Vrijdag 22 April. N°. 6496. A0. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. LEIBSCH BAGBLAB. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 8 maanden.f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.03. PRIJS DER ADYERTENT1EN: Van 16 regels.f 1.00. Iedere regel meer0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte. Gr e ui en tl Nlou w s. Den lsten Mei a. s. zal het 50 jaar ge leden zijn dat H. Montagne Plooij bij het Leidsehe Studentencorps in dienst trad, en wel als jongste knecht in de sociëteit Minerva". Later werd hij bijzonder bediende van commissarissen der sociëteit en vervolgens ook van commissarissen van het mu ziekgezelschap „Sempre Crescendo", dat 19, 20 en 21 Mei a. s. z'n 50-jarig bestaan zal vieren. Bij laatstgenoemde corporatie is Montagne nog werk zaam. Hij onderscheidde zich steeds door ijverigen dienst, nauwgezette plichtsbetrachting en stipte eer lijkheid. De gemeenteraad van Haarlem heeft vergunning verleend aan W. F. Steiner te Rotter dam, tot plaatsing van een aantal sierlijke banken in plantsoenen, op pleinen, enz., voorzien van verzen spreekwoorden, en met leuningen, bestemd voor annonces. Het gedeelte Amsterdam-Diemerbrug van den Gooischen stoomtramweg zal den lsten Mei a. s. voor het verkeer geopend worden. Ongeveer te halftien is gisteravond te Amsterdam een felle brand uitgebroken in de lijs- tenfabriek van den heer Cramwinckel op de Lijn baangracht. De brand sloeg spoedig over op de daaraan grenzende diamantslijperij van den heer Yan Kratzensteijn op de Looijersgracht. Beide ge bouwen zijn geheel uitgebrand, terwijl ook de neven gebouwen veel schade leden. Omstreeks halftwaalf was men den brand meester. De jongeling te Utrecht, die tot 3 weken celstraf was veroordeeld wegens onwillekeurigen manslag, heeft van den Koning kwijtschelding van die straf gekregen. Men schrijft uit Tielerwaard: De ver pachtingen van hooi- en weilanden zijn afgeloopen. Gemiddeld waren de pachtsommen 15 pet. hooger dan verleden jaar. Reeds is veel vee in de weide gebracht, hoewel er nog weinig gras is, mede een gevolg van het schrale weder. Op den stal van den heer B. te Kuilen burg, bevattende pl. m. 60 stuks vee, is de tong- blaar uitgebroken. De besmetting schijnt te zijn aangebracht door van elders aangekocht vee. De geneesheeren, belast met het onder zoek van het in de Saóne, bij Lyon, gevonden ver minkte vrouwenlijk, hebben in een uitgewerkt rap port geconstateerd dat het niet dat van de heidensche vrouw Neumeliza kan zijn. Vooreerst moet de ver moorde 35 a 40 jaren oud zijn geweest, terwijl de verdwenene Neumeliza, blijkens officiëele bescheiden, niet ouder dan 24 jaren wezen kan. Bovendien heeft eene vergelijking der beenen [het laatste is, zooals men zich herinneren zal, later gevonden], volstrekt geen mankheid aangetoond, een gebrek dat Neumeliza eigen was. De verdachten worden intusschen bij voortduring met zorg bewaakt en telkens verhoord. Branden blijven aan de orde te Parijs. Thans weer was er een begin van brand in de opera des namiddags te half vijf, en te zeven uren een begin van brand in de hooger gelegen vertrek ken van het hotel du Louvre. Beiden werden ge lukkig tijdig nog gebluscht en de schade was gering. Een zeldzaam schouwspel wekte een paar dagen geleden in niet geringe mate de aan dacht en bewondering der wandelaars op de Brus- selsche boulevards. Te midden van de menigte rijtuigen die elkander daar kruisen, zag men een lichte break, getrokken door een viertal isabella- kleurige ponies, met melkwitte manen en staarten, prachtige beestjes, maar niet veel grooter dan een volwassen schaap. Het eigenaardigste