iV. 6515. Zaterdag 14- Mei. - A". 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels.1.05. Iedere regel meer0.17$. Grooten letter» naar plaatsruimte. LEIDEN, 1.1 Mei. De Kweekschool voor Zeevaart alhier zal "Woens dag a. s., 18 Mei, haar 25sten verjaardag vieren. Bij die gelegenheid zal een algemeene vergadering •worden gehouden van de leden der Yereeniging tot instandhouding en bevordering van den bloei dier inrichting. De nieuwe briefkaarten, dezer dagen in ge bruik gesteld - het is reeds vroeger door ons opge merkt - ouderscheiden zich gunstig van de vroegere zij zjjn grooter, laten zich pleizierig beschrijven en het tintje aan de adres-zijde is aangenaam voor het oog. Jammer echter dat ons Nederlandsch wapen weer zoo ongelukkig is uitgevallen. Neerlands leeuw stapt daarheen, het rechterbeen vooruit op hetzelfde grond vlak (hij behoort klimmend te zijn), als meteen gevild onderlijf, met pooten van een griffioen of van een vogel, met drie teenen. Zijn lichaam is gepokt zóó heeft men waarschjnljjk gemeend te moeten aangeven, dat de figuur van goud is. De heraldiek gebruikt stippen om goud voor te stellen. Die stippen moesten ook voorkomen op de blokken, waar mede het lazuren veld bezaaid is. De gebruikte af meting van het wapen liet dit nog wel toe; maar beweert men het tegendeel, dan had men het enkele wapenschild, vergroot, kunnen gebruiken, zonder den hermelijnen mantel, die er niet bij behoort. Het gaat toch niet aan dat de briefkaarten van den Staat zóó worden afgeleverd. Men had den aan nemer een goed, onberispelijk model moeten geven en niet goedkeuren dat het Nederlandsche wapen zoo wordt tentoongesteld. Door den Senaat van het Leidsche Studenten corps is besloten een adres te richten aan de Eerste Kamer, met verzoek het wetsontwerp tot wijziging der wet op het Hooger Onderwijs, betreffende de collegegelden, te verwerpen. Zooals men weet, is de hoofdstrekking dier wet om het volgen der afzonderlijke colleges tegen betaling van f 30 per jaar tegen te gaan en alle studenten te dwingen de volle som van f 200 te storten. In bedoeld adres nu geven de studenten te kennen dat naar hunne meening do voorgestelde wet even min aan eeno meer algemeene universitaire ontwik keling als aan do belangen der schatkist bevorder lijk zal zijn. Nader wordt dit dus gemotiveerd: doordien het bezoek der colleges door de te hooge lasten ver minderd zal worden, terwijl het recht om van allo colleges te profiteeren toch illusoir is, daar men hiervoor geen tijd heeft; - Dat integendeel nu vele studenten, die meest slechts éénjarige colleges vol gen, w. o. alle juristen en litteratoren, licht geneigd zullen zijn voor ieder der examens slechts een jaar de colleges te bezoeken, dus bijv. in het eerste en derde studiejaar, zoodat zij slechts ƒ400 zullen betalen, ten nadeele van de schatkist en van hunne studie. Verder wordt er op gewezen hoe het bezoeken van slechts twee colleges met toestemming van curatoren niet alleen lastige formaliteiten met zich sleept, maar ook niet voldoet aan de behoeften van hen, die geen academischen graad verlangen, speci aal van de studeerenden aan de Gemeentelijke Indi sche Inrichting, daar dezen drie colleges aan de uni versiteit te volgen hebben. Ook wordt door deze bepalingen de positie gun stiger der Amsterdamsche gemeentelijke universi teit dan die der rijks-universiteiten, zeer stellig tegen de bedoeling der wetgevers. Ten slotte wordt tegen do strafbepaling bezwaar gemaakt en gewezen op het traditioneele recht van driemaal te mogen hospitceren op een college, dat hierdoor zou worden vernietigd. liet is om deze redenen dat adressanten verzoeken dat de Eerste Kamer hare goedkeuring aan