N°. 6502. Vrijdag 29 April. A0. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidea per 3 maanden.1.10. Franco per post0 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, April. Op den lsten Mei a. s. zal hier een aanvang worden gemaakt met de beschrijving der patent- plichtigen, bedoeld bij nn. 3740 van tabel n°. 14, zijnde de slijters, tappers, kroeg- en koffiehuishou ders, waarvoor de declaratoiren aan de huizen zul- len worden rondgebracht en na verloop van drie dagen, vanwege den ontvanger der directe belas tingen, tegen recu worden afgehaald. Dien patent- plichtigen wordt herinnerd de bepaling van art. 2 der wet van den 24sten April 1843 (Staatsblad n°. 16), dat zij hun beroep niet mogen uitoefenen dan nadat zij do helft van hun aanslag over het dienstjaar 1S81/S2 hebben voldaan, en nadat het verschuldigde over het voorgaande jaar ten volle zal zijn aangezuiverd, waarvan zal moeten blijken; alvorens de akten van patent aan hen kunnen wor den afgegeven; dat zoodra mogelijk hunne aanslag biljetten zullen worden bezorgd, de patentbladen in gereedheid gebracht, en die dadelijk moeten wor den afgehaald. Met uitzondering der bedrijven, bedoeld bij de tabel n°. 16 der wet van den 22sten April 1852 (Staatsblad n°. 61), houdende wijzigingen en uit breidingen van de ordonnantie op het recht van patent, van den 21sten Mei 1819 (Staatsblad n*. 34), wordt de tijd dor uitgifte van de door de patent- plichtigen in te vullen verklaringen van aangifte voor den jare 1S81/82" vastgesteld op den 7den Mei a. s. De wederinzameling, tegen recu, door den ontvanger of zijn gemachtigde getoekend, zal acht dagen na de uitgifte geschieden. De registers der patentplichtigen zullen uiterlijk op den 31 sten Mei a. s. worden gesloten en na dien tijd zullen er vol strekt geene verklaringen worden aangenomen. Den Tden Mei a. s. zal ook een aanvaug wor den gemaakt met de beschrijving der belasting op het personeel voor het dienstjaar 1S81/82. Zij, die bij het bezorgen der biljetten of ook bij het terug halen daarvan zijn overgeslagen, mogen zich in geen geval beroepen op zoodanig verzuim, maar zijn in tegendeel gehouden om de vereischte en behoorlijk ingevulde verklaringen in te dienen ten kantore des ontvangers, alwaar de biljetten ter invulling steeds verkrijgbaar zijn. Tot tegenschatters zijn benoemd de heeren J. C. Rijk, A. Yerhoog, "W". A. Van Lith, J. Engels Jr. en A. Boekwijt. "Wij herinneren er aan dat het morgen de laatste dag is, waarop de heer Bunzei in het hotel Levedag voor een cursus in het schoonschrijven is te spreken. Naar wij vernemen, moet genoemde heer ook het laatst te 's-Hago met veel succes werkzaam zijn geweest. Tot aanvulling yan ons bericht van gisteren kunnen wij melden dat heden het lokaal in N°. 69 aan hot Rapenburg weder voor het geven van col leges is opengesteld. De 2de luit. jhr. L. J. Quarles Van Ufford, van het 3de eskadron 3de reg. huzaren, te 's-Hage in garnizoen, wordt tijdelijk gedetacheerd bij het depot-eskadron des regiments te Leiden. Mej. J. M. Van de Vooren te Hillegom heeft met gunstigen uitslag examen voor de akte van hulponderwijzeres afgelegd. