geven, tot beheiing van het geheele terrein al vast zou kunnen worden overgegaan. In uwe Commissie is echter het denkbeeld geuit, of het niet mogelijk zoude zijn de hier bedoelde Ruïne- gronden te behouden om later ter geschikter tijde aldaar de voorgenomen Academische gebouwen op te richten, doch inmiddels totdat daartoe zou kunnen worden overgegaan, aan de gemeente de beschikking ,over die grónden tijdelijk en voorwaardelijk terug te geven. De gemeente zou alsdan die terreinen kunnen benuttigen tot het aanleggen van openbare instellingen, zooals bijv. wandelingen, openbare speelplaatsen, gym nastieklokalen en dergelijke, waartoe geene kostbare gebouwen gevorderd wordèn eD waarvan de inrichting en later de wegruiming met betrekkelijk weinig kosten kan geschieden. Wellicht zou het dan overweging ver dienen of de bevoegdheid van den Staat om deze aldus voorwaardelijk en tijdelijk teruggegeven gronden weder tot zich te nemen, niet tot een bepaald aantal jaren moet worden beperkt. Naar aanleiding van het boven opgemerkte heeft uwe Commissie de eer voor te stellen aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, dat zij: 1°. den Minister dankzegt voor de gegeven inlich tingen 2°. als hare meening uitspreekt, dat de hier be doelde terreinen in billijkheid, hetzij voorwaardelijk, hetzij onvoorwaardelijk, aan de gemeente Leiden be lmoren te worden teruggegeven; 3". den Minister toezendt een afschrift van dit Verslag. De commissie, met het uitbrengen van dit rapport belast, bestond uit de heeren Wybenga, Corver Hooft, Dijekmeester, Froger en Ruys Van Beerenbroek. Gemengd Nieuws. Ton nadeele van den heer B., onderwij zer, wonende ten huize van B. onder de gemeente Leiderdorp, waren een paar gouden manchetknoppen ontvreemd, welke door de politie alhier bij een goud en zilTerkashouder in beslaggenomen werden. Daarbij bleek dat aan dien diefstal schuldig was de slager M. D. S., die dan ook gisteren van uit Den Haag naar hier is overgebracht. Na door den opkooper als de verkooper herkend te zijn, is S. naar de gevangenis te 's-Gtravenhage overgebracht. Gisteren had te Katwijk-binnen een treffend ongeluk plaats. Door een der rijtuigen van een bruiloftsstoet werd een lief jongske van 4 jaren overreden. Het wiel van een der rijtuigen ging hem over het hoofd, waardoor de schedel werd verbrij zeld en het kind onmiddellijk een lijk was. De oorzaak was dat de arme kleine, door het strooien van bruidsuikers verlokt, zich te dichtbij het rijtuig gewaagd Had en struikelde. Naar men verneemt, is door den bevoeg den militairen geneeskundige verklaard, dat, niet tegenstaande het verlies van één oog, de luit. der huzaren Thiange te 's-IIage toch geschikt blijft om zijn gewonen dienst te kunnen blijven vervullen. Een kunstoog is in de plaats van het rechteroog gebracht. In het Spijkermakersslop te 's-IIage kreeg Dins dag-avond een kind een zwaar kozjjn, waarbij-het speelde, tegen het hoofd, dat zoo zwaar verwond werd, dat het kind gistermorgen vroeg, na een pijnlijk lijden, er aan bezweken is. Gistermiddag overkwam den werkman v. S. op de fabriek der heeren L. J. Enthoven Co. aldaar het ongeluk, dat hjj door het losschieten van de bijschkraan door den slinger getroffen werd, hetgeen onmiddellijk den dood ten gevolge had. Zijn lijk werd naar het gasthuis overgebracht. Zondag is te 's-Bosch in het koffiehuis Plaats Royal" f 600 gestolen. Het vermoeden viel op de meid, die dan ook weldra in hechtenis ge nomen werd. Inmiddels kwam na verder onderzoek de som weor terecht en bleek dat de meid onschuldig was, zoodat men zich haastte haar weer te bevrijden. Toen de ongelukkige den kerker weer verlaten had, bleek het dat zij krankzinnig geworden was. Op den weg tusschen Heesch en Oss ge raakte de koetsier van Van Gend Loos onder zijn wagen. Voor- en achterwiel gingen hem over het lichaam, waardoor hjj zulke hevige kneuzingen ont ving, dat hij den volgenden dag overleed, eene weduwe met drie kinderen achterlatende. Door den krijgsraad te 's-Bosch is A. A. B., tamboer bij het 6de reg. infanterie, veroordeeld tot zes maanden cellulaire correctioneele gevangenis straf, met ontzetting voor den tijd van drie jaren van het recht om bij de gewapende macht of als militair geëmploieerde te dienon, wegens diefstal met behulp van een valschen sleutel in een bewoond huis, gepaard aan verzachtende omstandigheden. In