iV. 6509. Zaterdag 7 Mei. A°. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.a 1-40. Afzonderlijke Nonuners.a 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE*: Van 16 regels.1.05. Iedere regel meer0.17|. Grootere letten naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 {Staatsblad n°. 95), tot regeling van het toezicht bij hel oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan de firma J. C. ZAAL BERG ZOON en hare rechtverkrijgenden tot de plaat sing van eene stoommachine met twee stoomketels in hare fabriek in de Vestestraat n°. 22. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 5 Mei 1881. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 6 Mei. Heden is aan de universiteit alhier de heer C. A. Romer, geb. te Lemmer, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „Oproeping in vrijwaring." Mej. J. M. Kist alhier is benoemd tot onder wijzeres in de Hoogduitsche taal aan de Meisjes school te Sneek. Met den zomerdienst, die 15 Mei op de lijnen van de Hollandsche Spoorwegmaatschappij in wer king treedt, worden wederom verbeteringen gebracht in de correspondentie met het buitenland. Zoo zal de trein naar Parijs, die te 8 u. 22 m. voorm. van hier vertrekt, 40 minuten vroeger en alzoo te 7 u. 8 m. 's avonds te Parijs aankomen. De nachttrein naar Parijs vertrekt van hier 22 minuten later (6 u. 1 m. 's avonds) en zal op denzelfden tijd te 5 u. 35 m. 's morgens te Parijs zijn. De middagtrein naar Brussel zal 40 minuten later (12 u. 48 m. voorm.) van hier vertrekken en te 5 u. 20 m. te Brussel aankomen. In omgekeerde richting zal de trein 's morgens van Parijs 10 minuten later (7 u. 30 m.) vertrekken en 15 minuten vroeger (7 u. 1 m. 's avonds) alhier aankomen. In de richting naar Amsterdam zullen er dage lijks van hier met den zomerdienst vertrekken 13 treinen, t.w.om 7.25, 8.58, 10.27, 11.9*, 12.19, 2.9*, 3.37, 4.57, 6.26, 7.4*, 9.18, 10.12 en 10.35*; in die naar Rotterdam 15 treinen, t.w.: om 6.25, 6.50, 7.29, 8.22* 9.16, 10.11, 10.53, 12.48*, 1.36, 4.6, 5.16, 6.1*, 6.34, 9.2 en 10.35. De met een geteekende uren zijn die van expres- treinen 1ste en 2de klasse. Bovendien loopt er nog een trein voor alle klassen des avonds om 10.20 station Beurs en om 10.30 station Delftsche Poort van Rotterdam naar LeideB, welke om 11.42 hier aankomt en waarmede men ook uit Den Haag om 11.18 naar hier kan vertrekken. Een zeer talrijk publiek was gisteravond op gekomen om de lezing bij te wonen van prof. H. Yan der Hoeven op „Doctrina". De hoogleeraar had tot onderwerp gekozen: „Iets over strafrecht; eenige opmerkingen naar aanleiding van het nieuwe strafwetboek". Met vuur en levendigheid wees hij op de voordeelen van het nieuwe werk, maar verzweeg ook de fouten niet, die er zijns inziens aan ver bonden waren. Yooral waarschuwde hij tegen over schatting van den invloed van het nieuwe wetboek op het zedelijk peil der Nederlanders. Veel meer toch dan van de wet hing die verbetering van de menschen zelf af en deze waren onveranderd gebleven. Spr. wees er op hoe zware plichten de nieuwe strafwet legt op den rechter bij de straftoemeting en hoezeer hiervan en van de practijk van het straffen- stelsel de vruchten der nieuwe wetgeving afhingen. Eenige hoogst interessante beschouwingen over ge vangeniswezen werden hieraan vastgeknoopt, waarbij niet verzuimd werd de aandacht te vestigen op de Maatschappij tot Zedelijke Verbetering van Gevange nen, wier arbeidsveld nu ruimer zou zjjn en die ook bij de voorloopige invrijheidstelling veel nut kan stichten. Tal van geestige bijzonderheden en voorbeelden uit de practijk maakten dat deze