Bij zijne Memorie van Antwoord handhaaft de minister van binnenlandsche zaken het wetsontwerp tot wijziging van artt. 11 en 12 der wet tot rege ling van het hooger onderwijs als noodwendig, daar, zonder wetswijziging, de door art. 11 verlangde gecommitteerden niet, althans niet in voldoenden getale zullen te vinden zjjn en het gevolg daarvan zou wezen dat de eindexamens niet overeenkomstig de wet kunnen worden afgenomen. Met het denk beeld om het stelsel van gecommitteerden geheel los te laten zou de regeering in geen geval mogen medogaan. Toezicht van regeeringswege op de eind examens blijft onmisbaar. Aan curatoren, de ervaring leert het, mag geen toezicht op het eindexamen worden toevertrouwd. - Bij nota van wijziging is uit het ontwerp weggelaten dat curatoren worden uitgenoodigd het examen bij te wonen en dat de gecommitteerde „na overleg met den rector do onder werpen vaststelt waarover het mondeling en schrif telijk examen zal loopen." De heer A. E. Yan Dam, burgemeester van Ter Aar, bezocht den 20sten dezer, naar aanleiding van zijn pas gevierd 40-jarig jubilé, de R.-C. school en de bewaarschool. Op aangename wijze werd hij door de leerlingen ingeleid in de school en daar met gezang ontvangen. Op de R.-C. school sprak één der leerlingen den burgemeester toe en over handigde hem een fraai schenkblad met drie karaffen, terwijl de kinderen der bewaarschool reeds op den 13don aan den jubilaris een aardig versierd rook tafeltje hadden toegezonden. Dat op beide scholen de leerlingen werden onthaald en veel pleizier had- deD, volgt van zelf. En dat de burgemeester van Ter Aar met genoegen op deze dagen zal terugzien, valt niet te betwijfelen. Yoor de vaceerende predikantsplaats bij de Ohristeljjk-Gereformeerde gemeente te Hazerswoude is het volgend drietal geformeerd: S. C. Bos te 's-Gravenzande, J. Bakker te Sexbierum en J. W. Yan der Kouwe te Stroobos. De toestand van ds. Schuurman is steeds hoogst bedenkelijk. Op de (ide voorjaarstentoonstelling van plan ten, bol- en knolgewassen, bloembouquetten, tuin en kamersieraden enz. vanwege de 's-Gravenhaagsche Tuinbouwvereeniging in het Gebouw voor K. en W. gehouden wordende, zijn o. a. ook bekroond: voor een verzameling van 20 hulsten in de meeste en schoonste verscheidenheden, die door goede kwee king uitmunten, 1ste pr. C. Eveleens te Aalsmeer; voor een verzameling van do 25 grootste en fraaiste conifeeren van den vollen grond, 1ste pr. K. Van Nes Pz., firma P. O. Van Nes en Zn., te Boskoop, en 2de pr. C. Eveleens te Aalsmeer; voor de fraaiste en uitgebreidste verzameling van conifeeren in de nieuwste verscheidenheden met uitzondering van araucania's, 1ste pr. K. Yan Nes Pz. te Boskoop. Aan de leden der Tweede Kamer is reeds gistermiddag het schrijven medegedeeld van den minister van financiën dd. 20 April, waarbij Z. Exc. krachtens 's Konings machtiging het aanhangig ont werp van wet tot heffing eener rentebelasting intrekt. De Koning en do Koningin zullen hedenavond de voorstelling in den Hollandschen schouwburg bij wonen. Voor de akte als onderwijzer werden gisteren in Den Haag 14 candidaten geëxamineerd; 1 trok zich terug, 8 werden afgewezen en 5 toegelaten N. H. Beversluis, uit Geervliet; M. Blok, uit Hille- gersberg; A. F. B. Dulfer, A. Yan Dijk en G. H. Harting, allen uit Schiedam. De instructie-vaartuigen „Castor" en „Pollux" zullen naar Amsterdam gaan, om bij gelegenheid van de komst van den Koning en de Koningin het gebruikelijke saluut te doen. Behalve de heeren Schramade en Spoormans, van het Ylaamsch Tooneel te Antwerpen, zijn, naar men meldt, bij de vereeniging „het Nederlandsch Tooneel" nog geëngageerd de heer Poolman en diens echtgenoote van het Vlaamsch Tooneel te Brassel, en de heer Yink en echtgenootedeze laatste is een zuster van de vroeger aan ons tooneel verbonden soubrette mej. Verwoert. Naar men verneemt, zal er heden in het ge bouw voor K. en W. te Utrecht een bijeenkomst plaats hebben van het hoofdcomité tot behartiging van de belangen der Transvaalsche Boeren, met afgevaardigden der verschillende plaatselijke comités, ten einde de statuten vast te stellen voor een blij vende „Zuid-Afrikaansche Vereeniging." Door Gedeputeerde Staten van Noord Holland zjjn benoemd: tot 2den geneesheer in het provin ciaal krankzinnigengesticht te Meerenberg, de heer W. M. Smit, thans 