Maandag 25 April. A". 188!. IS'". (1498. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE BLADEN, Eerste Blad. Zij, die zich met 1°. Mei op het Leidsch Dagblad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nommers gratis. Van het kwartaal Maart, April, Mei, wordt dan alleen de maand Mei ad f 0.37 in rekening gebracht. De Nutsspaarbank. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADTERTENTIEN Van 16 regels.f 1.05. Iedere regel meer0.I7J. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BEBICHTEN. Bediening der Bruggen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN: Gelet op de publicatie van 26 Maart, betrekkelijk de bediening op bniteDgewonen tijd Brengen ter algemeeDe kennis dat de vastgestelde regeling van de bediening der bruggen op buitengewonen tijd ook van toepas sing is op de Zon- en Feestdagen in art. 5 van het raadsbesluit van 2 October 1880 vermeld, zoodat voor de opening der brnggen 2 December op Zon- en Feestdagen steeds personeel beschikbaar is ten raad- huize en de belanghebbenden zich te dien einde aan het bureau van politie zullen behooren te vervoegen, terwijl in de gevallen waarin het unr waarop de vaartuigen de bruggen op Zon- en Feestdagen zullen passeeren, bekend is, de belanghebbenden wor den uitgenoodigd daarvan tijdig aan den betrokken brugwachter opgave te doen, zullende alsdan de brugwachter op het aangegeven uur bij de te openen bruggen tegenwoordig zijn. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 23 April 1S81. E. KIST, Secretaris. Bij het in werking treden der Rijkspostspaarbank op den laten dezer gaven wij in onze kolommen een uittreksel uit het kleine geschrift, waarin de directie dier instelling op bevattelijke wijze het nut en de inrichting daarvan uiteenzet. Door de plaats, die wij aan dat uittreksel verleenden, aan het hoofd van ons blad, gaven wij zelfs onze instemming met de nieuwe spaarinrichting te kennen, en die ver dient zij ten volle; elke uitbreiding toch van de gelegenheid om de zucht tot sparen aan te wakkeren, zal wel door ieder weldenkende met ingenomenheid worden begroet. Toch wilden wij daarom niet ge acht worden iets terug te nemen van het voorbe houd, dat wij reeds vroeger omtrent die instelling maakten, nl. dit, dat zij meer uitsluitend reden van bestaan beeft voor kleinere plaatsen, waar geen andere solide spaarbanken, van maatschappijen of bjjzondere personen uitgaande, aanwezig zijn, maar minder onmisbaar kan worden geacht voor grootere gemeenten, gelijk b. v. de onze, waar laatstgenoemde inrichtingen sinds jaren bestaan, zich in voortdu- renden bloei mogen verheugen en, wat haar soliditeit betreft, niets te wenschen overlaten, zooals ten volle mag gelden van de hier ter stede gevestigde Spaar bank, opgericht door de Leidsche afdeeling der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen en uit wier ver slag over 1880 wij in ons nommer van 6 dezer de voornaamste cijfers en bijzonderheden meedeelden. Zulke instellingen door blijvende deelneming te helpen in stand houden, zou inderdaad een plicht der dankbaarheid mogen heeten met het oog op het onschatbare nut, dat zij hebben gesticht, gedurende tal van jaren, toen er aan een Rijkspostspaarbank zelfs in de verste verte nog niet werd gedacht. Doch voor hen, bij wie de overweging dat het op de verdienstelijke bestuurders der Nutsspaarbank zeker een pijnlijken indruk zou maken, indien de instelling, die hun lief is geworden, begon te kwijnen, in onzen wel wat materialistischen tjjd weinig ge wicht in de schaal zou leggen, bestaat nog een andere beweegreden, een beweegreden juist van zeer stoffe- 1 ij ken aard, om met hunne spaarpenningen de bank van het Nut niet voorbij te gaan; wij bedoelen den