Dinsdag 10 Mei. iV. 6511. A". 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Bij dit nommer van het Leidsch Dagblad behoort voor de inteekenaren daarop het officiëele Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad: - zitting van Donderdag 5 Mei 11. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels.1.05. Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. Kohier «Ier plaatselijke directe belasting 1881. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien art. 2<ï4 der Wet van den 29sten .Juni 1851 (Staatsblad N°. 85); Doen te weten dat het kohier der plaatselijke directe belasting over 1881 op heden voorloopig is vastgesteld en van den lOden tot en met den 23sten Mei aanstaande ter Secretarie dezer gemeente (financiëele afdeeling) van 9 tot 4 uren, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 9 Mei 1881. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden op Donderdag 12 Mei 1881, des namiddags te 2 uren. LEIDEN, 9 Hiel. Aan den Tlsten verjaardag van prinses Marianne werd heden alhier op de gebruikelijke wijze gedacht. Naar wij vernemen, zal de Noord-Zuid-Hol - landsehe Stoomtramwegmaatschappij Maandag a. s., 16 dezer, haren dienst openen tussehen Leiden en Hillegom. De gehouden proefritten moeten bewezen hebben dat weg en bruggen zich in zeer goeden staat bevinden. Voorloopig zullen dagelijks 4 treinen van Leiden tot Hillegom en hetzelfde getal van Hillegom naar Leiden loopen. Zoodra het gedeelte Hillegom-IIaarlem, waaraan de laatste hand wordt gelegd, gereed is, zal het aantal treinen aanmer kelijk worden uitgebreid; alsdan zal er minstens olke twee uren gelegenheid bestaan om van hier naar Haarlem en omgekeerd te rijden. Hedenmorgen ontvingen we per Engelsche mail de Indische bladen van 31 Maart tot en met 4 April. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen 38.00, 20.00, f 4.20 en 2; de laagste ƒ38.00, 20.00 4 en ƒ2. De heer C. H. C. Machen, geneesheer te War mond herdacht gisteren den dag, waarop hij zich 25 jaren geledon iu die gemeente vestigde. Een com missie van ingezetenen, met mr. H. graaf Van Lim burg Stirum en meerdere aanzienlijke ingezetenen aan het hoofd, had ziek gevormd om bijdragen te verzamelen ten einde den geachten jubilaris bij deze feestelijke gelegenheid esn stoffelijk blijk Yan waar deering aan te bieden voor de uitstekende diensten door hem gedurende dat tijdvak ten nutte der lijdende menschheid aldaar bewezen. De deelneming welke zij bij haren arbeid, zoowel van de zijde der ingezetenen als van de studenten aan het Semina rium, ondervond, was zó<5 algemeen, dat zij den waardigen man thans een kostbaar salon-ameuble ment en album kon aanbieden. Het behoeft nauwe lijks gezegd te worden dat de jubilaris en zijn familie zich door dit sprekende bewijs van achting en sym pathie der dorpsgenooten diep getroffen gevoelden. Ds. F. Van Spall te Leimuiden is beroepen naar de Ned.-Hervormde gemeente te Berkel en Rodenrijs. Te beginnen met Vrijdag 20 dezer zal de ver zending uit Nederland over Brindisi van de brieven malen voor Ned. Oost-Indië geschieden des Vrijdags om de 14 dagen met den trein welke te 5.5 's avonds uit Amsterdam, te 6.21 's avonds uit 's-Gravenhage eu te 6.55 's avonds uit Rotterdam vertrekt in plaats van, zooals thans, met den trein van 7.25,8.42 en 9.1S 's morgens uit de genoemde plaatsen. Van 8 tot 10 Juni zal er te Goes een wed strijd van melkvee en zuivelproducten, benevens een tentoonstelling van vee, boter en kaas plaats hebben en van 6 tot 8 