Dinsdag 3 Mei. N®. 6505. A°. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. LEIBSCH BAGBLAB. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels.1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIOEN, 3 llel. Gedurende Maart stierven te Amsterdam boven de 65 jaren 160, te 's-Hage 65, alhier en te Gro ningen 20, te Rotterdam 67 en te Utrecht 40 per sonen. Aan lichaamszwakte, keel- en longtering, acute en chron. ziekten der ademhalingsorganen be zweken te Amsterdam 412, alhier 54, te 's-Hage 122, 's-Bosch 32, te Leeuwarden 40, te Rotterdam 192 en te Utrecht 69 personen. - Aan waterzucht en scheurbeuk stierven te Amsterdam 8, Leeuwarden 4, alhier 0, te 's-Hage, 's-Bosch, Maastricht, Rot terdam en Utrecht 2 personen. Aan mazelen te Am sterdam en Leeuwarden 2, alhier geen, te 's-Hage 1 en te Rotterdam 3 personen. - Aan pokken stierf alleen te Rotterdam 1 persoon. Aan roodvonk te Amsterdam 6, Dordrecht, Leeuwarden en Rotterdam 1 persoon, alhier geen. - Door gewelddadigen dood en verdrinken kwamen om te Amsterdam 14, te 's-Hage 6, Rotterdam 7 en Utrecht 3, alhier geen. De verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar was te Amsterdam 30, alhier evenals te 's-Hage 27.9, te Dordrecht 32,9, te Maastricht 26.5, te Rotterdam 29.6, te Leeuwarden 31.1 te Arnhem 21.4, Groningen 26.7, Haarlem 24.1, Leeuwarden 31.1 en te Utrecht 29. Leiden heeft dus over de maand Maart geen bijzondere reden tot klagen. Wij herhalen tot meerdere gerustheid van onze stad- genooten dat het cijfer nog gunstiger zou zijn, wan neer daarbij het academisch ziekenhuis, waarin zelfs lijders van vreemden landaard worden opgenomen, niet medegerekend werd. Stemgerechtigde leden der Hervormde Kerk van Zoetermeer en Zegwaard hebben de benoe ming van ouderlingen en diakenen en de beroeping van predikanten bij vernieuwing opgedragen aan het kiescollege. - Te Aarlanderveen is bij meerder heid van stemmen beslist, dat de kerkeraad aldaar door een kiescollege zal worden bijgestaan. Dezer dagen is de tweede algemeene jagerij- vergadering van reeders en boekhouders van haring schepen in Nederland te Vlaardingen gehouden en werd de haringjagerij voor dit jaar weder defi nitief vastgesteld. Alle reederijen van Vlaardingen, Maassluis, Scheveningen, Katwijk, Noordwijk, Am sterdam, IJmuiden, de Rijp en Harlingen nemen deel. Voorts werden 5 jagerschepen ingehuurd: de lste jager tot f 990, de 2de tot f 1000, de 3de tot f 1100, de 4de tot f 1250 en de 5de tot ƒ1270. Als koopman voor de vloot werd aangesteld Kor- nelis Schouten, van Vlaardingen. De lste jager moet 10 Juni uit Vlaardingen vertrekken en de 4 andere jagers zullen enkele dagen na elkander volgen. De jaagtijd op zee zal eindigen den 9den Juli. Alle jagers komen met de vangsten op Vlaardingen. Het bestuur van de afdeeling „Delft en om streken" der Hollandsche Maatschappij van Land bouw is niet geslaagd in zijne pogingen tot het bijeenbrengen van de noodige gelden om te Delft eene harddraverij te houden bij gelegenheid der jaarlijksche paardenmarkt. Het plan is dus opgegeven. De gemeenteraad van Haarlem heeft een be drag van f 23,970 beschikbaar gesteld voor het maken van inrichtingen voor eene behoorlijke mestbereiding en wijziging in den dienst der gemeentereiniging, door het in dienst nemen van meer met paarden bespannen vuilniskarren. De Prov. Gron. Crt. van heden schrijft het volgendeWij wenschen van de heeren ambtenaren der belastingen een staaltje mede te deelen, waaruit blijkt hoe weinig respect zij hebben voor de be sluiten van eene hoogere macht. Zooals men zich wellicht zal herinneren, werden wij voor het dienst jaar 1879/80 wegens patentrecht afzonderlijk aan geslagen in de 12de klasse, tarief