Woensdag 11 Mei. N°. 6312. A0. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Lagblad de Nos 60 tot en met 67 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. LEIDSCH DAGBLAD. PSIJS DEZEE COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per poet.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DEB ADVERTENTIES: Van 16 regels.1.05. Iedere regel meer0.17$. Groeten letten naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEX. Vergadering van den Gemeenteraad yan Leiden, op Donderdag 12 Mei 1881, des namiddags te twee ureu. Punten ter behandeling 1°. Benoeming van eene leerarea in het Handteekenen, de Kunst- geschiedenis en Schoonheidsleer aan de openbare scholen voor Middelbaar en Lager onderwijs. (63) 2°. Idem van eene tweede onderwijzeres in de vrouwelijke hand werken aan de school n®. 3 der 3de kl. (59) I 3®. Staat vau af- en overschrijving op de begrooting van het Svangeliach Lnthersch Wees- en Oudeliedenhuis. (57) 4». Voordracht betrekkelijk den aanleg van trottoirs aan de Hoogewoerd. (51 en 64) 5®. Verzoek van P. J. 't Hoofd, om een stoep te leggen. (62) 6". Voordracht tot verkoop van Inschrijving op het Grootboek. (67) 7®. Idem tot het verleeDeo van eene gratificatie aan eenige voor- I malige brngwaohters. (65) S®. Idem betrekkelijk het brengen van eenige veranderingen ia de schoollokalen aan het Plantsoen en in de Brandewijn- steeg. (66) 9'. Idem tot uitbreiding van het hulppersoneel aan de school n®. 3 der derde klasse. (60) 10®. Rckaning van het Gereformeerd Minne- of Arme Onde- Mannen- en Vrouwenhuis, over 1880. (58) II®. Voorstel van den heer dr. M. J. De Goeje omtrent het onderzoek naar de lichtsterkte van het gas. LEIDEN, ÏO Hel. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned. Oost-Indië door middel van het stoomschip „Gelderland", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den 14den Mei a. s., des morgens te tien uren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Vrijdag-nacht om twaalf uren bezorgd zijn. Met genoegen kunnen we onzen lezers mededee- len dat eerstdaags het interessante werkje: „Die Geskiedenus van die Transvaal of die Suit-Affri- kaansche Repbubliek van die laaste tien jaare, ge vertel door Klaas Waarsegger aan zijn neeft Mar- tinnst in hollant, in die eige boere sijn taal", voor hen verkrijgbaar zal worden gesteld. Zoodra het laatste vel de pers verlaat - waarschijnlijk nog deze week - wordt de bon voor deze premie, waarin de heer M. De Yries zulk een eigenaardigen blik in het land, het karakter en de levenswijze der Boeren doet slaan, in onze courant afgedrukt. Generaal Yan der Heyden wordt in het be gin van Juli in Nederland terugverwacht. Ieder herinnert zich nog de geestdrift, die zijne kloeke daden hier te lande verwekten en de plannen, die er gevormd zijn om de nationale dankbaarheid aan generaal Van der Heyden te betoonen. Men mag verwachten dat die geestdrift niet is bekoeld en de dankbaarheid nog even krachtig spreken zal als bij de eerste opwelling. Moge daarvan de ontvangst van generaal Van der Heyden getuigen en niet wederom politieke geschillen oorzaak wezen van verdeeldheid bij de betuiging van datgene, waaromtrent allen het eens zijn: dat Yan der Heyden een einde maak te aan den oorlog met Atjeh en dat hij met roem en eer zich van zijne moeielijke taak heeft gekweten. Bij de laatste openbare vergadering met dames in dit seizoen der vereeniging „Harmonie" werden een tweetal tooneelstakjes opgevoerd: „De Stief- mama" en „Lot is dood", waarin de leden den goe den naam hunner vereeniging opnieuw handhaaf den. Na afloop der voorstelling bood de waarne mende president den heer De Boer het eerelidmaat schap aan voor de vele en goede diensten door