N°. 6504. Maandag 2 Mei, A°. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven» Tweede Blad. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Fr™ co per post1.40. Af.ouderlijke Nommersa 0.03. PRIJS DER ADVERTENTIENs Van 10 regels.f l.OB. Iedere regel meer0.17J. Grootere letters naar plaatsrnimte. öemengd Nieutvs. Blijkens achterstaande advertentie is de ope iing van den stoomtram Leiden-Katwijk, welke eerst op Maandag a. s. was bepaald, een week uitgesteld. De Meimaand is hier heden opnienw „ingespeeld." Het carillon van den stadhuistoren, dat sedert eenige dagen had gezwegen, doet bij heel- en halfslag weder nieuwe melodieën hooren. In den laten namiddag had zelfs do klokkenist in den toren plaats genomen en vergastte de talrijke op en n bij de Vischmarkt aanwezigen op proeven zijner kunst, opgeluisterd door de frissehe water stralen die de fontein ook bij deze gelegenheid uit wierp. De jeugd had als gewoonlijk veel pret. Even vijf uren werd hedenochtend te 's-Hage eecïs in den schouwburg queue gemaakt voor h( plaatsbureau, hetwelk te acht uren geopend werd to. ifgifte van nummers, naar volgorde waarvan te tien uren kaarten verkrijgbaar waren voor de afscheids voorstelling der artisten van do Fransche opera, t sluiting van het tooneelseizoen op Maandag. Gisteravond omstreeks elf uren ont stond in de Goudsche Wagenstraat te Rotterdam tusschei twee onbekende personen twist, ten ge volge v ar van een hunner een steek met een mes of dolk tv schen de ribben aan de linkerzijde ont ving, c ie bijna oogenblikkelijk den dood veroor zaakte. De verslagene, vermoedelijk zeeman, was in hot bezit van Engelsche papieren ten name van John Welson. Hij was op de beide armen op ver schillende plaatsen getatoueerd, als: op de rechter hand een hart, waarin J. K. 1830; op den rechter arm eee vrouwenbeeld danseres en den naam JOHAL KOCH; op den linkerarm een hart, waarin de lett' rs IHKFK en een beeld van eene dame met een p& asol, en aan beide polsen op de bovenzijde een halve bracelet. De vermoedelijke dader is iemand van ongeveer 25-jarigen leeftijd, lang van persooD, met langwerpig en mager aangezicht, blond haai en dito wenkbrauwen, zonder baard en knevel, oogen donkerblauw, voorhoofd lang, neus spits en lang, mond klein, kin spits, spraak Hollandsch, hoogen rug, gekleed als sjouwer, met donkerblauwen korten ruigon jekker, lichte pilow broek, zwarte pet (zo genaamde snoeptafel). Hij was in gezelschap van eeu derden onbekende, oud naar gissing 20 jaar, lengte cenigszins beneden het middelmatige, schraal aangezicht, haar en wenkbrauwen donker, zonder baard of knevel, oogen donker, voorhoofd klein, neus spits, mond niet groot, gekleed in donkere korte jas en een hooge donkere gestreepte pet. Inlichtingen worden dringend verzocht door den commissaris van politie der 2de afdeeling aldaar (bureel Kaasmarkt). Per telegraaf wordt ons heden tegen den avond gemeld dat de moordenaar is Jacob Hansen, pak huisknecht. De stoot was naast de zesde rib aan de linkerzijde. De dader, een ingezetene va* Rotterdam, wonende in de Kipstraat, bevindt zich vermoedelijk nog in Rotterdam. De politie heeft de uitgangen der stad bezet. Yolgens gerecht heeft hij op denGoud- schen singol nog een persoon verwond, die hem wilde tegenhouden. Zijn kameraad is reeds in hechtenis en legde volledige bekentenis af. Uit Maastricht wordt gemeld dat de ver dachte van den moord te Smeermaes, Aloffs, tot heden toe niets heeft bekend. Dit belet niet dat 't publiek, zoowel daar, als te Luik, waar de ver dachte dikwijls vertoefde, voortdurend