buitenland. Schelven, S. D. Van Veen, L. H. F. A. Fanre en P. Segboer. Eerstgenoemde ontving reeds dadelijk een beroep als predikant bij do Ned.-Herv. gemeente te Grjjpskerke. In de eerste vergadering van de „Ned. Zuid- Afrikaansche Vereeniging" te Utrecht, waarvan prof. Fruin aldaar, na een belangrijke rede van prof. Harting, de leiding aanvaardde, zijn de statuten vastgesteld, waarvan de voornaamste wijziging is dat de contributie, in plaats van op 5, thans op 3 is gesteld. Begunstigers zijn vervallen. De ver gadering nam een resolutie aan, door prof. Kuyper voorgesteld, om prof. Harting dank te betuigen voor wat hij in het belang der Transvaal deed, en benoemde hem tot eere-voorzitter. Daarbij is aange nomen om aan kapt. Verney een telegram van dank en hulde voor liet Transvaal Independence Com mittee" te zenden. Kapt. Verney, Paul Kriigor, Joubert on Pretorius zjjn tot eeroleden der Ver eeniging benoemd. De miliciens van de lichting 1881 zullen in de verschillende garnizoenen, waar zij zich bevinden, eene vaccinatie ondergaan. Door wylen den heer N. Pruimers te Zwolle is o. a. aan de algemeene armen aldaar 10,000, aan de vrouwenvereeniging ƒ500 en aan het weezen- gesticht te Neerbosch f 1000 vermaakt. Dr. M. Salverda, voorzitter der commissie, in 1881 belast met het afnemen van het eindexamen der Rijkslandbouwschool, noodigt hen, die zich aan dat examen verlangen te onderwerpen, uit, zich vóór 25 Mei a. s., mot bijvoeging hunner geboorte akte en duidelijke opgave van hun adres, schrifte lijk bij hem aan te melden. Met 1 Sept. a. s. is de betrekking van direc teur der te Meppel te vestigen R. H. B.-S. met driejarigen cursus te vervullen. Jaarwedde f 2500. Zij, die daarvoor in aanmerking wenschen te komen, moeten zich vóór of uiterlijk 25 Mei a. s. aanmel den bij den inspecteur van het middelbaar onder wijs dr. D. J. Steyn Parvó te 's-Gravenhage. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is de oefeningsdivisie onder be vel van den kapt. ter zee J. W. Binkes en be staande uit de schroefstoomschepen „Van Galen", „Leeuwarden", „Marnix" en „Suriname", den 12den dezer te Toulon aangekomen. Hot stoomschip „Schiedam" is "Woensdag van Nieuw-York naar Rotterdam vertrokken. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederlandsehen Leeuw mr. J. F. T. Van Val kenburg, vice-president van het gerechtshof te Am sterdam; met 1 Juni a. s. benoemd tot ijker der maten, gewichten en weegwerktuigen, de adj.-ijkers G. Reus, F. A. Houtman, D. Giltay, J. H. Diephuis, J. Van Ilaarst en J. H. Schol ten. Gemeugd Nieuw». Het „onbekend maakt onbemind" is zeker de oorzaak geweest dat de voorstelling door dr. C. Klug gisteravond in de Stadszaal gegeven, niet druk bezocht was. Het mag anders toch inderdaad interes sant genoemd worden een blik te kunnen slaan in die onzichtbare wereld, aan wier bestaan we zouden twijfelen, indien de wetenschap ons niet in staat stolde ze met eigen oogeu te aanschouwen. Door mid del van zijn electrisch-objectieven reuzen-microscoop geeft dr. Klug verschillende verrassende tafereeltjes o. a. zoowel uit het planton- als uit hot dierenrijk te aanschouwen. Morgenavond zullen de wonderen der onzichtbare wereld alhier voor het laatst vertoond worden en wjj meenen onzon stadgenooten gerust te kunnen aanbevelen van die gelegenheid te pro- fiteeren. Vooral ook voor kinderon, voor wie thans de toegangsprjjs tot de helft verminderd is, biedt de voorstelling zeer veel verrassends aan. In de weido bij den landbouwer Joh. Duindam onder Voorschoten is het mond- en klauw zeer uitgebroken. De Haagsche Maria Christina De Leeuw is gisteren voor de 82ste maal voor openbare dron kenschap veroordeeld. Een treurig voorval had Woensdag plaats in de buurtschap Ar.erveen onder de gemeente Gramsbergen, ten huize van den arbeider Hs. Wes terman. Terwijl de ouders afwezig waren, nam het tienjarig zoontje al spelende het gemakkelijk te be reiken jachtgeweer, dat geladen was, afging en het vierjarig dochtertje van den arbeider O. Tromp, dat zieh mede aldaar bevond, doodeljjk trof. Jesse Holfi'man behoeft voor de opvoe ding van haar kind nief bezorgd te zijn. Er heeft zieh to Kopenhagen reeds een liefhebber opgedaan, die het kind van de misdadigster wil aannemen en op