September te Bergen-op- Zoom een tentoonstelling van paarden, vee, werk tuigen en gereedschappen voor den landbouw, land bouw- en tuinbouwproducten, bloemen, vruchten en tuinsieraden. De Koning en de Koningin hebben Zaterdag avond de voorstelling in den stampvollen Stads schouwburg te Amsterdam met hunne tegenwoor digheid vereerd. Z. M. was in generaals-uniform; de Koningin droeg een lichtblauw kleed met de diadeem van diamanten en paarlen en het halssnoer van diamanten, haar bij haar huwelijk door de Nederlandsche natie geschonken. HH. MM. woonden de voorstelling van „De Dochters van Hasemann" tot het einde bij, en betuigden hunne tevredenheid aan den president-commissaris, den heer Joh. Ililman, die het koninklijk echtpaar bij hun komst toesprak. Door de directie was ditmaal bijzonder veel ztjrg gedragen voor de inrichting van het kleine salet achter de koninklijke loge, waar eene keurige bloe menversiering was aangebracht. De voorstelling, precies te acht uren aangevangen, was te tien uren geëindigd. De vier bedrijvon werden met tusschen- pooze van slechts eenige minuten afgespeeld. Bij het binnenkomen en heengaan speelde het orkest het Wilhelmus en werden HH. MM. door het publiek met toejuiching begroet. Gistermorgen woonden de Koning en de Koningin de godsdienstoefening bij in de Nieuwe Kerk, onder het gehoor van dr. J. Brummelkamp, die tot tekst had gekozenOpen baring 2 vers 17. Na afloop der godsdienstoefening verleende de Koningin eene particuliere receptie aan eenigo aanzienlijke Amsterdammers. Tegen één uur verlieten HIT. MM. per extra-trein van den Ooster spoorweg de hoofdstad naar het Loo. Mej. Beersmans is weer opgetreden, en wel Zaterdag-avond, in Faassens „Anne-Mie." Bij haar optreden werd zij verwelkomd met daverende toe juichingen en toen het eerste bedrijf ten einde was, werd zij herhaaldelijk met geestdrift teruggeroepen. Rechts en links werden eene menigte bouquetten aangedragen, het eene al fraaier dan het andere. Twee mandjes, sierlijk met keur van bloemen ge vuld, trokken in het bijzonder de aandacht. Het ééne was een hulde van de afdeeling Rotterdam van het Tooneelverbond. Mej. Beersmans stond in een tuin van bloemen, en do heer Faassen, die zich met haar op het tooneel bevond, had de armen vol bouquetten, welke zjj niet meer omvatten kon. De krachten en de gaven van moj. Beersmans hebben door haar ziekte gelukkig niets geleden. Aan den heer D. Hirsch te Rotterdam is gis teren bij gelegenheid van zijn gouden feest in zake het doofstommen-onderwijs o. a. door zijne oud-leer lingen en leerlingen een prachtige fauteuil aange boden. Do heer E. Polano voerde daarbij namens de gevers het woord. De harddraverij van de Utrechtsché Yereeni- ging zal plaats hebben Dinsdag 14 Juni a. s.inde Maliebaan aldaar. De prijzen bestaan in geld, als 1 prijs van ƒ300; 1ste premie 200, 2do premie 100. Bij het Utrechtsche studentencorps is door eenige leden eene zangvereenïging opgericht, die den naam zal voeren van „Lauda Sion", en waar van dr. A. W. Bronsveld, predikant aldaar,, het praesïdium op zich genomen heeft. Het stoomschip „Prinses Marie", van Amster dam naar Batavia, arriveerde Zaterdag te Padang en zou de reis voortzetten; de „Koning der Neder landen" vertrok denzclfden dag naar Amsterdam, via Padang. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. De luit. ter zee 1ste kl. E. Kempe, uit Oost- Indië in Nederland teruggekeerd, wordt met 11 dezer geplaatst in de rol van het wachtschip te Helle- voetsluis, en de Inits. ter zee 2de kl. P. S. R. Wolterbeek en J. M. P. Kluit aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam. De minister van oorlog heeft, met wijziging van zijne beschikking van 15 Maart jl., bepaald dat de gehuwde militairen beneden den rang van officier aanspraak hebben opvrije geneeskundige behande ling voor hen en huD gezinhet gebruik van een tweemans nachtleger, en vervoer van de hun toe- behoorende meubilaire goederen, bij verandering van standplaats in het belang van 's Rijks dienst. Bij een tabel wordt voorts aangewezen wie hunner boven dien het bijzonder voorrecht zullen genieten van be hoorlijke huisvesting voor hen en hun gezin, in of buiten de kazerne. Z. M. heeft met 15 Mei a. s. aan jhr. mr. W. Th. C. Yan Doorn, op verzoek, eervol ontslag verleend als adj.-commies bij hot dep. van waterstaat, enz.; den 2den luit. T. E. Kersting, van het 8ste reg. inf., uit den militairen dienst ontslagen, en aan hem tot levensonderhoud, voor don tijd van vier jaren, een tijdelijken onderstand toegekend van 200 'sjaars. Gr e r»i e n iz <1 Nieuws. Ongeveer halfacht heeft hedenmorgen oen schoorsteenbrandje plaats gehad ten huize van den heer L. aan den hoek van de Nieuwsteeg en Zonneveldsteog, dat echter met behulp van een kar does door den brandmeester H. werd gebluscht. Ten huize van B. aan de Breedstraat ontstond hedenmiddag te kwart voor éénen door een onbe kende oorzaak eveneens een begin van brand in een in de keuken geplaatsten turfbak, dat echter door middel van emmers water gedoofd werd. Een jongetje van vijf jaren viel Zater dag-avond omstreeks 6 uren aan den Rijnsburger singel in het water. Zijn broertje, ook nog een kind, wilde helpen, maar gleed zelf van den kant. De beide kleine drenkelingen zijn van een wissen dood gered door een infanterist, die gelukkig van het voorval getuige was. Men schrijft ons uit Katwijk: Zaterdag 11. zijn alhier 58 schuiten aangekomen, waarvan 10 buitenlok- of Borkum-visschers, welke hesomden van 140 tot 200 in 10 a 14 dagen. De binnen lekkers besomden van 40 tot 106 in 5 dagen. Er werd besteed voor tarbot 3 a 8, tong ƒ0.15 a 0.40 en bunschol 0.40 a 0.70 per stuk; binnenlekschol 3 a 4, buitonlek-droogschol 7 a 7.50 en droogscharren 3.50 a 4.50 per mand; zeesterren 9 a 11 per kar. Een schuit is reeds opgetrokken om gereed gemaakt te worden om op de haringvangst uit te gaan. Een achtjarig knaapje, dat Zaterdag morgen zijn vader, werkzaam aan het kanaal hij de Sumatrastraat te 's-IIage, koffie voor het ontbjt had gebracht, viel al spelende in het water. Eon schipper vischte den drenkeling op en bracht hem aan wal. Hoewel de knaap toen nog leefde, was hij reeds overleden, eer men de ouderlijke woning in het Lammetje Groen had bereikt. Het bedrag der geleden schade aan huizen te Nieuwkuyk, ten gevolge van den jongsten watersnood, is geraamd op 37,500. Dit bedrag zal dezer dagen aan de ingezetenen worden uitgekeerd. De waarde van het verdronken vee is in het begin van deze week reeds uitbetaald. In het nabij Eindhoven gelegen dorp Gestel zijn op één dag drie kapitale pachthoeven met stallen en schuren afgebrand;-van den inboe del is weinig of niets gered. Alles was verzekerd. Men zoekt de oorzaak in onvoorzichtigheid. Een inzendster, die het ijveren der „Huisvrouw" tegen dwaasheden als hoepelrokken en stikstrakke japonnen zeer waardeert, wenseht ook de aandacht te vestigen op „eene andere fout in onze tegenwoordige mode, namelijk op bot vree-

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1