A, voor het gebruik maken eener stoompers, die door den heer controleur Verschoof? en door den provincialen in specteur jhr. Krayenhoff werd beschouwd als een molen, geheel tegen het gevoelen van het college van zetters. Daar wij geen aanspraak meenden te mogen maken op den titel van „molenaar," kwamen wij tegen deze beschouwing in verzet bij heeren gedeputeerde staten en verzochten hun dien aanslag te vernietigen als onrechtmatig en onwettig, en ons van de belasting te ontheffen. Gedeputeerde staten hebben toen, overwegende o. a. dat een stoompers niets anders is dan een sneller werkende drukpers en geen molen in den zin der wet, en dus ook niet afzonderlijk behoort te worden aangeslagen, onzen aanslag voor een stoompers vernietigd en ons ont heffing verleend van de reeds betaalde belasting, 't Spreekt wel van zelf, dat wij na deze beslissing van het geachte college ons biljet voor het patent weder op de gewone wijze invulden en geene af zonderlijke melding maakten van den „molen." De ambtenaren der belasting schjjnen evenwel het be sluit van heeren gedeputeerde staten niet te willen eerbiedigen, ja, daarmee den spot te drijven. Dezer dagen toch ontvingen wij een bezoek van twee deur waarders, die ons, namens hun chefs, op beleefde wijze kwamen vertellen, dat wij ons aan overtreding der wet hadden schuldig gemaakt en zij genood zaakt waren ons - zeer tot hun leedwezen - te moeten bekeuren en proces-verbaal op te maken, welk stuk ons later ter hand werd gesteld. Meer dan ooit van ons goed recht in dezen verzekerd, zullen wij ook nu tegen de handelwijze van den fiscus protesteeren, eene handelwjjze, die wij maar niet verder zullen qualificeeren. Eene interpretatie van de wet, in strijd met de logica van het gezond verstand, kan onmogelijk lang gehandhaafd blijven. De naam van den eersten uitvinder dezer interpre tatie dient echter te worden vereeuwigd! De stads-architect B. De Greef Jzn. te Am sterdam heeft bij gelegenheid zijner 25-jarige ambts vervulling een fraai geschenk van de gemeente ontvangen. Reeds sedert 1834 is de heor De Greef ambtenaar der gemeente. Yele groote en belangrijke werken kwamen onder zijne leiding tot stand. Dezer dagen overleed te Tilburg eene veels zins verdienstelijke vrouw, Utrechtsche van geboorte, mevrouw de wed. Yan Niekerken, geb. Yan Hagen, die onder den naam van Zuster Maria Begga, sedert ongeveer 36 jaar liefdezuster was in de congre gatie van „Onze Lieve Yrouw Moeder van Barm hartigheid", eene congregatie, wier hoofdzetel Til burg is, die 2 gestichten heeft in Amerika, 3 ge stichten in Engeland en 77 gestichten in Holland en België, te zamen 1600 zusters bevattende, die zich uitsluitend met zieken verplegen en kinderen onderrichten bezig houden. De overledene werd in 1847 tot overste benoemd in het gesticht te Leiden en den 13den Juni 1852 tot algemeene overste van de geheelo congregatie gekozen. Ofschoon om de zes jaar eene andere algemeene overste kan gekozen worden, bezat zij de sympathie dermate, dat zij telkens met algemeene stemmen herkozen werd. Zij bereikte den ouderdom van ruim 61 jaar; de dood verhinderde haar gevolg te geven aan een voor nemen om aan de gestichten in Amerika een bezoek te gaan brengen. In het tijdperk van 20 Maart tot 16 April jl. zijn, blijkens ingekomen ambtsberichten, 8 runderen in Noord-Holland door longziekte aangetast. In het vorig tijdvak van vier weken waren geen ambts berichten omtrent het voorkomen van longziekte onder het rundvee ingekomen. Z. M. heeft aan den Oost-Indisch en ambte naar F. Helbos, laatstelijk lsten commies op het bureau van den gouverneur van Sumatra's West kust, thans met verlof hier te lande, op verzoek, met 1 Mei a. s. eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioen, bijaldien hij volgens de bestaande bepalingen daarop aan spraak heeft; benoemd tot burgemeester der ge meente Naaldwijk en de Lier jhr. mr. W. Th. C. Yan Doorn; den lsten luit. der infanterie, op non- act., C. A. Zelvelder, op zijn aanvrage, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst; - voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd: bij het leger in Nederl.