3de geneesheer; tot 3den ge neesheer de heer dr. D. De Snoo, thans prosector, en tot 4den geneesheer dr. F. M. Cowan te Am sterdam, gepensioneerd officier van gezondheid lsto klasse bij de Marine. De Rotterdamscho afdeeling der Nederland- sche Maatschappij tot bevordering der Pharmacie heeft een buitengewone vergadering gehouden om een beslissing te nemen over het plan eener alge- meene pharmaceutische tentoonstelling aldaar. Tot die beslissing kwam het echter niet, daar het oor deel der leden over de kansen van slagen van zulk een tentoonstelling verdeeld was en de stemmen over het voorstel staakten. In een volgende ver gadering zal nu de beslissing moeten worden ge nomen. De stoomvaartmaatschappij „Nederland" keert over 1880 een dividend van 81/., pet. uit en de Kon. Ned. Beiersch-bierbrouwerij een van 21/2 pet. Hot beurstelegraafkantoor te Amsterdam zal rechtstreeksche gemeenschap krijgen met Brussel, Parijs, Weenen en Berlijn. De 1ste luitenant der veld-art. G. J. V. Vink- huizen heeft de opdracht ontvangen om te Solingen (bij Dusseldorf) de klingen te keuren, die aldaar ten behoeve van het Nederlandsche leger worden vervaardigd. De off. van gez. 1ste kl. P. C. Buyze, be- hoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Ilellevoetsluis en gedetacheerd aan boord van Zr. Ms. kostschip „Amstel", wordt met uit. dezer op non-act. gesteld on met 1 Mei vervangen door den off. van gez. 1ste kl. B. H. Thomson, die tevens be last blijft met de waarneming van den geneesk. dienst aan boord Zr. Ms. opleidingsschip „Anna Paulowna". De 2de luitenant K. van het 8ste reg. inf. zal voor een Raad van onderzoek moeten terecht staan, om zich te verantwoorden over gedragingen, welke hem onwaardig zouden maken den rang van officier te blijven bekleeden. De loting voor de samenstelling van den Raad, die te Utrecht zal samenkomen, is in de verschillende garnizoenen, welke tot de 2de militaire afdeeling behooren, reeds geschied. Bij resolutie van den minister van koloniën, van 20 April 1881, zijn de heeren H. Kleyn Yan de Poll, oud-resident op Java, te Utrecht, en J. Spanjaard, hooglceraar aan de instelling van onder wijs in do taal-, land- en volkenkunde van Neder landsch Indië, te Delft, benoemd respectievelijk tot lid en voorzitter - en tot lid en secretaris - der commissie welke dit jaar in Nederland het zooge naamd groot ambtenaarsexamen zal afnemen. Gemengd Nieu vv s. De werkzaamheden aan den stoomtram weg LeidenKatwijk naderen haar einde. Men is ijverig bezig dat gedeelte der sloot, die het stations plein alhier van den weg scheidt, te dempen om den tram op het plein toegang te verleenen. Daar zal nabij de laad- en losplaats het tramstation verrijzen. Niet alleen de doorgaande reiziger, maar ook het vischvervoer is hierdoor zeer gebaat. Binnenkort zullen de Katwijkers reeds naar Leiden kunnen stoomen, daar de weg LeidenHaarlem althans voor het gedeelte dat door den Rijnlandschen tram zal gebruikt worden, nl. LeidenGroenesteeg, niet tegenstaande alle geruchten, zeer goed bruikbaar moet zijn. De hooge vergoeding die echter aan de maatschappij LeidenHaarlem voor het gebruik van dien weg moet worden uitgekeerd, doet nu reeds het gerucht de ronde doen, dat de Rjjn- landsche maatschappij concessie zou aanvragen om een tweeden weg langs den anderen berm te mo gen leggen. De uitvoering van den weg der Rjjn- landsche maatschappij wordt zeer geroemd en men is algemeen van gevoelen dat de wijze van con structie met dwarsleggers, bij dezen weg toegepast, voor stoomtramwegen de voorkeur verdient boven rails zonder dwarsleggers. In den namiddag van gisteren werd de 82-jarige invalide P. De G. op het Plantsoen door een aanval van beroerte getroffen, waarna hij, bijge komen zijnde, door de politie naar zijne woning werd overgebracht. - Tegelijkertijd geraakten twee jongens, genaamd J. M. en H. Z., oud negen en tien jaar, in een sloot aan den Plantsoen-singel te water, doch werden zonder bekomen letsel daaruit gehaald door vrouw Yan K. - Hedennamiddag om halfdrie geraakte ook een jongen, door onvoor zichtigheid, tusschen twee schuiten in het Rapen burg te water; ook hij werd, door een aldaar werk zaam zjjnden metselaar, intjjds op het droge gebracht. Een zestienjarig meisje, dat eenig« stukken goed had ontvreemd, werd te Rotterdam door een politie-agent achtervolgd. In