N°. 6493. Dinsdag 19 April. A". 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit nojiimer bestaat uit DRIE BLADEN, Eerste Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Vor.r Leiden per 3 maanden1.10. Fra nco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers0.03. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1S regels.1.08. Iedere regel meer0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. VDS-BERICHTEN. Steiiolijh Museum In de Lakenhal. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN bren gen ter algemeene kennis dat bet Mltsenin, wegens een geval van mazelci ten huize van den concierge, tot nadere aankondi ging zal gr loten zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 16 April 1S81. E. KIST, Secretaris. Wetsverkrachting? Ieder ingezeten heeft het recht om verzoeken aan de bevoegde macht schriftelijk in te dienen, mits die persoonlijk en niet uit naam van meer worden onderteekend, welk laatste alleen kan ge schieden door of vanwege lichamen wettelijk samen gesteld of als zoodanig erkend, en in dat geval niet anders dan over onderwerpen tot hunne bepaalde werkzaamheden behoorende. Zoo luidt art. 9 der Grondwet, der wet dus, waaraan geen andere wetten of besluiten mogen derogeeren, waarmee ze niet mogen in strijd zijn. Maar al worden er nu juist geen wetten gemaakt of besluiten vastgesteld, die in strijd mochten zijn met den grondslag onzer wetgeving, deze kan daarom langs omwegen wel eens tot een doode letter worden gemaakt, b. v. door huishoudelijke bepalingen bij sommige lichamen, bepalingen, waar door men het enkelen zoogoed als onmogeljjk maakt van het .echt van petitie gebruik te maken. Een treurig voorbeeld daarvan levert de gerucht makende zaak betreffendo het adres der schrijvers aan 's Rijks marinewerf te Amsterdam, die - men weet het - de indiening van hun request aan den minister moesten boeten mot een betrekkelijk be langrijke korting gedurende langer of korter tijd op hun toch reeds zoo schrale inkomsten - een korting op verdiensten dus als antwoord op een bescheiden verzoek om verhooging daarvan. Kan het wel grie- vender tegenover huisvaders, die, gelijk in het adres wordt gezegd, rijks- en stadslasten moeten dragen, waar een werkman met veel hooger daggeld dan zij, over het hoofd wordt gezien? En waarom die straf? Om verschillende redenen. 1°. Omdat adressanten, zoo meldde de Amsterdam- sche Courant, bij de inzending van hun adres ver zuimden de voorschriften op te volgen, die daarom trent aan 's lands werven bestaan. Ziedaar dus een van de omwegen om een artikel der Grondwet tot een doode letter te maken. Of waar wordt in art. 9 melding gemaakt van voorschriften, daaromtrent aan 's lands werven bestaande? De autoriteiten, die der gelijke voorschriften invoerden of wel handhaven, hebben dus niets meer of minder gedaan dan zich stellen boven de Grondwet, die door alle machten in den staat, hoe hoog ook geplaatst, moet worden geëerbiedigd. Men heeft beweerd dat de geëmployeerden aan 's rijks werf onder een zeker militair régime staan. Aangenomen voor eon oogenblik, dat hij, die dienst doet bij leger en marine, in vredestijd buiten art. 9 der Grondwet is gesloten, dan zal men toch wel schrijvers, die blijkens hun adres op het stuk van belastingen wel degelijk tot de ingezetenen gerekend worden, niet met militairen kunnen gelijkstellen. 