-Indië, den lsten luit. L. Thonus, van het 6de reg. inf.; bij het leger hier te lande, en wel bij het 6de reg. inf., den lsten luit. C. M. E. R. C. Yon Bose, van het wapen der inf. van het leger in Ned.-Indië; - aan A. Gauthey, geb. te Neuchatel, in Zwitserland, mits hij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischten voldoe, vergunning verleend tot het geven van hooger en middelbaar onderwijs hier te lande; - mr. W. J. Trie beis, president van de arr.-rechtbank te Arnhem, op zijn verzoek, eervol ontheven van het lidmaat schap der bij Kon. besluit van den 28sten Febr. 1880, ingestelde staatcommissie tot herziening van het Burgerlijk Wetboek, onder dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten, en benoemd tot lid dezer staatscommissie, mr. B. J. Lintelo baron De Geer Yan Jutphaas, hoog leeraar in de rechtsgeleerdheid aan de rijks-univer siteit te Utrecht; - benoemd tot notaris binnen het arr. Maastricht, ter standplaats de gemeente Sittard, A. J. M. F. Janssen, cand.-notaris te Meersen. Gemengd Nieuws. Omtrent den ingenieur M. L. Koch, die op den spoorweg bij Eist het leven verloor, ver neemt men dat hij een zeer bemiddeld en uitnemend begaafd jonkman was, die algemeen werd bemind en geacht. Hij was bezig met het plaatsen van een wissel in de nabijheid van het punt van aansluiting der lijn Dordrecht-Elst aan die van Arnhem-Nijme- gen en begaf zich, zonder aan het gevaar te den ken, op laatstgenoemde lijn. Te laat werd het drei gende van den toestand door den machinist ontwaard, die alleen nog kon waarnemen dat hij in een notitie-boekje las en bij het aankomen van den trein in eene verkeerde richting trachtte te ontkomen. Door het hoog militair gerechtshof te 's-Bosch is in hooger beroep J. H., soldaat bij het 6de reg. infanterie, veroordeeld tot 4 jaren militaire gevangenisstraf, met ontzegging voor den tijd van vijf jaren van het recht om bij de gewapende macht of als militair geëmploieerde te dienen, wegens 1°. misdaad tegen den dienst en de subordinatie in tijd van vrede, door een meerdere in rang te slaan, te schoppen en te bijten, tweemaal gepleegd2°. diefstal ten nadeele van een kameraad in de chambrée, en 3°. misdaad tegen den dienst en subordinatie, door een meerdere in rang door een gebaar en door woorden te bedreigen, gaande deze misdaden alle vergezeld van verzachtende omstandigheden. Omtrent den bij Géryville gepleegden moord worden in een nadere depeche de volgende bijzonderheden medegedeeld: De luitenant Wein- brenner - een der verschillende lezingen van dezen naam - had last ontvangen om twee gevaarlijke inboorlingen in hechtenis te nemen en nog andere maatregelen uit te voeren. Den 20sten vertrok hij uit Géryville met drie spahi's en een kwartiermeester naar Bou-Zoules, waar de kaïd der Ouled Ziab- Cheraha zich bij hem voegde, en hij beval de tent van zeker hoofd aldaar open te breken. Men ver zette zich eerst, doch veinsde zich later te onder werpen. De luitenant en de zijnen, daartoe genoo- digd, zaten af om dadels te eten, doch hij werd op hetzelfde oogenblik overvallen en met twee spahi's afgemaakt. Een van de mannen des kaïds werd zwaar gekwetst, deze zelf met den kwartier meester uitgeplunderd en gevangengemaakt.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1