was dat de goed gedresseerde dieren door geen leidsel in bedwang gehouden werden, maar de bestuurster van het vier span, de gravin Yan Kielchern, een Zweedsehe dame, alleen door met de lange zweep de ooren der voor- loopers licht aan te raken, de sierlijkste draai en wendingen met hare equipage wist te maken. Een stroeve politie-agent, die deze wijze van rijden in strijd achtte met de verordening, maakte, niettegen staande het protest der gravin, een einde aan deze zeker niet alledaagsche equestrisehe verrichtingen. Zonderlinger poging tot zelfmoord dan die van zekeren Bonvoisin, een bewoner van de rue Constantino te Parijs, zal nog wel niet aangetroffen zijn. Om een einde aan zijn overigens niet veel be- teekenend leven te maken, zette de zelfmoordenaar zich op een aarden pot, met buskruit gevuld, en stak daarin den brand. Het gevolg was dat door de kracht van het kruit de pot in scherven sprong, waarvan sommige vrij diep in het gedeelte van het lichaam drongen, dat het meest aan de uitwerking der ontplofbare stof was blootgesteld geweest. Nabij San-Francisco heeft men een boom omgehakt, die blijkens de ringen in het hout den eerbied waardigen leeftijd van 4840 jaren bereikt had. In de holte van zijn stam was plaats voor 300 personen. De heer en mevrouw Rozeaux te Vailly- sur-Aisne vierden Paaschmaandag hun 50-jarig huwelijksfeest, bij welke gelegenheid zij te gelijk hun twaalfde kind uithuwelijkten. Een 30-tal kinderen en kleinkinderen waren aan den familiedisch gezeten. De 78-jarige ontvanger der rijksbe- lastingen te Vileurbanne (Rhone), de heer Goubert, is door middel van twee revolverschoten om het leven gebracht. Men vond den grijsaard des mor gens dood op zijn slaapkamer liggen, klaarblijkelijk door twee kogels midden in de borst getroffen, ter wijl alles in de kamer zich overigens in de vol maaktste orde bevond en ook van het vuurwapen geen spoor te ontdekken was. Men verdiept zich in gissingen over deze geheimzinnige misdaad. De berichten uit Chios behelzen dat de aardbevingen er nog altijd voortduren. De stad even als het geheele eiland, vooral aan den zuidkant, zijn in een allernoodlottigsten toestand. Ter nauwer- nood is één huis op de 1000 overeind gebleven. Het aantal slachtoffers, gedooden aan de gevolgen hunner wonden overleden en gekwetst en bedraagt vele duizenden. Het meerendeel der slachtoffers zijn grijs aards, vrouwen en kinderen, terwijl het grootste deel der kwetsuren aan voeten en hoofd is, in verband waaVmede het aantal ampntatiën ontzettend is. Alle landbouw- en industriëele arbeid is gestaakt. De gezondheidstoestand blijft overigens goed, dank zij de zorgen der verschillende vreemde geneesheeren en der liefdezusters van den Heiligen Vincentius da Paulo. De ellende gaat echter alle beschrijving te boven en de toekomst der bevolking boezemt de grootste bezorgdheid in. Talrijk zijn de gevallen van krankzinnigheid, die zich voordoen naarmate men zich rekenschap geeft van de ontzaglijke uitge breidheid der ramp. Om den nijpendsten nood te lenigen zou er een permanent comité samengesteld moeten worden om de talrijke weezen, weduwen en grijsaards te ver zorgen en te plaatsen, die van alles beroofd zijn, en daarvoor wordt een beroep gedaan op de open bare liefdadigheid in andere landen, - een beroep, waaraan men hoopte dat ook in Nederland ruim schoots gehoor zou worden gegeven. Koning Humbert stelde 6000 lire beschikbaar voor de ongelukkigen. Te Grenoble is het magazijn der dro gisten Borel en Thévenet door brand vernield, be nevens enkele aangrenzende panden. De schade wordt op ruim één millioen franken begroot. - Bij Menden (Westfalen) is de bekende fabriek Bösperde van de firma Kissing en Mollmann te Iserlohn afgebrand. Yan de geheele fabriek (bronzen werken) is slechts de draadvlechterij behouden gebleven. 