2°. Omdat de toon van het adres ongepast zou zijn. In de eerste plagits blijkt uit het adres, dat thans in zijn geheel bekend is, dat er op den toon niets valt aan te merken. Maar al ware die toon minder gepast geweest, dat zou adressanten nog niet mogen verkorten in hun recht van petitie en aller minst hen, die daarvan gebruik maakten, mogen blootstellen aan een grievende, ja in de omstandig heden, waarin de Amsterdamsche marine-schrijvers verkeeren, omnenscholijke straf, gelijk die op hen word toegepast. Andermaal verwijzen wij naar art. 9 en vragen: "Waar wordt in dat artikel de eisehge steld van een gepasten toon voor schriftelijke ver zoeken aan de bevoegde macht? Nergens, en terecht; want men mag toch aannemen, dat hij, die een ver zoek heeft te doen aan de bevoegde macht, zijn zaak niet zal bederven door dat verzoek in te kleeden in een ongepasten toonja men mag verder gaan en onderstellen, dat een hooggeplaatste autoriteit, die een uit onkunde in ongepasten toon opgesteld ver zoekschrift mocht ontvangen, op zijn hoog standpunt en uit eerbied voor de Grondwet de argumenten zwaarder zou doen wegen dan den toon. In deze geheele treurige zaak zien wjj dus niets meer of minder dan een verkrachting van de grond wet, en hot opleggen der meer dan grievende straf, in de nijpende gevolgen een barbaarsche lijfstraffe noemen, getuigt van algeheel gebrek aan humaniteit, om er niets ergers van te zeggen. Gelukkig, dat allereerst het centraal bestuur van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond zich de zaak der verdrukten heeft aangetrokken door zich in deze bij verzoekschrift tot de Tweede Kamer te wendengelukkig dat mannen van naam, wien het hart op de rechte plaats zit, gebruik makende van een andere, niet minder te waardeeren bevoegd heid, bij de Grondwet (art. 8) verleend, tot de pers hun toevlucht hebben genomen om onder eigen ver antwoordelijkheid de hun tot eer strekkende ge voelens op dit punt te openbaren. De uitslag van die vereende pogingen kan alleen voor hen twijfel achtig zijn, die niet genoeg besef van recht en billijk heid bezitten om, tenzij eigen belangen bedreigd worden, den handschoen op te nemen ter verdedi ging der gekrenkte rechten van vrije medeburgers. Maar zelfs zij zullen wèl doen niet te vergeten dat door het onrecht, door een bevoegde macht aan enkele ingezetenen aangedaan, alle andere mede burgers worden getroffen. Ten slotte nog deze vraag: Hoe zou het er in onze dagen in het vrije Nederland wel uitzien zonder recht van petitie en openbaarheid door de drukpers? LEIDEN, 1G April. In de drie eerste maanden van dit jaar is het Rijksmuseum van Oudheden alhier bezocht door 587 personen en het Rijkskabinet van Prenten en Pleisterbeelden door 74. Het Rijks-Ethnographisch Museum was dien tijd gesloten. Voor de Transvaal is aan ons bureel nog f 5 ontvangen. Hedenmiddag ontvingen we per Fransche mail de Indische bladen van 12 tot en 16 Maart. De lste luit. W. B. Slotboom, van het 3de reg. huzaren te 's-Hage, is bij het depot te Leiden overgeplaatst. Gedurende de eerste helft der maand Maart zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: Wedding, A. Koning, wed. Kling, Amsterdam; mej. E. J. Van der Reyden, 's-GravenhageM. Picaar, Groningen; Bruning, Haarlem; mej. A. P. Van Aken, Hazerswoude; A. Overbeek, 's-Herto- genboschmevr. H. E. v. d. Oevere Engelaan, Kra lingen; J. Boes, Leiden; Hoogerwerf, Leidschen- dam; v. HoefF, Oegstgeest; mej. A. De Graaf, niet vermeld. - BriefkaartenM. A. Koning, D. A. Corte- wegh, Amsterdam; J. Van Caspel, mej. J. Van den Berg, 's-Gravenhage. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 57—66 volwassen personen en van 710 kinderen. De therm. Fahr. teekende gisteravond om 5 u. 50°, 8 n. 46°, 10 u. 44°hedenmorgen om 5 u. 42°, 8 u. 47°, 12 u. 56° en 's nam. 4 n. 60°. WindN.