Juni a. s., eervol ontslagen nit zijne betrekking van hoofdcommies bij het depar tement van koloniën. Gemeagd Nleu-ws. "Wederom zijn door.de politie alhier twee honden, welke een paar personen hebben ge beten, tot onderzoek in de daartoe bestemde bewaar plaats afgezonderd. Hedenmiddag om. over twaalven is de vrouw van den schipper IJ., liggende met zijn vaar tuig in den Ouden Singel, aan het afloopen der Korenbeursbrug bij de Botermarkt, terwijl zij aan een kraampje aldaar stond, door-een beladen twee- wieligen wagen, bestuurd wordende door een paar knechts van den kruidenier S. uit de Hartesteeg, over het been gereden, waardoor zij aan den enkel gekwetst raakte. Ze werd dientengevolge per roei bootje naar haar vaartuig vervoerd. Te Haarlem heeft een treurig ongeluk plaats gehad. De 15-jarige tamboer van hot 4de reg. inf. N. H., uit Leiden, die zich met eenige kame radon vermaakte op den zolder in de kazerne, waagde zich uit een dakvenster in de goot. Hij had daarbij het ongeluk zijn evenwicht te verliezen, waardoor hij op de binnenplaats viel, met het gevolg dat hjj terstond een lijk was. - Gisternacht woedde te Arnhem een felle brand in een pakhnis met woning, dat totaal verbrandde. Aan den wachtmeester der rijdende artillerie, Isink, mocht hot gelukken den bewoner, die, meenende dat een zijner tien kinderen in het brandende perceel achtergebleven was, het gebouw was binnengedrongen, van een wissen dood te redden, daar de wachtmeester hem buiten kennis Op een brandend kamertje vond liggen. De patient is buiten gevaar. - Te Maastricht is een marechaussee slapende opgestaan en uit het venster der bovenste verdieping der kazerne gevallen, ten gevolge waar van hij spoedig overleed. De brandersknecht H. R. K. en de vuil nisman P. M., uit Overschie, die jl. Donderdag voor het gerechtshof te 's-Hage terechtstonden ter zake van diefstal en medeplichtigheid daaraan, van eene hoeveelheid gedistilleerd uit de branderij der wed. M. te Overschie, zijn heden ieder tot één jaar celstraf veroordeeld. In de correctionecle terechtzitting van het hof werd heden o. a. behandeld het hoogcr beroep van een vonnis der Rotterdamscbe rechtbank, ingesteld door den gewezen politie-agent Th. V. K. aldaar, waarbij deze tot een halfjaar celstraf is veroordeeld wegens het zich toeëigenen van geldon ten nadeele van een Buitsch landverhuizer, dien hij in bewaring moest stel len. De beklaagde verzocht het hof om vermindering van straf, doch hot openb. min. was van oordeel dat voor het feit, door een politiebeambte gepleegd, de opgelegde straf niet te zwaar kon geacht worden. Het eischte mitsdien de bevestiging van het vonnis. - Uitspraak a. s. Yrijdag. KOLONIËN. BATAVIA, 11 April. Morgen zullen, ter, gelegenheid van den intocht van den nieuwen gouverneur-generaal, de particu liere banken en de meeste kantoren gesloten zijn. De gouv.-gen. mr. J. W. Van Landsberge zal morgennamiddag tor reede en niet te Tandjong Priok embarkeeren. Gisteren zijn wederom berri-berri-lijöers naar Bui tenzorg gezonden, 9 van het stadsverband en 27 van het militaire hospitaal te "Weltevreden. Heden morgen zijn bdvendien 25 berri-berri-lijders naar kampong Makasser gezonden. Uit Atjeh zijn gisteren verscheidenen van die kranken aangekomen. Tegen den verantwoordelijken redacteur van het „Padangsch Handelsblad" is door den raad van justitie rechtsingang beteekena (als verantwoordelijk schrijver in genoemd blad), ter zake van vroeger opgenomen brieven waarin de ass.