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Noordwijkerhout is benoemd de heer D. Van Albada te Haskerdijken. Ds. Tigchelman te Leidschendam komt voor op het zestal van predikanten te Sneek. Tot wethouder der gemeente Zegwaard is ge kozen de heer A. Van der Eyk. Tot pastoor te Schiedam is benoemd prof. G. F. Drabbe, kanunnik van het cathedraal kapittel van Haarlem en regent van het seminarie Hageveld. De geneeskundige staatscommissie te Utrecht heeft bevorderd tot arts de heeren W. J. Wilson, officier van gezondheid, en A. F. Verschuur, can- didaat-arts. Voor het geneeskundig gedeelte werd toegelaten de heer C. F. A. Koch, candidaat-arts. De Koning en de Koningin zullen Vrijdag a. s. voor het laatst in dit seizoen in den Kon. Holl. Schouwburg verschijnen ten einde de voorstelling van „Talent en Geboorte" en „Niemand sterft van blijdschap" bij te wonen. Blijkens officieel bericht is de komst te Amster dam van den Koning en de Koningin met de jonge Prinses vastgesteld op Dinsdag 3 Mei a. s. De vor stelijke personen zullen do hoofdstad verlaten op Zondag d. a. v., om zich naar het Loo te begeven. De cour van dames van de Koningin is op Donderdag avond vastgesteld. De gemeenteraad van Amsterdam heeft aan mr. Pijnacker Hordijk, op verzoek, eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de universiteit en aan den heer Chable als leeraar aan het gymnasium. Tot directeur der tweede H. B.-S. voor jongens met 3-jarigen cursus is benoemd de heer M. J. IJserman aldaar. Voorts is besloten tot het ver- leenen van eervol ontslag, met ingang van 16 Sep tember a. s., aan dr. C. J. Matthes, hoogleeraar aan de gemeenteljjke universiteit in de faculteit der wis- en natuurkunde, en zulks op grond van be reikten 70-jarigen leeftijd, en om aan de aldaar te vestigen filiaal-inrichting van het Kon. Meteo rologisch Instituut te Utrecht een jaarlijksch sub sidie van f 1000 uit de gemeentekas te verleenen. Van de inschrijvingen op de uitbreiding van het aandeelenkapitaal der Nederlandsch-Amerikaansehe Stoombootmaatschappij te Rotterdam kan, na aftrek van hetgeen door aandeelhouders in de maatschappij en in het stoomschip „Amsterdam" is ingeschreven, 64 pet. aan de overige inschrjjvers worden toegewezen. In de plaats van de heeren Brester, Dijkman en Van Zutphen, die voor de benoeming tot lid der commissie voor de eindexamens der Hoogere Bur gerscholen in Zuid-Holland bedankt hebben, zullen in die commissie optreden do heeren Hiebendaal uit Gorinchem, Theunisse uit Rotterdam en Gos lings uit Delft. Mejuffrouw Beersmaus bevindt zich op het oogenblik tot herstel van gezondheid bij hare familie te Brussel, van waar zij spoedig terugverwacht wordt. Haai- eerste optreden zal vermoedelijk te Groningen plaats hebben. Het stoomschip „Prins van Oranje", van Am sterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Sout hampton. De gewone audiëntie van den minister van binnenl. zaken zal Zaterdag a. s. niet plaats hebben. Gemengd Diieuwsi. Opnieuw is door de politie alhier huis- zoeking gedaan in zake de gearresteerde Van Stok- kels, waarbij gebleken is dat goederen gevonden zijn, in Februari ontvreemd van den schipper Knecht, destijds liggende met zijn schip in de Zijl, onder de gemeente Leiderdorp. Ook is naar aanleiding daar van een gouden horloge van genoemden schipper te Utrecht in beslag genomen. Gisteravond zijn door de politie, gehol pen door eenige burgers, een drietal jongens aan gehouden, die met meerdere jongens buiten de Morseh- poort uit balddadigheid vrouwen en meisjes aan hielden of met steenen wierpen. Ze zijn in politie- bewaring gesteld. Het dochtertje van S. op den Zoeter- woudschen weg geraakte al spelende in een zich aldaar bevindende moddersloot, doch werd door eenigo buren die op het angstgeschreeuw van de speelmak kertjes der kleine waren komen toeschieten, met vele moeite gered. De trouwlust is nog de wereld niet uit. Gisteren zijn te Amsterdam 30 paren gehuwd, heden, Donderdag, traden er 40 in den echt en nog 70 paar teekenden er aan. Te Amsterdam