behoorlijke wijze opvoeden. De man is zeer rijk en heeft in Rusland zijn jeugd doorgebracht. Hij heeft zijn voorstel reeds schriftelijk naar St-.Petersburg overgebracht. Dinsdag 11. heeft de jury aan hot Bra- bantsche hof van assises te Brussel zekeren Ne- methy, die zijne vrouw en haren minnaar bad ver moord, vrijgesproken. Het publiek in het gebouw van het gerechtshof en op de belendende straten heeft den moordenaar eene ovatie gebracht, alsof hij, zegt de „Chroniquo", een groot burger was, die het vaderland gered had. Men beweert zelfs dat hem de3 avonds een banket is aangeboden. Een der meest gevierde kunstr ij deres sen van het Hippodrome te Parijs, mile. Ghyka, viel, weinige dagen geleden, bij een voorstelling van het paard en ontwrichtte zich den rechtervoet. Hoewel onmiddellijk naar het hospitaal „Beaujon" overgebracht en daar met de uitersto zorg verpleegd, stierf zij, nog vóór men tot do amputatie van het gekwetste deel kon overgaan, ten gevolge van koud vuur. Naar men verhaalt, was de jonge vrouw de echtgenoote van een Russischen graaf, en had zij het beroep van paardrjjdster alleen verkozen om haren gemaal tot eene formeele echtscheiding te be wegen. Zooveel is althans zeker, dat do diamanten die do ongelukkige droeg, toon zij op een eenvou dig hospitaalbed den laatsten adem uitblies, een vorstelijk vermogen vertegenwoordigen. Een 63-jarig rentenier, op den boule vard Rochechouart te Parijs, heeft Dinsdag-avond zjjne echtgenoote, een dame van 57 jaar, in een vlaag van woede ten gevolge van een woorden wisseling, den hals omgedraaid. De man had onmid dellijk na zijn daad hevig berouw en deelde zelf het gebeurde aan do politie mode. Jaren lang had het echtpaar samen vreedzaam geleefd. Te Sevilla is een poging tot moord ge pleegd op den voorzitter van het autonomistisch comité; do dader werd gearresteerd. „Kunnen twee mannen dozolfde zuster hebben zonder familie van elkander te zijn." - Deze vraag beantwoordt Ernest Legouvó in zijn souvenirs over Eugène Sue (in de „Temps"). Sues vader trouwde met mile. Sauvan, en zij hadden een doch ter, Flora genaamd. Na de echtscheiding hertrouwde Sues vader en kreog een zoon, Eugène geheeten, terwijl mile. Sauvan hertrouwde met Legouvó, wien zij een zoon, Ernest genaamd, schonk, zoodat Ernest Legouvó en Eugène Sue, zonder bloedverwanten te zijö, beiden Flora Sue zuster noemen. Hot volksfeest in hetPrater te Weenen, is grootendeels mislukt, hetwelk bovendien ook niet door hot weder begunstigd werd. Wel begon het eerst tegen den avond te regonen, maar het was koud en guur, zoodat het verblijf in de open lucht weinig bekoorlijks had. Niettemin bleven de ontel bare toeschouwers op de komst van het Hof wach ten, maar toen dit eindelijk in eeno reeks van 62 rijtuigen verscheen, was het gedrang zoo groot, dat do stoet niet dan uiterst langzaam voorwaarts- ging. Ten slotte werd het geheel en al onmogelijk door de menigte heen te komen, zoodat de keizer genoodzaakt was verlof te geven tot het inslaan van een anderen weg. Duizendon werden daardoor teleurgesteld en de beroemde Weener Mannenzang- verecniging, die zich in eene der hoofdlanen gepos teerd had om het bruidspaar eene serenade te brongen, kon haar voornemen evenmin ten uitvoer leggen. De jonge meisjes, die aan prinses Stephanie een prachtigen bloemruiker zoudon aanbieden en onder het lange wachten reeds hare mantels hadden moeten opzoeken, daar hare lichte witte feostkleedjj geene voldoende beschutting tegen den scherpen wind opleverde, moesten onverrichterzake huiswaarts keeren. Eranlti-ijlc. De Kamer heeft gisteren hare zitting hervat; daarin is de volgende verklaring der regeering voor gelezen betreffende den veldtocht in Tunis: „In Tunis binnenrukkende, beoogden wij een dubbel doolhet tuchtigen der bandelooze stammen, die sedert tien jaren inbreuk maakten op de grens, en het verkrijgen van waarborgen voor de toekomst. De thans door Frankrijk gedane opofferingen voel de veiligheid van de grens zouden niet voldoende worden vergoed door eene oogenschijnljjke, onzekere onderwerping of ras vergeten beloften. Yoor onze veiligheid zijn duurzame waarborgen noodig. Deze vragen we van den bey. Het is ons niet om zijn grondgebied, noch om zijn troon te doen. Do Repu bliek, den