-res. Kruyt van Painan wordt beleedigd en gelasterd. De „Java-Bode" verneemt dat particulieren, amb- tonaren en officieren te Atjeh gelden bijeenbrengen, om generaal Van der Heyden, bij zijn vertrek, een luisterrijk feest aan te bieden en een geschenk te vereeres. Uit Muntok schrijft men aan de „Locomotief", dat Oen Chinees aldaar twee vrouwen zwaar ver wond en een derde onthoofd heeft. De moordenaar werd gepakt, in de gevangenis gestopt, geboeid en - was bijna weor ontsnapt. Zjjne boeien had hij losgemaakt en reeds een gat onder den muur gegraven. Naar men uit Djokjokarta verneemt, zal binnenkort op 11 ketjoes de straf der gerechtigheid worden toegepast door middel van den strop. Aangaande het door mr. Tadema gevraagd ont slag (waarover eerstdaags van zijne hand eene bro chure, getiteld: „Mijn gedwongen ontslag" verschij nen zal) werd aan de „Soor. Crt." geseind: „De raadsheer Tadema heeft zijn ontslag gevraagd, om dat hij zich in zijn eer en goeden naam gekrenkt voelt door de uitlating van den minister in het kolo niaal verslag van 1880 [bladzijde 56] juncto slot vraag in het verslag van 1879, en wel omdat de heer Tadema in zjjne werkzaamheid, als president van den Rahd te Samarang, nooit achterstand had. De brochure over de zaak is nog niet uitge komen wegens ziekte en druk werk van Ogilvie C0.'» Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Department. Verleend: een 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den secretaris bij het dep. van onder wijs, eeredienst en nijverheid L. W. J. Olivier, aan den onderw. 2de kl. bij bet o. 1. ond. voor Europeanen en geljjkgestelden W. Meyer, aan den lsten commies ter alg. seer. J. B. De Schee maker; een tweej. verlof naar Ned wegens ziekte, aan den onderw. 3de kl. A. Van der Kolff; een 2-jarig verlof naar Europa wegens ziekte, aan de onderwijzeres 2de kl. bij bet o. 1. onderwijs voor Europeanen en gelijkgest. 1). P. Kol; een 2-jarig verlof naar Enropa, wegens ziekte, aan den ref. bij het dep. van tin. E. Winckel; naar Nederland, aan den inspect, lste ki. bij den post en telegraafil. D. Houtman, en aan den comm. voor de perso- bel. en het patentr. te Samarang, W. 6. Van den Bergh. Ont slagen: eervol nit zjjne betrekking, wegens ziekte, de comm. 3de kl. bij den post- en telegr.-dienst J. F. Hoppe; eervol uit zijne betrekking, de lste comm. ter algemeene secr. H. O. Van' der Linde; eervol de zoutverkooppakhuismeester te Karang-anjer (Bagelen), J. P. C. Barbier; eervol als advocaat en procureur bjj den raad van jnstitie te Soerabaia mr. J. A. Kooiman; eervol uit 's lands dienst, met behoud van recht op pens., de comm. op het bureau van den ads.-res. voer de politie te Soerabaia, J. Swart; eervol, uit 's lands dienst, de gew. klerk bij het dep. van fin. E. J. C. De Vries ea de gew. klerk op het belasting- bureau te Soerabaia, G. L Vermeulen; eervol, als lid van den raad van justitie te Makassar, J. A. Hofstede. Benoemd: tot zoutverkooppakhuismeester te Karang-anjer L. P. Heseels, te Ambal; te Ambal (Bagelen), G. H. Dumas; tot comm. 3de kl. bij den post- en telegr. dienst, T. Van der Pol; bjj het dep. van lin. tot ref. C. J. Schuurman, tot boofdcomm. O. Netcher, tot lsten comm. W. J. M. Van den Bergh, tot 2den comm. J. W. Tamson; bij den waterstaat en 'slands burgerl. openb. werken: tot ing. 2de kl. J. L. Piersontot ing. 3de kl. J. Ilcken; tot adsp.-ing. C. W. Weys; tot onderwijzeres 2de kl. bij het o. 1. ond. voor Enropeanen en geljjkgest. de onderw. 3de kl. E. A. Van der Meydentot raadsheer in bet hoog gerechtshof van Ned.-Indië, mr. U. J. Huber Noodt; tot secr. bjj het dep. van ond. enz., W. P. Groeneveldt; tot secr. der res. Banjoemas, Th. Van Dissel; tot voorz. der landraden te Modjokertoen Djom- bang (Soerabaia), mr. A. i. Sloot; tot comm. op het borcan van den ads.-res. voor de pol. te Soerabaia, N. H. Hartman; tot 2den comm. op het res.-kantoor te Samarang, H. J. W. Booms. Geplaatst: ter hoofdplaats Padang de ben. adsp.-ingenieur P. Th. L. Grinwis Plaat; te Probolingo de ben. adsp.