heel wat hooger interest, dien de Nutsspaarbank uitkeert in vergelijking met de Rijkspostspaarbank. Inderdaad, het is voor het sparend publiek geen onverschillige zaak of men 4 pet. voor inlagen tot een bedrag van f 1000 van zijn geld ontvangt, gelijk bij de Nutsspaarbank het geval is, dan wel slechts 2.64 pet., zooals de Rijkspostspaarbank uit keert. "Wij weten zeer goed, dat daar tegenover staat, dat de Staat zonder eenig voorbehoud aan inleggers in laatstgenoemde instelling de teruggave hunner inlagen en de betaling der aan hen ver schuldigde renten waarborgt, maar evenzeer weten w|j, dat het langdurig bestaan der Nutsspaarbank ook al een vr|j soliden waarborg oplevert, op daad werkelijkheid gegrond. Van dat langdurig bestaan kan o. a. getuigen het staatje, b|j bovengenoemd verslag over 1880 gevoegd, aanwijzende het bedrag van inlage en terugbetaling en aan de aandeelheb bers betaalde rente over niet minder dan een der tigtal jaren. Uit meergemeld verslag bljjkt buitendien - en dat mag zeker evenzeer een goede waarborg worden genoemd - dat het beheer met do grootste voorzich tigheid wordt gevoerd. Immers het reservefonds, het achterdeurtje voor den kwaden dag, als men het zoo eens mag noemen, werd ook in 1880 weer vergroot, door daarop het voordeelig saldo ad f 8162.80y2 en andere baten over te brengen, zoodat het van f 46,165.26 in het vorige jaar tot f 53,405.54 aangroeide. Overigons bewjjzen de cijfers van f 371,883.31'/j aan inlagen en f 238,816.38 aan terugbetalingen, in welk een uitgebreiden werkkring de inrichting zich mag verheugen. Maar, zal men zeggen, de gelegenheid om bij kleine sommen, desnoods b|j stuivers in te brengen, gelijk de Rijkspostspaarbank die aanibedt, bestaat toch niet bij de Spaarbank van het Nut. Volkomen juist, niet bij do Spaar-bank, maar wel b|j de Spaar kas van het Nut. Eenigen tijd geleden, in ons n°. van 31 Maart 11., hebben wij breedvoerig den aard van die nuttige instelling besproken en daarbjj tevens vermeld, dat ter opwekking van de zucht tot sparen b|j den fabrieks- en handwerksman, tevens naar evenredigheid van het bedrag der ingebrachte gelden aan de inleggers premiën worden toegekend. Wjj behoeven dus thans niet op die inrichting terug te komen, doch wilden er hier terloops nogmaals de aandacht op vestigen, ten betooge dat ook zonder Rijkspostspaarbank hier ter stede reeds sinds jaren - de Spaarkas werd in 1850 opgericht - de gelegenheid bestaat tot het inleggen van zeer kleine bedragen. In de stad onzer inwoning bestaat dus, dank zij de reeds zoo lang alhier gevestigde en op zoo solide grondslagen werkende stichtingen, niet de minste behoefte aan een Rijkspostspaarbank, al juichen wij de oprichting daarvan ook van harte toe, doch meer uitsluitend met het oog op die kleinere gemeenten, waar tot dusver geen of slechts onvoldoende gele genheid tot sparen bestond. Ja, w|j gaan een stap verder en durven beweren dat onze spaarlievende stadgenooten in hun welbegrepen eigenbelang zullen handelen door met hun spaarpenningen zich b|j voor keur naar de Nutsspairbank te begeven. Waar men - w|j zeiden het boven reeds - de keus heeft tusschen twee solide inrichtingen, waarvan de eene 4, de andere slechts ruim 2'/j pet. rente uitkeert, is het vr|j verklaarbaar dat men aan de eerste de voor keur geeft. Daarbij komt dat zij, die de Nutsspaar bank voorbijgaan, grooteljjks meewerken tot een eventuëele verlaging van het thans nog zoo hooge percentage-cijfer. Het vereischt toch wel geen betoog, dat banken met een grooten omzet hooger interest zullen kunnen uitkeeren dan die, waar slechts weinig omgaat. Door vele der tot dusver naar de Nuts spaarbank vloeiende spaarpenningen tot zich te trek ken en zoodoende tot een