lezing ook voor den niet-jurist hoogst aantrekkel jk was en dus een waardig slot vormde van de reeks interessante en schoone voordrachten, welke „Doctrina" dit jaar weder als andere jaren te genieten gaf. Naar aanleiding van het gisteren door ons in zijn geheel medegedeelde rapport der commissie tot onderzoek der regeeringsinlichtingen op het bekende adres van den Leidschen gemeenteraad in zake de Ruïne - waarover later door de Kamer zal moeten worden beraadslaagd en gestemd - zegt het Vad. dat als de terreinen onvoorwaardelijk worden terug gegeven, de Staat de gelegenheid zal verliezen om een ruim en goed academiegebouw te stichten. En toch, de Leidsche universiteit heeft daaraan groote behoefte. Door de geheele stad verspreide, dikwerf slecht ingerichte en veel te kleine collegekamers herbergen thans de studenten. Dat dergelijke in richting niet tot trouw collegebezoek uitlokt, is zeker. Jaren lang heeft men, ook bij het ontzaglijk toegenomen aantal studenten, zich met de be staande hulpmiddelen beholpen, steeds uitziende naar het vroeger beloofde nieuwe gebouw. Zou het daarom niet goed zijn, eer men de Ruïne aan de gemeente voorgoed teruggaf, de vraag in overweging te nemen, of thans niet eindelijk de tijd voor de stichting Yan een nieuw academiegebouw voor onze oudste en eerste universiteit gekomen is? In de maand Maart 11. bedroeg het aantal reizigers op de lijn Leiden"Woerden 12,958, met een opbrengst van 6926.38y2het aantal tonnen der bagage 17, met een opbrengst van 108.62; het aantal tonnen der bestel-, ijl- en vrachtgoe deren 1895, met een opbrengst van 2027.91 de opbrengst der vervoerde levende dieren en rij tuigen bedroeg 491.04: makende dus te zamen een ontvangst van ƒ9553. OS1/^. De totale ontvangst van af 1 Januari 1881 bedraagt 32,938.87,/2, zijnde per dagkilometer 7.72, en gedurende dezelfde maanden het jaar te voren ƒ34,.SSS.SI'/j, zijnde per dagkilometer 7.88. Bij jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts Van Blokland te 's-Hage is voor de Transvaalsehe Boeren sedert de vorige opgaaf nog ontvangendoor tusscken- komst van het Leidsch Dagblad 9.18'/2, van N. N. 0.50, opbrengst van een loterijtje door eenige jongejuffrouwen te Scheveningen, gehouden ten huize van mevr. L., 41. Het muziekgezelschap „Harmonie" te War mond zal a. s. Dinsdag haar 12'/2-jarig bestaan feestelijk herdenken. Men verneemt dat generaal Van der Heyden met de Fransche mail van 23 Mei van Batavia zal vertrekken en tegen het begin van Juli hier wordt verwacht. Hij zal zich, zooals reeds gemeld werd, metterwoon vestigen in de hofstad; er is reeds een huis op de Laan van Meerdervoort voor hem gehuurd. Door den minister van waterstaat is bepaald dat de volgende ambtenaren bij de administratie der posterijen hunne functiën zullen uitoefenen als volgt: de nagenoemde commiezen 4de kl. ten pofctkantore B. J. Lantink te Zwolle, G. W. W. C. Diest Lorgion te Rotterdam, J. Van Waas te Roermond, M. J. De Jongh te 's-Gravenbage, D. Snijder te Amster dam, J. Gorter te Zierikzee; de nagenoemde surnu merairs aan de kantorenJ. H. De Laat de Kanter te Goes, C. P. W. J. Beudeker te Arnhem, W. P. Van der Tuuk te Doesborgh, C. J. B. Nierstrasz Van Tienhoven te Amsterdam, J. E. Van der Breggen te Delft, H. J. Huiskes te Arnhem, Ch. Schreuder te Leeuwarden, A. Van Capellen te 's-Hage, G. Van Grafhorst te Almeloo, M. L. Pleyte te Leiden, N. Mulder te N.