is een agent van politie gisternacht op zijn ronde in de gracht langs de Oude Schans geloopen en verdronken. Te Arnhem kwam op den stoomhout- zaagmolen een werkman met de rechterhand in aan raking met een cireuleerzaag, waardoor hem dat lichaamsdeel werd afgesneden. - Ook bericht men van daar dat op ongeveer 500 meter van het station Eist, het lijk gevonden is van den heer K., ingenieur bij de staatsspoor wegen; het hoofd lag 4 meter verder; vermoedelijk is hij door een trein overreden. De geruchten omtrent nieuwe aansla gen, door de nihilisten tegen het leven van den tegenwoordigen keizer van Rusland, houden aan. Zoo wordt thans weder gemeld dat toen omstreeks vijf uren in den morgen van Vrijdag 11. een wagen met groenten en andere levensmiddelen voor de speciale keuken des keizers het binnenplein van het paleis te Gatchino, opreed, de opmerkzaamheid van een soldaat toevallig getrokken werd door een lichte spiraalvormige rookwolk, die uit den wagen opsteeg. De man maakte dadelijk alarm en nu vond men, onder de groenten verborgen, niet minder dan 3 puds (ongeveer 100 pond) dynamiet en een bran dende lont. Vijf minuten later, en de helsche stof zou ontploft zijn met een geweld dat van het schoone kasteel geen steen op den anderen was gebleven, en naar alle waarschijnlijkheid de geheele keizer lijke familie onder de puinhoopen den dood had gevonden. De koetsier, die onmiddellijk gearresteerd werd, bezwoer dat hij met den schandelijken aan slag volkomen onbekend was. Op last van den keizer wordt het gebeurde voor de keizerin strikt geheim gehouden, daar zij voortdurend in een zenuw achtige spanning verkeert die zelfs voor haar leven doet vreezen. En geen wonder! Niet alleen dat in alle hoeken van het paleis proclamaties gevonden worden, die de keizerlijke familie met den dood bedreigen, de onbeschaamdheid dier lieden gaat zelfs zóóver dat toen de keizerin een paar dagen gele den haar slaapkamer betrad, zij op haar toilettafel een klein, prachtig bewerkt doodkistje vond, waarin een wassen pop, voorstellende haar keizerlijken go- maal, als lijk, met een dolk midden in de borst geplant. De arme vrouw moet den czaar dan ook met tranen in de oogen bezworen hebben hervormingen in te voeren en zjjn volk een constitutie te geven of, liever nog, van den troon afstand te doen. Een der bij de mijngasontploffing te Fontaine l'Evêque gekwetste werklieden en een bij die gelegenheid gekwetst klein meisje zijn overleden. De jager te Courbevoie, die eerst zijn onderofficier en toen zich zeiven doodschoot, blijkt in een aanval van razernij gehandeld te hebben. Voor wraakneming bestond geen enkele reden en het strafregister van den soldaat was geheel blank. Eenige dagen geleden had hij bij den dokter van het regiment over zware hoofdpijnen geklaagd en was daarop van dienst vrijgesteld geworden. Een winkelier te Mayenno (Frankrijk) heeft getracht zijne vrouw en 14-jarige dochter met messteken tc dooden. Toen hij zijn slachtoffers roerloos ter aarde zag liggen, en daarom dood waande, stak hij het huis in brand, om ontdekking te voor komen. De vlammen grepen echter, als om den snoodaard te straffen, zoo snel om zich heen, dat het hem onmogelijk was het brandende huis te ver laten; zijn verkoold lijk werd later tusschen de puinhoopen teruggevonden. "Wat do ongelukkige vrouwen betreft, zij werden, hoewel zwaar gewen Jj nog tijdig uit den vuurpoel gered. Men leest in de „Temps": Dc heer Paal Levy, genaamd Lhérie, t.tiste lyrique, heeft een huis gekocht in de rue de Navarin te Parijs.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1