het ont werp onthoude, dat een ongunstiger toestand in het leven zal roepen dan de bestaande, niettegenstaande de groote gebreken, die ook deze blijkt te bezitten. Het adres lag heden ter teekening, terwijl copieëa er van naar do studenten van Utrecht en Groningen gezonden zijn met verzoek om adhaesie. De heer J. F. Smit te Leiden is benoemd tot onderwijzer aan de Christelijke school te Amstel veen; aan die te Almeloo de heer Van Straalen te Bodegraven. Gedurende de eerste helft der maand April zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgendo brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden Van Hout, Kitty Van Oostenwalt, mej. C. Key- zer, Amsterdam; L. A. F. Van Hoorn, 's-Graven- hage; wed. D. Beems, Leiden; P. P. Kwant, J. Rijken, Rotterdam; Kolcnscheider, Schiedam; v. d. Booren, niet vermeld. Briefkaarten: Mej. A. M. Donk, Amsterdam; wed. Bcrscist, 's-Gravenhage A. Berkeveld, Rotterdam. Stemgerechtigde lidmaten der Ned.-Herv. kerk te Leiderdorp hebben met meerderheid van stemmen besloten, voor do volgende tien jaren niet meer den kerkeraad, maar het kiescollege te machtigen tot het doen van het beroepingswerk en het benoemen van kerkeraadsleden. - Door den heer S. A. Klaasen te Utrecht is aan don gemeenteraad van Noordwijk vergunning verzocht voor het aanleggen en exploiteeren van een stoomtram van Noordwijk aan Zee, over Noord- wijk-binnen, tot Katwijk-binnen. Bj de te Ilazerswoude aan den Iloogen Rijndijk gehouden harddraverij met paarden onder den man bereden, werd behaald de prijs ad f 200 door den zwarten bicsruin „La Vitesse", van den heer J. Smits te Dubbeldam, bereden door A. De Koning; de lste premie ad f 75 door de bruino witvoet-merrie „Koningin", van genoemden heer Smits, bereden door genoemden A. De Koning, en do 2de premie ad 25 door do bruine merrie „Wilhelmina", van den heer H. Van Haaren te Amsterdam, bereden door P. Koek. Zeventien paarden namen aan den wedstrijd deel. Enkele dagen geleden meldden wij dat de heer C. II. C. Machen laatstl. Zondag het feest vierde zjjner 25-jarige ambtsvervulling. Dit nu is niet geheel juist, aangezien de heer Machen eerst in het eind van deze maand den dag hoopt te herdenken, waarop hij zich vóór 25 jaren als ge neesheer in de gemeente "Warmond vestigde. "Wel is hem Zondag 11. het cadeau aangeboden, waarvoor de ingezetenen gelden hadden bijeengebracht, doch dit geschiedde dien dag omdat de president van de commissie, mr. II. graaf Van Limburg Stirum, wegens eene buitenlandscho reis, op den dag van het feest zelf niet zal kunnen tegenwoordig zijn. Tot predikant bij do Ned.-IIerv. gemeente te Oude- en Nieuwe-Wetering is beroepen ds. Lauts, predikant te Sprang. Door den minister van binnenlandscho zaken zjjn eenige wijzigingen gebracht in het wetsontwerp tot herziening van de artt. 2G4, 265 en 266 der Gemeentewet. Vooreerst is voorzien in het niet waar schijnlijke, maar toch mogelijke geval, dat de goed keuring van het kohier wegens strijd met de wet moet worden vernietigd; daartoe is eene bepaling ingelascht, overeenkomende met art. 202 der Ge meentewet. In de tweode plaats is de ter-visie legging van de kohieren verzekerd, door den burge meester "daarmede te belasten. Overigens handhaaft de minister het ontwerp, als urgent wegens de nood zakelijkheid der verbetering van het reclame-stelsel, waarin voor den mia. het hoofdmotief van dit ont werp ligt, en niet in de regeling van de openbaar heid der kohieren, Wat de wefsuitlegging betreft, te Amsterdam omtrent de openbaarheid der kohieren gehuldigd, komt hij er tegen op dat eene interpre tatie door deskundigen van erkende bekwaamheid en eerlijkheid verdedigd, als eene wetsverkrachting