een huis te Arnhem, dat reparatiën in de benedenvertrekken noodig had, daalden de worklieden, aan wie hot herstel was opgedragen, door eene opening in den vloer in den kelder af. Zij vonden daar wijn op flesschen, waaraan zij zich te buiten gingen, terwijl zij nog eenige flessche* onder het hooi en in zakken verborgen. In hunne dronkenschap maakten zij echter zooveel gedruisch, dat de eigenaar der woning naar de oorzaak daar van kwam onderzoeken. Hij vond drie van de werk lieden zwaar beschonken op den grond liggen. De zaak is in handen der justitie. Bij do werkzaamheden tot wederopbou- wing van de magazijnen „du Printemps" te Parjjs had gistermorgen een ernstig onheil plaats. Terwijl nl. eenige werklieden bezig waren door middel van een draaispil eon paal van 2000 kilo's zwaarte en 24 meter lang op te hijschen, brak eensklaps het touw en viel het gevaarte van een aanzienlijke hoogte dwars over den boulevard Haussmann neer. Twee huurrijtuigen en een handkar werden door hot gevaarte letterlijk verbrijzeld. In een der rijtui gen bevondpn zich de heeren Daguin, oud-voorzitter van de kamer van koophandel, en Pascal, adminis trateur van de banque d'escompte. Beiden werden vreesolijk gekwetst, den eersten waren do hersenen verbrijzeld; de laatste was letterlijk gescalpeerd, zoodat hij dan ook, voordat hij naar zijne woning kon vervoerd worden, overleed. Do toestand van den heer Daguin is zeer ernstig en geeft weinig hoop op behoud. Behalve de genoemde heeren ontving nog do man die de handkar trok, een belangrijke wonde aan het voorhoofd. Onder de onlangs aan het Engelsche Lagerhuis overgelegde stukken behoort ook een brief, door den gevangen koning dor Zoeloe's Cetewayo op 1 Maart 11. geschreven aan den gouverneur der Kaapkolonie. In welken trant die geschreven is, bljjke uit de volgende zinsneden: „Laat ie Koningin met meer macht oprukken; de Boeren zullen spoe dig voor de Engelsche soldaten vluchten. De Boeren moeten gestraft worden, omdat zij aan de Koningin niet willen gehoorzamen. Het zal een gelukkige dag voor de zwarte bevolking van Zuid-Afrika zijn, als de Engelsohen er de eenige heerschers zijn. De Boeren zijn honden van wetteloosheid en ontnemen land aan de zwarte stammen. De Koningin houdt van rechtvaardigheid en behandelt hare gevangenen zeer vriendelijk. Zouden de Boeren mjj even vrien delijk behandelen als de Koningin doetP Neen. De Boeren zijn een volk, die een leven zonder wet wenschen te leiden en niets doen wat andore men- schen gaarne zonden doen; zij begeeren bovenal meer grond te verkrijgen." Door een viertal leerlingen van het in stituut St.-Nicolas te Parijs, jongelieden van 16- en 17-jarigen leeftijd, is een waar heldenfeit ver richt. Terwijl zij op het plein „des Invalides" aan het spelen waren, werd hunne opmerkzaamheid eensklaps getrokken door een schitterende equipage, waarvan de paarden aan het hollen waren geslagen, en die lijnrecht op hen afkwam. Zonder zich een oogenblik te bedenken, wierpen zich de moedige knapen gelijktijdig voor de koppen der paarden, lieten zich over een afstand van 30 meters mee sleuren en slaagden er toen in hot woeste vierspan tot staan te brengen. De schok waarmede dit stil staan geschiedde, was zóó geweldig dat het rijtuig omviel en do tuigen braken. Gelukkig bekwamen de personen binnen in, de markies De Lavalette en echtgenoote, daarbij geen letsel. Te Hamburg stond vijf jaren geleden eene vrouw terecht, die bekend had haren man vergiftigd te hebben. Zij bleef bij hare bekentenis, maar werd niettemin vrijgesproken, omdat hare schuld door niets anders bewezen was en er reden was tot twijfel, of zij wel in normalen geestestoe stand verkeerde. Zij ging na hare vrijspraak naar bloedverwanten in Hanover en is dezer dagen aldaar overleden. Yóór haren dood moet zij den predikant, die haar in hare laatste ziekte bezocht, beleden hebben dat zij de indertijd vrijwillig be kende daad niet gepleegd had, maar haren over leden man aldus had willen vrijwaren van de schande van zelfmoord. Zij had de overtuiging, dat hij daar toe gekomen was, niet alleen omdat zijne zaken achteruitgingen, maar ook omdat hjj in zijn huwelijk niet het geluk gevonden had, dat hem onder tegen spoed staande had kunnen houden. Uit berouw over hare tekortkomingen jegens haren man had de vrouw de schuld aan zijnen dood voor den rechter op zich willen nemen. De