De meisjes-dag- en kostschool vanmej. Roldanus te Wagoningen is, wegens het heerschen der mazelen onder de leerlingen dier school, tijde lijk gesloten. Door de politie te Dordrecht is op het Scheffersplein alaaar eene vrouw gearresteerd, die zich aan zakkenrollerij schuldig maakte. In Januari 1878 vertrok met de noor derzon de toen te Oudega wonende Jbulponderwjjzer H. Putto, om, naar 't bleek, nimmer terug te kee- ren. Deze doet thans, naar men verneemt, dienst ah zeematroos. Een 20-jarig leerling van het lycéum te Nancy heeft "Woensdag zelfmoord gepleegd, daar hij vreesde wegens zijn stotteren niet op de militaire school te St.-Cyr te zullen toegelaten worden. Een bloedig drama heeft in het bekoor lijke dorpje Yaux-les-Mouron (Ardennes) schrik en ontsteltenis verspreid. Een jeugdig dorpsbewoner heeft aldaar uit ijverzucht zijne geliefde, in de kerk, te midden der menigte met een revolver doodge schoten. Een poging van den moordenaaar om zich met hetzelfde wapen van kant te maken, mislukte, ofschoon de wonde, die hij zich toebracht, vrij ernstig is. Slechts 12 man, die aan boord van de „Dottere!" waren, zijn in leven gebleven. 135 man en 8 officieren kwamen om. De ontploffing had plaats op den 26sten April te 10 uren in den morgen, bij Sandy Point. Men onderstelt dat de ketel gesprongen is en eene ontploffing in de kruitkamer heeft veroorzaakt. De „Daily News" meldt echter dat er schietkatoen aan boord was, dat zonder uitwendige oorzaak aan het gevaar van ontploffing onderhevig is, en oppert ook de gissing, dat de een of andere der torpedo's, die de Peruanen in den oorlog tusschen Peru en Chili dreigden te leggen in de Straat van Magellaan en misschien werkelijk gelegd hebben, het ongeluk ver oorzaakt heeft. Een bleekersmeisje van negentien jaren te Parijs, dat uit wraakzucht tegen haar ontrouwen minnaar eene dezen toebehoorende werkplaats in brand gestoken had, is door de gezworenen onschul dig verklaard. De minnaar, op wiens levensgedrag zeer veel valt aan te merken, werd door het volk bij het verlaten der terechtzitting uitgejouwd. Toen de keizerin van Rusland voor eenige dagen de kapel van haar paleis binnentrad, ontdekte zij in haar bidstoel een opgevouwen papier, dat bij nader bezien een formeel doodvonnis bleek te bevatten, door het nihilistisch comité tegen den czaar uitgesproken. Overwegende o. a. dat de keizer door het weigeren van gratie aan Sophie Perowska en Jesse Helfmann, een daad van noodelooze wreed heid gepleegd heeft, zoo luidt de conclusie van dit merkwaardige stuk, zal de schuldige met den dood gestraft worden, de plaats waar en de wijze hoe, nader te bepalen. Te Chatellerault, in hetFransche de partement Yienne, is een manufactuurwinkel afge brand. De vlammen grepen zoo snel en hevig om zich heen, dat men een oogenblik voor de geheele wjjk beducht was. Verscheidene woningen zijn min of meer beschadigd en de aangerichte schade wordt op 1 millioen fr. geraamd. De kantonrechter van Sechshaus, bij "Weenen, is in hechtenis genomen onder de ver denking van gelden verduisterd te hebben ten na- deele van 's lands schatkist. De heer Krichbaum, zoo heet deze rechter, is een man van 73 jaren, die acht jaren geleden bij zijn 40-jarig dienstjubilé van den keizer het Gouden Kruis van Verdiensten met de Kroon ontving. Hjj was algemeen geacht en bijzonder populair. Te groote verteringen hadden hem in lïnanciëele moeilijkheden gebracht en daar door schijnt hij tot het misdrijf gekomen te zjjn. Men herinnert zich de m jjngasontplof- fing te Marcinelle, in Henegouwen. Maandag 11. nu heeft men, bij den arbeid om de luchtverver- sching te herstellen, een paard gevonden, dat in den besten welstand verkeerde en, achter eene deur voor verstikking behoed, zich acht en twintig dagen lang in het leven had gehouden door stukken hout af te knagen. BUITENLAND. Frankrijk. De radicale „Justice", orgaan van het bekende Kamerlid Clémenceau, verklaart hare ingenomen heid met Rocheforts denkbeeld van vergaderingen om te protesteeren tegen de executie van vrouw Helfmann. Alle vrouwenharten, meent de „Justice", zullen als één instemmen met dit beroep om eene moeder te behouden voor het kleine schepsel, welks geboorte het sein zal wezen voor den