600 werklieden zijn daardoor buiten werk en de verzekering-maatschappijen lijden een verlies van f 1,200,000. Een zestienjarige knaap, Dethérand genaamd, heeft zich in zijn kamer ten huize zijner ouders door ophanging van het leven beroofd. Uit een brief, dien men op de tafel vond, bleek dat de beweegreden tot dien zelfmoord was ontrouw zijner beminde! Inderdaad, het menschelijk geslacht gaat vooruit. Bij een voorstelling in het Theatredes Galeries te Brussel brak plotseling de leuning van een galerij. Daardoor ontstonden er aan de tegen overgestelde zijde verontrustend groote gasvlammen, en toen nu van tusschen de coulisses een pompier verscheen, werd de paniek algemeen. De acteur Deschamps echter wist het publiek de zaak met kalmte uit te leggen en de voorstelling kon doorgaan. BUITENLAND. Franlrrijk. Op het pleintje van het Collége de France te Parijs is een bronzen standbeeld van Dante opgericht. De „Temps" meldt dat in de stemming der inboorlingen van Tunis eenige verandering gekomen is. Men begint nu den Tunesischen minister Mustapha als oorzaak van alle kwaad te beschouwen en men meent dat eene schikking met de Franschen zeer gemakkelijk zou wezen, wanneer Mustapha maar afgezet werd. De „Siècle", het orgaan van den heer Brisson, voorzitter van de begrootingscommissie der Kamer, raamt de uitgaven voor den tocht naar de Tunesische grens nu reeds op tusschen de veertig en vijftig millioen fr. en constateert, dat een aanmerkelijk deel der buitendien reeds door supplementaire kredieten verminderde overschotten der begrooting daardoor zal worden verslonden. Het door de regeering ge vraagde krediet voor de expeditie beliep nog geen 6 millioen. Ook meenen sommigen dat het bij de 50 millioen niet blijven zal, hoe kort de expeditie ook duren moge, want de toebereidselen alleen moeten reeds zeer veel kosten. Geen dag gaat voorbij, of eene pakketboot of een staats-traDsportschip ont scheept te Bona manschappen, paarden, levensmid delen. De troepen worden voor veertien dagen van leeftocht voorzien en de mondvoorraad, te La Calle, Bona en Sourkarrhas opgeslagen, is genoeg om de troepenmacht voor eene geheele maand te voorzien. Ieder soldaat heeft verder een wollen deken, eene tent, een halsbekleedsel en een flanellen gordel. Het personeel en materieel der lichte veld-ambulances is verdubbeld en daar vooral voor koorts gevreesd wordt, is eene aanzienlijke hoeveelheid chinine aan geschaft. Niet minder dan 4000 muilezels zullen voor convooien levensmiddelen gebruikt worden. De munitie is in het geheel berekend voor 1000 schoten op elk geweer en kanon. De magazijnen in Algerië zelf zijn volledig voorzien. Aan den anderen kant zullen de buitengewone maatregelen om allerwegen in de kolonie de rust en orde te handhaven niet weinig tot verhooging der kosten bijdragen; maat regelen, noodig om te voorkomen, dat de inboor lingen door allerlei aanhitsingen in opstand worden gebracht. Uit Frankrijk overgekomen bataljons heb ben daartoe de naar de grens gezonden troepen overal vervangen. Het blijkt dat het Tunesische geregelde troe pen geweest zijn, die uit het fort op het eiland Tabarka een geweervuur tegen de Fransche kanon neerboot „Hyène" richten. In de omgeving van den bey tracht men het als een onbeteekenend feit te doen voorkomen, hoewel het door een geregelde Tunesische krijgsmacht gepleegd is, die heden nog met 500 man versterkt wordt.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1