de Chrispiji. laan scheen zij te wonen, althans vóór de agenf haar had ingehaald, ging zij ijlings een wenng binnen. Eenige oogenblikken lader echter zag men haar voor het raam der derde verdieping verschjj. nen en zich nog achtervolgd wanende, sprong 2jj onbezonnen naar beneden. Zwaar gekneusd werd zij opgenomen en naar het stedelijk ziekenhuis gebracht. Als vervolg op het bericht van gister omtrent den brand te Amsterdam, voorkomende onder het gemengd nieuws, kunnen wij nog het volgends inedodeelen. De fabriek van Cramwinkel waar dt brand uitbarstte, is een der grootste en schoonst! in zijn soort. Op de bovenverdieping waren kapot en dons geborgen van de stoomzuiveringfabriet van den heer Ivratsenstein, dat, éénmaal in braoi geraakt, in een ondenkbaar oogenblik de vlammen deed overslaan naar de diamantslijperij van dienzelfden heer, Deze inrichting was pas vier jaren geleden gebouwd voor 69 molens. De vuurkolom steeg zoo ontzetten! hoog in de lucht dat de gehecle stad helder ver licht was. Aan de uitstekende werking der gunstij bekende Amsterdamsche brandweer en meer in hu bijzonder van de drijvende stoomspuit „Jan Yan dei Heyde" is het te danken dat de brand geen verder* uitbreiding verkreeg. Behalve de genoemde wares 3 stoom- en 5 handspuiten op het terrein aanwezig, Omtrent de oorzaak van den brand is niets bekend Door de ramp zijn weder een paar honderd werk lieden buiten verdiensten geraakt. - In den schouw burg van Yan Lier gaf het brandalarm aanleiding tot een paniek, die vreeselijke gevolgen had kunne; hebben, doch waaraan het orkest door het aanheffer van een lustig deuntje een einde wist te maken. Gisteren is te Hoofddorp de eersti weekmarkt gehouden. Er werden aangevoerd: 31 koeien, 2 kalveren, 36 stuks jongvee, 43 ossen, 1: paarden, 2 hengsten, 2S schapen, 12 lammeren et 20 varkens en biggen. In de stallen bevonden ziel 80 paarden. Yoorts: kippen, hanen, kalkoenen, eenden, eieren, konijnen, aardappelen, ijzerwaren en touwwerk. De handel was vrij levendig. Door d; afdeeling van de Ilollandsche Maatschappij warei middelen van vervoer daargesteld tot aan- en af voer van kooplieden. - De markt zou zeker drukkei zijn bezocht, indien het weder voor het vee, dai men van den warmen stal in de open lucht moes; brengen, gunstiger ware geweest. Te Hoofddorp werd ten huize van des heer K. Knip, het boerderijtje van de wed. Op dei Kelder, groot 7.76.20 H. A. in publieke veiling op gehouden op f 1400 boven het hoogste bod vai f 8600, doch onmiddellijk daarna uit de hand ver kocht aan den heer Harterink te Zuid-Schalkwjjt voor f 11,000. Te Carcassone heeft de politie dehani gelegd op een valschen munter en zijne vrouw, dii sinds geruimon tijd zich bezig hielden met he; verspreiden van valsche stukken van 1, 2 en 5 fr. Dat middel van bestaan, op grooto schaal uitge oefend, had het eerzame echtpaar zooveel voordeel afgeworpen, dat zij te Carcassone twee huizen had den doen bouwen en in Spanje grondeigendon hadden aangekocht. De laatste goederen zijn than! voor hen „des chateaux en Espagne" geworden. In een suikerraffinaderij te Bordeaux zijn door het springen van een in beweging zijnde turbine twee werklieden zoo ernstig gewond, dal den een het linkerbeen moest worden afgezet, ter wijl de ander kort na het onheil aan de gevolge! overleed. Waren op dat tijdstip de andere werklie den niet afwezig geweest om het ontbijt te gebrui ken, de ramp zou veel grooter geweest zijn. Op twee verschillende spoor weglijnen in Frankrijk, die der Compagnie Paris-Lyon-Méditer- ranée en die der Argonne, zjjn in de vorige weet misdadige pogingen gedaan om door middel van op de rails gelegde balken, op de eerste lijn nog door zware steenen gestut, treinen te doen derailleerec- Beide afschuweljjke aanslagen hadden gelukkig geen onheilen ten gevolge. De gewetenlooze daders zjjt onbekend. Ongeveer een jaar geleden kwam de gravin Yan Fersen te Stokholm op noodlottige wijze om het leven door de onvoorzichtigheid van een bediende, die hare kleederen vlam had doen vatten. Thans is de dochter der gravin op bjjna dezelfde wijze om het leven gekomen. Hare kleederen ge raakten in brand en ondanks de spoedig toegesnelde hulp is zij aan de gevolgen bezweken. Het onge lukkige meisje was een achternicht van ridder Axel

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2