buitenland. moord op de JwetL Breuls te hebben gepleegd, maar dat hij ook verklaard heeft de dader te zijn van den moord te Sweijkhuizen in 1873 en van dien op een onbekende, voor een paar jaren in het Stadspark te Maastricht gepleegd. Belazor, jeune premier aan het theater te X, en Eva De Z. droegen elkaar een warme genegenheid toe; jammer dat de laatste daarbij wat jaloercch was uitgevallen. Zoo had zij opgemerkt dat haar minnaar geregeld voordat hij zieh naar den schouwburg begaf, een kapperswinkel bezocht, achter welks raam zij een vrouwelijke gedaante had gezien, in wier nabijheid hij plaats nam. Dat was voor Eva te veel en zij besloot zich te wreken. Gewapend met een potje met vitrioel, volgt zij op zekeren avond B. in de schemering. Ja, werkelijk, hij treedt het gehate huis weder binnen, en achter dat raam ontwaart zij opnieuw de verfoeide vrou welijk* gedaante. Het potje met vitriool van onder haar mantel te voorschijn te halen, de ruit te ver brijzelen en het bijtende vocht over het hoofd harer mededingster uit te storten, was het werk van een oogenblik. Terstond stormen al de lieden uit den winkel naar buiten, Belazor het eerst, mot ingezeept gezicht. „Ongelukkige, wat hebt ge gedaanroept hij tot Eva, die geen enkele poging deed om to ontvlieden. „De goheele wassen winkelpop van mijn kapper bedorven! Dat kost me 200 franken." Na dat voorval zou Eva voorgoed van haar jaloezie zijn genezen. In een huis te Sillet (Jura), bewoond door zes gezinnen, ontstond des nachts een hevige brand. Een der bewoners, Félicien Jacques, en zijn vrouw hadden reeds vijf hunner kinderen gered en dr*ngon andermaal het brandende geb*uw binnen, om ook de twee laatsten in veiligheid te brengen. Maar zoowel de ouders als de beide kleinen werden een prooi der met verbazende snelheid toegenomen vlammen. Meer geluk dan wijsheid. Te Luik had een vrouw de zorg voor hare kinderen aan hare bejaarde moeder toevertrouwd. Terwijl deze zich een oogenblik uit de kamer had verwijderd, klauterde een meisje van 4jaar op de vensterbank en viel uit het raam. Gelukkig bevond zich beneden een glazen afdak, beschermd door ijzeren traliewerk, waarop het kind neerkwam. Wel waren de tralies ingebogen, maar zij hadden den val van het kind gebroken, dat er rustig bleef liggen en alleen eenige kneuzingen bekwam. Het feest in het Trocadero te Par ij s ten behoeve der overstroomden in België is schitte rend geslaagd; de ontvangst wordt op 15,000 gulden geraamd. Aan het strand te Blankenberghe heeft Paaschmaandag een vreeselijk onheil plaats gehad. De heer Panesi, scheepsbouwmeester, deed met zijn vrouw, kind en twee vrienden een zeiltochtje langs het strand, toen een windvlaag het ranke vaartuig deed omslaan. Allen geraakten te water en vonden den dood in de golven. De heer Panesi laat nog vier kleine kinderen achter. Een kappersbediende te Parijs knoopte Zondag-avond kennis aan met drie slagersknechts die, evenals hij, hun uitgaansdag hielden. Na in een koffiehuis dapper samen gedronken te hebben, kregen de vrienden onaangenaamheden, die zoo hoog liepen dat het eindelijk op straat tot een formeele vechtpartij kwam. De gar^on coiffeur voer daarbjj het slechtst, wat trouwens niet te verwon deren is. Een vuistslag hem door een der stevige knapen in de borst toegebracht, deed den armen jongen bewusteloos ter aarde storten, terwijl het bloed hem uit den mond stroomde. Hoewel onmid dellijk opgenomen en naar het ziekenhuis „Lariboi- sière" overgebracht, is zijn toestand echter van dien aard dat er weinig hoop op behoud overbljjft. Een 18-jarigjongelingvan goeden huize schoot zich eergisteren met een revolver door do hersenen, op de stoep van het station St.