verlaging van den interest aanleiding te geven, zou de Rijkspostspaarbank dus indirect de zucht tot sparen doen afnemen, immers zoolang een hooge, op solide wjjze gemaakte interest nog als een aansporing tot sparen mag worden be schouwd. Zulk een roeping nu heeft de Rijkspost spaarbank zeker niet te vervullen; zij moet niet tegen, maar naast de bestaande solide spaar banken werken; dan zal ieder weldenkende haar met ingenomenheid in bloei zien toenemen, kan het zijn onder een nieuwen directeur, die zijn werkkring meer als een schoone roeping zal beschouwen. Om al deze redenen zal niemand het zeker als een parti pris beschouwen, indien w|j tegenover de reclame, door middel van brochures en aanplakbil jetten voor de Rijkspostspaarbank gemaakt, ook eens een aanbevelend woord wjjden aan de hier ter stede reeds sinds tal van jaren gevestigde, solide en voor- deelige Spaarbank en kas van het Nut. LEIDEN, 23 April. Ten behoeve van de ongelukkige bewoners van het eiland Chios is aan ons bureel van A. C. alhier ontvangen de som van f 10, welke wij zullen op zenden aan den heer M. Ylachos te Amsterdam. De kleine reeks van Fransche opera-voorstel- lingeD, die als gewoonlijk gedurende dit tooneel- seizoen in onzen Schouwburg gegeven werden, werd gisteravond op aardige wjjze gesloten. „Zampa" is een allerliefst werk, voor velen van vroeger een goede bekende, ofschoon het al verscheidene jaren geleden is, sedert Jourdan er de titelrol in vervulde. Die rol is uiterst dankbaar en voor een artist als den heer Lhérie volkomen geschikt ora al zijne talenten op het voordeeligst te doen uitkomen. Z|j die de voorstelling van gisteravond hebben bijge woond, zullen dan ook moeten erkennen dat zij Lhérie hebben gezien in zijne volle kracht. H|j werd met een lauwerkrans vereerd, evenals de heer De Beer, terwijl de dames Seveste en Mendes onder luide toejuichingen ieder een bouquet ontvingen. In het algemeen is deze afscheidsvoorstelling uitstekend geslaagd en zal b|j velen den ouden wensch weer levendig hebben gemaakt, dat het Fransche opera gezelschap een volgend seizoen eenige malen meer, dan tot hiertoe het geval was, hier ter stede moge optreden. De eerstaanwezend ingenieur te 's-Gravenhage zal, onder nadere goedkeuring van den minister van oorlog, Zaterdag 30 April a. s. in het openbaar aanbesteden: het doen van herstellingen aan kazerne gebouwen te Leiden, onder het beheer der genie te 's-Gravenhage. Raming f 6950. W|j haasten ons een misstelling te verbeteren, welke gisteren in het verslag omtrent „M. S. G." geslopen is. Het was nl. niet 24, maar reeds 48 jaren dat de heer Schaap zjjne trouwe zorgen aan het Genootschap heeft gewjjd. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5466 volwassen personen en van 410 kinderen. Men schrijft uit Noordwjjk: Mocht de vis- scherjj dezen winter ook hier min gunstige uit komsten geleverd hebben, toch hoort men niet bij zonder klagen, daar het hier gestrande fregatschip aan menigeen een aardig buitenkansje bezorgd heeft. Na de stranding werd schip en lading in publieke veiling door een zestal ingezetenen dezer gemeente gekocht, die nog steeds sedert November aanzien lijke hoeveelheden maïs, waaruit de lading hoofd zakelijk bestond, laten uitbaggeren. De maïs, hier gedroogd, wordt tegen den gemiddelden prijs van f 2.25 per hectoliter van de hand gedaan. - Op het oogenblik levert de kantvisscherij zeer goede resul taten, wat men hier ook al aan het stranden van het schip toeschrijft, daar men meent dat de visch op de in zee gestorte lading afkomt. Door wijlen vrouwe A. A. Meyjes is aan de armen der Nederd. Herv. gemeente te Amsterdam een legaat van f 2000 vermaakt.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1