dood van haar, die het 't levenslicht schenkt. Flauw is echter de hoop der „Justice", dat de openbare meening der beschaafde wereld te elfder ure de Moscoviti- sche wraakzucht zal doen terugdeinzenop den weg der bloed-autocratie staat men niet stil, zegt zij, en zal Jessa Helfmann leven, dan moet eerst het stelsel sterven. De „Citoyen de Paris" laat zich in een van een aantal onderteekeningen voorzien protest vooral niet zachter uit. „Wij ondergeteekenden", zoo leest men in dit stuk, „protesteeren nadrukkelijk tegen de lafhartigheid en barbaarschheid, door dien dwinge land Alexander IH te baat genomen, die, niet te vreden met het Russische volk te vergiftigen, de domste wreedheid en martelingen durft aanwenden tegen eene vrouw, die op het punt staat van moeder te worden. Laat uit het volk de kreet opgaan van: Wraak!" Rochefort zelf overlaadt den czaar in zijne „In- transigeant" met benamingen als: „bloedopslor- pende spons" enz. In de Munt-conferentie heeft de Duitsche afge vaardigde verklaard dat Duitschland het stelsel van den enkelen standaard handhaaft. Het is alleen bereid om den verkoop van de oude thalers gedu rende eenige jaren te schorsen, de hoeveelheid marken, die in circulatie is, te vermeerderen en de gouden vijfmarkstukken in te trekken. De afge vaardigden van Engeland (naar men verneemt zal lord Reay eerstdaags Britsch-Indië komen vertegen woordigen) hebben verklaard dat zij alleen aan de conferentie deelnemen uit achting voor de staten, die Engeland hebben uitgenoodigd, maar dat zij niet aan de stemming zullen deelnemen. Rusland, Noor wegen, Zweden, Zwitserland en Griekonland maak ten reserves ten opzichte van de aanneming van den dubbelen standaard. In een nieuw protest roept de bey van Tunis de bescherming der mogendheden in en legt hij zijn lot in hare handen en in die van Turkije. Italië. Het gouvernement verwerpt de beschuldigingen tegen Maccio uitgebracht; het verklaart dat het nimmer dergelijke vijandelijke handelingen tegen een bevriend gouvernement zou hebben gedoogd. Het dagblad „Moskatel" hield met de verschillende publicaties op ten gevolge van het vertrek van den Arabischen redacteur. Men verzekert dat het Italiaansche schip „Cui- rasse" zich naar Tunis zal begeven, tot bescherming der Italiaansche inwoners. Daïtsclilaiicl. De Rijksdag nam gisteren het voorstel aan der commissie, bepalende dat de Rijksdag jaarlijks in October zal worden bijeengeroepen. Het voorstel om de begrooting voor twee jaren vast te stellen werd verworpen. Spanje. De gemeenteraadsverkiezingen zijn afgeloopen. Het succes der ministeriëele candidaten is volkomen zjj hebben bijna overal de overwinning behaald. De burgemeesters van alle Europeesche resi dentie- of hoofdsteden zijn door het Madridsche ge meentebestuur uitgenoodigd de Calderon-feesten bij te wonen. Gri-oot-JESritaniiië. De Kaapsche advocaat-generaal nam den 3den Mei zijn ontslag omdat hij het met den „premier" Sprigg niet eens was over diens politiek met be trekking tot de inboorlingen. Thans is, zooals de telegraaf reeds berichtte, het geheele ministerie afgetreden. De Spaansche gezant te Londen heeft bekend gemaakt dat van het groot aantal uit Engeland ingekomen gediehten ter eere van Calderon geen de bekroning waardig kan worden geacht. In het Lagerhuis heeft lord Hartington gis teren verklaard dat de regeering geen bericht heeft omtrent het zenden van een Russisch gezantschap naar Kaboel, maar dat zij daaromtrent inlichtingen zal vragen. In het Hoogerhuis zeidelord GranvilleDe minister Barthélémy St.-Hilaire heeft gisteren nog lord Lyons dringend verzocht ons te verzekeren dat Frankrijk geen plan hoegenaamd heeft tot verovering of an nexatie van Tunis. Engeland is niet naijverig over den gerechtvaardigden invloed, dien een groot land als Frankrijk op een zwakken en oneindig minder beschaafden nabuur uitoefenen moet, zoolang niet de bij tractaat gewaarborgde rechten en belangen van Engelsche burgers benadeeld worden. Het is de plicht der regeering, zorgvuldig het oog geves tigd te houden op de uit de huidige verwikkelingen voortvloeiende schikkingen en er voor te waken en toe te zien, dat die niet met die rechten en belangen in strijd komen. Yolgens particuliere