zijn zonden- register blijft aanvullen. Yolgens het te Luik ver schijnend dagblad „La Meuse" wordt A. medever dacht zekeren Wathelet, een oudkleerenkooper te Luik, om het loven gebracht te hebben, onder vol komen gelijke omstandigheden als de moorden op de weduwe te Smeermaes en bare tante in het Lim- burgsche dorpje Sweykhuizen, alsmede de moord op den portier Pierrard te Luik en die op Wathelet terzelfder stede hebben plaats gehad. Men wil name lijk dat koelbloedige moordenaars hun eigen systeem volgen bij hun afschuwelijk bedrijf. Naar men ver neemt, is hij thans naar de gevangenis te 's-Bosch overgebracht. Te Pont-du-Buis, bij Brest, is een kruit- molen in de lucht gesprongen. Twee man zijn ge dood en twee gekwetst. Een deftig heer, met het legioen va eer in het knoopsgat, heeft te Parijs, Lyon enz. van een aantal personen belangrijke geldsommen weten te verkrijgen, tot het oprichten van een asyl voor arme protestanten te Parijs. De man bleek een bedrieger te zijn en wordt thans door het parket te Lyon gesignaleerd en door de Parijsche politie na gespoord, zoodat hij in Frankrijk niet gemakkelijk meer kwaad zal kunnen doen. Daar een beroep op de liefdadigheid van onze landgenooten voor het bovengenoemde doel bij velen niet vergeefscb zou zijn, kan het geen kwaad de aandacht op dozen ge vaarlijken schelm te vestigen, voor het geval hij het terrein zijner werkzaamheden naar hier mocht verplaatsen. Een persoon, die op een tamelijk ver dachte wijze een huis in de rue d'Angoulême te Parijs binnensloop, wist den concierge, die hem staande hield, niet te zeggen, wat hij daar kwam uitvoeren. De politie was echter spoedig met het antwoord op deze vraag gereedde man bleek namelijk, onder zijne kleederen verborgen, een aantal loopers, valsehe sleutels en meer breekwerktnigen van den laatsten tijd bij zich te dragen. Een paar werklieden, die in de rue de Boulainvilliers te Parijs op het balkon van de vijfde verdieping eener woning stonden om een zware kast naar beneden te laten, tuimelden eensklaps met kast en halkon naar beneden. De een was onmiddellijk dood, de ander zwaar gekwetst. Tot de gewonden op de „Mars" te Wil- holmshaven behoorde ook de commandant graaf Rantzow. In Hongarije laten de rooverbenden wederom van zich hooren. Ni3fc alleen worden rei zigers op de groote wegen uitgeplunderd, maar eenigszins afgelegen boerenplaatsen worden hier en daar formeel ingesloten en aangevallen. BUITENLAND. Frankrijk. Uit Tunis wordt van gisteren gemeld: In de om geving van den sultan is men zeer ongerust ten gevolge van de geruchten, dat aan Khereddin- pacha, wiens eerzucht in Tunis genoeg bekend is, een zending zou opgedragen zijn, maar daar Frank rijk steeds verklaard heeft do tegenwoordige dynastie te willen handhaven en nooit de firman van 1871 erkend heeft, gelooft men dat de Fransche vloot geen Turksch schip met een officiëele zending aan boord zou doorlaten. Een telegram van den commandant te Kef, dat in het Arabisch „rots" beteekent, meldt dat verscheidene scheikhs en Kaïds in onderwerping zijn gekomen. Het vervoer der levensmiddelen is veilig. Een telegram van generaal Osmont zegt dat er geen aanval op Géryville te vreezen is; de na burige stammen blijven trouw* Van gisteren wordt uit Roumelsouke gemeld Wegens het slechte weder zijn de brigades der generaals Vincendon, Galland en Ritter in dezelfde kampementen als Donderdag gebleven; het is on mogelijk voort te rukken. Generaal Logerot zou dien dag te Soukelarba aankomen. De ontwapening der bevolking van Kef geschiedt zonder eenige moeielijkheid. Geen