Turksche politie schijnt te Konstan- tinopel eene belangrijke vangst gedaan te hebben; zij zou nameljjk eenige nihilisten in hechtenis ge nomen hebben, die bij den moord van keizer Alexan der II van Rusland rechtstreeks betrokken waren, maar naar Rumenië hadden weten te ontkomen. Toen zij zich ook hier niet veilig voelden, waren zij naar Konstantinopel scheepgegaan, maar de Turksche politie werd bijtijds gewaarschuwd en nam hen bij de aankomst van het stoomschip gevangen. Volgens de „Wiener Presse" heeftDer- wisch-pacha bij Prizrend 6008 Albaneezen versla gen. De Albaneezen en Turken telden 1800dooden.' en gewonden. Te Grenoble heeft een jonge weduwe zich met haar zesjarig kind laten stikken door kolendamp. Gebrek was de aanleiding tot de wan hopige daad. Een veekooper te Hantay, die bij het aanbreken van den dag zijne woning verliet, om de markt te Arras te gaan bezoeken, is in het bosch van Rigot op wreede wijze met stoksla gen gedood. Zijn deerlijk verminkt lijk werd reeds een half uur later, naakt uitgeschud, door een paar arbeiders gevonden, terwijl een som van. 2600 fr. aan papier, die hij bij zich droeg, eveneens ver dwenen was. De politie heeft reeds de hand op een der vermoedelijke daders gelegd. Zondag werd een groot deel van Berlijn geteisterd door de muggenplaag. Ontzaglijke zwer men van een muggensoort, in Duitschland weinig bekend, maar in Italië een der grootste landplagen (zanzari), hielden zich eenigen tijd in de Duitsche hoofdstad op en brachten aan menig zacht meisjes gelaat niet spoedig te herstellen „schade" toe. BUITENLAND. <r Frankrijk. De eerstvolgende voltallige vergadering dor Munt- conferentie, op heden vastgesteld, zou worden ge opend met een verklaring van den vertegenwoor diger van Duitschland, uit naam van zjjn gpur vernemeut. De „Agence Havas" deelt den tekst mede van de agenda, die eergisteren door de commissie der Munt-conferentie is vastgesteld. Al de vragen zjjn daarin opgenomen, die aan de conferentie zullen worden voorgelegd, zonder de oplossing te praeju- diciëeren. Het stuk is ongeveer veertig regels lang. Te Parijs is eene bijeenkomst van socialisten gehoude*, waarin een aantal personen, o. a. de bekende Louise Michel, het woord voerden. Zekere „burgeres" Cadol bracht „in naam van de vrouwen der geheele wereld" een protest uit tegen de veroor deeling van vrouw Helfmann. Duitschland. Koning Jan van Abyssinië is niet dood. De be kende Duitsche reiziger Rohlfs is te Suez terugge keerd van zijn zending naar Abyssinië en vertelt dat hij aan het hof aldaar zeer beleefd werd ont vangen. De koning droeg hom op vrede te sluiten tusschen Abyssinië en Egypte; keurt de Duitsche regeering dit goed, dan zal Rohlfs eerlang weer naar Abyssinië terugkeeren. Welke vredesvoorwaar den koning Jan stelt, heeft Rohlfs nog niet aan den khedive meegedeeld. Groot-Bi-i tniinië. De jury tot het in staat van beschuldiging stel len, als crimineel gerechtshof te Londen zitting houdende, heeft gisteren rechtsingang verleend tegen den redacteur van de „Freiheit", onder beschuldi ging van aanhitsing tot moord. - Tevens drukte de jury als hare meening uit, dat de verbreiding in Engeland van aansporingen tot moordaanslagen op vreemde souvoreinen een misdaad was in het bij zonder strijdig met de Engelsche zeden en door de bevoegde macht steeds met kracht behoorde te wor den tegengegaan. De Engelsche postmeester-generaal, de heer Fawcett, heeft zijn voornemen te kennen gegeven om in de postkantoren doofstommen te gebruiken bij het sorteeren der couranten. Op weg van Carrick-on-Suin naar Dublin werd Dillon te Portarlington gearresteerd, op grond van ophitsing tot verzet tegen de politie en tot oproer. Dillon werd van Dublin naar de gevangenis van Kilmainham overgebracht. Men denkt dat Brennan hem spoedig daar gezelschap zal komen houden. Trans-waal. Aan de „Standard" wordt uit Newcastle gemeld dat de aanvoerders der Boeren voor een aanval der Boeren vreezen op het Engelsche detachement, dat van Pretoria naar Leidenburg marcheert ten einde deze plaats ingevolge de vredesconcRtiën te proviandeeren. De aanvoerders der Boeren namen maatregelen om dien aanval te beletten. Een Engelsch detachement verlaat Newcastle om Potchefstroom te bezetten; Joubert gaat mede. Jorissen deelde den correspondent mede dat alle pogingen worden

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2