-iugen. A. G. Lamminga; te Batavia C. \V. Weys; tc Poerworedjo (Bagelen) J. Scheffer, te Cheribon J. Krom. Bij den post- en telegraafd. Ontslagen: eervol uit zjjne betrekking, wegeas ziekte, de comm. 3de kl. II. J. Pichel gen. Gaertner. Ontheven: eervol van de verdere vervulling der betr. van kantoorchef 4de kl. de comm. 2de kl. H. Reuvers, in verband daarmede overgeplaatst naar het kantoor te Soerabaia. Benoemd: tot kantoorchef 4de kl. de comm. 2de kl. J. M. Eilerts De Haan te Samarang, E. F. From- berg tc Weltevreden, W. F. Van Heemskerk te Soerabaia en G. II. Van Duiken te Toeban, met bepaling dat zij als zoodanig zullen optreden resp. op de kantoren te Krawang, Tjiamies, Toeban en Poerwakarta; tot adj.-comm. J. H. Gerrits, F. W. Schram, W. C. Schram, W. Van Leeuwen, J. C. Al. VanLissa en C. J. Mulholland, met bepaling dat zjj zullen worden werk zaam gesteld: de eerste op het kantoor te Cheribon, de tweede en derde tc Weltevreden, de vierde en vijfde te Soerakarta en de zesde te Soerabaia. Departement van Oorlog. Geplaatst: De off. van gez. lste kl. Rupert te Samarang, onlangs uit Nederland aaDgekomen; Overgeplaatst: De kapt. Van Temmen, van Weltevreden naar Mr.-Cornelis; de lste luit. der art. Rost Van Tonuingeu, van Willem I naar Batavia; de lste luits. der genie Schafer, van Willem 1 naar Bandjermassin, en Vlasblom van Bandjer- massin naar Willem 1, de lste luit. der inf. Carsters van Mr.-Cornelis naar Muntok. Verleend: Een tweej. verlof naar Nederland, wegens twaalf jaren onafgebroken dienst in Ned.-Indië, aan den kapt. der art. A. L. Van Hoogstraten; een tweej. verlof naar Nederland wegens vijftien jaren onafgebroken dienst in Ned.-Indië aan den kapt. der inf. L. D. M. Van Son. Ont slagen: Op verzoek, eervol uit Zr. Ms. rail. dienst, wegens volbrachten diensttijd, met behnnd van recht op pensioen, de majoors der inf. II. Hamakers en L F. Nix, wegens idem ds kapt. der inf. C. H. Altensteii. Bevorderd: Bij het wapen der artillerie: tot kapt. do lste lnit. A. W. Segboer; bij de inf. tot maj. de kapt. C. Deykerhoff en S. J. E. J. V. Barthclemy; tot kapt. de lste luit. C. II. F. Riesz, H. D. H. Bosboom, H.' V. Geerligs, G. B. Hooyer, G. A. De Wit en L. L. A. Manrenbrechertot lsten luit. de 2de lnit. J. Arendsen De Wolff, met verlof in Nederland, J. J. Verlindtn, J. P. Pieters Graaftland, A. E. Kamerman en D. Van Zomeren. Gesteld: op non-activiteit, als overcompleet in zijn rang, de lnit.-geo., adj. des konings in buiteng. dienst, K. Van der Heyden. Departement van Marine. Ontslagen: Uit 's lands dienst, de gew. adj.-boowk. bij den dienst der kustverlichting in Ned.- Indië, C. Van der Sterr. Overgeplaatst: Van Zr. Ma. st. „Oenaraug" op Zr. Ms. wachtschip te Soerabaia de luit. t. z. lste kl. C. A. Woldringhvan Zr. Ms. ramtorenschip „Prins Hendrik der Ned." op Zr. Ms. st. „Oenarang" als comm. de luit. t. z. lste kl. II. Van der Meer. Verleend: een tweej. verlof naar Nederland wegens meer dan 15 jaren onafgebroken dienst in Ned.-Indië, aan den machine-opsteller bij de fabriek voor de marine te Soerabaia H. L. A. Tikkert. Vergunning verleend: om te repatriëeren aan den luit. t. z lste kl. C. A. Woldringh. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten van Ned.-Indië. GEHUWD: D. J. W. A. G. Coóps, Batavia, en A. E. F. Oudenhoven, 's-Hage, (bjj volmacht)1Jhr. W. H. W. De Koek, wedr. van'E. v. d. Crab, en N. W. Volmer Knollaert, wed. van W. Borghard, Padang-Pandjang W. Den Hond ea M. Van Beelen, Soerabaia. BEVALLEN: A. E. J. Van Hn'stijn, geb. Van Merkesteyn, Z., Batavia L.. F. W. Fikeoacher, geb. Gijabers, D. id. G. C. N. Swart, geb. v. d. Willigen, Z., Weltevreden Me vrouw Van Elsbroek, D., Batavia j. Van der Leeuw, geb. Grijm, Z. Soerabaia A. M. Clignett.geb. Nagel. D. id. E. Rosbak, geb. Worthington, Z. id. H. L. Eschauzier geb. Koot, Z., fabriek Sentono Lor Modjokbrto C. Bool, geb. Van Baak, Z., suikerfabriek Seroeaic L. C. Cambier geb. De Lange, Malang. OVERLEDEN: H. M. Reindorp, M. 40 j., Batavia E. P. Thiessen, geb. Blondeau, W. id. H. J. J. Van Zalingen D. 9 j., Soerabaia. Vertrekkende passagiers van Batavia, per stoomschip Prins Hendrikop 13* April. Mr. J. W. Van Lansberge, afgetreden gonverneur-generaal van Ned.