-Lazaire te Parijs. Hij was dadelijk dood en het lijk rolde van alle trappen op de straat neder. In een der zakken vond men een brief met zwart lak dicht gemaakt, gericht aan zijne moeder en waarin hij voor zijne misdaad vergiffenis vroeg, die hij bedreef omdat eene teleurgestelde liefde hem het leven ondraaglijk maakte. Een reserve-soldaat van het 40ste regi ment infanterie, gehuwd, nam in 1870 aan den slag bij Spikeren deel en keerde van daar niet terug. Zijne troostelooze „weduwe" betreurde hem vijf jaren en trad toen opnieuw in den echt met een eerbaar burger te Forbach. Vóór eenige dagen echter kwam de reservist van Spikeren terug! Hij was door de Franschen gevangengenomen en naarNieuw- Zeeland gezonden. De magazijnen van de „Tapis-Rouge" te Parijs hebben door brand eene schade geleden van 350,000 fr.ook in de „Magasins-Réunis" is brand uitgebroken; gelukkig werd die tijdig gebluscht. In de gevangenis te Caen is.dezer dagen zekete Louis Desjardins overleden. Hij was zeven en tachtig jaar' en had 57 jaar in hechtenis door gebracht, wegens allerlei diefstallen en oplichterijen. Hij sprak drie of vier talon en had menigmaal met goed gevolg den grooten heer gespeeld om de lieden te bedriegen. Ten laatste was hij met het gevangenïsleven vrijwel verzoend en betreurde het slechts, dat men hem geene gelegenheid gaf om zijne gedenkschriften op te stellen. - Hij had op het tijdstip van zijn dood nog tien jaren gevange nisstraf te ondergaan. Ook de Petersburger berichtgever der „Kölnische Zeitung" geeft van de executie* der vijf nihilisten een uitvoerig verslag, en hij noemt het daarin een schandaal, zoo slecht als do beul zijn handwerk verstond. De man kwam uit Moskou en is zelf een veroordeeld misdadiger, die indertijd gratie ontvangen heeft en reeds jaren lang gelegen heid had zich in zijn ambt te oefenen. Dat een der veroordeelden, Michailoff, driemaal opgehangen moest worden, omdat do strop twee keer brak, weet men reeds. Maar ook de derde maal ging alles nog niet ineens goedvan de vijf ter dood veroordeelden werd alleen de eerste, Kibaltitsch, zonder eenig inci dent opgehangen. Al de veroordeelden hadden den nacht vóór de executie rustig doorgebracht, vooral Perowska en Kibaltitsch; enkelen hunner hadden nog brieven gesohreven aan hun bloedverwanten. Toen zij 's mor gens te zes uren werden gewekt om hun schavot toilet te maken, vroegen de meesten hunner thee; zij ontbeten smakelijk. Daarna kwamen de geeste lijken om hun het heilig avondmaal toe te dienen. Sheljaboff en Perowska weigerden dit. Het schavot bestond uit een zes treden hooge tribune, waarop de drie palen van ruw zwart hout, onderling verbonden met een dwarsbalk, waaraan de vijf ringen bevestigd waren, bestemd om de strop pen te dragen. Sheljaboff ging het eerst het schavot op, Perowska het laatst; Sheljaboff groette zijn mede-veroordeelden glimlachend en met vriendelijk knikken. Allen droegen op de borst een zwarte plaat met het woord: „Keizermoordenaar". Toen zij ver gaderd waren, vielen Sheljaboff en Perowska elkan der om den hals eerst daarna namen ze allen afscheid van elkander. Nadat zij eenige oogenblikken aan den schandpaal hadden gestaan en het vonnis luid was voorge lezen, verscheen Froloff, de beul, in rood gewaad. Beurtelings wierpen zijn knechts elk der veroor deelden het zwarte drilkleed, waarvan de lange armen op den rug werden saamgebonden, over het hoofd. Toch kon men duidelijk opmerken datPerowska, voor het betreden van de trap, diep ademhaalde. Toen de strop van Michailoff tot driemalen toe brak, riep de beul op wel ruwen toon„Dat is niets", maar iedereen was verontwaardigd over de martelingen, die men den ongelukkigon misdadiger, die tot twee malen toe onzacht van een tamelijke hoogte ge bonden neerplofte, noodeloos aandeed. Ook bij Perowska haperde de executie; bij het wegtrekken van de ladder bleven hare voeten haken, waardoor de dood werd vertraagd. Het publiek raasde en ver vloekte den beul. Frankrijk. De Fransche dagbladen zijn vol telegrammen uit Algerië met allerlei berichten en geruchten aan gaande den gang van zaken. Zoo wordt verzekerd dat de Krumirs zich aan den bey hebben onderwor pen, de wapenen nederleggendo en verklarende aan de Franschen geen weerstand te zullen bieden, welke verzekering van andere züde als eene listige manoeuvre wordt aangemerkt. Andere berichten houden in dat allerwegen op de markten in Tunis de heilige oorlog gepredikt wordt en dat de hoofden der grensstammen na eene onstuimige vergadering besloten hebben den strijd te aanvaarden. Aan de „République Francaise" wordt van den 14den uit Bona geseind dat de tot dat tijdstip aldaar ont scheepte troepenmacht 11,475 man beliep met 1183 paarden of muilezels. Yolgens hetzelfde bericht dreigde men gobrek te krijgen aan telegraafdraden en telegraphisten, vooral te La Calle en te Souk- Ahras. De spoorwegmaatschappij van