berichten uit Kaapstad zal het lid der oppositie Scanlan een nieuw Kabinet, en wel vermoedelijk een Hollandsohgezind, vormen. Transvaal. De „Times" meldt uit Durban dat een half Engelsch regiment Newcastle verlaten heeft, ten einde Potchefstroom weder te bezetten. Deze macht is even groot als die welke gekapituleerd heeft. Tweeduizend Boeren hebben te Schuinspruit verga derd en besloten niet te zullen toelaten dat de Engelschen Potchefstroom opnieuw bezetten; zjj wilden de tenietdoening der kapitulatie niet erken nen. Eenige Kafferhoofden hebben besloten vereenigd de Boeren weg te jagen, indien de koninklijke com missie hun land aan de Boeren prijsgeeft. Daar het Kaapsche ministerie zjjn ontslag geno men heeft, is, naar men verzekert, sir H. Robinson naar Kaapstad teruggeroepen en zouden de zittin gen der koninkljjke commissie voor de Transvaal onbepaald zjjn uitgesteld. In een telegram uit Pretoria van Lanyon aan Kimberley van 1 Febr. zegt Lanyon dat niets een oorlog in de Transvaal deed verwachten. Zelfs de leiders der Boeren verwachtten geen uitbarsting, want toen de vjjandeljjkheden uitbraken, waren nog door hen bestelde goederen en bouwmaterialen uit Natal onderweg. Lanyon schreef den oorlog toe aan den invloed van Jorissen. Oostcnr.-I-Iong. Monarchie. De „Politische Correspondenz" kan op grond der meest vertrouwbare inlichtingen verzekeren dat de huiszoekingen en arrestaties, welke dezer dagen in werkliedenkringen te Weenen en in de omgeving dier stad hebben plaats gehad, niet in het minst met het proces tegen Most samenhangen. Rusland. De nihilisten te St.-Petersburg hebben dezer dagen keizer Alexander IH aan hun manifest van 26 Maart jl. herinnerd, waarbij hem een termjjn van 42 dagen, tot het verleenen eener constitutie aan Rusland, gesteld is. Nog leest men ero. a. in: „Wij zjjn vjjf martelaars rjjker geworden; met de laatste vjjf ljjken is het getal der door de Regeering ver moorde offers onzer partjj tot zes-en-twintig ge klommen. Wjj willen ons echter voorloopig hierover geruststellen en afwachten wat de keizer voortaan doen zal. De oude hinderpaal tegen den vooruitgang (Alexander H wordt bedoeld) is uit den weg ge ruimd. Tegen den nieuwen keizer persoonljjk heb ben wjj volstrekt niets; wij hopen slechts dat zijn verstand verlicht worde en hjj de wegen insla, die voor de volkswelvaart noodig zjjn. Maar het schijnt, helaas, alsof Alexander IU voornemens is, op de wjjze geljjk zjjn vader deed, met de oude kliek voort te gaan en meer op den beul Frolow dan op gezonde begrippen te steunen." Turkije. Omtrent den moord op den vorigen sultan Ab dul-Aziz wordt het volgende bericht: Hussein Avni en eenige anderen kochten zekeren Fachri-bey om. Fachri en drie eunuchen traden het vertrek binnen, waarin Abdul gevangen werd gehouden, en doodden hem. Het ljjk werd onmiddelljjk naar het wacht huis Bechikhach gebracht en de kleeren verwisseld. Twee personen hebben reeds bekend. Dr. Dickson van het Engelsch gezantschap houdt vol dat hjj bij de ljjkschouwing van Abdul geen spoor van geweld vond. Abdul was een stevig man en zou ook zeker tegenstand hebben geboden. Een aanslag op het leven der keizerlijke personen mislukte, omdat zij het diner, waarop zij zouden verschijnen, niet bjj- woonden. Tot de beschuldigden behooren de tegen woordige gezant teBerljjn Sadoullah-bey en Suleiman- pacha, die thans te Bagdad is. De drjjfveer tot den moord was, zegt men, vrees voor een reactie ten gunste van Abdul-Aziz. Leiden, 7 Mei. Ter markt werd heden aangevoerd Tarwe 14 hectoliter. Wintertarwe f 10.a f 10.50 Zomer- tarwe 9. a f 9.50. Rogge 16 H. L. Winterrogge f 8.50 a f 9.Zomerrogge f 7.50 a f SGerst 11 H. L. Zomergerst f 5.50 a f 6.Chevalier-gerst f 7.25 a f 7.75. Haver 17 H. L. Zware Haver fa.a/5.50. Lichte Haver 4.25 a f 4.50. DnivenbooDen 5 hectoL /8.50 a f 9.25. Paardenhoonen 6 bectol. 8.a 8.50. Graaboter 13,880 kilogr., late qnalit. 1/, vat f è2.a 66. Schei- 2de qualit. l/a T81 f 44.a f 52 Graaboter ltte qualit. per kilogr. f 1 55 a 1.65., Schei-2de qnalit. perkilogr. 1.10 a f 1.30. Lange Zwarte Tart 20.000 dubb. hectol., 0.20 /0.221/j. Londen, 6 Mei. Mai3 3.<a 6 p. lager. Friesche Boter 104/.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2