-Indië en echtg.; A. C. Van der Sande Lacostc, luit, t. z. 2de klasse, Adjudant van den gonv.-generaalDr. J. Adriani en echtg.Tobiar; overste P. A. Bol;\W. F. Den- ninghoff Stelling; iA, A. Densihghoff Stelling; Dr. H. Mitrea en kind E De Clercq Moolenbnrgh, resident van Banjoemas, echtg. en 2 dochters; Mevrouw de wed. SwaaD, geb. Coelen en 4 kinderen; Mevroüw de wed. P. J. Paddingee en 1 kind.; F. W. Van Haeften; D. Van Toorenburg; Mevronw GuntherMevr. Tendclöo; Mevr. Rooker; Mejuffrouw Rooker; Mevrouw Louwe rier en 4 kinderen; 2 kinderen Brouwer; Mevronw dewed. Van der Linde en 4 kinderen'; J. A. Van der Linde; Mevronw A. B. E. Postma, geb. Hidóinga en 2 zonen; G. W. Couperus; H. Couperus; T. C. Noordhoorn; H. W. Hamilton ofSilvertonhill, echtg. en 2 kinderen; Mevrouw B. Vahlkamp, geb. Sproyt; J. Dubbeld; R. G. ltobertonJ. H. F. Fitter; Zr. Ms. troepenen schepelingen. BUITENLAND. Frankrijk. Donderdag-morgen te acht uren verzocht Rous- tan den bey audiëntie voor generaal Bréard. De bey stelde tot den middag het antwoord uit, waarna de audiëntie tegea vier uren werd toegestaan. Gene raal Bréard begaf zich op dat uur naar het Bardo en las een verdrag van 10 artikelen voor, waarvan de voornaamste bepaling deze is, dat een Fransch resident in Tunis zal gevestigd zijn, om voor de uitvoering van het verdrag te waken. De bey ver zocht eenige uren van overleg. Het onderhond ken merkte zich door wederkcerige groote hoffelijkheid en welwillendheid. De bey teekende - zooals gemeld - het verdrag te acht uren en verzocht dat de Fran- sehe troepen Tunis niet zouden binnentrekken, het geen trouwens niet in de bedoeling der Franschen lag. Men gelooft dat Roustan zal worden benojemd tot minister-resident van Frankrijk te Tunis. Ook in den Senaat heeft de minister Ferry gis teren aangekondigd dat het tractaat door den bey van Tunis geteekend is. Hij kon den officiëelen tekst niet mededeelen, die spoedig ter bekrachtiging aan de Kamers zal worden voorgelegd. In militair opzicht verzekert het tractaat aan Frankrijk het recht om die positiën te bezetten, die de Fransche militaire overheid noodig achten zal tot handhaving van orde en veiligheid op de grenzen en de kust. In politiek opzicht waarborgt Frankrijk aan den bey de vei ligheid van zijn persoon, zijne dynastie en zijne Staten. Ten aanzien van Europa waarborgt Frank rijk de bestaande tractaten. De bey verbindt zich om met geene mogendheid eene internationale over eenkomst te sluiten zonder overleg met Frankrjjk. De Fransche diplomatieke agenten zullen waken voor de bescherming van de belangen van Tunis; het financiële stelsel van don bey zal in overleg mot Frankrijk geregeld worden. Eene verdere over eenkomst zal het bedrag en de wijze van betaling regelen der oorlogscontributie, welke de weerspan nige stammen zullen opbrengen. De bey verbindt zich om den invoer aan zjjne kust van wapenen over het grondgebied van Tunis te beletten, welke een bestendig gevaar voor Algerië oplevert. Italië. Men meldt uit Rome dat daar sinds Zaterdag zich De Francesco bevindt, de diréeteur dor „Mos- katel". Men verzekert dat hij herhaalde geheime bijeenkomsten heeft gehad met graaf Maffei, den secretaris-generaal van buitenlandsche zaken. In de Kamer van Afgevaardigden zijn gisteren verscheidene interpellaties aangekondigd over Tunis en de buitenlandsche politiek van het kabinet. De heer Cairoli zal heden zeggen of en wanneer hij zal antwoorden. Grroot-Britannië- Tusschen de Basutos en de Kaapache troepen heeft bij Palmfontein een gevecht plaat3 gehad. De verliezen dezer laatsten waren onbeduidend. Gladstone deelde gisteren in het Lagerhuis mede dat de regeering de overweging der houding die zij tegenover de eedenwet zal aannemen, heeft verdaagd totdat de Iersche landwet in hoofdzaak zal zijn afgehandeld. Volgens een telegram uit Weenen aan de

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2