Bona-Guelma organiseerde militaire treinen, welke tot op eenige kilometers van laatstgenoemde plaats gingen. Dat het spoorwegverkeer dezer Fransche maatschappij in Tunis zeer wordt bemoeielijkt, wordt in verschil lende telegrammen bevestigd. Yolgens de „XIX Siècle" zal de kroonprins van Zweden de krijgsverrichtingen der Franschen tegen'de Krumirs bijwonen. Yolgens een te Londen ontvangen bericht tiit Tunis vonden do verkennende Franschen bij het trekken over de grens geen Krumirs. Deze zijn vermoedelijk naar het gebergte teruggegaan. Nadat de heer Magnin, minister van financiën, gisteren de muntconferentie geopend had met een toespraak, waarin hij den leden het welkom toe riep, werd hij, op voorstel van den heer Evarts, gemachtigde van Amerika, tot voorzitter gekozen. De heer Magnin heeft hierop een rede gehouden, waarin hij de quaestie, waarvoor de leden bijeen komen, uiteenzette en aan de muntconferontiën van 1S67 en 1878 herinnerde. Hij gaf de hoop te kennen dat uit de discussiën zal blijken, dat een internatio nale dubbele standaard het eenige stelsel is, dat in alle deelen der wereld regelmatigheid in het munt systeem kan brengen. Doch, liet do minister er op volgen, wij willen volstrekt niet ons gevoelen op dringen welk stelsel ook voorgeslagen worde, het zal vrijelijk onderzocht worden. - De volgende zitting der conferentie is bepaald op Zaterdag. - De gemachtigden van eiken staat zullen een com missaris benoemen tot het samenstellen eener com missie van vijftien leden. Volgens te Parijs ontvangen tijdingen uit Tunis schijnen de bey en de Italiaansche consul aldaar tot de overtuiging te zijn gekomen dat Frank- rjjk zijne zaak zal doorzetten. Daardoor is de Muzel- mansche geestdrijverjj nog meer geprikkeld, zoodat de houding der bevolking een dreigend aanzien heóR, niet alleen voor de Franschen, maar ook voor de Europeesche joden. Groot-Britanniê. Er zijn weder verscheidene Ieren gearresteerd. Het totaal der arresten in Ierland sinds de afkondi ging der dwangwet bedraagt nu veertig. De Slavische socialisten hebben te Londen eene vergadering gehouden. Zij namen eene resolutie aan, sympathie uitdrukkende voor de slachtoffers der dwingelandij, die te St.-Petersburg werden terecht gesteld. De Russische spreker Miletski zeide dat, indien de derde Alexander zijnen vader navolgt, hij niet lang zal regeeren. Generaal Wood seint uit Kunterley dat de ver dediging te Potchefstroom uitstekend was. Het garni zoen was reeds op minder rantsoen gesteld en de capitulatie had plaats toen de vleeschvoorraad was uitgeput. Hot verlies der Engelschen was groot. - Generaal Roberts is gistermiddag te Plymouth aan gekomen. De heer Bradlaugh heeft aangekondigd dat hij voornemens is den eed in het Parlement af te leg gen. Hij zal er 26 April zitting nemen. Rusland. De heer Abaza, chef van het departement voor de drukpers-aangelegenheden, is door prins Dia- zonsky, tot dusver chef bij het departement voor de censuur op de buitenlandsche bladen, vervangen. De heer Abaza blijft senator. Volgens de „Agence russe" is de staatssecre taris Brun benoemd tot minister-staatssecretaris voor Finland, in de plaats van baron Stierewal. De pensioenen voor de ontslagen ministers Saburoff, Makoff en Yon Lieven, die anders levens lang hunne volle jaarwedden behielden, zijn nu tot op de helft verminderd. Keizer Alexander III heeft het inachtnemen der grootste spaarzaamheid in alle takken der administratie aanbevolen. Medio Mei zal te Iview het proces tegen de zes nihilisten behandeld worden, welke aldaar den 16 Jan. 11. zijn gearresteerd. Portugal. Verschillende geruchten, zoo wordt van verleden Zondag uit Lissabon geseind, zijn omtrent de hou ding van het nieuwe ministerie betreffende het Lorenzo-Marques-tractaat in omloop. Volgens de „Commercio Portuguez", zal het in de maand Juni in de Kamer der Pairs aan de orde komen, maar zal het Kabinet zich onzijdig houden en de Kamer in hare beslissing volkomen vrijlaten. Men hoopt, vervolgt het blad, dat het tractaat zal worden ver worpen, maar zoo het mocht worden goedgekeurd, dan zal het niet worden bekrachtigd vóórdat de vrede in Zuid-Afrika hersteld is. De eventuëele verwerping van het tractaat zou, naar de regeering hoopt, aau

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2