hem telkens aan de vereeniging betoondwaarna hij ieder dergenen die sympathie voor de vereeniging koes terde, uitnoodigde zich als lid te laten inschrijven, daar „Harmonie" krachtigen steun noodig had. Yan harte hoopt men dat door velen aan die uitnoodi- ging gevolg zal gegeven worden. Het feest werd als gewoonlijk met een geanimeerd bal besloten. Ds. J. H. Maronier, vroeger predikant te Leiden, dezer dagen uit Utrecht beroepen bij de Remonstrantsche gemeente te Rotterdam, heeft aldaar zijne intrede gedaan met eene leerrede naar aan leiding van Matth. XIII vs. 33. Tot predikant te Oude- en Nieuwe-Wetering 1 is beroepen ds. Lauts, thans te Sprang, in Noord- Brabant. Door ds. N. Tydeman is eervol ontslag ge vraagd als predikant der Ned.-Hervormde gemeente te Nieuw-Vennep. Door stemgerechtigde leden der Herv. gemeente te Nieuwkoop is bij stemming beslist dat het be- roepings- en verkiezingswerk voor de eerstvolgende tien jaren aan den kerkeraad blijft opgedragen, en te Noorden is het na bij stemming mede aan den kerkeraad gekomen. Stemgerechtigde lidmaten der Ned.-Herv. ge meente te Kage hebben besloten het benoemings- en beroepingswerk, voor 10 jaar, zelf te bljjven uitoefenen. De Prins van Oranje heeft, naar men verze kert, een blijk van belangstelling in de Vereeniging „Eigen Hnlp" en in het algemeen ook in den amb tenaarsstand gegeven, door voor 10,000 deel te nemen in de leening, door de Haagsche afdeeling dier Vereeniging tot zekerheidstelling voor comp tabele ambtenaren opengesteld, en waarvan de pu blieke inschrijving later zal volgen. Prinses Marianne was Zaterdag van Voorburg naar Hanover vertrokken om haar verjaardag bij haren zoon te vieren. Hedenavond wordt zij weer te Voorburg teruggewacht. Naar men verneemt, heeft H. K. H. de belangrijke bijdrage van ƒ8000 toegezegd voor het bouwen van een raadhuis - te vens post- en telegraafkantoor - te Voorburg. Vóór eenigen tijd schonk de Vorstin een nieuw orgel aan de Protestantsche kerk aldaar. Het schoone, vruchtbare eiland Flakkee, met zijn dertien gemeenten en vier en twintig duizend inwoners, schjjnt dan toch een stoomtram te zullen krijgen; althans, de niet-Flakkeeër laat er zich ook reeds aan gelegen liggen en als dit plaats heeft dan kan men er veilig op rekenen, dat er komt wat er gewenscht wordt. Thans hebben de heeren J. Lokker Jz. en C'. te Leiden aan de burgemees ters op het eiland het verzoek gericht tot mede werking en ondersteuning voor den aanleg van een stoomtramweg. Bij de opening op gisteren der inschrijvings biljetten voor de 4 pets. leening ten laste van den Ned. Rijnspoorweg bleek, dat in Nederland door houders van 20,673 aandeelen is ingeschreven voor 16,700 en in Engeland door houders van 19,556 aandeelen voor 2970.obligatiën, of met andere woor den dat in het geheol met 40,229 aandeelen is ge bruik gemaakt van het recht van voorkeur op de beschikbare 1000 obligatiën. Door niet-aandeelhou- ders is ingeschreven voor ruim 3000 obligatiën; aan dezen zal echter niets kunnen worden toegewezen. Dezer dagen vergaderde te Amsterdam het hoofdbestuur van het Metalen Kruis, samengesteld uit de heerendr. J. C. G. Boot, voorzitter, W. A. Froger, penningmeester, M. S. Boon Hartsinck, secretaris, mr. K. J. C. Stakman Bosse, J. A. Van der Burgh, jhr. mr. A. Van der Goes, J. Mauritz, dr. G. F. Westerman, J. C. Van Marken, jhr. mr. Hoeufft Van Velsen, C. J. Van de Watering, A. Verwey, dr. F. M. T. Gjjsberti Hodenpijl en P. J, Lucardie. In die vergadering is voorloopig een feest programma vastgesteld, ter herinnering aan de dagen van 1830/31, en dat aldaar gehouden zal worden op 12 Sept., den dag waarop voor 50 jaren, door wijlen koning Willem I, het besluit werd geteekend