of als blijk van verzet tegen de wet zou zjjn aan te merken. Hij wijst er op dat do wet ten opzichte van de kohieren niet dezelfde openbaarheid voor schrijft die zjj beveelt ten opzichte van verschillende onderwerpen, o. a. van de plaatselijke begrooting en rekening. De bezwaren tegen de openbaarheid der kohieren mogen alleen te Amsterdam gebleken zijn, dit bewijst niet dat die bezwaren elders niet bestaan. Heeft niet in menige gemeente de opvatting dat de wet de openbaarheid der kohieren bevolen heeft, do invoering van inkomstenbelastingen tegen gehouden? De minister wijst nader aan, welke be zwaren de openbaarheid der kohieren voor den groot handel oplevert, ter rechtvaardiging van zjjn voor stel om de verplichting tot openbare nederlegging er van in zekere gevallen weg te nemen, omdat in die gevallen de openbaarheid geenerlei voordeel met zich brengt. De commissie van rapporteurs over het wets ontwerp tot verhooging van hoofdstuk V der staats- begrooting over 1881, heeft haar verslag uitgebracht. Daaruit blijkt dat de meeste leden, die zich over de zaak uitlieten, zich bereid verklaarden hunne stem aan dit ontwerp te verleenen. Vooral uithoofde der geschiedkundige waarde van de verzameling, wier aankoop hier beoogd wordt, had hel hen ver heugd dat door de regeering maatregelen waren voorgesteld om zulk een belangrjjk geheel niet voor het vaderland te doen verloren gaan. Eenige leden evenwel waren nog niet zoo geheel pvcrtuigd van het groote belang eener verzameling, die uit den aard der zaak slechts door zeer weinigen zal wor den geraadpleegd en meestentijds in portefeuille zr.I bljjven liggen. Ook met het oog op onzen finan- ciëelen toestand, terwjjl de staatsbegrooting een belangrjjk tekort aanwijst tot welks dekking het nog niet gelukt is middelen te vindcD, betreurden zjj het dat thans eene belangrijke verhooging van dezen post wordt voorgesteld. De leden die voor het ontwerp waren, vertrouwden dat het onderzoek naar de waarde dor verzameling met de meeste nauw gezetheid zou hebben plaats gehad. De ondervinding van den aankoop van antiquiteiten, vroeger opge daan, mag wel aansporen tot groote voorzichtigheid. Dat eindeljjk dit krediet, als het wordt toegestaan, uitsluitend zal mogen worden gebruikt voor den aankoop der bedoelde verzameling, en niet tot andere doeleinden mag worden aangewend als die koop om de eene of andere reden niet mocht doorgaan, sprak, meende men, van zelf. Dinsdag 24 dezer wordt vanwege de afdeoling Amsterdam van do Hollandscho Maatschappij van Landbouw aldaar een harddraverij gehouden met paard en sjees, waarbij voor de drie laatst aanbl j- vende paarden worden uitgeloofd: als eerste prijs f 500 en 50 voor den berijder van den prjjswin- ner; eerste premie 200; tweede premie 50. De inschrijving voor deze harddraverij zal moeten ge schieden vóór of op Maandag 23 Mei a. s., bj den heer N. Wafelbakkcr te Amsterdam. Tot conservator van de „Bibliotheca Rosen- thaliana", gevestigd in de universiteitsbibliotheek, te Amsterdam, is benoemd do heer M. Roest Mz. Bj de plaats gehad hebbende stemming van stemgerechtigde leden der Xederduitsch Hervormde gemeente te Amsterdam z jn uitgebracht 4365 stem men, waarvan van onwaarde 63, geldige stemmen 4303; voor het behoud van het kiescollege zijn uitgebracht 2703 stemmen, voor eene opdracht aan den kerkeraad 1600; zoodat met eene meerderheid van 1103 stemmen is beslist dat het kiescollege weder voor 10 jaren aldaar zal blijven bestaan. Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland zijn tot do evangeliebediening in de Nederlanckch Hervormde 'kerk toegelaten de heeren J. C. Van

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1