enkele daad van fanatisme is er voorgekomen. De brigade-Brcme onderhoudt de verbinding tusschen de grenzen, het plaatsje Kef en de colonne van Logerot. Bij de bezetting van Kef werd een Arabier gedood, die een FranBch soldaat zijn geweer wilde ontnemen. De Tunesische bezetting werd ontwapend. Den gouverneur werd vergunning gegeven zich te verwijderen. Een nader telegram meldt dat de colonne van generaal Logerot haren marsch voorzette, zonder tegenstand te ontmoeten. Zij zal Zondag of Maandag voor Beja staan. Diiitselilmid. Dinsdag is op het Lessingplein te Brunswijk op feestelijke wijze het gedenkteeken aan den oorlog van 1870-71 onthuld. - Te Frankfort zal den lOden Mei een gedenkfeest worden gevierd ter gelegen heid van het eerste 10-jarig tijdvak na den vrede, in 1871 daar gesloten in het hotel „Zum Schwane." Er zal een gedenksteen worden onthuld met de woorden: „In dit huis werd den lOden Mei 1871 de vrede tusschen Frankrijk en Duitsehland gesloten." De Duitsche keizer en keizerin zijn nit Berlijn vertrokken, de keizer naar Wiesbaden, de keizerin naar Baden-Baden, waar zij eenigen tijd zal vertoeven. Groot-Britannië. In het Lagerhuis heeft de heer Gladstone giste ren aangekondigd dat hij Maandag een voorstel tot wijziging der wet betreffende den Parlementseed zal indienen. Sir H. Richard stelde eene motie voor om te besluiten dat het geven van volmachten aan vertegenwoordigers van Engeland in het bui tenland af keurig verdient, om zelfstandig verbin tenissen aan te gaan, grondgebied te annexeeren of oorlog te verklaren. Telegrammen. BUDAPEST, 29 April. Het Huis der Afgevaar digden heeft het wetsontwerp tot conversie der Hon- gaarsche goudrente, met groote meerderheid van stemmen, aangenomen. ROME, 29: April. De Kamer der Afgevaardigden heeft heden met de beraadslaging over do motiën der heeren Zeppa en Odaloechi een aanvang gemaakt. Nadat verscheidene sprekers het woord hadden ge voerd, werd bepaald, de discussie morgen voort te zetten. ATHENE, 29 April. Op het bericht dat 300 man Turksche troepen te Volo aangekomen zijn, heeft het Grieksche ministerie bevolen terstond de man schappen, die tijdelijk van militairen dienst waren vrijgesteld, onder de wapenen te roepen. LONDEN, 30 April. De correspondent van den „Standard" te Newcastle meldt dat hij den 27sten een ouderhoud met Pretorius gehad heeft, die hem zeide dat de groote meerderheid van het Trans vaal sche volk voor eene vereeniging met den Vrij staat gezind is en waarschijnlijk bjj de koningin om vergunning daartoe aanzoek zal doen. Preto rius gaf zijne verwondering te kennen over de sym pathie van Nederland voor de Boeren, daar het Fransche, het Duitsche en het Engelsche element onder het volk van de Transvaal talrijker is dan het Nederlandsche. Leiden, 30 April. Ter markt werd heden aangevoerd Tarwe 12 hectoliter. Wintertarwe f 10.— a f 10.50. Zomer- tarwe f 9.a f 9.50. Kegge 12 H. L. Winterrogge f 8.50 a f 9.Zomerrogge f 7.60 a f 8.Gerst 9 H. Ii. Zomergerat 5.50 a f 6.Chevalier-gerst f 7.25 a f 7.75. Haver 16 H. L. Zware Haver f 5.a f5.50. Lichte Haver f 4.25 a f 4.50. - Duivenboonen 8 hectol/" 8.50 a f 9.25. PaardenbooDen 7 hectol. 8.a f 8.50. Graaboter 13100 kilogr., late qualit. Vi vat f 48.a/52. Schei- 2de qualit. l/4 vat f 38.— a f 42.— Graaboter late qnalit. per kilogr. f 1 20 a f 1.30.. Sebei- 2de qualit. per kilogr. f 0.95 a f 1.05. Lange Zwarte Tnrf 5Q'$t dubb. hectol., 0.25 a f 0.35. Londen, 29 April, £0ter, Friesche 110/.— Meel 6 p. hooger. Mais ,3 a 6 p,

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1