veldtocht beginnende, heeft plechtig alle gedachten aan inlijving of verovering van zich ge worpen. Dezelfde verklaringen vernieuwt zij thaDS, maar de regeering van den bey is verplicht om ons op zijn grondgebied ter beveiliging van onze bezit tingen en binnen de perken onzer belangen de voor zorgsmaatregelen te laten nemen, welke hij blijk baar buiten staat is uit eigen machte te verschaffen. Door uitdrukkelijke overeenkomsten zal onze recht matige invloed in het regentschap tegen nieuwe v|jandel|jke daden en aanslagen moeten worden be veiligd. Wij hopen dat de bey het noodzakelijke en weldadige hiervan zelf erkennen zal en dat w|j aldus eea geschil zullen kunnen ten einde brengen, het welk alleen Frankrijk raakt, waarbij slechts een Fransch belang betrokken is en dat Frankrijk ge rechtigd is met den bey alleen te beslechten, in dien geest van gerechtigheid, gematigdheid en nauw gezet ton eerbied voor het recht van Europa, waar door de regeering der Republiek zich laat leiden." In de vergadoring der muntconferentie heb ben gisteren de heeren Cernuschi en Horton ten gunste van den dubbelen standaard gesproken. De volgende zitting is op morgen, Zaterdag, bepaald. „Bassin", een in het Arabisch geschreven blad dat te Parijs verschjjnt, maakt een brief openbaar van een oud-redacteur van de „Moskatel", waarin deze verklaart de geschreven bewijzen in handen te hebben van do deelneming van het Italiaanscho consulaat te Tunis aan de redactie van de „Mosta kel." Deze brief wordt door het „Journal des Dó- bats" overgenomen. België. Nadat Hendrik Conscience Woensdag te Brussel ia de koninklijke academie zijne redevoering over de geschiedenis en de strekking der Ylaamsche letterkunde had uitgesproken, die bij herhaling zeer levendig werd toegejuicht, vatte de minister van binnenlandsche zaken het woord, ten einde den schr|jver van „De Loteling", uit naam des konings, de versierselen van grootkruis der Leopoldsorde te overhandigen. Die mededeeling werd gevolgd doqr een warme ovatie van het publiek. Eindeljjk vindt men iets in de Belgische bla den over de socialistische meeting te Brussel. Ze werd gehouden in de zaal „du Cygne"; burger Bertrand presideerde en werd bjjgestaan door do burgers Brismée en Yorheyen. Nadat Rocheforts schrijven van adhacsie was voorgelezen, spraken verschillende burgers ten gunste van een protest, dat tot don czaar zou worden gericht, maar burger Strack merkte op dat Jesse Helfmann misschien geen gratie zou aannemen en het protest werd dus in de doos gedaan. Groot-Britannië. Zooals men weet, is Bradlaugh weder uit het Lagerhuis verwijderd, waar h|j verschenen was om den eed af te leggen. H|j bood ditmaal geen tegen stand, toen de „sergeant-at-arms" de hand op zijn schouder legde, en hij was zelfs zoo beleefd dezen beambte mee te deelen dat hij voortaan vooraf kennis zou geven, wanneer hij van plan is weer in het Lagerhuis te verschijnen. De tentoonstelling van wol in het Kristallen Paleis te Londen zal door den hertog en de hertogin van Connaught worden geopend. Naar aanleiding van het faillissement van Schroder te Amsterdam staakten te Londen nog twee makelaarsfirma's hare betalingen. Het passief is onbekend, maar waarschijnlijk minder belangrijk. Rusland. Naar uit St.-Petersburg gemold wordt, loopt aldaar een gerucht dat Abaza, Loris Melikoff en Miljutin hun ontslag hebben genomen ten gevolge van het manifest van eergisteren, en dat dit ontslag is aangenomen. Dezer dagen zal over het lot van den groot vorst Nikolai Constantinowitsch, oudsten zoon van den grootvorst Constantijn, oom van keizer Alexan der III, beslist worden. Men neemt als zeker aan, dat hjj gevangen zal gezet worden, of ten minste naar eene geheel afgezonderde plaats, onder streng toezicht, zal verbannen worden. Een bericht uit Shanghav behelst, dat de tweede regentesse van China gedurende de raioder- jarigheid van don tegenwoordigen keizer nu ook gevaarlijk ziek ligt aan de tering. Telegrammen. WEENEN, 12 Mei. De koning en de koningin der Belgen hebben gisteren te Luxemburg van de jonggehuwden afscheid genomen, heden aan den keizer en de keizerin een afscheidsbezoek gebracht cn z|jn te óón uur vertrokken. De keizer, de aarts-

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2