van de instelling: „Het Metalen Kruis". Door het provinciaal kerkbestuur van Friesland is tot de Evangeliebediening toegelaten de heer A. S. E. Talma, candidaat van de Utrechtsche universiteit, wonende te Dokkum. Het stoomschip „Koning der Nederlanden" vertrok Zaterdag van Batavia naar Amsterdam; de „Amsterdam" is Zondag te Nieuw-York aan gekomen de „Pollux", van Amsterdam naar Nieuw- York, passeerde dien dag Kaap Lizard. De minister van financiën brengt ter kennis van de belanghebbenden dat in den loop van dit en het volgende jaar 120 kommiezen der éde kl. der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen kunnen worden aangesteld op een bezoldiging wegens trak tement en toelage van 480 'sjaars. Nadere bij zonderheden bevat de Staatscourant van heden. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft bepaald dat de stembriefjes, ter verkiezing van leden van de Tweede Kamer in de hoofdkiesdistricten Middelburg, Goes, Zierikzee en Dokkum, op 14 Juni a. s. in te leveren, zullen ge opend worden op 16 Juni d. a. v.de commissie van beheer over de rijks normaallessen, bedoeld in artt. 1 en 2 van Zr. Ms. besluit van 20 November 1880, n°. 16, ontbonden; bij het personeel van den ge neeskundigen dienst van het leger in Ned.-Indië, benoemd tot officier van gez. 2de kl., den student voor genoemden dienst (arts) J. F. Pletden kapi tein der inf. G. L. Sterk, thans op non-activiteit, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld, en het bedrag van dat pensioen bepaald op 1560 'sjaars; aan jhr. mr. W. C. A. Elout Van Soeterwoude, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van adjunct-commies bij het departement van koloniën. Eenvoud en waarheid zijn de kenmerken van het waarachtig schoone. Wie, die gisteravond het genot heeft mogen smaken Minnie Hauk als Marie in „die Regimentstochter" te zien optreden, is daarvan niet meer dan ooit overtuigd Wie, die zich reken schap heeft trachten te geven van de onweder- staanbare bekoring, die van deze zangeres uitgaat, stemt niet toe dat zij in de eerste plaats een gevolg is van het ongekunstelde in hare kuDst? Inderdaad, MinDie Hauk is een Zondags-kind, eene kunstenares bij Gods genade. Zij overweldigt niet, zij sleept niet mee, maar zij bekoort, omdat zij er toe geschapen is en nu eenmaal niet ander3 kan. De reine, schoone natuur, in al haren grootschen eenvoud, door de kunst veredeld en geleid, maar onverminkt en in hare volle frischheid, ziedaar Minnie Hauk. Lieflijk als hare geheele verschijning zijn haar zaDg en haar spel, waarmee zij de harten verrukt en dwingt tot blijde en dankbare bewondering, die zich, zooals gisteravond, telkens en telkens weer in luide toejuichingen zoekt te uiten. Na de onbeschrijflijk schoone voordracht van de beide Einlagen in de 2de akte (Echolied van Eckert en Habanera aus Carmen) scheen er geen eind aan het daverend applaus te zullen komen, dat eerst ophield, toen de zangeres zich voor het klavier plaatste om nogmaals een paar verrukkeljjk schoone liederen ten beste te geven. Vooral het Echolied was uitnemend schoon. Men zou meenen nooit moede te worden naar zooveel bekoorlijks te luisteren en de herinnering daaraan zal zeker bij het overgroot aantal toehoorders niet gemakkelijk worden uitgewischt. Een woord van dank aan den heer Ziehmann, die, als Sulpice, het regimentskind uitmuntend ter zijde stond, moge hier ten slotte een plaats vinden. Wat de overige medewerkenden betreft.maar bij zooveel schoons als er gisteravond te genieten viel, past het niet, over wat minder aangenaam was, te klagen. Der kunstenares worden twee prachtige bouquettea vereerd en het sehouwburglokaal was stampvol.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1