-O. Voor Nederlandsche geneeskundigen bestaat de gelegenheid om, onder genot eener toelage van 200 's maands, vrjj van contributie ten behoeve der burgerlijke pensioenen, belast te worden met de uitoefening van den burgerlijken geneeskundigen dienst in een of ander door den gouverneur-generaal aan te wjjzen gedeelte van Nederlandsch-Indië, terwijl zij daar tevens particuliere praktijk kunnen waarnemen. De toestand van prinses Hendrik was heden redelijk wel. De afgeloopen nacht was voor de zieke minder rustig. Men schrijft ons uit Noordwijk In de gemeenteraadszitting van eergisteren was'eene zeer belangrijke zaak aan de orde. - Men herinnert zich ongetwijfeld dat den heer S. A. Klaasen te Utrecht in het laatst van 1880 vergunning werd verleend om gebruik te maken van de gemeente wegen voor het aanleggen en exploiteeren van een stoomtram Noordwijk aan ZeeLeiden, en dat bij die vergunning als voorwaarde werd gesteld dat de heer K. op 1 April 1881 4/5 van het benoodigd kapitaal voorhanden zou moeten hebben. - Uit een ter raadszitting voorgelezen schrijven van den con cessionaris bleek evenwel dat het gevorderde deel van het kapitaal niet voorhanden is en dat vele en velerlei omstandigheden hem hebben verhinderd de daartoe noodige stappen te doen. - Ten slotte vraagt de heer K. verlenging van den termijn met 6 maanden. - Burgemeester en Wethouders stellen voor, behoudens eenige bepalingen, termijnsverlen ging te verlcenen. In de volgende raadsvergadering zal in deze zaak eene beslissing worden genomen. Ik heb hoop dat Noordwijk aan Zee weer zijn aandeel in het bestuur der gemeente zal verkrijgen. In do vergadering van de dezer dagen geconsti tueerde „Gemengde Kiesvereeniging" is met 14 van de 20 stemmen een ingezetene van Noordwijk aan Zee, de heer A. Marbus, candidaat gesteld voor het lidmaatschap van onzen gemeenteraad. Die can- ditatuur vond vooral daarom steun bij de vergade ring, wijl men het billijk en noodig vond dat ook bet zeedorp een vertegenwoordiger in den raad heeft, trouwens ieder die weet dat Noordwjjk aan Zee 1/3 van de geheele gemeente uitmaakt, zal dit billijkheidsargument moeten steunen. De Staatscourant van heden bevat het beBluit van den 12den April 1881, houdende vernietiging van het besluit van den gemeenteraad van Woerden, waarbij den gemeente-ontvanger is bevolen geen betalingen te doen voor het jaagpad langs den Rijn van Woerden tot Bodegraven, enz. Naar men verneemt, zal worden benoemd tot inspecteur over het handelsbuskruit de kapitein magazijnmeester der artillerie Wilkens, aan wien als adjudant zal worden toegevoegd de 2de luit.- magazijnmeester Hotz. De standplaats van den inspecteur is Wierickerschans. De majoor A. J. F. Egter, toegevoegd aan den commandant der bereden artillerie, is overge plaatst bij het 2de regiment veld-artillerie. Weder is uit Nederlandsch-Indië, door tus- schenkomst van de Nederlandsch-Indische Handels bank, voor de noodlijdenden in de Transvaal een gift ontvangen en ter dispositie van het hoofdcomité gesteld. Zij bedraagt de aanzienlijke som van 8000. In de rijkspostspaarbank is van 1 tot 10 dezer voor een bedrag van ruim f 42,000 belegd over de verschillende kantoren. De Koning en de Koningin waren gister middag aan de voorbereiding voor het H. Avondmaal in de Kloosterkerk, onder gehoor van ds. Gerth Yan Wijk. Het stoomschip „Drente", van Java naar Rotterdam, vertrok Donderdag-avond van Port-Said de „Utrecht", van Rotterdam naar Batavia, pas seerde gisteren Aden,

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1