-Pekela, D. J. G. Belmer te Kampen, B. Van der Linden te Dordrecht, C. W. Heydeman te Rozenzaal, B. Meylink te Vianen, W. G. A. Pels Rijcken te Breda, P. J. B. B. Wakkers te Leeuwarden, E. H. M. Steenhuizen te Veendam, J. Keiler te Maarsen, A. H. M. De Bruyn te Breda, A. Reynders te Rotterdam en J. Hijner te Meppel. Tot stationschef op de nieuwe spoorweglijn Haarlem-Zandvoort is benoemd de heer J. H. Krul Jr., stationsopzichter te Delft. Tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk zijn door het provinciaal kerkbestuur van Friesland toegelatende heeren A. Lagerwey en G. Van Kempen, candidaten van de Utrechtsche uni versiteit; door het provinciaal kerkbestuur van Overijsel D. Van Herwaarden, cand. van de Utrecht sche universiteit. De minister van oorlog heeft den lsten luit. der infanterie Alberti op verzoek in actieven dienst hersteld en ingedeeld bij het 4de regiment, in gar nizoen te Delft. Prof. Harting heeft een brief ontvangen van den vice-president der Transvaal, Paul Krüger, waarin aan hem en alle onderteekenaren van het adres aan de Engelsche natie dank wordt betuigd voor hunne sympathie, en aan het „Roode Kruis" voor de gezonden gelden, die zoo noodig waren voor de verplegingskosten der gewonden in den strijd om hunne vrijheid. Voorts is den professor een fraai album aange boden, bevattende een adres met ruim 2000 hand- teekeningen van Nederlanders, benevens de portret ten van Pretorius, Krüger en Joubert, als dankbe tuiging voor zijne bemoeiingen in de Transvaalzaak; de portefeuille is tevens met zilveren linten en op schriften versierd. De heer Maronier voerde het woord. Bij den gemeenteraad van Rotterdam is o. a. ingekomen een verzoek van de vereeniging tot be scherming van dieren, om te dier stede te verbie den het bezigen van honden voor trekkracht, als mede een voorstel tot het bouwen van een nieuw gebouw voor de koepokinenting, waarvan de kosten op 20,000 worden geraamd. De Raad heeft aan den heer J. A P. Francois eervol ontslag verleend als directeur van de H. B.-S. met 5-jarigen cursus en het pensioen bepaald op 2990. Het reglement voor het gemeentelijk gymna sium te Sneek is aangevuld met de bepaling dat onder leerlingen zoowel mannelijke als vrouwelijke verstaan worden. Ter aanvulling van eene plaats van adjunct ijker der maten, gewichten en weegwerktuigen, zal op nader te bepalen dag en plaats, in de maand Juni a. s. een vergelijkend examen worden afge nomen. Aan die beirekking is verbonden eene jaar wedde van 1000. Vereischten zijn o. a. dat de candidaat den ouderdom van achttien jaren heeft bereikt en van een gezond lichaamsgestel en zonder voor de uitoefening der betrekking hinderlijke ge breken is. Men meldt dat de Koning den minister van buitenlandsche zaken gemachtigd heeft om de goede diensten onzer regeering, in overleg met die van Frankrijk, Engeland en Italië, aan te bieden, ter beëindiging van den oorlog tusschen Chili, Bolivia en Peru. Blijkens mededeeling van den gezant der Fransche Republiek zal het nieuw algemeen doua- nentarief den 8sten Mei a. s. in Frankrijk worden afgekondigd. Het thans bestaand handelsverdrag met Nederland zal dientengevolge 8 Nov. a. s. ophouden van kracht te zijn. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, vertrok Woensdag van Suez, via Marseille; de „W. A. Scholten" is gisteren van Nieuw-York te Hellevoetsluis aangekomen. Z. M. heeft aan zijn gezant te Berlijn opge- aragen zich naar Arolsen te begeven, ten einde Z. M. te vertegenwoordigen bij het huwelijk van prinses Pauline van Waldeck-Pyrmont met prins Alexis Bentheim-Bentheim, waarvan de voltrekking heden den 6den Mei zal plaats hebben; aan den lsten luit. G. J. A. A. baron Van Heemstra, van den groeten staf, ordonnanee-officier des konings, vergunning ver-

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1